Που βλεπετε το χειροτερο rainbow?

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Η ιδεα δεν ειναι δικη μου.
Την "δανειστηκα" απο το Αγγλικο φορουμ και αφορα τις ταινιες στις οποιες μπορειτε να δειτε το χειροτερο rainbow.
Σαφως αφορα εκεινους που βλεπουν το φαινομενο αλλα κυριως εκεινους που το βλεπουν μονο σε συγκεκριμενες περιπτωσεις.

Σας ακουω λοιπον.
Ειναι το Sin City το χειροτερο?

Υ.Γ.Οπου μπορειτε αναφερατε και σκηνες...:cool_4:
 

Μηνύματα
356
Reaction score
0
Απάντηση: Που βλεπετε το χειροτερο rainbow?

Η ιδεα δεν ειναι δικη μου.
Την "δανειστηκα" απο το Αγγλικο φορουμ και αφορα τις ταινιες στις οποιες μπορειτε να δειτε το χειροτερο rainbow.
Σαφως αφορα εκεινους που βλεπουν το φαινομενο αλλα κυριως εκεινους που το βλεπουν μονο σε συγκεκριμενες περιπτωσεις.

Σας ακουω λοιπον.
Ειναι το Sin City το χειροτερο?

Υ.Γ.Οπου μπορειτε αναφερατε και σκηνες...:cool_4:
Στην παράκαμψη του Μαλιακού όταν ταξιδεύω νύχτα και έρχονται πολλά αυτοκίνητα από απέναντι. :happy_9:
(Τί, δεν μετράει αυτό; )
 


Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Που βλεπετε το χειροτερο rainbow?

Πιθανολογώ πως οσοι εχουν Dlp δεν βλεπουν rainbow και συνεπως δεν μπορουν να απαντήσουν.
Εντάξει ισως μερικοί να βλέπουν λιγο αλλά με το καιρο το εχουν συνηθίσει που πλεον ισως να μην το αντιλαμβάνονται.
Από την άλλη όσους τους ενοχλεί το rainbow , είναι κάτοχοι LCD και ενας από τους λογους που επέλεξαν LCD είναι αυτή τους η αδυναμία να παρακολουθήσουν τις χρωματικές πιτσιλιές μεσα στην εικόνα
Η γνωριμία τους με αυτό το φαινόμενο εγινε βλέποντας DLP αλα μονο στιγμιότυπα ταινιών ( άντε δυο η τριών ταινιών ) και αυτό όπως είναι φυσικό δεν τους δινει το περιθώριο να πουν ποιες ταινίες έχουν το χειρότερο η το λιγότερο rainbow.
Λεω τωρα.
Μπορει να κανω και λαθος
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.580
Reaction score
29.047
Απάντηση: Που βλεπετε το χειροτερο rainbow?

Στην έκθεση πάντως σε μια ωραία διαμορφωμένη αίθουσα είχε έναν ωραίο και ακριβό προβολέα που είχε το rainbow της αρκούδας. Ήταν για γέλια.
Που υπ΄όψιν εμένα δεν με ενοχλεί πια.
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Δεν εχω δει ποτε και ουτε θελω....αν και μικροι στα παρτυ πληρωναμε για να δουμε αλλα μεγαλωσαμε τωρα πια και αλλαξαμε πολυ. :happy_5: :happy_5: :happy_5:
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Στην αρχή έβλεπα ελάχιστο, κυρίως όταν κουνούσα τα μάτια μου. Τώρα δεν βλέπω καθόλου. Η έστρωσε ο προβολέας ή στρώσαν τα μάτια μου!!:happy_5:
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
Απάντηση: Που βλεπετε το χειροτερο rainbow?

Γενικά είμαι πολύ ευπαθής στο rainbow effect. Αλλά ο προβολέας που μου "έβγαλε" τα μάτια ήταν ο Benq 5120. Κόντεψα να τυφλωθώ...
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
4.024
Reaction score
3.899
Είμαι το πνεύμα του Σωτήρη και σας λέω ότι βλέπω πολύ rainbow στην εισαγωγή των Star Wars. Και κάπου αλλού, αλλα δε θυμάμαι ακριβώς! :crazy_1:

Για περισσότερες πληροφορίες, ρωτήστε με εδώ (υπόψη κου Οικονόμου) :crazy_3:
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Επειδη αναφερθηκε το sin city,να πω οτι σε CRT προβολεα ειναι η μοναδικη ταινια οπου εχω δει κατι παρομοιο με ραιηνμποου,δηλαδη πρασινες,κοκκινες λαμψεις που ηταν αδυνατο να παρακολουθησω.Μεχρι τωρα μου ειναι ακατανοητο.Δεν διανοηθηκα να δοκιμασω DLP στο συγκεκριμενο εργο.
Το χεiροτερο ραιηνμποου που εχω δει σε DLP παραμενει ο Μονομαχος.
 

Μηνύματα
125
Reaction score
0
Eγω παλι σε καθε ταινια σε φορμα 2.35:1 που εχει στο μαυρο πλαισιο τους υποτιτλους.. ειναι κολαση.. Αληθεια.. για το rainbow παιζει μονο ρολο η ταχυτητα του χρωματικου τροχου? Ο αριθμος περιοχων δεν εχει να κανει???
Παρεπιπτοντως.. σε τεστ που εκανα στον 5120 παρατηρησα οτι με DVI το φαινομενο περιοριζοταν σε σχεση με component.. ιδεα μου ηταν?
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
4.024
Reaction score
3.899
Αυτό που ονομάζεται σαν ταχύτητα χρωματικού τροχού και για λόγους ευκολίας σηματοδοτείται με πολλαπλάσια (1χ, 4χ, κλπ) συμπεριλαμβάνει σαν παράμετρο και τον αριθμό των περιοχών...
Ήταν κλασικό κόλπο ο 2πλασιασμός της ονομαστικής ταχύτητας με τον 2πλασιασμό των περιοχών... Παρόλα αυτά είναι χρήσιμο να έχεις μόνο μια παράμετρο σαν μέσο σύγκρισης, που δεν είναι άλλωστε και παραπλανητικό στην συγκεκριμένη περίπτωση...

Για το DVI με το component, ας εικάσει κάποιος άλλος :smoking:
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
σε τεστ που εκανα στον 5120 παρατηρησα οτι με DVI το φαινομενο περιοριζοταν σε σχεση με component.. ιδεα μου ηταν?
Έχει βάση αυτό που λες. Μπορεί σε άλλο setup, να συμβεί το αντίθετο.

To RBE είναι συνισταμένη των κάτωθι:

1. συχνότητα δικτύου
2. συχνότητα περιστροφής δίσκου
2. κάθετη συχνότητα σήματος
4. συχνότητας scanning του οφθαλμού

Ειδικά το 4 είναι κάτι το οποίο έμαθα πρόσφατα και έπεσα από τα σύννεφα. Η όραση βασίζεται στην κίνηση. Ακόμη και αν παρακολουθούμε μια στατική εικόνα, το μάτι κάνει μικροσκοπικές κινήσεις ώστε να μπορέσει να σχηματίσει το είδωλο. Έχουν γίνει περίπλοκα πειράματα με μικροσκοπικούς καθρέπτες/οθόνες στα μάτια και έχουν αποδείξει ότι αν το μάτι σταματήσει να κινείται τότε χάνεται και η όραση για περίπου 15 δεύτερα, ακολουθεί μια λάμψη, ξαναχάνεται η όραση, κ.ο.κ

Είναι λίγο μπερδεμένο έτσι όπως το λέω, αλλά είμαι στη φάση που το ψάχνω ακόμη.

Γεγονός είναι ότι αυτή η θεωρία δίνει απάντηση στο που οφείλεται το RBE. Είναι απλά θέμα ιδιοσυχνότητας και συντονισμού.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Απάντηση: Που βλεπετε το χειροτερο rainbow?

Το Sin city ειχε αρκετο rb αλλα περισσοτερο ειχαν "οι πειρατες της καραϊβικης -το σεντουκι".Συνηθως οπου υπαρχουν εντονες αντιθεσεις και φλασακια φως-νυχτας. Κατα πως φαινεται ο καθενας μας εχει την ευαισθησια του
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
telika pia einai i elaxisti taxitita tou xromatikou troxou oste na min iparxei rainbow?
I allios posa meri prepei na exei o troxos se moni taxitita gia na min iparxei rainbow?
thank you
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Ουπς ωραια ερωτηση αλλα μαλλον εχει δυσκολη απαντηση.
Επειδη εξαρταται η απαντηση απο την ευαισθησια του καθενος και λογικα δεν μπαινει σε καλουπια.
Αλλα μια γενικη απαντηση θα την ηθελα και εγω. Απο που και μετα εχεις τις πιθανοτητες μαζι σου ωστε να μην δεις rainbow ή εστω οχι πολυ ? :roll:
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Απάντηση: Που βλεπετε το χειροτερο rainbow?

Εγω παιδια ΔΕΝ προκειται να αγορασω ποτε προβολεα Dlp λογω ακριβως αυτου του φαινομενου ......

προσωπικα το εχω δει σε αρκετους προβολεις ΔΕΝ με ενοχλει ...

ΑΛΛΑ θα σπαζομουνα !!!!!!!!!!!!
πολυ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥ αν καλουσα μια παρεα να δουμε μια Ταινια μια βραδυα η .....

....... η τα Μελη της Οικογενειας μου να βλεπει εστω και ενας ΡΑΙΝΜΠΟΟΥ !!!!!! και να μην μπορουμε να δουμε ποτε μια Ταινια ολοι μαζι ...

μονο και μονο γιαυτο οι Dlp εχουν βγει απο τη Λιστα
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Εγώ το χειρότερο Rainbow το βλέπω στον ουρανό, με ψιλόβροχο και ήλιο!!!:happy_5:
Σοβαρά τώρα...δεν μου έχει τύχει να δώ rainbow, παρά μόνο σε γρήγορες κινήσεις των ματιών και μετά από πολύ προσπάθεια. Και ευτυχώς, ούτε οι γύρω μου μου έχουν αναφέρει τίποτα!!
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Που βλεπετε το χειροτερο rainbow?

Εγω παιδια ΔΕΝ προκειται να αγορασω ποτε προβολεα Dlp λογω ακριβως αυτου του φαινομενου
Ευάγγελε, μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλη κουβέντα μην πεις! :)

Και 'γω τα ίδια λέω, αλλά ώρες-ώρες κολλάω...
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Re: Απάντηση: Που βλεπετε το χειροτερο rainbow?

προσωπικα το εχω δει σε αρκετους προβολεις ΔΕΝ με ενοχλει ...
δεν καταλαβαινω Βαγγελη πως ειναι δυνατον να βλεπεις ρεινμποου την ωρα που βλεπεις μια ταινια και να μην σ'ενοχλει.........????????
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.884
Μηνύματα
2.921.228
Members
38.108
Νεότερο μέλος
gboliotis
Top