Μια φορά κι έναν καιρό...

Status
Not open for further replies.

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Οι δύο ενισχυτές

Να και τα εντόσθια των 2 ενισχυτών:



Jeff Rowland Model 8T main amplifier with the twin toroidal dual mono p.su. and the 640,000 µF storage capacitance!




Genesis 300 (4x375w/2Ohms) 4-ch servo-amplifier for the subs, (improved w/ 160,000 µF storage capacitance!)
 


Μηνύματα
164
Reaction score
3
Μπράβο και για τις ελάχιστες αλλαγές μηχανημάτων(μιλάμε για ενασχόληση 40 χρόνων)/:624::622:











Υ.Γ.
Στα diy ηχεία του 1981 επάνω στα σεμεδάκια διακρίνω,όχι καθαρά ,κάποια purefiers.
Είναι της Kosta Boda ?
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Στοιχεία του χώρου ακροάσεως

1. Μπράβο και για τις ελάχιστες αλλαγές μηχανημάτων(μιλάμε για ενασχόληση 40 χρόνων) :624: :622:
2. Στα diy ηχεία του 1981 επάνω στα σεμεδάκια διακρίνω,όχι καθαρά, κάποια purefiers. Είναι της Kosta Boda?
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :119:

1. Είναι γεγονός ότι η δική μου ιστορία δεν θα ικανοποιήσει τους οπαδούς των συχνών αλλαγών μηχανημάτων αλλά... από την μετακόμιση μου και μετά αντελήβην ότι την μεγαλύτερη και ουσιαστικότερη αλλαγή την είχα ήδη κάνει με την αλλαγή του χώρου ακροάσεως. Ενας χώρος μεγάλος (πάνω από 100 τ.μ) πολύπλευρος, ψηλοτάβανος και με κεκλιμένη οροφή.

Ο συνολικός ογκος του χώρου είναι περίπου 400 κυβ.μ. (14.000 cub.f) με αποτέλεσμα τα 250wpc (ribbons) + τα 750wpc (6 x 8" woofers) να είναι ΑΚΡΩΣ απαραίτητα για να αποδώσει ικανοποιητικά το σύστημα σε ρεαλιστικές εντάσεις (και με κόσμο...).

Η διαφορά του ήχου στον καινούργιο χώρο σε σχέση με τον παλιό ήταν πέρα από κάθε φαντασία!

Οι σχετικές αποστάσεις ακροάσεως κλπ. στην αρχή του στησίματος των ηχείων και μέχρι το 2008 ήταν:
α. speakers apart: 2.15m.
β. f/back wall: 3.75m.
γ. f/side wall: 0.95m.
δ. f/sweet spot: 3.75m.
ε. sweet spot to back wall: 3.75m

2. Ουτε θυμάμαι τι είναι στα σεμεδάκια... Οτι και να 'ναι πάντως, ούτε για το μάτι είναι, ούτε για βελτίωση του ήχου... :142:

Ευχαριστώ και τον John70 και τον kanakiani για τα καλά τους λόγια.
 


skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

Ευχαριστώ Τάκη!

Βέβαια κατά την μετακόμιση, δεν γινόταν παρα να υπάρχει και η σχετική... αβαρία! :110:
Το αριστερό πηνίο της κεφαλής "insider" τα 'φτησε με αποτέλεσμα να την επιστρέψω στην Clearaudio και να πάρω στο 50% της τιμής το καλύτερο τότε μοντέλο της, την "insider" reference wood!



Τυχερός ήμουν που κατά την αλλαγή βρισκόταν στην Αθήνα και ο Robert Suchy που με φρόντισε ιδιαίτερα μαζί με τον Αλέκο...



 


Μηνύματα
1.996
Reaction score
460
Μπράβο για το μεράκι και για την αγάπη στην μουσική! :444:
Σε συζητηση που ειχα με φιλο μου,
οταν του ειπα ποσα ξοδευουν καποιοι για να ακουν μουσικη,
με κοιταζε λες και ειδε εξωγηινο με περικεφαλαια...
 

Μηνύματα
3.345
Reaction score
460
Απάντηση: Στοιχεία του χώρου ακροάσεως

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :119:

1. Είναι γεγονός ότι η δική μου ιστορία δεν θα ικανοποιήσει τους οπαδούς των συχνών αλλαγών μηχανημάτων αλλά... από την μετακόμιση μου και μετά αντελήβην ότι την μεγαλύτερη και ουσιαστικότερη αλλαγή την είχα ήδη κάνει με την αλλαγή του χώρου ακροάσεως. Ενας χώρος μεγάλος (πάνω από 100 τ.μ) πολύπλευρος, ψηλοτάβανος και με κεκλιμένη οροφή.

Ο συνολικός ογκος του χώρου είναι περίπου 400 κυβ.μ. (14.000 cub.f) με αποτέλεσμα τα 250wpc (ribbons) + τα 750wpc (6 x 8" woofers) να είναι ΑΚΡΩΣ απαραίτητα για να αποδώσει ικανοποιητικά το σύστημα σε ρεαλιστικές εντάσεις (και με κόσμο...).

Η διαφορά του ήχου στον καινούργιο χώρο σε σχέση με τον παλιό ήταν πέρα από κάθε φαντασία!

Οι σχετικές αποστάσεις ακροάσεως κλπ. στην αρχή του στησίματος των ηχείων και μέχρι το 2008 ήταν:
α. speakers apart: 2.15m.
β. f/back wall: 3.75m.
γ. f/side wall: 0.95m.
δ. f/sweet spot: 3.75m.
ε. sweet spot to back wall: 3.75m

2. Ουτε θυμάμαι τι είναι στα σεμεδάκια... Οτι και να 'ναι πάντως, ούτε για το μάτι είναι, ούτε για βελτίωση του ήχου... :142:

Ευχαριστώ και τον John70 και τον kanakiani για τα καλά τους λόγια.
Θεωρω οτι τα ηχεια αυτα ειναι απο τα 2,3 καλυτερα που υπαρχουν!!!Ειναι τα μοναδικα που θα ηθελα να ειχα.Εαν γινει καμια συγκεντρωση για ακροαση θα ηθελα με ολο το θαρρος να ειμαι μεσα φιλε incognito.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.248
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

Είναι από τα κορυφαία συστήματα !! Για το πλατώ δεν υπάρχουν απλά λόγια να το περιγράψεις. Μία δόση έχω πάρει από σχετικά βίντεο του εν λόγο συστήματος και παρουσιάσεις. Ενα πολύ μεγάλο μπράβο και από εμένα στον κο Χρήστο για το μεράκι του και την υπομονή του να κτίσει αυτό το σύστημα. :444:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Απάντηση: Στοιχεία του χώρου ακροάσεως

Είναι από τα κορυφαία συστήματα !! Για το πλατώ δεν υπάρχουν απλά λόγια να το περιγράψεις. Μία δόση έχω πάρει από σχετικά βίντεο του εν λόγο συστήματος και παρουσιάσεις. Ενα πολύ μεγάλο μπράβο και από εμένα στον κο Χρήστο για το μεράκι του και την υπομονή του να κτίσει αυτό το σύστημα. :444:
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια Geovaz!
Θεωρω οτι τα ηχεια αυτα ειναι απο τα 2,3 καλυτερα που υπαρχουν!!!Ειναι τα μοναδικα που θα ηθελα να ειχα.Εαν γινει καμια συγκεντρωση για ακροαση θα ηθελα με ολο το θαρρος να ειμαι μεσα φιλε incognito.
Πολύ ευχαρίστως! Κάτι σκέφτομαι να γίνει μέσω του AVSite ... πιό πολύ πάντως για να γίνουν ενδιαφέρουσες γνωριμίες και να περάσουμε καλά και Ανέμελα... :126:
 

Μηνύματα
3.345
Reaction score
460
Απάντηση: Στοιχεία του χώρου ακροάσεως

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια Geovaz!

Πολύ ευχαρίστως! Κάτι σκέφτομαι να γίνει μέσω του AVSite ... πιό πολύ πάντως για να γίνουν ενδιαφέρουσες γνωριμίες και να περάσουμε καλά και Ανέμελα... :126:
ΟΚ, ειμαι εν αναμονη,σε ευχαριστω πολυ!
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Αλλαγές και αναβαθμίσεις μέχρι Ιούνιο 2001

Εκτός από την αλλαγή της κεφαλής, έγιναν και οι παρακάτω αλλαγές - βελτιώσεις

2. New ribbon for the Genesis 300 mid frequencies

Από τις αρχές του 2001 η Genesis έβαζε στα μοντέλλα της το καινούργιο mid-ribbon της BOHLENDER-GRAEBENER αντι για αυτό της CARVER και... είναι αλήθεια ότι δεν έχασα την ευκαιρία :136:
Ακόμη ζούσε ο μακαρίτης ο Νικος Kακαδέλης, ο οποιoς μου έκανε εξαιρετική τιμή! Μαζι αλλάχτηκε και το Χ/Ο. Ολα ήρθαν πακέτο από Αμερική.

Σχετικές φωτο παρακάτω:



Αριστερά το καινούργιο, δεξιά το παλιο.



Το πίσω woofer πρέπει να βγει για να αλλάξει το crossover.



Αριστερά το παλιό, δεξιά το καινούργιο Χ/Ο.
 


skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

3. DARA custom silver cables...

Λίγο αργότερα και σταδιακά σε συνολικό διάστημα 3,5 μηνών, άλλαξα όλα τα καλώδια από XLO reference (ic) και Nordost SPM (sp.c.) με ασημένια, τα Dara custom silver, κατασκευασμένα από Ελληνα κατασκευαστή (οδοντοτεχνίτη στο επάγγελμα)

Θα ήθελα να τονίσω ότι συγκρίθηκαν με πολλά τοπ καλώδια της εποχής (ονοματα δεν χρειάζεται να αναφέρω) και αποδείχτηκαν καλύτερα σε λεπτομέρεια, ταχύτητα, εικόνα, αρμονικές και άκρα. Δεν ήταν βέβαια ευκαταφρόνητο το κόστος τους... αλλά σαφώς ήταν καλύτερο value for money συγκρινόμενα με τα καλώδια της αγοράς...







 

Μηνύματα
4.928
Reaction score
4.082
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

Χρηστο τα συγχαρητηρια και απο μενα.

Το πιο δυσκολο σ αυτο το χομπυ ειναι η αυτοσυγκρατηση. Οσον αφορα τα μηχανηματα σου μια χαρα τα πηγες.

Θα ηθελα να σε ρωτησω κατι για την κεφαλη. Γενικα επειδη διαβαζουμε για κεφαλες που κοστιζουν 4-5.000 και πιθανον μια αντιστοιχη θα εχεις κι εσυ, ποσο ζει μια τετοια κεφαλη στο περιπου? Γιατι αν μια συνηθησμενη κεφαλη αντεχει 2-3 χρονια, και οι ακριβες εχουν την ιδια δειαρκεια ζωης, νομιζω οτι το πικαπ θα το βαζεις καθε Χριστουγεννα και Πασχα. :142:

Καπου νομιζω οτι εγραψες οτι τα ηχεια σου ειναι πανελ. Αυτο που συναγεται? (Σε καποιο βαθμο οταν βλεπω την φωτο που τα δειχνει απο πισω μου θυμιζουν το VMPS RM 60, νομιζω οτι καποτε το ειχατε κανει μια παρουσιαση στο ACA).

Και ενα μαθημα, τι παει να πει ενισχυτης σερβο...?

Και κατι τελευταιο. Εισαι απο το ατομα που εχουν ακουσει παρα πολλα συστηματα και μαλιστα πολυ υψηλων προδιαγραφων. Υπαρχει κατι που να το ζηλεψες?

Εχεις μουσικη σε σκληρους?

ΕΙπα να κανω μια ερωτηση, αλλα το εχεσα!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

Πολλες καλημερες και φυσικα πολλα μπραβο και απο μενα φιλτατε Ingognite.....
Σιγουρα εχεις κανει ενα μακροχρονο ταξιδι μεσα σε μουσικα και ηχητικα πελαγη αναζητωντας την νιρβανα αναμεσα σε τοσες δυνατες και αξιοπιστες μηχανες.......μηχανες που πολλες φορες μας στενοχωρουν ειτε γιατι δεν ματσαρουν ,ειτε γιατι τελικα δεν ειναι του γουστου μας ,ειτε σε καποια στιγμη παρορμητικα θα ελεγα βιαστηκαμε να τις αποκτησουμε......
Ειμαι πεπεισμενος οτι εισαι πια στην ηχητικη σου ολοκληρωση ,εχεις ενα απο τα καλλιτερα πικαπ στον κοσμο που πολλοι θα λαχταρουσαν να το ειχαν απεναντι τους και να επαιζε μουσικη για παρτη τους ....ενισχυτικα υποδειγματικα και ηχεια που τα λενε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ -------ΤΥΧΕΡΟΥΛΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μην σταματησεις φιλαρακι αυτο σου το ταξιδι που σου γεμιζει την ψυχη και σε ταξιδευει σε καθε σου στιγμη.....

Νασαι παντα καλα βρε αγορακι ............:143::143::143:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.348
Reaction score
21.433
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

Τόσα λεφτά και τόσος κόπος, και ούτε μισή λάμπα. Και μου θέλει και high end μετά... τς, τς, τς...

Και τα ηχεία του είναι ανοιγμένα και επισκευασμένα. High end σου λέει μετά, ξανα - ματα τς, τς, τς...
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

Χρηστο τα συγχαρητηρια και απο μενα.

1. Το πιο δυσκολο σ αυτο το χομπυ ειναι η αυτοσυγκρατηση.

2. Θα ηθελα να σε ρωτησω κατι για την κεφαλη. Γενικα επειδη διαβαζουμε για κεφαλες που κοστιζουν 4-5.000 και πιθανον μια αντιστοιχη θα εχεις κι εσυ, ποσο ζει μια τετοια κεφαλη στο περιπου? Γιατι αν μια συνηθησμενη κεφαλη αντεχει 2-3 χρονια, και οι ακριβες εχουν την ιδια δειαρκεια ζωης, νομιζω οτι το πικαπ θα το βαζεις καθε Χριστουγεννα και Πασχα.

3. Καπου νομιζω οτι εγραψες οτι τα ηχεια σου ειναι πανελ. Αυτο που συναγεται? (Σε καποιο βαθμο οταν βλεπω την φωτο που τα δειχνει απο πισω μου θυμιζουν το VMPS RM 60, νομιζω οτι καποτε το ειχατε κανει μια παρουσιαση στο ACA).

4. Και ενα μαθημα, τι παει να πει ενισχυτης σερβο...?

5. Και κατι τελευταιο. Εισαι απο το ατομα που εχουν ακουσει παρα πολλα συστηματα και μαλιστα πολυ υψηλων προδιαγραφων. Υπαρχει κατι που να το ζηλεψες?

6. Εχεις μουσικη σε σκληρους?
Ευχαριστώ Βασίλη για τα καλά σου λόγια!

Προσπαθώ να σου απαντήσω:

1. Πολύ σωστά!

2. Αν είναι σωστά τοποθετημένη και με σωστές όλες τις παραμέτρους, μία κεφαλή αυτής της κατηγορίας μπορεί να διαρκέσει 10.000 ωρες επαφής με... τη μουσική

3. Πάνελ έγραψα εννοώντας αμφίπλευρη εκπομπή ήχου.

4. Servo σημαίνει έλεγχος ταλάντωσης του woofer και διόρθωση της ταλάντωσης του woofer λόγω αδράνειας του και όχι λόγω σήματος... (και όχι ... made in Serbia... :135:) H κατασκευή των woofers (η μερικών εξ' αυτών) σε αυτη τη περίπτωση προβλέπει accelerometer και 3 επαφές αντί για δύο.

5. Δύσκολη ερώτηση και αυτό γιατί η σύγκριση πρέπει να γίνει στον ίδιο χώρο (στον δικό μου προφανώς) και αυτό δεν έχει γίνει... Σαφώς και για όλους του κρίκους της αλυσίδας του συστήματος μου υπάρχουν και καλύτερα μηχανήματα (θα εξαιρούσα ίσως το πικάπ...) αλλά η συνέργεια και η συνολική απόδοση δεν μου είναι σε μένα δυνατόν να προβλεφθεί... Αν όμως με ρωτάς για την προτιμηση μου, μετά από όλο αυτό το "ταξίδι" προτιμώ ribbon και άφθονη ενέργεια...

6. Οχι, αλλά δεν το αποκλείω στο μέλλον, μικρός είμαι ακόμα...

Φιλαράκια μου Κώστα και Βλάση. Σας ευχαριστώ για τα πιπεράτα σας σχόλια! :142:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
DacT CT-100

4. DacT CT-100 phono module

Μετά από μιά επίσκεψη του Βαγγελη Λαζάρου στο σπίτι, έχοντας υπο μάλης 2 μικρά κουτάκια... αποφάσισα να αλλάξω το phono stage με το DACT CT-100. Την κατασκευή του τροφοδοτικού έκανε ο Μπάμπης Χάιτας και η όλη κατασκευή έγινε custom για να τοποθετηθεί ΔΙΠΛΑ στον βραχίονα του πικάπ και αργότερα η όποια μικρή καλωδίωση του έγινε ασημένια). Είναι αλήθεια ότι μου αρέσουν πολύ τα minimalist designed (μεγάλο πράγμα για τα αρχικά στάδια του σήματος...)

Το τροφοδοτικό του DACT με είπε ο Μπάμπης ότι είναι dual mono - ultra fast - ground free - 800w

Ακολουθούν φωτογραφίες του phono, παλιού και καινούργιου:



JRDG phono stage



JRDG phono stage και τροφοδοτικό (και για phono και για line)

Τα παραπάνω αλλάχτηκαν με το ...



DacT CT100 phono stage from Danish Audio ConnecT. The shortest signal path has been found (custom ordered to Nexus Acoustics) and has been silver-wired with XLR outputs (even the earth wire is silver!).



Ακόμη βλέπετε στη φωτο ότι το phono interconnect είναι XLO...
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.083
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top