Πρόβλημα με μπάφο στην πολυκατοικία

Μηνύματα
15.087
Reaction score
2.235
Στο διπλανό μου διαμέρισμα έμενε ζευγάρι όπου ο τύπος είχε φλομώσει τον τόπο από το ντουμάνι. Δεν του είχα μιλήσει διότι φοβόμουν μη φάω ξύλο. Καθώς είχαν δημιουργήσει διάφορα προβλήματα (φασαρίες, σχεδόν κάθε μέρα ξυπνούσα τα ξημερώματα από τις φωνές τους, σκουπίδια στο από κάτω διαμέρισμα, νερά στα διπλανά μπαλκόνια), έφυγαν κάποια στιγμή (μάλλον τους έδιωξε η ιδιοκτήτρια την οποία είχα ενημερώσει για την κατάσταση). Το διαμέρισμα έμεινε κενό για κάποιους μήνες και είχα ησυχία.
Πέρσι ήρθε ένας νεαρός. Φεύγει κι έρχεται περίεργες ώρες (κάθε βράδυ, ακούγεται να φεύγει μετά τις 11-12 το βράδυ και να επιστρέφει μετά από 10’). Σε γενικές γραμμές, δεν κάνει φασαρία αλλά κι αυτός μας έχει πεθάνει στο μπάφο. Ενημέρωσα πάλι την ιδιοκτήτρια, η οποία με ρώτησε αν γνωρίζω τι δουλειά κάνει κι αν μένει κανονικά στο διαμέρισμα καθώς δεν τον βρίσκει στο τηλέφωνο.
Ζευγάρι που μένει στον κάτω όροφο μου είπε πως ενοχλείται από τη μυρωδιά που φτάνει μέχρι εκεί και πως πολλές φορές μυρίζει και το ασανσέρ (εγώ δεν το χρησιμοποιώ)!
Και στην προηγούμενη περίπτωση και σε αυτή, καρφίτσωσα, στον πίνακα ανακοινώσεων της πολυκατοικίας, ένα ευγενικό σημείωμα που ανέφερε την ενόχληση κι επίσης πως είναι παράνομο (αστυνομικός μου είπε πως δεν ισχύει κάτι περί προσωπικής χρήσης κι αν έρθει η αστυνομία και βρει ποσότητα στο διαμέρισμα, ο οποιοσδήποτε πάει αυτόφωρο).
Για την αποφυγή σχετικών σχολίων, δεν τίθεται θέμα ηθικής, το θέμα είναι η ενόχληση. Με ενοχλεί πάρα πολύ και το κλασικό τσιγάρο αλλά δε μπορώ να πω στον καθένα να μην καπνίζει. Επηρεάζεται, όμως, η ποιότητα ζωής μου και δε θα περάσω κι άλλο καλοκαίρι με κλειστές μπαλκονόπορτες. Δυστυχώς ζούμε σε πολυκατοικίες μαζί με άλλους. Αν κάποιος έχει άσθμα ή άλλα προβλήματα υγείας;
Ο τύπος ξέρει πως ενοχλεί διότι ακούει να βγάζω τ’ άντερά μου απ´ τον βήχα, ακούει τα σχόλια και μυρίζει το αρωματικό με το οποίο ψεκάζω.
Γιατί δεν έχω καλέσει την αστυνομία; Επειδή δεν ξέρω πως μπορεί ν’ αντιδράσει ο τύπος (σε άλλη πολυκατοικία όπου έκανα σύσταση σε ένα ζευγάρι για την καθημερινή φασαρία όλο το 24ωρο, δεχόμουν προφορικές και γραπτές απειλές και μια φορά φοβήθηκα τόσο που κάλεσα την αστυνομία να καταγράψει ένα συμβάν), επειδή η ιδιοκτήτρια εισπράττει ένα ενοίκιο…έπρεπε να το έχω κάνει από καιρό.

Ακούω σοβαρές και ψύχραιμες απόψεις.
 


Μηνύματα
732
Reaction score
1.079
Απλά ανώνυμη καταγγελία στην αστυνομία, βάλε και λίγη σάλτσα οτι μπαινοβγαίνουν αρκετά παρακμιακά άτομα και άστους να βγάλουν αυτοί άκρη.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.837
Reaction score
79.220
Στο διπλανό μου διαμέρισμα έμενε ζευγάρι όπου ο τύπος είχε φλομώσει τον τόπο από το ντουμάνι. Δεν του είχα μιλήσει διότι φοβόμουν μη φάω ξύλο. Καθώς είχαν δημιουργήσει διάφορα προβλήματα (φασαρίες, σχεδόν κάθε μέρα ξυπνούσα τα ξημερώματα από τις φωνές τους, σκουπίδια στο από κάτω διαμέρισμα, νερά στα διπλανά μπαλκόνια), έφυγαν κάποια στιγμή (μάλλον τους έδιωξε η ιδιοκτήτρια την οποία είχα ενημερώσει για την κατάσταση). Το διαμέρισμα έμεινε κενό για κάποιους μήνες και είχα ησυχία.
Πέρσι ήρθε ένας νεαρός. Φεύγει κι έρχεται περίεργες ώρες (κάθε βράδυ, ακούγεται να φεύγει μετά τις 11-12 το βράδυ και να επιστρέφει μετά από 10’). Σε γενικές γραμμές, δεν κάνει φασαρία αλλά κι αυτός μας έχει πεθάνει στο μπάφο. Ενημέρωσα πάλι την ιδιοκτήτρια, η οποία με ρώτησε αν γνωρίζω τι δουλειά κάνει κι αν μένει κανονικά στο διαμέρισμα καθώς δεν τον βρίσκει στο τηλέφωνο.
Ζευγάρι που μένει στον κάτω όροφο μου είπε πως ενοχλείται από τη μυρωδιά που φτάνει μέχρι εκεί και πως πολλές φορές μυρίζει και το ασανσέρ (εγώ δεν το χρησιμοποιώ)!
Και στην προηγούμενη περίπτωση και σε αυτή, καρφίτσωσα, στον πίνακα ανακοινώσεων της πολυκατοικίας, ένα ευγενικό σημείωμα που ανέφερε την ενόχληση κι επίσης πως είναι παράνομο (αστυνομικός μου είπε πως δεν ισχύει κάτι περί προσωπικής χρήσης κι αν έρθει η αστυνομία και βρει ποσότητα στο διαμέρισμα, ο οποιοσδήποτε πάει αυτόφωρο).
Για την αποφυγή σχετικών σχολίων, δεν τίθεται θέμα ηθικής, το θέμα είναι η ενόχληση. Με ενοχλεί πάρα πολύ και το κλασικό τσιγάρο αλλά δε μπορώ να πω στον καθένα να μην καπνίζει. Επηρεάζεται, όμως, η ποιότητα ζωής μου και δε θα περάσω κι άλλο καλοκαίρι με κλειστές μπαλκονόπορτες. Δυστυχώς ζούμε σε πολυκατοικίες μαζί με άλλους. Αν κάποιος έχει άσθμα ή άλλα προβλήματα υγείας;
Ο τύπος ξέρει πως ενοχλεί διότι ακούει να βγάζω τ’ άντερά μου απ´ τον βήχα, ακούει τα σχόλια και μυρίζει το αρωματικό με το οποίο ψεκάζω.
Γιατί δεν έχω καλέσει την αστυνομία; Επειδή δεν ξέρω πως μπορεί ν’ αντιδράσει ο τύπος (σε άλλη πολυκατοικία όπου έκανα σύσταση σε ένα ζευγάρι για την καθημερινή φασαρία όλο το 24ωρο, δεχόμουν προφορικές και γραπτές απειλές και μια φορά φοβήθηκα τόσο που κάλεσα την αστυνομία να καταγράψει ένα συμβάν), επειδή η ιδιοκτήτρια εισπράττει ένα ενοίκιο…έπρεπε να το έχω κάνει από καιρό.

Ακούω σοβαρές και ψύχραιμες απόψεις.
έχω ίδια περίπτωση στην πολυκατοικία μου με άτομο στον ημιώροφο....

12-2 το βράδυ είναι η καλύτερη ώρα να πετάω σκουπίδια....κατεβαίνω από τη σκάλα....τραβάω 3-4 καλές ανάσες και μετά νάνι :roflmao:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.216
Reaction score
97.271

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.837
Reaction score
79.220
για να μιλήσουμε σοβαρά....μόνο η αστυνομία μπορεί να δώσει λύση.....μπορεί να είναι κ γνωστός τους....
απλά με το μαλακό κ διακριτικά....γιατί δεν ξέρεις με τι άτομο έχεις να κάνεις
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.247
Reaction score
47.127
Λοιπόν σου έχω λύση, αλκοόλ και μπάφος είναι τελείως αντίθετα, συνήθως τα γατάκια που τη πίνουν δεν αντέχουν το συνδυασμό.
Θα πας στα λιτλ και θα πάρεις κάτι φθηνά πετρέλαια που πουλάει για τους καμένους, θα του το κάνεις δώρο και θα βρεις τη ησυχία σου. Θα κοιμάται κανά δγιό μέρες.
Έτσι θα γίνεις και συμπαθείς και θα κάνς και τη δλειάς.
Εμένα με έχει πρήξει στο κουνουπίδι και το λάχανο ο διπλανός μου. Κάθε μέρα πρέπει να κάνει διατροφή...
Που μένεις, σε πχιά περιοχή?
Εγώ Κερατσίνι :biggrin:
 


Μηνύματα
15.087
Reaction score
2.235
Λοιπόν σου έχω λύση, αλκοόλ και μπάφος είναι τελείως αντίθετα, συνήθως τα γατάκια που τη πίνουν δεν αντέχουν το συνδυασμό.
Θα πας στα λιτλ και θα πάρεις κάτι φθηνά πετρέλαια που πουλάει για τους καμένους, θα του το κάνεις δώρο και θα βρεις τη ησυχία σου. Θα κοιμάται κανά δγιό μέρες.
Έτσι θα γίνεις και συμπαθείς και θα κάνς και τη δλειάς.
Και την τρίτη μέρα; :laugh:
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.584
Reaction score
29.068
Τα χασίσια και τα λοιπά ναρκωτικά είναι πια τόσο διαδεδομένα που θα έλεγα ότι οι μισοί είναι χρήστες.
Σε μας στην οδό Κασσάνδρου π.χ. που είναι κοντά στα πανεπιστήμια και όλες οι πολυκατοικίες είναι με διαμερίσματα νοικιασμένα σε φοιτητές, γίνεται ο χαμός.
Όχι μόνο από τις μυρωδιές και τον καπνό που βλέπεις να βγαίνει από τις μπαλκονόπορτες.
Οι ντήλερς κάνουν βόλτες στα πεζοδρόμια και οι "πελάτες" κατεβαίνουν να αγοράσουν λίγο πράμα, μες στην μέση του δρόμου, χωρίς φόβο και ντροπή πλέον.

Στα σχολεία κυρίως γυμνάσια και λύκεια, είναι χρήστες οι μισοί μαθητές.
Οι άλλοι μισοί είναι οι "φλώροι"
Άλλωστε κάθε λίγο ανακοινώνεται από την αστυνομία η σύλληψη εμπόρων και η κατάσχεση μεγάλων ποσοτήτων ναρκωτικών.
Όλες αυτές οι ποσότητες κάπου διοχετεύονται και φυσικά καταναλώνονται.
Σκεφτείτε πόσες είναι αυτές οι ποσότητες που δεν πιάνονται.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.247
Reaction score
47.127
Στα σχολεία Μιχάλη μου παίζει πολύ κοκό, η φούντα θεωρείται ξεπερασμένο από τη νεολαία.
 


Μηνύματα
13.779
Reaction score
6.771
Τρομερή σύμπτωση......έχω ακριβώς το ίδο θέμα με αυτον που μένει στο δίπλα διαμέρισμα (υπαρχουν δύο διαμερίσματα στον όροφο). Βέβαια στην δική μου περίπτωση δεν πρόκειται για κάποιον που δημιουργεί προβλήματα,αλλά για έναν ήσυχο άνθρωπο,περιθωριακό όμως (προς το προβληματικό θα έλεγα),χωρίς κοινωνική ζωή και η μόνη συντροφιά είναι η συνδρομητική τηλεόραση,τα αθλητικά,ο μπάφος και το πληρωμένο σεξ. Αλλά όταν κάνει μπάφο μυρίζει πάρα πολύ και ο χώρος εξώ από το διαμέρισμά του,αλλά και ο φωταγωγός (όταν εχει ανοικτό το παράθυρο του μπάνιου). Εχω σκεφτεί και εγώ την λύση της αστυνομίας,αλλά........τον λυπάμαι και δεν θέλω να του δημιουργήσω πρόβλημα.Φυσικά δεν είμαι ο μόνος που ενοχλούμαι,αλλά σαν διπλανός,έχω το μεγαλύτερο πρόβλημα. Εχω σκεφτεί να του ρίξω ένα σημείωμα κάτω από την πόρτα και να του αφήσω από έξω ένα αεροστόπ για την πόρτα του,αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι αν με γράψει στα τέτοια του,την επόμενη φορά θα πηδήξω από το μπαλκόνι με την βαριοπούλα και θα πάνε εμένα στο αυτόφωρο. Πραγματικά απόρω με κάποια άτομα,πόσο είναι στην κοσμάρα τους .
 

Μηνύματα
1.686
Reaction score
1.528
Λοιπόν σου έχω λύση, αλκοόλ και μπάφος είναι τελείως αντίθετα, συνήθως τα γατάκια που τη πίνουν δεν αντέχουν το συνδυασμό.
Θα πας στα λιτλ και θα πάρεις κάτι φθηνά πετρέλαια που πουλάει για τους καμένους, θα του το κάνεις δώρο και θα βρεις τη ησυχία σου. Θα κοιμάται κανά δγιό μέρες.
Έτσι θα γίνεις και συμπαθείς και θα κάνς και τη δλειάς.


Που μένεις, σε πχιά περιοχή?
Εγώ Κερατσίνι :biggrin:
Δεν ισχύει φίλε Μπρετσο.
 


Μηνύματα
1.686
Reaction score
1.528

Άνευ πλακως, είναι δύσκολο αυτό που περιγράφεις. Να φτιάξεις κάποιο φυσικό χώρισμα με το μπαλκόνι του γείτονα δε γίνεται? Μόνο πρόσεξε τα φυτά που θα επιλέξεις! Και βάλε και κανένα plexiglass
 

Μηνύματα
15.087
Reaction score
2.235

Άνευ πλακως, είναι δύσκολο αυτό που περιγράφεις. Να φτιάξεις κάποιο φυσικό χώρισμα με το μπαλκόνι του γείτονα δε γίνεται? Μόνο πρόσεξε τα φυτά που θα επιλέξεις! Και βάλε και κανένα plexiglass
Υπάρχει το κλασικό τζαμένιο χώρισμα. Η μυρωδιά δε μπορεί να απομονωθεί…
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.898
Μηνύματα
2.922.002
Members
38.109
Νεότερο μέλος
vichygeo1
Top