Στους πόσους oC φτάνει ένας Core 2 Duo?

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Στους πόσους βαθμούς Κελσίου φτάνει ένας Core 2 Duo?

Ο δικός μου έχει φτάσει και τους 56 βαθμούς κελσίου και συνήθως είναι στους 50-51...

Είναι λογικό;
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Με τη μαμα ψυκτρα της Intel? Μια χαρα, μη σου πω και ευχαριστημενος θα επρεπε να εισαι :p
 


Μηνύματα
1.480
Reaction score
110
ωπα ωπα.ποιος ειπε οτι εισαι μια χαρα?φιλε μου ο core duo δεν ειναι prescott.

ο core duo στα 1.86 σε κουτι με τουλαχιστον ενα ανεμιστηρα με τη μαμα ψυκτρα πρεπει να εχει 35 βαθμους μετρημενα με το coretemp.τωρα οσο κλοκαρεις και δινεις ρευμα ανεβαινει η θερμοκρασια.

υπαρχουν αρκετοι core duo με στραβο καπακι με συνεπεια να μην παταει ισια η ψυκτρα και να μην κανει καλη απαγωγη.ενα παιδι απο το thelab εκανε λειανση της επιφανειας(bye bye εγγυηση και επεσε 8 βαθμους κατω)νταξει αυτος κανει και κορυφαιο overcloking.
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Δεν βάζουμε μαμά ψύξεις πο-τέ! Βάζουμε Thermaltake ή Zalman με πάστα Arctic Silver και αναθέτουμε τη δουλειά στον κ. Α.Π. από το Πλαίσιο Κηφισιάς :cool_4:
 


Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
ο core duo στα 1.86 σε κουτι με τουλαχιστον ενα ανεμιστηρα με τη μαμα ψυκτρα πρεπει να εχει 35 βαθμους μετρημενα με το coretemp.....

Εεεεε.....γκουχου....χμμμ.

Και απόοοοοοο πουουουου παίρνει πληροφορία το coretemp;
Ε;


Κατά την γνώμη μου η πληροφορία αυτή είναι λάθος αφού 35c αποτελεί τιμή
ενάρξεως και κυριολεκτικά...υποθερμία! :p ;-)

Καλό είναι να θυμόμαστε ότι ένας επεξεργαστής δεν είναι το μονάκριβο παιδί μας
όπου μόλις σηκώσει θερμοκρασία το τρέχουμε στο "Παίδων".
Ένα chip του κερατά είναι και μάλιστα με προδιαγραφή να δουλεύει απροβλημάτιστα
με καμμιά 80αριά c. Όχι 50.....80 και βάλε!! :happy_6:

Καμμία ανησυχία και έγνοια φίλτατε Χρήστο.


Για την (ενδεχόμενη) μείωση της ζωής του :p ....να μην τα ξαναλέμε....ε;
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Δεν βάζουμε μαμά ψύξεις πο-τέ! Βάζουμε Thermaltake ή Zalman με πάστα Arctic Silver και αναθέτουμε τη δουλειά στον κ. Α.Π. από το Πλαίσιο Κηφισιάς :cool_4:
υπερβάλεις. μπορεί να μην εχω intel, αλλα οι AMD υποφέρουν πολύ περισσότερο στα θέματα θερμοκρασίας επεξεργαστών και φυσικα τους έχω με μαμα ανεμιστήρα.
Αλλο αν τα κουτιά μου είναι κτήνη (call me Thermaltake Kandalf + moded side window)
maximum θερμοκρασία οι 51 βαθμοί το καλοκαίρι.

Α! μην ξεχάσω. το PC βρισκεται σε ένα υπογειο που εχει πολυυυυυ δροσια ^_^
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Δεν βάζουμε μαμά ψύξεις πο-τέ! Βάζουμε Thermaltake ή Zalman με πάστα Arctic Silver και αναθέτουμε τη δουλειά στον κ. Α.Π. από το Πλαίσιο Κηφισιάς :cool_4:

RDoherty με απογοητεύεις... Ούτε μια ψύκτρα δε μπορείς να αλλάξεις ρε? Γιατί να πας στον κύριο στο Πλαίσιο?


Χρήστο εγώ νομίζω οτι πρέπει να το κοιτάξεις εκτός και αν το κουτί σου είναι ιδιαίτερα στιμόκωλο και ζεστό (πολλούς σκληρούς, δεν έχει ανεμιστήρες κτλ.). Μήπως δεν πατάει καλά η ψύκτρα, δε ξέρω τί θερμοκρασίες θα έπρεπε να έχεις με τη μαμά ψύκτρα αλλά χωρίς oc μου φαίνεται πολύ να κάνει idle στους 50, όχι οτι κινδυνεύει να πάθει τίποτα αλλά κάτι δεν πάει καλά. Εγώ βέβαια δεν έχω τη μαμά ψύκτρα αλλά τη zalman 9500 και ο 6600 στα 3.3 σχεδόν 1GHz πάνω, έχει idle στους 50 και load 56-59.
 

Μηνύματα
489
Reaction score
0
Ο δικός μου 6400 στα 2.8GHz με Zalman 9500,
εχει idle 40 με το thermal control-EIST απενεργοποιημενα.
Με ενεργοποιημένες τις επιλογές εξοικονόμησης ενέργειας έχω idle 35 βαθμούς.
Σε load πάει το πολύ μεχρι 52.

Οι τιμές που είχα με τη stock ψύκτρα και τον επεξεργαστη "μαμά" στα 2.13,ήταν 43 idle και 54 σε load.
Να τονίσω επίσης ότι στο silent Mode η ψύκτρα είναι πολύ πιο αθόρυβη απο τη stock, παρόλο που "γυρνάει" με 400rpm παραπάνω.
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
RDoherty με απογοητεύεις... Ούτε μια ψύκτρα δε μπορείς να αλλάξεις ρε? Γιατί να πας στον κύριο στο Πλαίσιο?
Για τον Γενικό μιλούσα, σε μία προσπάθεια να διαφυλάξω την οικογενειακή του γαλήνη :happy_9:
 


Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Μα δεν έχεις διαβάσει τι γίνεται? "Ξεστόλισε το δέντρο!" η μία, "Σουπερμάρκετ γρήγορα!" η άλλη, έχουμε γίνει ένα:
Σήκω πάνω, κάτσε κάτω,
όλο με διάταζες,
και τη γνώμη τη δική μου
ούτε τη λογάριαζες.

:prof:
(ΥΓ: και πού να δεις τι γίνεται στο Καφατέικο!)
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
(ΥΓ: και πού να δεις τι γίνεται στο Καφατέικο!)

Άσε ...εκεί έβγαλε τα μάτια του με τα ίδια του τα χέρια.

Σε ενοχλούσαν τα κουνέλια κύριε;
Υιοθέτησε τα τώρα. :happy_4:
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Και μια και πιάσαμε Πάνο Γαβαλά μεσημεριάτικα, ας θυμηθούμε και τη συνέχεια:

Μου 'λεγες το άσπρο μαύρο
και το μπλε για κόκκινο


Όπως όταν ο Καφάτος πουλάει dlp σε ανυποψίαστα θύματα
:crazy_3:
 

Μηνύματα
403
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Στους πόσους oC φτάνει ένας Core 2 Duo?

Εεεεε.....γκουχου....χμμμ.

Και απόοοοοοο πουουουου παίρνει πληροφορία το coretemp;
Ε;


Κατά την γνώμη μου η πληροφορία αυτή είναι λάθος αφού 35c αποτελεί τιμή
ενάρξεως και κυριολεκτικά...υποθερμία! :p ;-)

Καλό είναι να θυμόμαστε ότι ένας επεξεργαστής δεν είναι το μονάκριβο παιδί μας
όπου μόλις σηκώσει θερμοκρασία το τρέχουμε στο "Παίδων".
Ένα chip του κερατά είναι και μάλιστα με προδιαγραφή να δουλεύει απροβλημάτιστα
με καμμιά 80αριά c. Όχι 50.....80 και βάλε!! :happy_6:

Καμμία ανησυχία και έγνοια φίλτατε Χρήστο.


Για την (ενδεχόμενη) μείωση της ζωής του :p ....να μην τα ξαναλέμε....ε;

Σωστο....+1


Εαν κατεβασετε τις προδιαγραφες της Intel , θα αλλαξετε γνωμη :cool_4:
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Ρίξτε μια ματιά σε αυτό το πολύ κατατοπιστικό άρθρο.

http://www.digit-life.com/articles2/cpu/conroe-vs-zalman.html

Από το άρθρο για γρήγορη ενημέρωση επέλεξα τις παραπομπές σε guideτης Intelπου αναφέρει την μέγιστηi θερμοκρασία ανάλογα με την κατανάλωση της CPU.





 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Καλα, αλλο θεμα τι λενε οι προδιαγραφες, και στους 105 μια χαρα θα παιξει. Αλλα μην το σκισουμε κι'ολας... Ασε που ειναι και το ψυχολογικο στη μεση :p Αν εχεις ορεξη κυκλοφορουν πλεον πολλες αθορυβες και αποδοτικες ψυκτρουλες. Και πολλα reviews ;)

Οσο για το φιλο με τους 35 βαθμους... Ελεος, εδω 32 ειχα με venice υδροψυκτο, μη λεμε οτι θελουμε. Οσο για το στραβο καπακι, δοκιμασε να πιεζεις σε διαφορετικα σημεια και δες αν εχεις διακυμανσεις στη θερμοκρασια...
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Καλα, αλλο θεμα τι λενε οι προδιαγραφες, και στους 105 μια χαρα θα παιξει. Αλλα μην το σκισουμε κι'ολας... Ασε που ειναι και το ψυχολογικο στη μεση :p Αν εχεις ορεξη κυκλοφορουν πλεον πολλες αθορυβες και αποδοτικες ψυκτρουλες. Και πολλα reviews ;)
Οι προδιαγραφές δεν ήρθαν στην Intel ουρανοκατέβατες, το ψάχνουν το θέμα.
Μια CPU στους 105 C επηρεάζει και το γύρο χώρο, μπορεί να αντέξει αυτή( ; ), αλλά όλα τα υπόλοιπα γύρο της μπορούν;
Το PC είναι ένα σύνολο εξαρτημάτων που δουλεύουν όλα μαζί και όχι μεμονωμένα.
 

Μηνύματα
403
Reaction score
0
Απάντηση: Στους πόσους oC φτάνει ένας Core 2 Duo?

gkontoletas, αν ψαξεις κι αλλο, θα βρεις τα specs που δινουν στις κατασκευαστριες μητρικων.
Εκει ειναι η αληθεια ...!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.895
Μηνύματα
2.921.896
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top