Προενίσχυση Korato

Μηνύματα
483
Reaction score
0
Κάνοντας τα πρώτα μου βήματα στο χώρο του καλού ήχου (δεν τολμώ να το περιγράψω ως High End) σκέφτομαι να κινηθώ στο άνω όριο του budget μου όσον αφορά το προενισχυτικό κομμάτι.
Θα ήθελα λοιπόν την άποψη σας για τον KVP20 της KORATO και κατά πόσο αξίζει τα χρηματά του (είμαι επιφυλακτικός για τη χώρα προέλευσης).
Γνωρίζω την άποψη του HXOY, αλλά γενικά με προβληματίζει το ότι ΠΑΝΤΑ κάνει άριστη κριτική σ αυτή την εταιρεία...
Αν λοιπόν κάποιος τον έχει ακούσει ή έχει να προτείνει κάτι άλλο στα χρήματα θα χαρώ να τον ακούσω.
Να σημειώσω πως ο τελικός είναι ένας Atoll ΑΜ100 που ενδέχεται να γίνει 2. Ηχεία τα audio specrum hermes TLS (μοντέλο 99-00)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Λευτέρη κατ' αρχάς να τολμίσεις να το περιγράψεις όπως θέλεις. Να μην ξαναλέμε τώρα τι είναι και τι δεν είναι hi end....

Τον προενισχυτή δυστυχώς δεν τον έχω ακούσει και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.
Πέρνα το Σάββατο να το συζητήσουμε, μιας που θα είμαστε μαζεμένοι και να ακούσουμε και κάνα ηχείο, χωράμε ακόμα μερικοί...
 

Μηνύματα
3.064
Reaction score
637
Για γίνε πιο σαφής, δηλ.τι πηγή χρησιμοποιείς και τι εννοείς όταν λες ότι ο τελικός μπορεί να γίνει δύο δηλ. να γεφυρωθεί για χρήση μονομπλοκ?
Και γιατί λάμπα στην προενίσχυση?
Ρωτώ γιατί το ματσάρισμα ηλεκτρικά πρωτίστως προ-τελικού παίζει μεγάλο ρόλο.
 

Μηνύματα
3.064
Reaction score
637



KVP 20 is Korato's basic tube preamplifier. It has five line inputs and is a one box unit. Inside KVP 20 has four valves (two ECC81 and two ECC82) in the audio section and one (ECL 82) valve in the power supply.

Internal wiring is VdH CS-18/C5 cable, has a Alps pot, all of the connectors are gold plated with teflon insulation and signal capacitors are Solen polypropylene. We use Spectra Dynamics anti resonant feet to block any unwanted acoustic feedback. KVP 20's design has no global feedback, a feature shared with our other preamplifiers. Remote control for volume is optional.
A great budget preamp!






Aυτόν τον προ εννοείς. Δεν τον έχω ακούσει άκουσα μόνο τον Ikarus τον καινούργιο ολοκληρωμένο της εταιρείας.
Αυτός όμως είναι μόνο λάμπα και παράγει 50 βαττ/κανάλι
 

Μηνύματα
483
Reaction score
0
Το πιθανότερο είναι να χρησιμοποιήσω διενίσχυση. Όχι όμως άμεσα.
Λάμπα γιατί θα ήθελα τον ήχο μου μακριά από στεγνό και υπεραναλυτικό. Με κουράζει. Σκέφτομαι πάντα και τον πρό της ίδιας της Αtoll (pr 200) αλλά αν έχω καλύτερο προενισχυτή πιστεύω πως έχω καλύτερο σύστημα. Κάνω λάθος μήπως?
Δώσε μου τα φώτα σου.
Σκέφτομαι να μην μπω στην λογική των συχνών αλλαγών. Ότι πάρω να είναι σωστό εξ αρχής...HELP!!!!
 

Μηνύματα
3.064
Reaction score
637
Να το ψάξεις πολύ καλά γιατί μερικοί τρανζιστοράτοι τελικοί δυσφορούν με λάμπα στην προενίσχυση. CD player ποιό έχεις?

Τα ηχεία που έχεις δεν τα έχω ακούσει. Πάντως θέλουν αρκετό ρεύμα. Οπότε θα σου συνιστούσα έναν πιο ισχυρό τελικό. Από 150 Watt και πάνω οπωσδήποτε.

Δοκίμασε να ακούσεις και λαμπάτους τελικούς αν σου αρέσει οήχος της λάμπας για να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Άκουσε τον Kvp 20 με τον τελικό kvm 150, αν μπορείς να κουβαλήσεις τα ηχεία σου στο μαγαζί με τα korato.
 


Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
Λευτέρη βλέπω ότι προχωράς με γοργά βήματα...

Τον Κorato δυστυχώς δεν τον έχω ακούσει. Αλλά θα σου πρότεινα να ψαχτείς λίγο παραπάνω όσο αναφορά τον προενισχυτή... Βλέπεις υπάρχουν αρκετές σχολές στην κατασκευη προενισχυτών. Άλλοι τους θέλουν τελείως ουδέτερους μέχρι κλινικά νεκρούς , άλλοι με "χροιες", άλλοι λαμπάτους κλπ κλπ

Βασικό όμως είναι το ταίριασμα με τον τελικό. Αν δεν ταιριάζουν προ και τελικός στην καλύτερη περίπτωση θα ακούγονται απλά αποδεκτά.

Γι αυτό αν δεν ακούσεις τον Korato στο σύστημά σου μην προχωρήσεις σε αγορά. Ζήτα από τον εισαγωγέα να τον πάρεις σπίτι σου για ακρόαση (μιας που θα'ναι δύσκολο να κουβαλήσεις ηχεία και τελικούς στον εισαγωγέα).

Προσοχή!!! Το ότι είναι λάμπα δεν σημαίνει αυτόματα και ότι δεν θα είναι στεγνός ή ότι θα ταιριάζει στα γούστα σου.

Τώρα καθαρά υποκειμενικά τι θα έκανα εγώ στην θέση σου. Θα ξεκινούσα από τον ομόσταυλο προενισχυτή. Αν τον άκουγα και δεν με ικανοποιούσε θα κοιτούσα παραπέρα.

Πρώτους στην λίστα μου για την συνέχεια θα είχα:

α) Τον Croft Vitale . Λαμπάτος οικονομικός και κατά γενική παραδοχή πολύ καλός. Κυκλοφορεί σε δύο εκδόσεις η απλή κοστίζει περίπου 650€ και η special 1300€.
β) Toν Alexander Tube με remote control περίπου 660€. Πάρα πολύ καλός και φοβερά οικονομικός.
γ) Sudgen Headmaster. Minimal τρανζιστοράτος αλλά με φοβερές χροιές.

Πέρα από όλα αυτά θα έκοβα μία βόλτα σε όλες τις αντιπροσωπέιες γιατί σε υτή την κατηγορία τιμών κυκλοφορούν πολλά μεταχειρισμένα διαμάντια.


Καλό κουράγιο "σύντροφε"...
 

Μηνύματα
3.064
Reaction score
637
BTW Ο Alexander tube του Τσακιρίδη έχει 550Ε .
Ο τελικός που έχεις έχει χαμηλή ευαισθησία εισόδου 450mV που τον κάνει πολύ ευαίσθητο, και αντίσταση εισόδου 47κΩ . Μήπως το υψηλό ρεύμα εξόδου των λαμπάτων προ του υπεροδηγήσουν τα στάδια εισόδου και δυσφορήσει?

Πάντως οι προτάσεις του Σπύρου είναι πολύ καλές και συμφωνώ.
Έχω την αίσθηση όμως ότι τα βαττ του τελικού είναι λίγα γι' αυτά τα ηχεία.
 

Μηνύματα
483
Reaction score
0
Σπύρο πάντα στις επάλξεις βλέπω...

Λοιπόν έχω φτιαχτεί με τα ηχεία big time και κάνω το παν να αναδείξω το σύστημα. Με το home cinema δεν ασχολούμαι πλέον καθόλου...
Λοιπόν στον προενισχυτη τώρα...
Ο Atoll μου φάνηκε κάπως φωτεινός και τον φοβήθηκα. Ίσως να έχω άδικο.
Απ την άλλη το ταίριασμα με κάτι άλλο το φοβάμαι. Ίσως τελικά πρέπει να μείνω στην ίδια εταιρεία για να αποφύγω χειρ'οτερα μπλεξίματα...

Σας ευχαριστώ όλους...
 


Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
Λευτέρη άκουσε πάντως και τον Croft και τον Τσακιρίδη...

Το hifi/hiend είναι ένας μακρύς και επίπονος δρόμος μέχρι να βρείς την ηχητική νιρβάνα...

εύχομαι ότι με την ταχύτητα που ανέπτυξες να φτάσεις εκεί σύντομα!!!
 

Μηνύματα
3.064
Reaction score
637
Γιάννη ο alexander έχει 510€ και με 150€ ακόμα είναι και τηλεχειριζόμενος. Σύνολο 660€...
Δε νομίζω. Τώρα που πήγα στην έκθεση πήρα έναν τιμοκατάλογό τους και γράφει επακριβώς:

ALEXANDER : προενισχυτής line, 5 εισόδων, διπλή έξοδος, τηλεχειριζόμενος, (2x 12AX7) 550E
 

Μηνύματα
3.064
Reaction score
637
Εγώ στη θέση του Λευτέρη θα πήγαινα ν΄ ακούσω προ και τελικό Electra  του Τσακιρίδη. 2750Ε σύνολο .

Εγώ έχω τον alexander που έχει δύο λάμπες 6SN7 (octal base) δηλ. αυτόν που απεικονίζεται στη φωτο στο site τους.
 

Μηνύματα
3.064
Reaction score
637
Εγώ στη θέση του Λευτέρη θα πήγαινα ν΄ ακούσω προ και τελικό Electra  του Τσακιρίδη. 2750Ε σύνολο .

Εγώ έχω τον alexander που έχει δύο λάμπες 6SN7 (octal base) δηλ. αυτόν που απεικονίζεται στη φωτο στο site τους.



Ο νέος Alexander μαζί με τα μονομπλόκ artemis



Οι τελικοί Electra με EL34 2200Ε, με 6550 2720Ε
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
...

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΤΣΟ:

ΧΜ...

Καλή ερώτηση. Κυρίως για την ευελιξία και ίσως γιατί έχω μάθει να λειτουργώ με προ απο το πρώτο μου κι' όλας σύστημα.

Εσύ πως θα το σκεφτόσουν? (Costas EAR)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.662
Reaction score
132.961
απάντησα (με μεγάλη δυστυχώς έκταση) στο νέο θέμα που ξεκίνησε ο Νίκος με τίτλο :"Προενισχυτές all around..."
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.896
Μηνύματα
2.921.952
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top