Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Λοιπον παω για προπονηση στο Gym και θα αρπαχτουμε μετα οταν επιστρεψω...........



Το ξαναλεω.....το thread εχει ως θεμα το Vekian.........ok???
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.662
Reaction score
132.953
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

ρε βλάση, να σου φέρω εγώ στο σπίτι σου κάτι να ακούσεις?

(λέω να του πάω κανα τιντάλ, αλλά μη του το πείτε, σσσσσσσ)
 


D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Βρε Νικο που τεθηκε θεμα συγκρισης με την metric?
Aυτο ειναι το θεμα του thread?
Αν γινοταν κοντρα αναμεσα στις δυο αυτες μηχανες τοτε ας το συζηταγαμε το θεμα!
βρε βλασουκο, το ΤΙΘΩ εγω...

πως σου ΦΑΝΗΚΕ το βεκ ως προς το μετρικ?
Γιατι πιστευεις οτι υπερτερει το ενα η το αλλο?
Απο που στις προδιαγραφες τους δικαιολογειται αυτο?
?
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

βρε βλασουκο, το ΤΙΘΩ εγω...

πως σου ΦΑΝΗΚΕ το βεκ ως προς το μετρικ?
Γιατι πιστευεις οτι υπερτερει το ενα η το αλλο?
Απο που στις προδιαγραφες τους δικαιολογειται αυτο?
?
πολυ ωραια και τα δυο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.662
Reaction score
132.953
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

πολυ ωραια και τα δυο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ναι ρε, αλλά ποιο είναι πιο καλό? ποιο είναι πιο ευάκουστο και ποιο είναι πιο σωστό?

κατά τη ρημάδα τη γνώμη σου, που ελάχιστη σημασία έχει. (εννοείται)
 

Μηνύματα
1.584
Reaction score
657
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

εαν δε τα στησεις διπλα διπλα λιγο δυσκολο το βλεπω να μπορεις να εκφρασεις αποψη....

εκτος εαν εχεις ζησει καιρο και με τα δυο και μπορεις να εχεις μια καποια υποψια ακουστικης μνημης...
 


Μηνύματα
851
Reaction score
62
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

αλλά ποιο είναι πιο καλό? ποιο είναι πιο ευάκουστο και ποιο είναι πιο σωστό?
Τόσα πολλά "πιο/ποιο" & όλα σωστά, είναι αλήθεια ότι μου κακοφάνηκε...


:142:
 

Μηνύματα
1.584
Reaction score
657
Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

gpol τι κανουν "Multiple Large Filtering Capacitors" και τι ειναι "and Multi-Staged Regulated Power Supplies "?
http://www.stahltek.com/vekian_da.htm
φιλε το DAC ειναι εργοστασιο μεσα. Ισως το πιο "εργοστασιο" απο τα DAC που κυκλοφορουν στην αγορα. Φοβερη τροφοδοσια με τρεις εαν δε κανω λαθος μετασχηματιστες και σταθεροποιησεις παντου και θηριο αναλογικο σταδιο, διακριτο σε ταξη Α το οποιο ζεσταινεται σαν καλοριφερ. Και οντως παιζει καλυτερα οταν εχει ζεσταθει μετα το πρωτο μισαωρο....

ο ηχος εχει κατι που το ξεχωριζει απο πολλα αλλα DAC που κυκλοφορουν στην αγορα. Πρωτον σου δινει την αισθηση της τεραστιας ποσοτητας πληροφοριας (ελαχιστα DAC εχω ακουσει να σου πετανε τετοια εικονα με τοσο πυκνη πληροφορια). Δευτερον λειπει αυτη η ψηφιακιλα που ακους σε πολλες ψηφιακες πηγες, δηλαδη αυτη η περιεργη αισθηση στις υψηλες συχνοτητες που το αυτι λαμβανει σαν πιο κουραστικο ακουσμα σε μακροχρονια ακροαση. Το ακουσμα ειναι πολυ ξεκουραστο γενικα και σου δινει την αισθηση οτι ακους πικαπ αλλα με πιο πολλα δυναμικα....

Παλι ειναι κατι που το συναντας πολυ σπανια σε ψηφιακη πηγη....

Γενικα ειναι ενα απο τα κορυφαια DAC που κυκλοφορουν...
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Το ακουσμα ειναι πολυ ξεκουραστο γενικα και σου δινει την αισθηση οτι ακους πικαπ αλλα με πιο πολλα δυναμικα....

Παλι ειναι κατι που το συναντας πολυ σπανια σε ψηφιακη πηγη....
Αυτά γράφετε και παίρνει φωτιά το μαγαζί :405:
Και δεν καταλαβαίνει και ο Βλάσης τι εννοείτε (ήχος πικάπ):120:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Θα ηθελα ειλικρινα να ειχα την ικανοτητα να μπορω να κραταω την ακουστικη μου μνημη για πολλους μηνες ....θα μα αποκαλουσατε ως....MISTER MEMORY AUDIOPHILE EAR και θα καμαρωνατε που με γνωριζατε ,ομως φιλοι μου ατυχησατε.....

1 ισως 2 αντε και 5 λεπτα......μεχρι εκει νομιζω οτι μπορω να θυμαμαι τι ακουσα ...

Δεν θα λυσω κανενος την απορια αλλα ουτε και μενα για το ποιο μηχανακι επαιξε καλλιτερα....ειλικρινα δεν ειμαι σε θεση να τα εχω τα ακουσματα περασμενα στον σκληρο του εγκεφαλου μου ωστε να μπορω να σας τα μεταφερω.....

Θα πω ομως κατι που το εννοω και οχι προς χαριν της κουβεντας ....προχθες περασε απο το τσαρδι μου ενα κορυφαιος μετατροπεας ,ενα μηχανημα που το ζηλεψα καθως το εβλεπα πανω στο ρακ λαχταρωντας να το εχω ,καπως ετσι ομως ενοιωσα και για την Metric καμποσους μηνες πριν με ενα εξισου υποδειγματικο παιξιμο....

Εδω ομως δεν μπορω να μην αναφερω οτι για μενα η απαντηση θα δινοταν ποιο ουσιαστικα αν ειχα μια ζορικη κουρτινα Primavera παχια παχια ,τις δυο αυτες μηχανες απο πισω κρυμμενες με 10 αγαπημενα μου κομματια ,κανα δυωρο στον καναπε ,3-4 μπυρες και την προσοχη μου στραμμενη στην κουρτινα περιμενοντας να βγαλλω το πορισμα αγορας!!!!
Αν ειχα το χρημα φυσικα ,γιατι εδω εχουμε και μια πολυ μεγαλη διαφορα τιμης σε σχεση με το Vekian και την Metric....


To ποιο σιγουρο ειναι οτι στο μυαλο μου εχει πλεον γραφτει οτι απο το σπιτι μου εχουν περασει δυο κορυφαιοι μετατροπεις(και μην αρχισουμε τωρα τις παπαριες περι διαφορας τιμης-θα την γαμ@σουμε την κουβεντα και δεν νομιζω οτι της αξιζει).

Αξιζει ομως μια ακουστικη εμπειρια και απο τις δυο αυτες μηχανες που σκοπος τους ειναι (η καθε μια απο διαφορετικη προσεγγιση)η αρτια αναπαραγωγη χωρις να χαριζουν στο αυτακι του ακροατη καμια χαραμισμενη νοτα,χωρις κανενα περιθωριο λανθασμενης σκεψης οτι --ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΑΓΟΡΑ--



Ευχαριστησα τοτε τον Χρηστο που μου εφερε την Metric στο σπιτι,να ευχαριστησω τωρα και τον Μιχαλη που εκανε και αυτος 200 χιλιομετρα δρομο για να ακουσω και αυτην την ονειρικη μηχανη!!!!!!
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

1 ισως 2 αντε και 5 λεπτα......μεχρι εκει νομιζω οτι μπορω να θυμαμαι τι ακουσα ...
Μια ηρωϊκή παραδοχή Alzheimer ενός αγνού και φίλτατου hifideλιστα .:114::114::114:
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

ko ko ko kooooo....
Γιατί ρετάρεις ρε Vet.......Κο...λαση,Κο.....ρινθος,Κο....ντοσούβλι....
Πες το όλο μαζί
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Μητρικη γλωσσα????????
κο κο κοοοοοοοοοοοοοοοο......
τι φοβασε?
μην στεναχωρηθει ο εαρ ή μηπως δεν σε κανει παρεα ο δολφον?
ποιο σου ΑΡΕΣΕ ποιο πολυ?
γιατι?
δικαιολογειτε απο τα χαρακτηριστικα?
1 2 3 απλες ερωτησεις.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

κο κο κοοοοοοοοοοοοοοοο......
τι φοβασε?
μην στεναχωρηθει ο εαρ ή μηπως δεν σε κανει παρεα ο δολφον?
ποιο σου ΑΡΕΣΕ ποιο πολυ?
γιατι?
δικαιολογειτε απο τα χαρακτηριστικα?
1 2 3 απλες ερωτησεις.
Ποιο απλα Νικο δεν μπορω να τα γραψω.......κατι εγραψα περι κουρτινας,ακουστικης μνημης 8 μηνων και το κυριοτερο αρνουμαι να δεχτω οτι εχω αποκτησει την ιδιοτητα ακουστικης κατευθυνσης μελων επειδη εγω ακουσα δυο μηχανες στο σπιτι μου.......νομιζω οτι οι περισσοτεροι καταλαβαν .....τωρα εσυ γιατι επιμενεις....ψαξτο!!!
 


Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Παντως συμφωνα με την επισημη ιστοσελιδα του δεν εχει και τοσο μεγαλη αποκριση..

Frequency Response 0 Hz - 100 Hz ± 0.02 dB :116:

Τοσο καραντουμ λαθος ρε παιδι μου?
Απαραδεκτο για ακριβη Αμερικανικη εταιρεια.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.896
Μηνύματα
2.921.942
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top