Πλυντήριο πιάτων ΟΧΙ για Φίλο του Φόρουμ με Δίχως Πρόσβαση

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.593
Reaction score
42.634
Μάλλον τα έφτυσε μετά από 20+ χρόνια. Θα έρθει σέρβις να το δει αλλά λέω να προετοιμαστώ και για αλλαγή αν το κόστος επισκευής είναι κοντά στην αγορά καινούργιου.
Bosch, Siemens (τρέχον), Neff, Pitsos είναι περίπου τα ίδια και αγαπάμε γιατί έχουν καλό after sales.
Αλλά μετά από τόσα χρόνια δεν έχω εικόνα της αγοράς και τι ενδιαφέρον μπορεί να υπάρχει στην τεχνολογία τους. Φαντάζομαι θα είναι πιο οικονομικά στη χρήση και πιο εργονομικά. Αυτό που βλέπω με τα 3 συρτάρια, με το πρώτο πάνω πάνω για μαχαιροπήρουνα και το δεύτερο να μπορεί να αλλάζει θέση ύψους εύκολα μου φαίνεται καλό. Κάτι με ζεόλιθο για το στέγνωμα δεν το πολυκαταλαβαίνω αλλά ένα feature που ανοίγει την πόρτα αυτόματα στο τελείωμα της πλύσης με αρέσει. Ολα βλέπω με wifi που το θεωρώ άχρηστο στη δική μου περίπτωση.
Κάποιος που να έχει κάνει αγορά τα τελευταία χρόνια σε οποιαδήποτε μάρκα και να θέλει να μοιραστεί εμπειρίες;
Συνεργείο σοβαρό που να κάνει απεγκατάσταση το παλιό και εγκατάσταση το νέο; ΔΕΝ θέλω να ασχοληθώ και δεν υπάρχει χρόνος τώρα.

Α, και δεν είναι για φίλο με χωρίς ή με άμεση πρόσβαση αλλά για μένα :p
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.711
Reaction score
75.962
Α, και δεν είναι για φίλο με χωρίς ή με άμεση πρόσβαση αλλά για μένα :p
Βελτίωσα τον τίτλο ώστε να αντικατοπτρίζει τις επιθυμίες του φίλου χρήστη του φόρουμ με πρόσβαση.
 

Μηνύματα
21.402
Reaction score
15.414
Εγώ ένα Bosch πήρα πριν 3 χρόνια, απολύτως ικανοποιημένος ως τώρα, αλλά... δεν σου κάνει! Γιατί είναι μίνι, επιτραπέζιο! 🤓 8-)
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.593
Reaction score
42.634
Νταξ' όχι και μίνι αλλά είμαι στο 45αρι μέγεθος :biggrin:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.774
Reaction score
34.872
Έχω gaggenau εδώ και 12 χρόνια, άλλαξα δύο φορές το θερμαντικό σώμα, την πρώτη εντός εγγύησης, τη δεύτερη πρόσφατα. Σερβις (είναι της bosch-siemens, όπως και τα ανταλλακτικά) υποδειγματικό (είχαν καταχωρημενοτον τύπο και τη βλάβη που είχαν επισκευάσει πριν 10 χρόνια, δεν θυμόμουν την τύφλα μου). Θα έμενα σε bosch - siemens. 45ρι δεν είναι μικρό; Βέβαια εαν τέτοιο χωράει μόνο, τι α καεις.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.074
Reaction score
29.780
Αν πάρεις άλλο πάρε με διπλή παροχή να έχει και ζεστό από τον ηλιακό. Φτάνει να έχεις και παροχή ζεστού κάπου εκεί κοντά βέβαια.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
5
Πριν μερικά χρόνια πήρα ένα Bosch 45ρι και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πλένει συνέχεια υπο αθλιες συνθήκες και θέλει μόνο καθάρισμα που και που.
Ναι μεν οι μάρκες που αναφέρεις ανήκουν στην ίδια εταιρία αλλά επέλεξα την Bosch γιατί είναι κατασκευασμένο στην Γερμανία. Απο ότι έχω δει υπάρχει και Πολωνικό και Τουρκικό εργοστάσιο.
 

TGD

Μηνύματα
8.310
Reaction score
8.320
Κι αν δεις την ποιότητα κατασκευής του τούρκικου... Είναι πλαστικό κι όχι ανοξείδωτο.
Εγώ δεν ξαναπήρα Μπος κλπ όταν χάλασε ο θερμοστάτης και πλήρωσα καινούργια αντλία γιατί ο θερμοστάτης είναι μέρος της αντλίας και δεν υπάρχει ξεχωριστά ως ανταλλακτικό. Μετά από 6 μήνες χάλασε και η πλακέτα. Ουσιαστικά πλήρωσα πάνω από μισό πλυντήριο για επισκευές, λίγοτερο από δυο χρόνια μετά τη λήξη της εγγύησης.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.203
Reaction score
82.964
Whirlpool (σπίτι) και Morris (εξοχικό) εχω αγοράσει τα τελευταία χρόνια, μια χαρά δουλεύουν.
Siemens και Bosch έχουν φάει μαύρο από εμένα.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.451
Reaction score
27.179
Εχω miele από το 2004 , γερμανικό , όχι 45άρι κανονικό μέγεθος.
Τρία συσρτάρια πλήρως αφοιρούμενα αν θέλω, το μεσαίο με αυξομείωση ύψους , το επάνω για μαχαιροπήρουνα κλπ.
Μιά χαρά λειτουργεί , μία φορά μόνο αλλάχθηκε το πλαστικό impeller , από κουκούτσι που μπήκε μέσα.
Προχθές αλλάχθηκαν οι δύο πλαστικοί σωλήνες που στέλνουν το νερό με πίεση στους περιστρεφόμενους βραχίονες , ο ένας σωλήνας παρουσιάσε διαρροή. Τίποτα το ιδιαίτερο.
Δεν έχει βγάλει πρόβλημα γενικά , και λειτουργεί πάντα με ζεστό νερό από το boiler , από 60 κελσίου και τελευταία 50 κελσίου. Μία χαρά πλυντήριο είναι . Καλά είχε και 1200e με την έκπτωση .
 

Μηνύματα
2
Reaction score
5
Whirlpool (σπίτι) και Morris (εξοχικό) εχω αγοράσει τα τελευταία χρόνια, μια χαρά δουλεύουν.
Siemens και Bosch έχουν φάει μαύρο από εμένα.
Συγνώμη αλλά εχω καεί απο Morris 45ρι και πρέπει να προειδοποιήσω ότι δεν υπάρχει εταιρία Morris..
Μιλάμε για κινέζικα φασον στα οποία η εταιρία Αμοιρίδης-Σαββιδης βάζει την μάρκα της.
Καθε μοντέλο μπορεί να είναι απο άλλη εταιρία και εργοστάσιο και αν πέσεις σε κακή παρτίδα απλά το πετάς.
Η Whirlpool είναι πολύ σοβαρή εταιρία.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.593
Reaction score
42.634
45ρι δεν είναι μικρό; Βέβαια εαν τέτοιο χωράει μόνο, τι α καεις.
Τέτοιο χωράει πλέον μόνο, βέβαια τόσα χρόνια μια χαρά μας βόλεψε, αν εξαιρέσω μέρες με τραπέζια όπου θα μπουν 2 πλυντήρια τουλάχιστον (και δεν νομίζω με το 60αρι να γλιτώναμε τη δεύτερη πλύση) στην καθημερινή του χρήση είναι υπαραρκετό για μια 4μελή οικογένεια, από τον καιρό των μωρών μέχρι και σήμερα των εφήβων.
Είναι η συσκευή που δουλεύει κάθε μέρα, μόνο το ψυγείο της ρίχνει σε ώρες λειτουργίας :biggrin:

Αν πάρεις άλλο πάρε με διπλή παροχή να έχει και ζεστό από τον ηλιακό. Φτάνει να έχεις και παροχή ζεστού κάπου εκεί κοντά βέβαια.
Από ότι είδα τέτοιο feature έχουν τα miele μόνο όπου και εκεί λένε για θερμοκρασία εισόδου ζεστού νερού μέχρι 60 βαθμούς, αμφιβάλλω αν από τον ηλιακό έρχεται μέχρι 60 το καλοκαίρι. Τα οποία miele ξεφεύγουν πολύ σε τιμή, μιλάμε για 1650 το πιο αποδεκτό σύγχρονο. Πάρα πολλά και δεν πείστηκα ότι αξίζει τα διπλά λεφτά από ένα καλό bosch ή neff.
 

TGD

Μηνύματα
8.310
Reaction score
8.320
Εγώ αντικατέστησα το Μπος με κάτι τέτοιο:
Παρόμοιο, αυτό πρέπει να είναι πιο νέο μοντέλο. Με μία πλύση την ημέρα εδώ κι έξι χρόνια, η μόνη βλάβη τα κομμένα σχοινάκια που κρατάνε τα αντίβαρα για να στέκεται η πόρτα μισάνοιχτη.
Και η σχεδίαση είναι όπως της Μίλε: με το επάνω συρτάρι για μαχαιροπήρουνα και το μεσαίο να έχει "πάνω" και "κάτω" θέση. Τα συρτάρια μπορούν να αφαιρεθούν αν έχει ογκώδη αντικείμενα.
 

Μηνύματα
16.132
Reaction score
22.728
Μάλλον τα έφτυσε μετά από 20+ χρόνια. Θα έρθει σέρβις να το δει αλλά λέω να προετοιμαστώ και για αλλαγή αν το κόστος επισκευής είναι κοντά στην αγορά καινούργιου.
Bosch, Siemens (τρέχον), Neff, Pitsos είναι περίπου τα ίδια και αγαπάμε γιατί έχουν καλό after sales.
Αλλά μετά από τόσα χρόνια δεν έχω εικόνα της αγοράς και τι ενδιαφέρον μπορεί να υπάρχει στην τεχνολογία τους. Φαντάζομαι θα είναι πιο οικονομικά στη χρήση και πιο εργονομικά. Αυτό που βλέπω με τα 3 συρτάρια, με το πρώτο πάνω πάνω για μαχαιροπήρουνα και το δεύτερο να μπορεί να αλλάζει θέση ύψους εύκολα μου φαίνεται καλό. Κάτι με ζεόλιθο για το στέγνωμα δεν το πολυκαταλαβαίνω αλλά ένα feature που ανοίγει την πόρτα αυτόματα στο τελείωμα της πλύσης με αρέσει. Ολα βλέπω με wifi που το θεωρώ άχρηστο στη δική μου περίπτωση.
Κάποιος που να έχει κάνει αγορά τα τελευταία χρόνια σε οποιαδήποτε μάρκα και να θέλει να μοιραστεί εμπειρίες;
Συνεργείο σοβαρό που να κάνει απεγκατάσταση το παλιό και εγκατάσταση το νέο; ΔΕΝ θέλω να ασχοληθώ και δεν υπάρχει χρόνος τώρα.

Α, και δεν είναι για φίλο με χωρίς ή με άμεση πρόσβαση αλλά για μένα :p
τι δεν κάνει το πλυντήριο; θεωρώ - αντίθετα με αυτά που υποστηρίζουν οι επισκευαστές - οτι αν είναι ποιοτικό μηχάνημα αξίζει να επισκευαστεί.
αντλία πλυσίματος πχ παίζει από 100 μέχρι 200 ευρώ. κάτι ποιο ακριβό ίσως δεν υπάρχει.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.074
Reaction score
29.780
Τόσο ακριβά είναι; Δεν το ήξερα.

Γενικές πληροφορίες και για το μέλλον. Σε δεύτερο χρόνο και αφού ενεργοποιηθεί το δυναμικό τιμολόγιο, θα μπει σε εφαρμογή και το demand - response. Στις εγκαταστάσεις που το επιτρέπουν και θα ήθελαν τέτοια υπηρεσία το σύστημα θα στέλνει signals πότε οι τιμές είναι πολύ χαμηλές και εφόσον υπάρχει κατάλληλη λειτουργία (στο πλυντήριο πχ) αυτό θα λαμβάνει το σήμα και θα παίρνει μπροστά μόνο του. Αυτό βέβαια προϋποθέτει smart υπηρεσίες και στη συσκευή.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.593
Reaction score
42.634
τι δεν κάνει το πλυντήριο; θεωρώ - αντίθετα με αυτά που υποστηρίζουν οι επισκευαστές - οτι αν είναι ποιοτικό μηχάνημα αξίζει να επισκευαστεί.
αντλία πλυσίματος πχ παίζει από 100 μέχρι 200 ευρώ. κάτι ποιο ακριβό ίσως δεν υπάρχει.
δεν πλένει :roflmao:
...δεν κάνει πλέον τους θορύβους που έκανε κατά την πλύση (φςςς, γκλουπ-γκλουπ, χρςςςς και τέτοια :roflmao: ), βγάζει πάντως ότι νερά έχει ρίξει στο τέλος.
Ναι συμφωνώ, για αυτό θα έρθει ο μάστορας να το δει να μας πει. Αν επισκευάζεται μέχρι 300+ ευρώ θα το φτιάξω και θα βγάλει άλλα 20 χρόνια, δεν έχω καμία διάθεση για τέτοιες αλλαγές τώρα.
Τόσο ακριβά είναι; Δεν το ήξερα.

Γενικές πληροφορίες και για το μέλλον. Σε δεύτερο χρόνο και αφού ενεργοποιηθεί το δυναμικό τιμολόγιο, θα μπει σε εφαρμογή και το demand - response. Στις εγκαταστάσεις που το επιτρέπουν και θα ήθελαν τέτοια υπηρεσία το σύστημα θα στέλνει signals πότε οι τιμές είναι πολύ χαμηλές και εφόσον υπάρχει κατάλληλη λειτουργία (στο πλυντήριο πχ) αυτό θα λαμβάνει το σήμα και θα παίρνει μπροστά μόνο του. Αυτό βέβαια προϋποθέτει smart υπηρεσίες και στη συσκευή.
έχουν συνδεσιμότητα wifi πλέον όλες από ότι βλέπω, τώρα κατά πόσο θα μπορούν να επικοινωνούν με τέτοιο τρόπο με τον έξω κόσμο μένει να φανεί.
Εγώ αντικατέστησα το Μπος με κάτι τέτοιο:
Παρόμοιο, αυτό πρέπει να είναι πιο νέο μοντέλο. Με μία πλύση την ημέρα εδώ κι έξι χρόνια, η μόνη βλάβη τα κομμένα σχοινάκια που κρατάνε τα αντίβαρα για να στέκεται η πόρτα μισάνοιχτη.
Και η σχεδίαση είναι όπως της Μίλε: με το επάνω συρτάρι για μαχαιροπήρουνα και το μεσαίο να έχει "πάνω" και "κάτω" θέση. Τα συρτάρια μπορούν να αφαιρεθούν αν έχει ογκώδη αντικείμενα.
Βλέπω ότι λίγο πολύ την ίδια σχεδίαση έχουν τώρα όλα, με 3 συρτάρια και τα λοιπά, άντε να διαφέρουν σε κάτι προγράμματα. Η LG δείχνει να δίνει κάτι έξτρα στο πλύσιμο με έξτρα jets και ατμό αλλά δεν έχει 45αρι στην ελληνική αγορά >:(
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.074
Reaction score
29.780
έχουν συνδεσιμότητα wifi πλέον όλες από ότι βλέπω, τώρα κατά πόσο θα μπορούν να επικοινωνούν με τέτοιο τρόπο με τον έξω κόσμο μένει να φανεί.
Συμμετέχω σε πιλοτικό πρόγραμμα της ΕΕ που θα γίνει σε τρεις χώρες (Ελλάδα η μία προφανώς) και αφορά το demand - response. Ακόμα είμαστε στην ενημέρωση και καταγραφή. Όπως μας είπαν το πρόγραμμα θα ξεκινήσει από Σεπτέμβριο (για εμάς του προγράμματος). Όταν μάθω παραπάνω θα ενημερώσω.

Το καλό είναι ότι στην πλατφόρμα που ετοιμάζουν θα βάλουμε και το πάρκο και θα βλέπω σπίτι και πάρκο σε μια εφαρμογή.
 

Μηνύματα
16.132
Reaction score
22.728
δεν πλένει :roflmao:
...δεν κάνει πλέον τους θορύβους που έκανε κατά την πλύση (φςςς, γκλουπ-γκλουπ, χρςςςς και τέτοια :roflmao: ), βγάζει πάντως ότι νερά έχει ρίξει στο τέλος.
αυτό ακούγεται σαν αντλία πλυσίματος, να ξέρεις οτι μπορείς να ανοίξεις οποιαδήποτε στιγμή θες το πλυντήριο την ώρα που πλένει , σταματάει αμέσως η αντλία και δεν πέφτει νερό έξω καθόλου.
διαπιστώνεις οτι όντως πλένει ή όχι ανοίγοντάς το. (μου το έδειξε ένας που έφτιαξε το πλυντήριο πιάτων στο εξοχικό)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.593
Reaction score
42.634
αυτό ακούγεται σαν αντλία πλυσίματος, να ξέρεις οτι μπορείς να ανοίξεις οποιαδήποτε στιγμή θες το πλυντήριο την ώρα που πλένει , σταματάει αμέσως η αντλία και δεν πέφτει νερό έξω καθόλου.
διαπιστώνεις οτι όντως πλένει ή όχι ανοίγοντάς το. (μου το έδειξε ένας που έφτιαξε το πλυντήριο πιάτων στο εξοχικό)
ναι, δεν φαίνεται να πλένει, φέρνει νερά μέσα αλλά ο πάνω εκτοξευτήρας δεν ρίχνει σίγουρα νερό στο πάνω καλάθι στο κάτω δεν μπορώ να βγάλω σίγουρα συμπέρασμα γιατί εν τω μεταξύ έχει κάμποσο νερό στον πάτο.
Γενικά μου αρέσει που μπορείς και να το κλείσεις (off από τον διακόπτη) όποτε θες όταν πλένει και μετά να πατήσεις πάλι on και να συνεχίσει από κει που ήταν. Φαντάζομαι βέβαια ότι αν το κάνεις αυτό σε περίεργη φάση του κύκλου θα πάει περίπατο το πλύσιμο αλλά καμιά φορά χρειάζεται.

Ενα feature πάντως που λιγουρεύομαι στα καινούργια είναι το πόσο αθόρυβα (λένε) ότι είναι. Και ίσως και η μετάθεση έναρξης λειτουργίας ή απομακρυσμένη λειτουργία από την εφαρμογή να μην είναι τελικά και τόσο άχρηστα όσο νομίζω.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.898
Μηνύματα
2.922.003
Members
38.109
Νεότερο μέλος
vichygeo1
Top