ΠΡΟΕΝΙΧΥΤΗ λαμπατο + ΤΕΛΙΚΟ τρανζιστορ: ιδεες;

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Τι λετε για εναν τετοιο συνδυασμο, αντι για ολοκληρωμενο λαμπατο;
Ο στοχος ειναι προφανης: "δοση" ηχου λαμπας σε δυναμικα τρανζιστορ! Θα ...δουλεψει, η τσαμπα θα καιει η λαμπα;
Εχετε κατι υπ' οψη σας μεχρι 5000€;
Προ-ευχαριστιες.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.322
Reaction score
13.282
 

Μηνύματα
39
Reaction score
23
Τι λετε για εναν τετοιο συνδυασμο, αντι για ολοκληρωμενο λαμπατο;
Ο στοχος ειναι προφανης: "δοση" ηχου λαμπας σε δυναμικα τρανζιστορ! Θα ...δουλεψει, η τσαμπα θα καιει η λαμπα;
Εχετε κατι υπ' οψη σας μεχρι 5000€;
Προ-ευχαριστιες.
Επιλογές υπάρχουν πολλές και αρκετά αξιόλογες θα έλεγα.

Τα θέματα είναι δυο:

1. Το σημαντικότερο κατα τη γνώμη μου, είναι το ταίριασμα των συσκευών ώστε το ένα να μην ‘θαβει’ το άλλο.

2. Αν ενδιαφέρεσαι για καινούργιες συσκευές ή και για μεταχειρισμένα.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.322
Reaction score
13.282
Σε οτι αφορα το ''ταιριασμα'' μεταξυ προ και τελικου ειναι αλλοι πιο μαστοροι απο μενα να σας πουν τα ''υπερ'' και τα ''κατα'' λυχνιας στην προενισχυση τελικος τρανζιστορ ;)
Εγω ειχα 20 χρονια λυχνια προ, τρανζιστορ τελικο μια χαρα παιζανε;)
Θα ημουν ευτυχεστατος αν μπορουσα να αγορασω αυτους τους ενισχυτες σημερης :)
 
Last edited:

Μηνύματα
314
Reaction score
318
Πολλά χρόνια παίζω με τέτοιο συνδυασμό, νομίζω είναι από τις ιδανικότερες λύσεις για να αποκομίσεις τα ¨καλά" και από τους δύο "κόσμους", με τελικό τρανζίστορ μπορείς να οδηγήσεις και απαιτητικά ηχεία σχετικά οικονομικότερα από ότι με ένα μεγάλο λαμπάτο που πιθανά θα χρειάζεσαι και περιοδικά φρεσκάρισμα στις τελικές λυχνίες, ενώ με την λαμπάτη προενίσχυση μπορείς να παίξεις ψάχνοντας τις χροιές αλλάζοντας προενισχύτριες λυχνίες. Το μόνο σημείο που χρειάζεται προσοχή στο ταίριασμα είναι η αντίσταση εισόδου (input impedance) του τελικού να είναι τουλάχιστον 10X και παραπάνω από την αντίσταση εξόδου (output impedance) του προενισχυτή. Υπάρχουν βέβαια στην αγορά και αρκετά μοντέλα υβριδικών ολοκληρωμένων που είναι ακριβώς έτσι (λάμπα στην προενίσχυση, τρανζίστορ στην ενίσχυση) για παράδειγμα ο Pathos Classic One, πιστεύω πως αυτή η λύση του υβριδικού ολοκληρωμένου δηλαδή, είναι ιδανική μιας και σε απαλλάσσει από το ταίριασμα αφού το ταίριασμα είναι από τον κατασκευαστή ενώ είναι σαφώς και πιο οικονομική, φυσικά εάν σου αρέσουν οι πειραματισμοί τότε καλύτερα τα χωριστά κομμάτια.
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Επιλογές υπάρχουν πολλές και αρκετά αξιόλογες θα έλεγα.

Τα θέματα είναι δυο:

1. Το σημαντικότερο κατα τη γνώμη μου, είναι το ταίριασμα των συσκευών ώστε το ένα να μην ‘θαβει’ το άλλο.

2. Αν ενδιαφέρεσαι για καινούργιες συσκευές ή και για μεταχειρισμένα.
Ασφαλως, και ιδιως, για καλομεταχειρισμενα μη ...vintage!
 

Μηνύματα
7.324
Reaction score
11.903
Θέλεις ένα καλό τελικό, γρήγορο, να οδηγεί τα πάντα και με φλατ χαρακτήρα, ώστε να αναδείξει τη γλύκα της λάμπας χωρίς να προσθέτει ο ίδιος κάτι στο ήδη χρωματισμένο απο τη λάμπα σήμα. Πολύ παλιά, τότε που η σειρά ST της Bryston ήταν στα επίκαιρα, είχα ακούσει στο κατάστημα του Μενδρινού στο Ν. Ηράκλειο ένα τελικό σαν τον δικό μου ( 4BST ) με ένα Conrad Johnson ( νομίζω τον PV10 ). Αρκετά ευχάριστο και πετυχημένο το αποτέλεσμα απο όσο θυμάμαι.
Έχω ακούσει τον 4BST μου με αρκετά γλυκόηχους προενισχυτές, ενώ πρόσφατα την είδα μινιμαλιστικά και μέχρι που πέρασα σε ενεργή διενίσχυση, τον οδηγούσα απευθείας απο τη μεταβλητή έξοδο του dac μου.
Στο ίδιο dac για λόγους ευχρηστίας του συστήματος απο τη σύζυγό μου, με την ίδια παθητική λειτουργία των ηχείων, πριν λίγες ημέρες έβαλα τον Rotel RB971 τελικό ( έβαλα τους Bryston για νάνι δηλαδή ). Με το που άναψα το σύστημα, κατάλαβα ότι έπαιζε ο Rotel. Παχυλές παχυλές οι φωνές, όξω στα μούτρα μου και με ένα μπάσο εντυπωσιακά ( σε χαμηλές εντάσεις ) χαλαρό ( σε σχέση με του Bryston που ως γνωστόν είναι "εκτελεστής" ).
Θέλω να καταλήξω στο ότι ένας φλατ τελικός θα αναδείξει αυτό που θα του δώσεις στην είσοδό του χωρίς να βάλει τις δικές του σάλτσες ( άρα, θα έχεις να επιλέξεις μόνο το χρωματισμό της προενίσχυσης ). Αν μπλέξεις με... μπογιατζή τελικό, τρέχα γύρευε.
 



Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Η Rotel σαν εταιρία εχει πολυ καλο ηχητικο χαρακτήρα οποτε για τελικο δες τους,για προενισχυτες με λαμπα δες και τους vincent,φθηνα και καλα μηχανακια.
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.789
Ακούγοντας με ολοκληρωμένο λαμπάτο , ή ολοκληρωμένο τρατζιστοράτο ,

-----.jpg


Ακούγοντας με συνδυασμό ,

-----18.jpg


- .......τι θέλει να πει " ο ποιητής " ;
Η θα ακούς λαμπάτα ,
Η θα ακούς τρανζιστοράτα .
Γιατί αν τα μπλέξεις πάντα κάτι θα σου ξενίζει . Στην αρχή θα ξετρελαθείς ! ....μα σαν ακούσεις λίγες ώρες θα διαπιστώνεις οτι σου λείπουν αρκετά .
Είναι σαν να γνωρίζεις μια γυναίκα Θεά , να σου παίρνει το μυαλό , την κατακτάς , και στο 3ο ραντεβού που πάτε στο κρεβάτι , διαπιστώνεις πως εχεις δώσει τα πάντα σου και αυτή ή Θεά σου ...είναι μάρμαρο . Και εκει ή την κάνεις ή την πατάς και λες , θα την στρώσω .....θα της βρώ το κουμπί της !
και να σου καλώδια και να σου μαντζούνια .....αυτά εκ πείρας και όχι μπύρας .

-
 

TGD

Μηνύματα
7.628
Reaction score
7.611
Τι λετε για εναν τετοιο συνδυασμο, αντι για ολοκληρωμενο λαμπατο;
Ο στοχος ειναι προφανης: "δοση" ηχου λαμπας σε δυναμικα τρανζιστορ! Θα ...δουλεψει, η τσαμπα θα καιει η λαμπα;
Εχετε κατι υπ' οψη σας μεχρι 5000€;
Προ-ευχαριστιες.
Με τι ακούς ώρα και θέλεις να το αλλάξεις;
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
θα συμφωνησω και εγω δεν ειναι θεμα τιμης και 5 και 10 και 20 Κ να δωσεις δυσκολα θα ταιριαξει ο συνδιασμος, προσωπικα δεν το αποκλειω αλλα οι πιθανοτητες ειναι μικρες και οι τιμες που παιζεις ειναι απαγορευτικες
 

Μηνύματα
1.087
Reaction score
1.633
είχα (και έχω, απλά είμαι σε φάση αλλαγής κατεύθυνσης) προ Aesthetix Calypso + τελικό McCormack DNA-225
για τη μικρή εμπειρία που έχω ταιριάξανε πάρα πολύ καλά και τα είχα προτιμήσει από ότι είχα ακούσει (τότε που τα πήρα) από ολοκληρωμένους ή συνδυασμό προ+τελικό τρανζίστορ αμφότερα.
Δε θα τα έδινα αν δεν αποφάσιζα να πάω σε ενεργά.
 


papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.085
Reaction score
1.608
Kαι γιατι δεν κανεις το αλλο αφου θες λαμπα προενισχυση και τελικο τρανζιστορ.

Πας Τσακιριδαιους ο καινουργιος προ που εχουν βγαλει ειναι απαικτος (προσοχη ο τελευταιος Alexander με τα τρια τροφοδοτικα και της 6 λυχνιες) οχι οι παλιες εκδοσεις τα σασι ειναι ιδια, παιρνεις τον τελικο της αρεσκειας σου τον πας στα αδερφια και σου σεταρουν τον προ τους ακριβως πανω στον τελικο που εχεις αγορασει ωστε να μην παυδευεσαι με τα ματσαρισματα, διαλεγεις εσυ ποσο καλα υλικα θα σου βαλουν μεσα τον φτιαχνεις δηλαδη οπως γουσταρεις θα ειναι χειροποιητος με 5 χρονια εγγυηση και αν δεν σου αρεσει ο προ τον πουλας (δεν ειναι μηχανακι που θα το φας στην μαπα) σε οτι και να γινει θα εχεις αμεσο Support σερβις η τιμη του καιν νομιζω ειναι στα 1500e θα σου μεινουν και ρεστα!

Σιγουρα θα εχουν καποιον demo δεν εχεις να χασεις τιποτα να κανεις ενα τηλ.
 





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.090
Μηνύματα
2.888.022
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top