Πυροπροστασία, δηλώσεις και πρόστιμα Ελλάδα 2.0

Μηνύματα
1.320
Reaction score
1.119
Πολλά (που κάνει στραβά ο Μητσοτάκης) θα μπορούσαν να πιάσουν.
Αλλά δεν.
Έχω καταλήξει ότι τους πετσώνει ☺ .

Αλλά ισχύει και το άλλο: κάλλιο να σου βγει το μάτι παρά τ' όνομα.
Ή 'το μέσον είναι το μήνυμα'.
Οπότε ότι και να πει ο τσίριζας, απλά δεν 'ακούγεται'. Απ' το ένα αυτί μπαίνει, απ' το άλλο βγαίνει.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.074
Reaction score
29.782
Πιστεύω πως αυτοί που έκαναν μελέτη είναι απίστευτα μικρός αριθμός. Μιλάμε για κοστολόγια που ξεκινούν από 700€-800€ και ανεβαίνει όσο θες. Οι χαζομάρες του υπουργείου για 200€ δεν υπάρχουν. Πρέπει να έρθει μηχανικός να κάνει κάτοψη οικοπέδου, να μετρά που είναι το καθε τι, δέντρα τα πάντα. Να βγάλει σχεδία και μετά να κάνει μελέτη τι πρέπει να αλλάξει. Αν υπάρχει μικρός χώρος και γειτονικά σπίτια πρέπει να υπολογίσει και αυτά.

Εδώ οι ίδιοι οι μηχανικοί σου έλεγαν μη κάνεις τίποτα. Κάνε μια δήλωση στο δήμο ότι καθάρισες, κόψε χόρτα και μερικά κλαδιά και άσε τους να κουρεύονται. Δεν έχουν ιδέα σε τι μπελά έβαλαν τον κόσμο. Λόγια δικά τους αυτά.

Σιγά μην αρχίσουν να στέλνουν κατοικία και χιλιάρικο. Ούτε την ψήφο τους δεν θα βρουν μετά.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.774
Reaction score
34.876
Παλεύω την πλατφόρμα, με το ΚΑΕΚ δεν το παίρνει. Με εντοπισμό, βγάζει το ΚΑΕΚ ολοκλήρου του οικισμού (με 165 κάθετες ιδιοκτησίες!!!). Τι χι ψι να βάλω, αρχίζω να φορτώνω πολύ. Ήδη όσοι έχουν περάσει την τελευταία ώρα από το γραφείο τους έπιασα μην τυχόν και ψηφίσουν Κούλη.
 

Μηνύματα
3.373
Reaction score
11.124
Απο το πρωί που άρχισε να δουλεύει χαχαχα δυσλειτουργεί απίστευτα , μόνο μια φορά καταφέραμε να μπούμε απο τις 10 προσπάθειες και αυτό γιατί όλοι το κάνουν δοκιμαστικά
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.774
Reaction score
34.876
Δεν με ενδιαφέρει να βγει ο Σύριζας. Τον θεωρώ τελειωμένη υπόθεση. Με ενδιαφέρει αντιθέτως η πτώση, ει δυνατόν και η καταβαράθρωση των ποσοστών του κυβερνώντος μήπως και καταλάβει κάποιο μάθημα.
Αλλά το να ασχολείται ο Στέφανος με το πόσο κάνει η φέτα και ότι δεν υπάρχει πουθενά η φέτα των '6.28' που από προφανή παραδρομή (σε συνδυασμό με άγνοια της πραγματικότητας) είπε ο Κούλης, δεν θα κάνει τίποτα, μόνο για να τον κοροϊδέψει κάνει. Τα τραγικά και τραγελαφικά που κάνει η κυβέρνηση, όπως καλή ώρα το θέμα της διαβόητης 'πυροπροστασίας', θα μπορούσαν να φέρουν πολύ μεγαλύτερη φθορά, άρα και αύξηση των δικών του ποσοστών. Σπαταλά τις δυνάμεις του σε ανοησίες με άλλα λόγια.
 

Μηνύματα
1.320
Reaction score
1.119
Ναι συμφωνώ ότι στοχεύει λάθος.
Αλλά και σωστά να στόχευε πχ με το θέμα της πυροπροστασίας, αμφιβάλλω αν θα αύξανε τα ποσοστά του.
Για τους λόγους που προανέφερα.
 



Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.712
Reaction score
75.962
Βρήκα πανεύκολα το ΚΑΕΚ, υπέβαλα τελειότητα, τέλος.

Σιγά μην τριμάρω εκεί που βγαίνουν τα εκατοντάδες νέα δεντράκια μετά τη φωτιά. >:( Ψευτόκανα τα ψηλά χόρτα μόνο.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.774
Reaction score
34.876
Δηλαδή η πλατφόρμα σου πήρε κατευθείαν τον ΚΑΕΚ και δεν σου έβγαλε "συγγνώμη σφάλμα";
 

TGD

Μηνύματα
8.311
Reaction score
8.320
Αν κάθε οριζόντια ιδιοκτησία έχει άλλο ΚΑΕΚ πώς και ποιος δηλώνει το οικόπεδο;
Ακόμα καλύτερα:
Αν πρόκειται για οριζόντιες ιδιοκτησίες επί εξ' αδιαιρέτου πώς και ποιος δηλώνει το οικόπεδο;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.774
Reaction score
34.876
Αν κάθε οριζόντια ιδιοκτησία έχει άλλο ΚΑΕΚ πώς και ποιος δηλώνει το οικόπεδο;

αυτό είναι μεγάλο ερώτημα, καθώς στο εξοχικό είναι ένα τεράστιο ενιαίο ΚΑΕΚ με ...165 κάθετες ιδιοκτησίες. Δεν το παίρνει βάζοντας ΚΑΕΚ, δεν βλέπω συντεταγμένες αφού το βρω στο κτηματολόγιο (μπορεί να φταίει ότι έχω mac.... θα δοκιμάσω το βράδυ σε πισι).

Ό,τι και να γίνει το μαύρο είναι δεδομένο.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.774
Reaction score
34.876
Για να γίνει σωστά η πυροπροστασία, πρέπει να βγουν οι κηφήνες απο τους δήμους στην ύπαιθρο. Κατι σχεδόν αδύνατο.
Δεν μιλάω για αυτή την πυροπροστασια. Για τις υποχρεώσεις που επιβλήθηκαν στους ιδιώτες και τη διαβόητη πλατφόρμα λεω, άλλα λόγια να αγαπιόμαστε μάλλον.
 

Μηνύματα
21.402
Reaction score
15.414
Τι προβλέπεται αν έχεις σπίτι που έχει σύνορα με γείτονα που στο χωράφι του/οικόπεδο έχει δέντρα που είναι πλησιέστερα στο δικό σου σπίτι, από τα 'προβλεπόμενα του νόμου' αλλά όχι στο δικό του σπίτι; Τον υποχρεώνεις να τα κόψει, και πώς; ή δεν εφαρμόζεται η διάταξη σε αυτή την περίπτωση; :O_o:
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.350
Reaction score
88.838
Νομίζω πάντως ότι αφορά οικόπεδα εντός σχεδίου ή στα όρια οικισμών. Κάτι εκτός στο πουθενα νομίζω δεν θελει κάτι.

Επίσης είναι άλλη αν έχει κτίσμα μέσα και θελει σύνταξη μελέτης πυροπροστασίας από μηχανικό και άλλο αν είναι σκέτο οικόπεδο.

Δεν έχω καταλάβει αν είναι οικόπεδο εντός σχεδίου και εντός οικισμού σε θέση που δεν συνορεύει με δάσος, απαιτείται πάλι η δήλωση; Δλδ αν έχεις γύρω γύρω σπίτια τι πρέπει να κανείς;

Ελλάδα 5.0
Γιατί πρέπει ο πολίτης να ψάχνει αν η περιουσία του εμπίπτει στη διάταξη μέσω περιγραφών που θυμίζουν το δημοψήφισμα;

Τόση ψηφιακή πρόοδο έχουν κάνει, ας στέλνουν ένα SMS κι ένα email σε όσους έχουν οικόπεδα στις επίμαχες περιοχές.

Όσο για τη μελέτη, άλλη παπάτζα... Όπως έγραψαν παραπάνω, πολλές κατοικίες έχουν ένα ενιαίο ΚΑΕΚ, άλλες έχουν μπερδεμένο ιδιοκτησιακό καθεστώς. Αλλά το πρώτο που σκέφτηκαν ήταν το πρόστιμο.
 

TGD

Μηνύματα
8.311
Reaction score
8.320
Η ζώνη πυροπροστασίας δεν ακολουθεί τα όρια του οικοπέδου. Είναι υποχρεωμένος να τα κόψει...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.216
Reaction score
97.273
Ξέρει κανείς τι γίνεται (χαχαχα) σε περιπτώσεις τύπου ιδιοκτησία 1/6 εξ αδιαιρέτου οικοπέδου από κληρονομιά όπου πρακτικά δεν έχεις επαφή (και δεν ξέρεις ποιοι είναι πλέον) με τους υπολοιπους; :roflmao:
Εγώ πάλι έχω τo 1/10. Το πώς βρέθηκαν οι άλλοι 9, το λες και θαύμα.

Για να τα λέμε όλα, η κυβέρνηση έκανε το θαύμα της... :roflmao:
Νομίζω είμαστε οk.

Σε 2 λεπτά ξεκλειδώνω.
Done. :wink:
 

Μηνύματα
21.402
Reaction score
15.414
Κι αν ο γείτονας κάνει τον ζόρικο, ευκαιρία να τσακωθούμε (ειδικά αν είναι και παραγωγικά δέντρα, ελιές, οπωροφόρα, που φέρνουν και κάποιο εισόδημα)... Φοβερός νόμος... :roflmao:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.044
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top