Πολυκάναλος και στερεοφωνικός μαζί;

Μηνύματα
37
Reaction score
5
Καλησπέρα

Δεν γράφω συχνά γιατί είμαι λίγο noob στο θέμα ήχος. Έχω μάθει όμως πολλά από το forum.

Τα πρώτα μου αποκτήματα ήταν ο ενισχυτής pioneer vsx921 και ηχεία Taga Harmony TAV-506 V2. Ομολογώ πως μου αρέσει πολύ το set σε games και ταινίες. Παλιότερα είχα ένα απλό dvd Samsung all in one home cinema.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν αξίζει να πάρω ένα απλό στερεοφωνικό ενισχυτή και να βάλω εκεί τα front ηχεία και να βάλω εκεί το πικάπ (τώρα έχω για προενισχυτή ένα μέτριο προς κακό μικτη) και το cd player. Θα δω διαφορά στον ήχο στη μουσική; η ο pioneer κάνει καλή δουλειά λέτε; Δεδομένου ότι ακούω rock και μέταλ

Επίσης υποθέτω πως εάν πάρω δεύτερο θα πρέπει να συνδέσω από ότι έχω δει, το dvr out του pioneer με το aux in το στερεοφωνικού για να μπορώ να τα ακούω σε ταινίες πράγμα αρκετά ενοχλητικό να ψάχνω το volume συνέχεια αφού δεν έχει analog out σε κάθε κανάλι.

Ευχαριστώ εκ των πρότερων
 

Κ

κιμωνhifi

Guest
Αν μιλάμε για ίδιες κατηγορίες τιμών και για καλές συσκευές ο av amplifier δεν θα παίξει το ίδιο καλά με έναν stereo amplifier στο πικάπ και στο cd. Που θες να ρίξεις το βάρος; στις ταινίες ή στη μουσική;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.651
Reaction score
80.735
Καλησπέρα

Δεν γράφω συχνά γιατί είμαι λίγο noob στο θέμα ήχος. Έχω μάθει όμως πολλά από το forum.

Τα πρώτα μου αποκτήματα ήταν ο ενισχυτής pioneer vsx921 και ηχεία Taga Harmony TAV-506 V2. Ομολογώ πως μου αρέσει πολύ το set σε games και ταινίες. Παλιότερα είχα ένα απλό dvd Samsung all in one home cinema.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν αξίζει να πάρω ένα απλό στερεοφωνικό ενισχυτή και να βάλω εκεί τα front ηχεία και να βάλω εκεί το πικάπ (τώρα έχω για προενισχυτή ένα μέτριο προς κακό μικτη) και το cd player. Θα δω διαφορά στον ήχο στη μουσική; η ο pioneer κάνει καλή δουλειά λέτε; Δεδομένου ότι ακούω rock και μέταλ

Επίσης υποθέτω πως εάν πάρω δεύτερο θα πρέπει να συνδέσω από ότι έχω δει, το dvr out του pioneer με το aux in το στερεοφωνικού για να μπορώ να τα ακούω σε ταινίες πράγμα αρκετά ενοχλητικό να ψάχνω το volume συνέχεια αφού δεν έχει analog out σε κάθε κανάλι.

Ευχαριστώ εκ των πρότερων
Αν θελεις να κανεις αναβαθμιση, μαλλον θα πρεπει να σκεφτεις και για ηχεια, και για ενισχυτη.
Αλλιως κατσε εκει που εισαι.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
5
Αν μιλάμε για ίδιες κατηγορίες τιμών και για καλές συσκευές ο av amplifier δεν θα παίξει το ίδιο καλά με έναν stereo amplifier στο πικάπ και στο cd. Που θες να ρίξεις το βάρος; στις ταινίες ή στη μουσική;
I love them both δεν μπορώ να ξεχωρίσω. Απλά αναρωτιέμαι εάν θα δω διαφορά στον ήχο.
[DOUBLEPOST=1473359290][/DOUBLEPOST]
Αν θελεις να κανεις αναβαθμιση, μαλλον θα πρεπει να σκεφτεις και για ηχεια, και για ενισχυτη.
Αλλιως κατσε εκει που εισαι.
Το σετ το αγόρασα φέτος ηχεία καινούργια, ενισχυτής μεταχειρισμένος και σίγουρα δεν υπάρχει το πακέτο για νέες ακριβές αγορές.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.651
Reaction score
80.735
Το σετ το αγόρασα φέτος ηχεία καινούργια, ενισχυτής μεταχειρισμένος και σίγουρα δεν υπάρχει το πακέτο για νέες ακριβές αγορές.
Αραξε και ακου μουσικουλα :)
 


Κ

κιμωνhifi

Guest
Βάλε το πικάπ και το cd στον av και αργότερα αγοράζεις stereo ενισχυτή και άλλα ηχεία για δικάναλο, Μπορούν να στηθούν παράλληλα στο ίδιο χώρο ή σε άλλον.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.148
Reaction score
20.721
Slayer και Amon Amarth δεν τους λες μουσικουλα χαχα thanks
Για πέρνα μια βόλτα από το subforum της Μουσικής, εκεί στο "Ξένη μουσική" έχει 1-2 threads που μπορεί, λέω, μπορεί να σε ενδιαφέρουν.:whistling:

Υ.Γ.: Άλλος ένας προς βρώση από το Κτήνος... Ο stathis και ο cosmarpan καταλαβαίνουν...:sneaky:
 


Μηνύματα
37
Reaction score
5
Για πέρνα μια βόλτα από το subforum της Μουσικής, εκεί στο "Ξένη μουσική" έχει 1-2 threads που μπορεί, λέω, μπορεί να σε ενδιαφέρουν.:whistling:

Υ.Γ.: Άλλος ένας προς βρώση από το Κτήνος... Ο stathis και ο cosmarpan καταλαβαίνουν...:sneaky:
Διπλές μπότες να υπάρχουν και είμαι μέσα χαχα
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.651
Reaction score
80.735
:drinks:

Μπορει και να παθω ανακοπή αν ακούσω κανα τέτοιο :o

(Απο τα σκυλάδικα παντως που μου βάζουν κάποιοι, τα προτιμώ σαφώς)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.148
Reaction score
20.721
Όχι ρε γιατρέ, ανακοπή δεν θα πάθεις... Μια ρήξη τυμπάνου όμως την έχεις "στο τσεπάκι"!:lolsign:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.651
Reaction score
80.735
Το μυστικό μου όπλο:
https://www.earpeace.com

(Τις εχω πάντα μαζι μου στο μπρελόκ ,hifi ωτοασπίδες που κατεβάζουν τα db, χωρίς να καταστρέφουν το φάσμα :D)
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.485
Για πέρνα μια βόλτα από το subforum της Μουσικής, εκεί στο "Ξένη μουσική" έχει 1-2 threads που μπορεί, λέω, μπορεί να σε ενδιαφέρουν.:whistling:

Υ.Γ.: Άλλος ένας προς βρώση από το Κτήνος... Ο stathis και ο cosmarpan καταλαβαίνουν...:sneaky:
:spiteful::lol::laugh: Απο το "ποιο Κτήνος και μαλακιες..." Περάσαμε τωρα στο "για περνά μια βόλτα....αλλος ενα για βρώση απο το Κτήνος" :angel::rolleyes: wizzy, wizzy ειςαι ΕΣΥ η βριςκομαςτε μπροςτα Σε άλλη μια παραπλάνηση απο το Κτήνος? :lolsign:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.148
Reaction score
20.721
Το μυστικό μου όπλο:
https://www.earpeace.com

(Τις εχω πάντα μαζι μου στο μπρελόκ ,hifi ωτοασπίδες που κατεβάζουν τα db, χωρίς να καταστρέφουν το φάσμα :D)
Είχα κρατήσει την πιο πάνω διεύθυνση (και το post αυτό) για να τις αγόραζα, σε κάποια χρονική στιγμή. Ε, η χρονική στιγμή ήρθε! Προχώρησα στην αγορά σήμερα, με αφορμή τις συναυλίες του καλοκαιριού και θα γράψω εντυπώσεις! (σε νέο thread). Ευχαριστώ @Dimifoot!
 

TGD

Μηνύματα
7.628
Reaction score
7.611
Βάλε το πικάπ και το cd στον av και αργότερα αγοράζεις stereo ενισχυτή και άλλα ηχεία για δικάναλο, Μπορούν να στηθούν παράλληλα στο ίδιο χώρο ή σε άλλον.
Αστειεύεσαι; Με τα ίδια χρήματα που θέλει για να στήσει δύο συστήματα παίρνει απλώς καλύτερο πολυκάναλο. Είναι και σπατάλη χώρου.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.090
Μηνύματα
2.888.022
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top