Πρόταση αγοράς ενισχυτή για ηχεία Dali Zensor 1 σε σύστημα γραφείου

Μηνύματα
13.779
Reaction score
6.771
Να το θέσω λίγο διαφορετικά παιδιά. Ψάχνω κάτι που να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στον ήχο του Tripath TA2024 αλλά με τα παραπάνω βατ και ρεύματα που να μπορούν να οδηγήσουν αξιοπρεπώς τα Dali σε μεσουψηλές εντάσεις στο μικρό χώρο που ακούω στο γραφείο του σπιτιού.
Μεταξύ των NAD, Denon, Marantz, Yamaha (ή ότι άλλο μου διαφεύγει) και σε τιμή μέχρι 400 ευρώ περίπου, τι θα προτείνατε;
Θα πήγαινα στον Nad C616bee v2 και για τον ήχο του,αλλά και γιατί λόγω μεγέθους θα βολευτεί καλύτερα σε ένα μικρό χώρο,αλλά και για την τιμή του (οριακά στο ποσό που εχεις θέσει). Η Marantz δε νομίζω να έχει πέον μοντέλο στα χρήματα αυτά,όπως και η Denon.H Yamaha έχει τα μοντέλα 201 και 301,αλλά θα προτιμούσα τον NAD γιατί θα είναι πιο κοντά στον ήχο που σου αρέσει. Καλή επιλογή είναι και ο Cambridge audio AXA-35,αλλά στα 480 πλέον (έχουν ακριβύνει σημαντικά τα τελευταία δ'υο χρόνια). Μπορείς φυσικά να ψάξεις για μεταχειρισμένο και με 400 ευρώ να πάρεις κάτι πολύ αξιόλογο.Αλλη επιλογή είναι να βρεις κάποιο κιτ ενισχυτή με tripath (αν και το 2024 έχει περιορισμό στην ισχύ,αρα με κάποιο αλλό τσιπ tripath) και να έχεις και την ισχύ που θέλεις αλλά και τον ήχο που σου αρέσει. Αυτό όμως απαιτεί γνώσεις ,εμπειρία, εξοπλισμό και χρόνο.Υπάρχει και μια τελευταία επιλογή.......να πουλήσεις τα dali και να πάρεις ένα ζευγάρι ενεργά στα 500-600 ευρώ και να γλυτώσεις από ματσαρίσματα,ξεματσαρίσματα κλπ (το έγραψαν και πιο πάνω άλλα μέλη,δεν το είχα δει όταν σου έγραφα την απάντηση).
 

Μηνύματα
23
Reaction score
12
Παιδιά σας ευχαριστώ θερμά για τις απόψεις και τις συμβουλές.
Σε ότι αφορά τα ενεργά ηχεία, όντως φαντάζουν καταρχάς ως μάλλον η προσφορότερη λύση για την περίπτωσή μου (σύστημα γραφείου) και δεν τα σνομπάρω ως ιδέα, ωστόσο: α) Δε θέλω να βάλω στην άκρη τα Dali, τα οποία πιστεύω ότι δεν μου έχουν δείξει παρά ελάχιστες από τις δυνατότητές τους, λόγω κυρίως των τωρινών ενισχυτικών μου, β) υπάρχει προοπτική ηχεία ή/και ενισχυτής να χρησιμοποιηθούν μελλοντικά για σετ απ σε άλλο χώρο του σπιτιού, οπότε προτιμώ την ευελιξία ενός διακριτού ενισχυτή.
Σε ότι αφορά συγκεκριμένους ενισχυτές που αναφέρθηκαν: Για τον μεν Cambridge audio θεωρώ ότι τα χρήματα που ζητά είναι αρκετά (συγκρίνοντας και με την προηγούμενη σειρά Topaz που αντικαθιστά). Ο Topping όπως και κάποια άλλα μηχανήματα τάξης D (πχ Αiyima A07, A08, κάποια SMSL κλπ) φαίνονται εκ πρώτης ελκυστικές επιλογές, ωστόσο διατηρώ επιφυλάξεις ως προς τον ηχητικό χαρακτήρα τους, δεδομένου ότι από όσο τουλάχιστον έχω καταλάβει, ο ντόρος γύρω από ανάλογα μηχανήματα έχει να κάνει κυρίως με το ότι μετράνε εξαιρετικά (audiosciencereview κλπ) και είναι κόμπακτ, με καλές δυνατότητες διασύνδεσης συσκευών (που τα κάνει ελκυστικά για χρήση σε περιβάλλον γραφείου), και δευτερευόντως για τον με απόλυτα κριτήρια ήχο τους. Με δεδομένο λοιπόν αυτό αλλά και το ότι πλέον οι τιμές που ζητάνε δεν διαφέρουν ουσιαστικά από τις τιμές παραδοσιακών μηχανημάτων σαν αυτά που αναφέρθηκαν, είμαι κάπως επιφυλακτικός προς το παρόν σε ενδεχόμενη αγορά τους (πολύ περισσότερο που ενώ έχω μια άλφα εμπειρία από ήχο ψηφιακών ενισχυτικών, δεν έχω ακούσει κάποιο από τα συγκεκριμένα για να τσεκάρω σε ποιους τομείς είναι βελτιωμένος ο ήχος τους πέραν της ισχύος).
Οπότε ουσιαστικά έτσι όπως το βλέπω μάλλον κινούμαι μεταξύ NAD 316, κάποιου εισαγωγικού Marantz και ίσως κάποιου εισαγωγικού Denon, με περισσότερες πιθανότητες προς τον NAD.
 

Μηνύματα
7.393
Reaction score
12.037
Σε ότι αφορά τα ενεργά ηχεία, όντως φαντάζουν καταρχάς ως μάλλον η προσφορότερη λύση για την περίπτωσή μου (σύστημα γραφείου) και δεν τα σνομπάρω ως ιδέα, ωστόσο: α) Δε θέλω να βάλω στην άκρη τα Dali, τα οποία πιστεύω ότι δεν μου έχουν δείξει παρά ελάχιστες από τις δυνατότητές τους, λόγω κυρίως των τωρινών ενισχυτικών μου, β) υπάρχει προοπτική ηχεία ή/και ενισχυτής να χρησιμοποιηθούν μελλοντικά για σετ απ σε άλλο χώρο του σπιτιού, οπότε προτιμώ την ευελιξία ενός διακριτού ενισχυτή.
α) Σαφώς και τα παθητικά ηχεία χρειάζονται δυνατούς ενισχυτές για να παίξουν ( όσο ) καλά ( μπορούν ), αλλά με τα ενεργά - όπως ειπώθηκε - το έργο του ματσαρίσματος το έχει κάνει ο κατασκευαστής, ενώ ειδικά σε χαμηλές κατηγορίες, μη περιμένεις και τίποτα σημαντικό απο τους διακριτούς ενισχυτές.
β) Σε αυτή τη περίπτωση, προσθέτεις subs και ένα μηχανάκι ενσωμάτωσής τους στο σύστημα ( π.χ. minidsp 2x4 ή και 2x4HD με μελλοντική δυνατότητα να ενεργοποιήσεις dirac ) και πάλι θα είσαι σε ανώτερο επίπεδο. Μη ξεχνάς ότι για ένα μεγαλύτερο χώρο θα χρειαστείς ακόμα περισσότερη ισχύ, ενώ και ο χώρος θα δυσκολεύει την όποια απόδοση των ηχείων στις χαμηλές συχνότητες. Σημειωτέον ότι με ένα Minidsp 2x4HD θα έχεις επιπλέον τη δυνατότητα του usb dac παρακάμπτοντας έτσι τη κάρτα ήχου του υπολογιστή.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.650
Reaction score
40.813
στα ενεργα το μεγαλητερο προτερημα τους ειναι το κροσοβερ
και η δυνατοτητα ευκολοτερης υλοποιησης target curve
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.586
Reaction score
15.715
Πως το πάτε πως το φέρνετε.... όταν κάποιος ψάχνει ηχεία (διότι έχει ενισχυτή) ή ενισχυτή (διότι έχει ηχεία)....
στο τέλος οι προτάσεις να είναι ενεργά/sub/dsp ... :p :p :p :p

ααααα ξεχάσαμε το μικρόφωνο!!!


οπότε ας προτείνω και γω κάτι, προσπαθώντας να μείνω στην αρχική απαίτηση: :p



 

Μηνύματα
7.393
Reaction score
12.037
στα ενεργα το μεγαλητερο προτερημα τους ειναι το κροσοβερ
και η δυνατοτητα ευκολοτερης υλοποιησης target curve
Σαφέστερα, η απουσία παθητικού κροσόβερ μετά τη τελική ενίσχυση και η εξ'ορισμού διενίσχυση στο κάθε ηχείο με ό,τι αυτό συνεπάγεται.


Πως το πάτε πως το φέρνετε.... όταν κάποιος ψάχνει ηχεία (διότι έχει ενισχυτή) ή ενισχυτή (διότι έχει ηχεία)....
στο τέλος οι προτάσεις να είναι ενεργά/sub/dsp ... :p :p :p :p

ααααα ξεχάσαμε το μικρόφωνο!!!


οπότε ας προτείνω και γω κάτι, προσπαθώντας να μείνω στην αρχική απαίτηση: :p



Ε,ναι βρε συ. Αφού δεν πρόκεται να πάρει κάτι καλύτερο στα ίδια χρήματα, ενώ είναι σίγουρο ότι θα πάρει κάτι καλύτερο αγοράζοντας ενεργά. Οπότε...?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.586
Reaction score
15.715
Ε,ναι βρε συ. Αφού δεν πρόκεται να πάρει κάτι καλύτερο στα ίδια χρήματα, ενώ είναι σίγουρο ότι θα πάρει κάτι καλύτερο αγοράζοντας ενεργά. Οπότε...?
Δε θα πάρει features .... ούτε ένα volume control αντρικό να το γυρνάει!
 

Μηνύματα
7.393
Reaction score
12.037
Δε θα πάρει features .... ούτε ένα volume control αντρικό να το γυρνάει!
Το μόνο feature που χρειάζεται σε σχέση με τους διακριτούς ενισχυτές τελευταίας γενιάς, είναι το dac που με το minidsp 2x4hd θα μπορεί να το έχει. Εσύ κι εγώ τα ξέρουμε, τα λέω για να ψηθεί να διαβάσει και να ενημερωθεί, μπας και ξεπεράσει τα τετριμμένα..!!
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.374
Reaction score
7.566
Εσύ κι εγώ τα ξέρουμε, τα λέω για να ψηθεί να διαβάσει και να ενημερωθεί, μπας και ξεπεράσει τα τετριμμένα..!!
Δεν μου φαίνεται "έτοιμος" ακόμα :)

κάποια άλλα μηχανήματα τάξης D φαίνονται εκ πρώτης ελκυστικές επιλογές, ωστόσο διατηρώ επιφυλάξεις ως προς τον ηχητικό χαρακτήρα τους, δεδομένου ότι από όσο τουλάχιστον έχω καταλάβει, ο ντόρος γύρω από ανάλογα μηχανήματα έχει να κάνει κυρίως με το ότι μετράνε εξαιρετικά [...] και δευτερευόντως για τον με απόλυτα κριτήρια ήχο τους
Όπου αυτά τα "απόλυτα κριτήρια" ποια είναι; Το αυτί του reviewer;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.201
Reaction score
82.963
Topping όπως και κάποια άλλα μηχανήματα τάξης D (πχ Αiyima A07, A08, κάποια SMSL κλπ) φαίνονται εκ πρώτης ελκυστικές επιλογές, ωστόσο διατηρώ επιφυλάξεις ως προς τον ηχητικό χαρακτήρα τους, δεδομένου ότι ....μετράνε εξαιρετικά
Όταν κάτι μετράει εξαιρετικά αυτό σημαίνει πως δεν έχει χαρακτήρα.
Ενισχύει την μουσική και την δίνει στο ηχείο, αχαρακτήριστα :)
 

K

kimon

Guest
Οπότε ουσιαστικά έτσι όπως το βλέπω μάλλον κινούμαι μεταξύ NAD 316, κάποιου εισαγωγικού Marantz και ίσως κάποιου εισαγωγικού Denon, με περισσότερες πιθανότητες προς τον NAD.
Βάλε στον κατάλογό σου κι αυτόν.
Εδώ υπάρχει αναλυτική δοκιμή των ηχείων σου με μετρήσεις και σχόλια, που σου επιτρέπουν να βγάλεις χρήσιμα συμπεράσματα (τουλάχιστον ως προς το ηλεκτρικό ταίριασμα ενισχυτή-ηχείων).
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.837
Reaction score
79.216
Όταν κάτι μετράει εξαιρετικά αυτό σημαίνει πως δεν έχει χαρακτήρα.
Ενισχύει την μουσική και την δίνει στο ηχείο, αχαρακτήριστα :)
και εκεί είναι που επεμβαίνουν τα καλώδια και το τιουνάρεις με γούστο :laugh:
 

Μηνύματα
102
Reaction score
77
Nad C-316 , Yamaha S-301 , υπάρχει και ένας Marantz pm 6006 στις αγγελίες. Τώρα , ηχητικά κλίνω προς τον NAD, χωρίς να ενοχλεί κάτι στους υπόλοιπους , μου φαίνονταν πάντα πιο ολοκληρωμένος πιο γεμάτος με περισσότερη ενέργεια ο ήχος των Nad .
 

TGD

Μηνύματα
8.310
Reaction score
8.320
Νομίζω ότι δεν βοηθάτε τον lazarefa -πάλι. Έχει ηχεία, έχει μια καλή κάρτα ήχου, και θέλει έναν ενισχυτή να μπει ανάμεσα στα δύο. Απ' ότι κατάλαβα ένας τελικός με volume θα του ήταν αρκετός. Και να είναι αρκετά συμμαζεμένος για να μπει πάνω στο γραφείο. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τα πουλήσει όλα για να αγοράσει ενεργά ηχεία και dac -δεν συμφέρει κιόλας.

Προτάθηκαν μερικοί καλοί ολοκληρωμένοι. Απ' ότι θυμάμαι ο NAD μπαίνει όρθιος, οπότε είναι ο πιο βολικός χωροτακτικά, μαζί με τον Topping που είναι μικρού μεγέθους.
 

Μηνύματα
13.779
Reaction score
6.771
Bλεπω και εγώ τον marantz 6006 στις αγγελίες και δίνεται σε αξιοπρεπέστατη τιμή (αν είναι σε άριστη κατάσταση όμως). Θα σε καλύψει και σαν ισχύ και σαν ήχο αλλά και σαν ευκολίες, γιατί έχει και dac, οπότε μπορείς να πάρεις ψηφιακό σήμα από την κάρτα ήχου και να δεις αν έχεις καλύτερο αποτέλεσμα (από αυτό που έχεις από την αναλογική έξοδο της κάρτας ήχου). Μπορείς να συνδεσεις και κάποιο προσιτό streamer με ψηφιακή έξοδο και να έχεις ήχο χωρίς να ανοίγεις τον υπολογιστή (αν επιθυμείς κάτι τέτοιο φυσικά). Στις αγγελίες όμως βλέπω και έναν Atoll IN30, που είναι πολύ μουσικός ενισχυτής, αν και με σχετικά μικρή ισχύ. Αυτά από τις πρόσφατες αγγελίες, δεν κοίταξα αν υπάρχει κάτι άλλο στα χρήματα αυτά, πιο παλιό.
 

Μηνύματα
7.393
Reaction score
12.037
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τα πουλήσει όλα για να αγοράσει ενεργά ηχεία και dac -δεν συμφέρει κιόλας.
Δεν θα το έλεγα. Αρχικά, τώρα καλείται να επενδύσει σε ένα μεγαλύτερο ενισχυτή, ο οποίος όμως, δεν θα τον καλύψει όταν το σύστημα πάει σε μεγαλύτερο χώρο, για τον ίδιο ακριβώς λόγο που δεν καλύπτει ο τρέχων ενισχυτής τις ανάγκες του τώρα. Εν συνεχεία, τα ηχεία του απο μόνα τους δεν θα μπορέσουν να καλύψουν ένα μεγαλύτερο χώρο, εν αντιθέσει με τη πρόταση για μελλοντική απόκτηση sub(s) και του κατάλληλου μηχανήματος για την ενσωμάτωσή τους στο σύστημα ( βλ. minidsp ). Είναι μερικώς εγκλωβισμένος αυτή τη στιγμή στη χρήση των ηχείων που ήδη διαθέτει και θα εγκλωβιστεί ακόμα περισσότερο με την απόκτηση του ενισχυτή.

Δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.586
Reaction score
15.715
...εν αντιθέσει με τη πρόταση για μελλοντική απόκτηση sub(s) και του κατάλληλου μηχανήματος για την ενσωμάτωσή τους στο σύστημα ( βλ. minidsp ).....
Και στα Dali μπορεί να βάλει sub(s) αν θελήσει...
Επίσης το Minidsp δεν είναι ο μοναδικός τρόπος για να ενσωματώσεις ένα sub...
Αν ο ενισχυτής έχει έξοδο pro/είσοδο τελικού, ενσωματώνεις άριστα sub(s) (και με το κροσάρισμα του και με τα όλα του)... ακόμη και αν δεν έχει, τρόποι υπάρχουν.

Τέλος πάντων, δεν είμαι κατά των ενεργών κ.λπ. αλλα αν έχεις κάποια μηχανήματα δεν υπάρχει λόγος να τα ξεκινήσεις όλα από την αρχή,...
 

TGD

Μηνύματα
8.310
Reaction score
8.320
Είναι μερικώς εγκλωβισμένος αυτή τη στιγμή στη χρήση των ηχείων που ήδη διαθέτει και θα εγκλωβιστεί ακόμα περισσότερο με την απόκτηση του ενισχυτή.
Και τα ενεργά 5" όμως δεν θα αρκούν σε μεγαλύτερο χώρο. Και όποιος δεν έχει προσπαθήσει να βάλει 7" πάνω σε γραφείο (κι όχι σε βάσεις κάπου παραέξω) δεν καταλαβαίνει πόσο ωφέλημο χώρο πιάνουν.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.895
Μηνύματα
2.921.894
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top