Κατά πόσο το power consumption ενός ενισχυτή / hi-fi αντιπροσωπεύει την έντασή του;

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
663
Reaction score
107
Θέλω καιρό να το ρωτήσω, οπότε είπα ξημερώματα σήμερα να το ανοίξω το thread :p

Λοιπόν, δεν ασχολούμαι με hi-end ενισχυτές και συστήματα, ωστόσο όποτε κοιτάω για αγορά ενισχυτή (στέρεο ή 5κάναλου) ή τα γνωστά mini-hifi, πάντα ψάχνω την πίσω όψη στο google να δω power consumption.

Αν είναι πάνω από 250W το θεωρώ δυνατό.
Πχ έχω ένα Sony MHC-495 και πίσω γράφει 275W και είναι πράγματι δυνατό.

Κάποτε είχα ένα aiwa (εποχής "ασημένιων", όχι τα πιο παλιά τα μαύρα), το οποίο ήταν pro-logic και έγραφε 150W... τελείως αγγούρι σε ένταση.

Βλέπω κάτι 120W και κλείνω την αγγελία.

Έχει πέσει στα χέρια μου και το γνωστό aiwa nsx-av900 το οποίο γράφει 500κάτι W στο power consumption και ήταν πράγματι δυνατό (βέβαια είναι από την εποχή των "μαύρων" στερεοφωνικών και ίσως δεν ήταν τόσο αποδοτικά τα τροφοδοτικά).

Τελικά είναι αντιπροσωπευτική η κατανάλωση; Πάει βάσει χρονολογίας λόγω παλαιότερων και μη αποδοτικών τροφοδοτικών;
 

gid

Μηνύματα
8.005
Reaction score
9.205
Καλύτερα να μετρήσεις την καταναλισκώμενη ισχύ παρά να βασιστείς στην ταμπέλα του κατασκευαστή. Υπάρχουν συσκευές που το κάνουν αυτό, μπαίνουν στη πρίζα και εσύ κουμπώνεις πάνω σ' αυτές. Πολύ οικονομικές.

Διαφορετικής τάξης ενισχυτές έχουν διαφορετική απόδοση. Οι τάξης Α/Β βρίσκονται γύρω στο 60%. Οι τάξης Δ γύρω στο 90%. Με βάση τη μέτρηση και αυτό το συντελεστή βρίσκεις τι ισχύς πράγματι φτάνει στα ηχεία σου.

Από κει και πέρα η ένταση που φτάνει στα αυτιά σου εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό απο τα ηχεία σου και την ευαισθησία τους.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.852
Reaction score
6.506
Δεν μπορείς μόνο με αυτό να συγκρίνεις την ισχύ δύο ενισχυτών, ειδικά αν είναι π.χ. άλλης τοπολογίας.
Επίσης δεν μπορείς να κρίνεις την "ένταση" (στάθμη) γιατί εξαρτάται πέραν από την απόδοση (efficiency) του εν λόγω ενισχυτή, και από τα ηχεία.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.895
Μηνύματα
2.921.901
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top