Μια φορά κι έναν καιρό...

Status
Not open for further replies.

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

Και εδώ τα τροφοδοτικά, παλιό (phono και line) και καινούργιο (phono)...



Jeff Rowland 'consummate' p.su.



Custom made powerful dual mono ultra fast p.su., driving the DacT CT100 phono stage.
Δεξιά φαίνεται και ένα συχνοβολτόμετρο 3 φάσεων.

Δεν έχω φωτο από το εσωτερικό του τροφοδοτικού.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Custom made p.su. for JRDG consummate line pre!

Και μία φωτο, όπως φαινονταν το σύστημα (τότε) από πάνω (τραβηγμένη από το παταράκι)



Φαίνονται το phono κοντά στο βραχίονα και το τροφοδοτικό του κάτω στο πάτωμα...



Εχοντας πουλήσει το τροφοδοτικό Line και phono, έπρεπε να φτιάξω και ένα τροφοδοτικό για τον προενισχυτή line. Ευκαιρία λοιπόν να φτιάξω κάτι πχιο βελτιωμένο και δυνατό... :126:
Μπάμπης Χάιτας again αλλά και βελτίωση της βελτίωσης αργότερα από τον Μάκη Δελφίνη...

Ακολουθουν φωτο:



από Μπ. Χάιτα και...



... βελτιωμένο από Μ. Δελφίνη... 600VA toroidal (+ 100VA for the Consummates's display and remote control circuits) with a capacitance of 40,000 µF, including better ultra fast soft recovery diodes (MUR 420) and fast polypropylene capacitors for sound speed.


Και εδώ στο πάτωμα, αριστερά τα τροφοδοτικά πικάπ και line (το ένα πανω στο άλλο) και δεξιά το τροφοδοτικό του phono.



Οτι τα τροφοδοτικά είναι στο πάτωμα και όχι στο rack είναι τυχαίο? Δε νομίζω... :126:

PS Μη με ρωτήσετε τι είναι αυτό επάνω στον τελικό... ΣΑΣ παρακαλώ...
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
DIY Disc-o-Ring...

Τελειώνω τις αλλαγές μέχρι τον Ιούνιο 2001, με μία από τις αγαπημένες μου κατασκευές, το disc-o-ring!

Πρώτα βέβαια ήθελα να βεβαιωθώ ότι άξιζε το κόπο ο κόπος... και έτσι δανείστηκα αυτόν της Clearaudio για να τον ακούσω :126:





 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

Και η δική μου κατασκευή... από μπρούτζο και μετά επινικελωμένο για προστασία...





 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...



Πριν επινεκελωθεί...

Να και το σχέδιο το οποίο πήγα στο μηχανουργείο για την κατασκευή (οι διαστάσεις λείπουν γιατί αυτό το έχω για universal):




Αργότερα του προσέθεσα και ένα στροβοσκόπιο (33,3 και 45 rpm) περιμετρικά για να παρακολουθώ την ταχύτητα on the fly...

 

Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

μπραβο μερακι...

ωραιος, και αν και εχεις ριξει πολλα λεφτα, δε φοβασαι να "λερωσεις" τα μηχανηματα σου με μοντιφιες... δεν ειναι πολλοι που θα επαιρναν τετοια ρισκα
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Jan 2002 - Digital Upgrade with clocklink

Τον επόμενο χρόνο (μέχρι τον Ιανουάριο του 2002) ολοκλήρωσα την ψηφιακή μου αναβάθμιση, συγχρονίζοντας το Wadia 8 transport από το ρολόι του Wadia 15 DAC. CLOCK-LINK το αποκαλεί η Wadia η οποία το χρησιμοποιεί για τα Top μοντέλα της. Επίσης έγιναν βελτιώσεις στη τροφοδοσία του DAC.

Οχι για να μη λέτε ότι κάνω απιστίες στη ψηφιακή μου γκόμινα... :143:

Ακολουθούν φωτογραφίες:



the 'old' Wadia 15 decoding computer



the updated Wadia 15 decoding computer (όποιος βρει τις 4 διαφορές κερδίζει...)

Αργότερα άλλαξα και το Sony KSS-151A laser pickup drive



Οι αλλαγές έγιναν από τον καλό φίλο Μάκη Δελφίνη και η ακουστική βελτίωση ήταν αναπάντεχη :114:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...



conventional jitter reduction technique



clocklink jitter reduction technique
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

Θα συνεχίσω αύριο με την κατασκευή του flywheel στο πικάπ και την αλλαγή του συστήματος κεφαλή - βραχίονας.
 

Μηνύματα
88
Reaction score
0
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

Μια καταπληκτική διαδρομή στο χώρο της αναμετάδοσης του ήχου. Πραγματική αναζήτηση...
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.584
Reaction score
29.068
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

Συγχαρητήρια κι από μένα πρόεδρε.
Μια μεγάλη διαδρομή πολλών ετών με φωτο και ντοκουμέντα.
Για μένα είναι κάτι πολύ σημαντικό η αναπόληση των παλιών και ωραίων εποχών που έχουμε περάσει, ο καθένας με τον δικό τρόπο.
Είχα την τύχη να ακούσω το σύστημα πρόπερσι και μου έχει μείνει κάτι τις στην μνήμη μου.
Συγχαρητήρια και στην σύζυγο που ανέχθηκε όλα αυτά τα "μαντζαφλάρια" στο σαλόνι της.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.670
Reaction score
132.974
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

γειά σου ινκόγκνιτε με την τρέλλλλα σου και την κορδέλλλλλα σου! Αφού έχεις και χώρο "της προκοπής", μελετημένο εξ'αρχής για το "θέμα" <<ήχος>>, είσαι αρχηγός, πάει και τέλειωσε! :126:

για τα του "συστήματος", ωραίες οι επιλογές σου, "ψαγμένες" θα έλεγα, αλλά αλήθεια, πιο πολύ απ'όλα γουστάρω τις μοντιφιές σου! εκεί βλέπω τον καλύτερο εαυτό σου!:144:

δυστυχώς, ούτε μια λάμπα στο σύστημα. κι έλεγα πως είσαι χαϊεντάς... μας πούλησες βρε, σκέτη απελπισία....:137:

από την άλλη, κανα προβολέα και σαμπ δε βλέπω! τι έγινε? δε βλέπεις ταινίες με ντόλπμι ντίντζιταλ?:136:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
14.036
Reaction score
35.249
Καλημερα!

Φανταστικο συστημα, φανταστικα κομματια κ φανταστικος ειμαι σιγουρα ηχος, τι να λεμε τωρα.
Και ως οπαδος του αναλογικου εχω παθει πλακα με το πλατω κ το ολο στησιμο κ σεταρισμα του .Πες μου ομως κανα 2 λογια για το Phono.
Ειναι τοσο καλο (γιατι απ οτι ξερω ειναι οικονομικο) για να αλλαξεις εσυ το παλιο που ειδα κ γενικα τα τοσα πολλα Phono που κυκλοφορουν?

Ενα μεγαλο μπραβο σ ενα συστημα που θα ηθελα ν ακουσω.
Και πολυ καλη η επιλογη για εκλεκτη δισκογραφια!!

Περιμενουμε νεωτερα
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
http://www.dact.com

Ευχαριστώ για τα κολακευτικά σας σχόλια! :119:

Για να απαντήσω άμεσα στο ερώτημα σου (επειδή ξέρω ότι είσαι σε αναζήτηση phono, οχι τίποτα άλλο... :142:) δες τα παρακάτω:

- http://www.dact.com/html/reviews.html
- http://www.dact.com/html/phono_stages.html
- http://aca.gr/equip11.htm
(δικό μου review)

Πράγματι, η σχέση τιμής προς απόδοση αυτού του phono είναι άριστη! :114: και κάνει για όλες τις κεφαλές του πλανήτη...

Κωσταυτιά, όποτε σε βρει ο δρόμος προς τα κάτω, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις... :126:
 


skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

Να και μιά πιό πρόσφατη φωτο όπου με το manual ανα χείρας, ρυθμίζω gain, capacitance και impedance για την τελευταία μου κεφαλή:

 

Μηνύματα
4.928
Reaction score
4.082
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

Εχω την εντυπωση οτι πριν απο κατι μηνες οταν καποιος απο το φορουμ ενδιαφεροταν για phono, ο Κωστας ΕΑΡ του προτεινε ακριβως το ιδιο.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
14.036
Reaction score
35.249
Kανε μου τη χαρη incognite και πες μου ετσι 2 λογακια , δικα σου για το phono κ την πολυτιμη εμπειρια σου σε σχεση με αλλα.
Επισης αν ειναι ετοιμο η κιτ , απο που το παιρνουμε, Ελλαδα η μονο απ εξω και καμια τιμουλα στο περιπου ? με κανα νορμαλ τροφοδοτικο, λογικο σε τιμη , οχι σαν το υποσταθμο της ΔΕΗ που εχεις εκει...!!!:137:

Θα πεφτει η ταση απ την πολυκατοικια κ δε θα ξερουν απο που τους ερχετα!!
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Απάντηση: Re: Μια φορά κι έναν καιρό...

Kανε μου τη χαρη incognite και πες μου ετσι 2 λογακια , δικα σου για το phono κ την πολυτιμη εμπειρια σου σε σχεση με αλλα.
Επισης αν ειναι ετοιμο η κιτ , απο που το παιρνουμε, Ελλαδα η μονο απ εξω και καμια τιμουλα στο περιπου ? με κανα νορμαλ τροφοδοτικο, λογικο σε τιμη , οχι σαν το υποσταθμο της ΔΕΗ που εχεις εκει...!!!:137:

Θα πεφτει η ταση απ την πολυκατοικια κ δε θα ξερουν απο που τους ερχετα!!
Ελα σε επαφή με την NEXUS (Μπάμπης Χάιτας) που τα αντιπροσωπεύει και ρώτα ότι θέλεις οσον αφορά τιμούλες. Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω (επιπλέον των όσων έχω γράψει...) είναι ότι στο συνιστώ ανεπιφύλακτα...


Και με αυτό, καθώς και με την πανοραμική φωτο παρακάτω, τελείωνω το δεύτερο μέρος του... "ταξιδιού" μου:



- http://pic17.picturetrail.com/VOL826/116254/205120/1592942.jpg (μεγέθυνση)

Το απογευματάκι θα μπω σε... πιό βαθιά νερά (2003 - σήμερα...) :138:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
14.036
Reaction score
35.249
Re: Απάντηση: Re: Μια φορά κι έναν καιρό...

Ελα σε επαφή με την NEXUS (Μπάμπης Χάιτας) που τα αντιπροσωπεύει και ρώτα ότι θέλεις οσον αφορά τιμούλες. Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω (επιπλέον των όσων έχω γράψει...) είναι ότι στο συνιστώ ανεπιφύλακτα...


Και με αυτό, καθώς και με την πανοραμική φωτο παρακάτω, τελείωνω το δεύτερο μέρος του... "ταξιδιού" μου:



- http://pic17.picturetrail.com/VOL826/116254/205120/1592942.jpg (μεγέθυνση)

Το απογευματάκι θα μπω σε... πιό βαθιά νερά (2003 - σήμερα...) :138:
Ευχαριστω πολυ !
Περιμενουμε τη συνεχεια!
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.083
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top