Ποιο τάμπλετ να πάρω;

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.172
Reaction score
128.124
Πέθανε ένα σαμσουνγκ που είχα αρκετά χρόνια, φούσκωσε η μπαταρία, το είχα για χρήση αποκλειστικά στο ηχοσύστημα.

Οπότε χρειάζεται ένα φρέσκο τάμπλετ για το ηχοσύστημα, όπου θα παίζει κυρίως roon, αλλά και tidal, Spotify, Nvidia shield, και κάτι άλλα ψιλά, δηλαδή δεν είναι για gaming ή για ταινίες.

Με ενδιαφέρει να φοράει τελευταία έκδοση android και να έχει υποστήριξη για αρκετά χρόνια, όσο το δυνατόν πιο "καθαρό" android (έχω πίξελ κινητό, και το καθαρό Google περιβάλλον το προτιμώ).

Επίσης με ενδιαφέρει να έχει μεγάλη οθόνη, και να μην είναι ακριβό.

Άλλες απαιτήσεις δεν έχω.

Ακούω προτάσεις! 🙂
 


kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.096
Reaction score
8.931
iPad mini. Γ*μει και είναι και μικρό.

Άκυρο, τώρα είδα το "μεγάλη οθόνη"...

Το απλό iPad λοιπόν.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.172
Reaction score
128.124
Πόσο να μην είναι ακριβό; :p
Το OnePlus Pad που έχω και προτείνω θεωρείται φθηνό ή θέλεις να δώσεις 150€;
Μόλις βγήκε το OnePlus Pad Go με 300€.
Ε, μέχρι 200€ λέω. Ξερωγωκαπουμεχρικει.

Αν και λίγο (πολύ) overkill για αυτά που θέλω, γλυκοκοιταζω αυτό, το πιο φτηνό που βρίσκω στο πλαίσιο με 8-αρα μνήμη κι 11" οθόνη:

 
Last edited:




Μηνύματα
15.475
Reaction score
21.660
η εγγύηση στα Lenovo είναι αξιοπρεπής, το πρόβλημα είναι οτι είναι πιθανόν να το διαπιστώσεις στην πράξη. .
τα oneplus είναι τυπικά κινέζος αλλά εκτός του καθεστωτικού πυρήνα Xiaomi,huawei που ενσωματώνουν λογισμικά παρακολούθησης με απαίτηση της κινεζικής κυβέρνησης.

για λόγους αρχής θα πήγαινα σε κορέα μεριά, αν έπρεπε να μείνω κίνα μόνο oneplus, φυσικά υπάρχει και η ταιβαν με την asus
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.348
Reaction score
28.897
Πάρε Samsung και τελείωνε. Εγώ δεν τα ήθελα με τίποτα αλλά το Α52 5G 8/256 που έχω ακόμα πετάει. Και συχνά updates.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.242
Reaction score
20.995
Στις 11" με 8-αρα μνήμη βλέπω κι αυτό το λενοβο


Και λέει στην εγγύηση:

"24 μήνες PickUp & Return"

Δηλαδή; Καλό είναι αυτό;
Είναι αργό, όπως και το Σιαομί που εμνημόνευσες πιο πάνω. Πάρε το Oneplus που λέει ο ζιζίκ ή το Pad 6 που σου είπε ο Μπρετς. Ή κάποιο πρόσφατο iPad...
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.184
Reaction score
7.168
τα oneplus είναι τυπικά κινέζος αλλά εκτός του καθεστωτικού πυρήνα Xiaomi,huawei που ενσωματώνουν λογισμικά παρακολούθησης με απαίτηση της κινεζικής κυβέρνησης.
Γι' αυτά έχεις κάποια στοιχεία; Και για το ποιοι παρακολουθούν και για το ποιοι δεν παρακολουθούν (και γιατί τους αφήνουν);

Και πως παρακολουθούν χωρίς αυτό να φαίνεται καθόλου σε δικτυακό επίπεδο (πακέτα κλπ.);
Ή στις εκατομμύρια συσκευές που πουλιούνται (στη Δύση) κάθε χρόνο δεν βρέθηκε κανείς να αντιληφθεί τον τρόπο με τον οποίο παρακολουθούν; Τι έχουν, ραδιενεργές κεραίες;
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.036
Reaction score
3.039
Στις 11" με 8-αρα μνήμη βλέπω κι αυτό το λενοβο


Και λέει στην εγγύηση:

"24 μήνες PickUp & Return"

Δηλαδή; Καλό είναι αυτό;

Στα 175€ είναι.
Καλο αλλά φοβάμαι το Android Support. Μετά την Samsung δύσκολο να βρείς παρόμοιο support. Ωστόσο θα πρότεινα και εγώ το XIAOMI PAD 6 με το οποιο είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 

Μηνύματα
102
Reaction score
136

Καλορίζικο, αν και με αυτά τα λεφτά έπαιρνες το Samsung A9+ με λίγο καλύτερο επεξεργαστή και υποστήριξη και updates Samsung που είναι η καλύτερη σε Android μετά τη Google (και χειρότερη οθόνη για να είμαι δίκαιος)

Samsung Galaxy Tab A9+ 11" με WiFi (8GB/128GB) Graphite | Skroutz.gr
 


Μηνύματα
2.306
Reaction score
2.851
Καλορίζικο!
Και πως συνδέεις το ταμπλετ με ηχοσυστημα;
Bluetooth;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.172
Reaction score
128.124
Γιατί δεν πήρες το σκέτο Tab, το ακριβό, το πρόστυχο; Αυτό...
Γιατί μέχρι πριν κανα μήνα, έπαιζε το παλιό (πολύ παλιό όμως) το τάμπλετ, του 2018 αν θυμάμαι καλά, το οποίο το είχα πάρει τότε κάνα κατοστάρικο 😁🤪🤣

Μηδενικές απαιτήσεις χρήσης έχω μωρέ, ένα σποτιφάι το παίζει και η τελευταία κλανιά.😁🤪🤣

Και το ρουν, σιγά τα ωα. Δε μιλάμε για Ρουν σέρβερ, σκέτο χειριστήριο. Μόνο οθόνη να έχει, δουλεύει. Και με 2-αρα μνήμη θα δούλευε μια χαρά.

Τες πα, τώρα το παρήγγειλα, το ξώφλησα, πάει τελείωσε. Τρελό οβερκιλ, τζάμπα λεφτά. Σε καμιά 10-αριά χρόνια το ξαναβλέπουμε. 🤪😁🤣
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.242
Μηνύματα
2.893.430
Members
38.010
Νεότερο μέλος
ATBG7
Top