Πολυκάναλο setup με "βάση" υπάρχον στερεοφωνικό/μουσικό σύστημα

Μηνύματα
52
Reaction score
25
Καλημέρα σε όλους. Έχω μια ερώτηση του χαζού.

Έχω φτιάξει ένα στερεοφωνικό σύστημα μετά από αρκετούς πειραματισμούς που μου αρέσει πολύ (Wharfedale Lintons, Soneteer Alabaster, custom streamer με DAC, κλπ και κάποιο acoustic treatment στον χώρο). Δεν υπάρχει πολυτέλεια για "listening room" οπότε αυτό είναι στον βασικό χώρο του καθιστικού (καναπές, τηλεόραση, κλπ) όπου βλέπουμε και ταινίες, σειρές, κλπ. Σε ένα ιδανικό σύμπαν θα ήθελα όμως για τις ταινίες και τις σειρές ένα πολυκάναλο setup και για να είμαι ειλικρινής, κυρίως με κόφτει το κομμάτι των διαλόγων (άρα το κεντρικό κανάλι) και λιγότερο τα surround εφέ (όχι ότι θα ήταν άσχημα). Το κομμάτι του sub μου είναι σχετικά αδιάφορο για την ώρα.

Πάμε τώρα στο ζουμί: σε ένα ιδανικό σύμπαν θα ήθελα να συμβούν τα εξής:

1. Να προσθέσω ηχεία για τα έξτρα κανάλια (όπως είπαμε κυρίως με νοιάζει το κεντρικό αλλά όκ και τα περιφερειακά) με ό,τι επιπλέον ενισχυτικά/ηλεκτρονικά χρειαστεί
2. Να κρατήσω τα lintons σαν front left/right και στο πολυκάναλο setup (για λόγους χοροταξικούς)
3. Να συνεχίσω να χρησιμοποιώ για μουσική τον soneteer με τα lintons

Τι επιλογές υπάρχουν (αν υπάρχουν). Έχω σκεφτεί διάφορα αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι ρεαλιστικά και κάθε φορά που το σκέφτομαι νιώθω ότι τα μπλέκω στο μυαλό μου και στο τέλος τα παρατάω.

Σημαντικό: για το A/V setup δεν έχω τρομερές απαιτήσεις. Το βασικό είναι ότι δεν θέλω να χαλάσω το μουσικό/στερεοφωνικό setup και σίγουρα δεν έχω όρεξη να αλλάζω καλώδια για να γυρίσω από μουσική σε A/V και το ανάποδο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους!
 

Μηνύματα
4.224
Reaction score
3.991
Η σειρά diamond έχει πολύ οικονομικα Ηχεία ώστε να πάρεις ένα κεντρικό και 2 surround.
Μετά χρειάζεσαι έναν av receiver σύγχρονο οπότε υπολόγιζε από 600-700+.. Θα συνδέσεις στον receiver τα έξτρα ηχεία και στην προενισχυση τον ενισχυτή σου με τα Linton σαν l-r.
Αν έχει και είσοδο σαν τελικός ο ενισχυτης θα ήταν το καλύτερο.
Την μεγάλη διαφορά πάντως θα σου την δώσει το-τα σάμπ.....
 

Μηνύματα
52
Reaction score
25
Θα συνδέσεις στον receiver τα έξτρα ηχεία και στην προενισχυση τον ενισχυτή σου με τα Linton σαν l-r.
Νομίζω το κατάλαβα και χαζεύω τώρα AV receivers με front pre outs. Στο σενάριο αυτό, καθώς ο ενισχυτής δεν δουλεύει σαν "τελικός" μόνο, πως ρυθμίζω την ένταση σωστά μεταξύ των ηχείων που οδηγεί ο Soneteer (L/R) και των υπόλοιπων που οδηγεί ο receiver; Με το "αυτί" υποθέτω;

Επιπλέον ερώτηση: έχει κάποιος άποψη για το εάν και πόσο επηρεάζει τον ήχο ένα "Amplifier Speaker Selector" που θεωρητικά θα μου επέτρεπε να έχω 2 ενισχυτές συνδεδεμένους με το ίδιο ζευγάρι ηχείων;
 

Μηνύματα
13.783
Reaction score
6.777
Μείνε όπως είσαι.....μην "βρωμίζεις", το πολύ καλό δικάναλο σύστημα με πολυκάναλους ,καλώδια κλπ. Πάρε μια καλή ηχομπάρα που να μπορεί να συνδυαστεί και με περιφερειακά ηχεία και θα είσαι μια χαρα.
 


jag

Μηνύματα
10.232
Reaction score
29.164
Βέβαια αν γίνεται καλύτερα και έχεις δικάναλο και πολυκάναλου σύστημα. Just saying...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.918
Reaction score
21.047
Ιδανικά ξεκινάς απ' την αρχή.. :cry:

:party:

:whistling:

Συμφωνώ με John πάντως πως και έτσι (κρατώντας τη βάση και προσθέτωντας) δεν θα βρωμίσει τίποτα, με λίγο ψάξιμο - διάβασμα - tips μια χαρά θα είναι..
Πολύ πιο σημαντικό είναι αν ο χώρος - τοποθέτηση ευνοεί για το εγχείρημα.. 🤔
Απ' την άλλη και ένα σύστημα ανεξάρτητο όπως προτείνει ο tanto τύπου Sonos π.χ. με τις ισοσταθμίσεις του και τα κόλπα του δεν είναι καθόλου κακή ιδέα (ίσως να είναι πιο βολική ή και πιο φθηνή στην τελική ;)).

Sub's κακώς δεν σκέφτεται να βάλει πάντως ο νηματοθέτης.. 😕
 

Μηνύματα
52
Reaction score
25
Πολύ πιο σημαντικό είναι αν ο χώρος - τοποθέτηση ευνοεί για το εγχείρημα..
Νομίζω πως ευνοεί γενικά γι'αυτό και το σκέφτομαι.

Απ' την άλλη και ένα σύστημα ανεξάρτητο όπως προτείνει ο tanto τύπου Sonos π.χ. με τις ισοσταθμίσεις του και τα κόλπα του δεν είναι καθόλου κακή ιδέα (ίσως να είναι πιο βολική ή και πιο φθηνή στην τελική ;)).
Ο λόγος που σκέφτομαι ότι θέλω να χτίσω πάνω στα υπάρχοντα είναι γιατί πραγματικά μου αρέσει ο ήχος και το feeling που βγάζουν, οπότε σε αυτά που βλέπουμε η χροιά της μουσικής μου αρέσει πάρα πολύ και δεν θέλω να το χάσω αυτό. Θα ήθελα απλά να ζωντανέψει/καθαρίσει η ομιλία. Δεν βλέπουμε ιδιαίτερα ταινίες με δράση οπότε και γι'αυτό λέω ότι είναι δευτερεύουσας σημασίας τα περιφερειακά ηχεία και το sub, αν και είμαι σίγουρος ότι θα προσθέσουν στην εμπειρία.

Βέβαια αν γίνεται καλύτερα και έχεις δικάναλο και πολυκάναλου σύστημα. Just saying...
Φαντάζομαι εννοείς ανεξάρτητο δεύτερο σύστημα φουλ κομπλέ (ενισχυτικά, ηχεία, κλπ), σωστά; Ναι το έχω σκεφτεί αλλά δεν παίζει χώρος νομίζω (και θα με ενοχλεί σίγουρα και το αισθητικό γιατί θα βαρύνει οπτικά πολύ). Και με τα ηχεία αυτά μόνο και την τηλεόραση είναι οριακά (θα ήθελα και μεγαλύτερη τηλεόραση αλλά δε νομίζω ότι παίζει).
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.918
Reaction score
21.047
Ο λόγος που σκέφτομαι ότι θέλω να χτίσω πάνω στα υπάρχοντα είναι γιατί πραγματικά μου αρέσει ο ήχος και το feeling που βγάζουν, οπότε σε αυτά που βλέπουμε η χροιά της μουσικής μου αρέσει πάρα πολύ και δεν θέλω να το χάσω αυτό.
Ότι θέλεις θα κάμεις.. 8-)
Ένα ανεξάρτητο σύστημα τύπου (όχι απαραίτητα Sonos) θα σου έλυνε τα χέρια με αρκετά πραγματάκια + ότι είναι πιο διακριτικά αυτά τα συστήματα, γι΄αυτό δεν τα θεωρώ κακή ιδέα.. ;)
Και κρατάς το δικάναλο ως έχει..

Τι κεντρικό (ή και περιφερειακά αν ανοίξει η όρεξη) θα βάλεις στα Linton?
Τα ίδια? :idk:

Κεντρικό τουλάχιστον (απ' ότι λένε όλοι) θές (ιδανικά) ίδιο.. (πάντως όχι μικρότερο) :whistling:
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.491
Reaction score
27.226
Μήτσε δεν νομίζω να έχει χώρο για κεντρικό Linton ο άνθρωπος , ιδίως μπροστά από τηλεόραση.
Δεν είναι μικρό το linton , άσε που δεν ξέρω αν μπορεί να αγοράσει μόνο ένα.
@demisone μια φωτό του χώρου θα βοηθούσε .
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.918
Reaction score
21.047
Μήτσε δεν νομίζω να έχει χώρο για κεντρικό Linton ο άνθρωπος , ιδίως μπροστά από τηλεόραση.
Δεν είναι μικρό το linton , άσε που δεν ξέρω αν μπορεί να αγοράσει μόνο ένα.
@demisone μια φωτό του χώρου θα βοηθούσε .
Μα ακριβώς γι' αυτό το λόγο έκανα την αναφορά.. ;)
 

Μηνύματα
52
Reaction score
25
Τρίτο Linton; 😱😂

Αυτό είναι μία από τις γενικότερες ερωτήσεις για το πως πρέπει να προσεγγίσω το συγκεκριμένο θέμα. Εγώ υπέθετα ότι θέλω ένα κεντρικό που κάπως να ταιριάξει με τα linton (χωρίς να είμαι σίγουρος το τι σημαίνει "ταιριάξει"). Είχα διαβάσει κάποια άρθρα με σχετικές αναλύσεις αλλά δε μπορώ να πω ότι ένιωσα ότι κατάλαβα/πήρα ξεκάθαρη απάντηση.

Λίγο παλαιότερη φωτό του χώρου:

IMG20221027080953.jpeg


Σημείωση: εφόσον καταλήξω ότι μπορώ να "στήσω" κάτι τέτοιο λογικά θα έχει και αλλαγή στο έπιπλο/βάση τηλεόρασης ώστε να μπορέσει να μπει σωστά και το κεντρικό ηχείο (κομμάτι του "project" και αυτό).
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.491
Reaction score
27.226
Πολύ όμορφος χώρος.
Αλλά και για δικάναλο και πολυκάναλο λάθος στημένος.
Ομως ο καθένας κάνει ότι θέλει στον χώρο του.
Δεν χωράει με την καμία τρίτ linton εδώ , ακόμα και αν αλλαχθεί το έπιπλο και ανοίξουν τα ηχεία , και μεγαλώσει η τηλεόραση , και , και , και.
Δεν ξέρω και αν μπορούν χωροταξικά να μπούν και surrounds ,sub κλπ.
Το θέμα της συνδεσμολογίας θα το λύσουμε .
Δεν είναι πρόβλημα.
Το χωροταξικό όμως είναι ένα θέμα.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
25
Αλλά και για δικάναλο και πολυκάναλο λάθος στημένος.
Ναι ναι, δυστυχώς, αυτό έχουμε 😂

Να ξέρες πόσο ονειρεύομαι έναν χώρο που μπορούν να στηθούν σωστά τα πράγματα... Σε κάθε περίπτωση με κάποια ακουστικά treatments έχουν βελτιωθεί αρκετά διάφορες παθογένειες.

Υπάρχει ένα ενδεχόμενο να γίνει μια σοβαρή αλλαγή στο τζάκι (να κλείσει/φύγει/γίνει "κασέτα" χωρίς εξοχές) ώστε να μπορέσει να γυρίσει ο προσανατολισμός αλλά δεν είμαι σίγουρος για το αν και πότε θα γίνει.

Επίσης, η φωτογραφία λόγω ευρυγώνιου τα κάνει αρκετά skew τα πράγματα. Είναι λίγο πιο ευρύχωρο απ'ότι φαίνεται.

Δεν ξέρω και αν μπορούν χωροταξικά να μπούν και surrounds ,sub κλπ.
Surrounds μικρά μπορούν να μπουν πίσω από τον καναπέ (που δεν φαίνεται). Το sub και εγώ είμαι προβληματισμένος για το αν και που θα έμπαινε και είναι ένας λόγος που το έχω σε 2η μοίρα.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.491
Reaction score
27.226
Βάλε και άλλες φωτό του χώρου από άλλες γωνίες αν γίνεται.
Να δούμε πως είναι ο χώρος.
Τα πολλά μυαλά δουλεύουν καλύτερα από το ένα, συνήθως , όχι πάντα, μιάς και όσα ξέρει ο νοικοκύρης ....... .
 

Μηνύματα
13.783
Reaction score
6.777
Τρίτο Linton; 😱😂

Αυτό είναι μία από τις γενικότερες ερωτήσεις για το πως πρέπει να προσεγγίσω το συγκεκριμένο θέμα. Εγώ υπέθετα ότι θέλω ένα κεντρικό που κάπως να ταιριάξει με τα linton (χωρίς να είμαι σίγουρος το τι σημαίνει "ταιριάξει"). Είχα διαβάσει κάποια άρθρα με σχετικές αναλύσεις αλλά δε μπορώ να πω ότι ένιωσα ότι κατάλαβα/πήρα ξεκάθαρη απάντηση.

Λίγο παλαιότερη φωτό του χώρου:

View attachment 327555

Σημείωση: εφόσον καταλήξω ότι μπορώ να "στήσω" κάτι τέτοιο λογικά θα έχει και αλλαγή στο έπιπλο/βάση τηλεόρασης ώστε να μπορέσει να μπει σωστά και το κεντρικό ηχείο (κομμάτι του "project" και αυτό).
Το γνωστό πρόβλημα όταν υπάρχει το τζάκι.....σου τρώει τον "καλό" τοίχο και αναγκαστικά στήνεις-προσανατολίζεις το ηχοσύστημα και την τηλεόραση λάθος, μπροστά από την μπαλκονόπορτα. Αν μπορεί να φύγει το τζάκι (υποθέτω πως όχι),ολά θα είναι καλύτερα. Ετσι όπως είσαι, η λύση της καλής ηχομπάρας είναι μάλλον η μόνη επιλογή.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.918
Reaction score
21.047
Τρίτο Linton; 😱😂
Ουί.. :cry:



Θα έχεις νομίζω θέμα με το χώρο ότι κι αν βάλεις σε κλασσικό πολυκάναλο ώστε να μην χαλάσει και η αισθητική - άνεση.
Εκτός αν κάνεις μεγάλες αλλαγές.
Ήδη και για το δικάναλο με το ένα ηχείο δίπλα στον τοίχο και το άλλο ''ελεύθερο'' δεν είσαι όσο καλά θα μπορούσες..
Αν τολμήσεις για πολυκάναλο καλύτερα με κάτι σαν τα παραπάνω που αναφέρθηκαν που έχουν δυνατότητες ισοστάθμισης και είναι φτιαγμένα για να ''ενσωματώνονται'' και να παίζουν όσο καλύτερα γίνεται σε τέτοιους κοινόχρηστους χώρους..
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.491
Reaction score
27.226
Η μόνη περίπτωση είναι να γυρίσει το όλο set up 90 μοίρες αριστερά μπροστά από το τζάκι να μπεί αν χωράει το τρίτο linton οριζόντια ίσως με άλλο έπιπλο tv , και τα υπόλοιπα , surrounds , sub κάπως θα βολευτούν.
Αυτό με την προυπόθεση ότι το τζάκι δεν χρησιμοποιείται.
Αν μπορούν αφήσουν και λίγο χώρο για το τζάκι κενό από πίσω ακόμα καλύτερα.
 

TGD

Μηνύματα
8.364
Reaction score
8.376
Οι αποστάσεις είναι μικρές, μπορείς να το γλυτώσεις το κεντρικό. Αν συνδέσεις την τιβί με το ηχοσύστημα, τι σου πάει στραβά;
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.993
Μηνύματα
2.924.850
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top