Στους πόσους oC φτάνει ένας Core 2 Duo?


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Re: Απάντηση: Στους πόσους oC φτάνει ένας Core 2 Duo?

gkontoletas, αν ψαξεις κι αλλο, θα βρεις τα specs που δινουν στις κατασκευαστριες μητρικων.
Εκει ειναι η αληθεια ...!!

Επειδή δεν είμαι κατασκευαστής μητρικών και δεν έχω πρόσβαση σε αυτά τα ειδικά specs, αν έχεις κάτι θα ήθελα πολύ να το μελετήσω.
 

Μηνύματα
403
Reaction score
0
Απάντηση: Στους πόσους oC φτάνει ένας Core 2 Duo?

Θα ψαξω να τα βρω φιλε. Θα ενημερωσω...
 

Μηνύματα
489
Reaction score
0


Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
@gkontoletas

Φιλε, μιλουσα καθαρα και μονο για την αντοχη του σαν τσιπ. Μην αρπαζεσαι, ειμαι και γω ενας απο τους ψυχωτικους που θελουν το pc τους κρυο και ησυχο :p
 




Μηνύματα
1.480
Reaction score
110
ε ενταξει μωρε αφου δουλευει και στους 80 αστο εκει?πατε καλα μωρε?
προχθες λεμε εφτιαξα σε φιλο pc και deufalt εχει 35 βαθμους με την stock ψυκτρα.μη λεμε και οτι 8ελουμε οι core duo ειναι πολυ κρυοι γιαυτο και κλοκαρουν ανετα με την μαμα ψυκτρα μεχρι ενα σημειο βεβαια.

εδω ο αλλος εχει κανει στον X6800 λειανση στο καπακι με ThermalRight Ultra-120και εχει 33C idle @ 3,6GHz με 1,45Vcore με αεροψυξη τι μου λετε τωρα.υπαρχουν αρκετα στραβα καπακια το ιδιο το παιδι εχει κανει τεστ.πηρε 2 6300 και 1 6600 εστρωσε θερμοαγωγιμη πανω στον επεξεργαστη και το κολησε σε ενα ισιο καθαρο τζαμι.το αποτελεσμα ηταν στο ξεκολημα η παστα να εχει αφησει κενα οπως στην μεση και οχι ενα κανονικο τετραγωνο.δλδ αυτο σημαινει οτι το καπακι δεν ειναι ισιο αρα δεν προκειτε με καμια ψυκτρα να πατησει καλα.γιαυτο και μερικοι εχουν παραπανω βαθμους με ιδια setup.

για οσους δεν γνωριζουν το coretemp μετραει την θερμοκρασια μεσα στον πυρηνα γιατι εκει τον εχουν οι core duo τον αισθητηρα θερμοκρασιας.αν πας να μετρησεις με coretemp σε p4 τρως ακυρο.και τα 35 δεν ειναι στο ξεκινημα ειναι σε idle.επαιζε πχ oblivion και μετα που εβγαινε σε desktop και επαιζε msn-internet-winamp ειχε 35-36 με κλειστο κουτι και εναν 12αρι πισω μονο.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Έχει καμμία σημασία αν παίζει ένα pc idle στους 33-40c και με full workload στους 50-60c;

Έχει; :confused:
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
προχθες λεμε εφτιαξα σε φιλο pc και deufalt εχει 35 βαθμους με την stock ψυκτρα.μη λεμε και οτι 8ελουμε οι core duo ειναι πολυ κρυοι γιαυτο και κλοκαρουν ανετα με την μαμα ψυκτρα μεχρι ενα σημειο βεβαια.
Για εξηγησε μου σε παρακαλω πως κατεληξες στο παραπανω συμπερασμα.... Επισης εχει νοημα να μετραμε τη θερμοκρασια σε load, και εχοντας αυτο κατα νου απαντησα στο πρωτο ποστ.
 

Μηνύματα
1.480
Reaction score
110
οχι δεν εχει αλλα νταξει δεν θα κατσεις να λειανεις το cpu αλλα αν ερχονται ευκολα πιο χαμηλες θερμοκρασιες γιατι οχι.τα 60 ομως το καλοκαιρι μπορει να πανε και 70.
εγω που εχω το pc διπλα μου το καλοκαιρι εχει που εχει τοση ζεστη με το pc γινεται φουρνος το δωματιο.ελπιζω τωρα με τον 6300 και με μια καλη ψυκτρα να μην ιδρωνω περισοτερο!

την θερμοκρασια εχει νοημα να την μετραμε και στα 2 μερη της.idle και full load.για full load δεν εχω μετρησει γιατι δεν ειχα καθολου χρονο αλλα αμα εχεις πολυ καλο idle σημαινει οτι εχεις και καλο full load.θα μετρησω και θα σου πω.
 


Μηνύματα
403
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Στους πόσους oC φτάνει ένας Core 2 Duo?

οχι δεν εχει αλλα νταξει δεν θα κατσεις να λειανεις το cpu αλλα αν ερχονται ευκολα πιο χαμηλες θερμοκρασιες γιατι οχι.τα 60 ομως το καλοκαιρι μπορει να πανε και 70.
εγω που εχω το pc διπλα μου το καλοκαιρι εχει που εχει τοση ζεστη με το pc γινεται φουρνος το δωματιο.ελπιζω τωρα με τον 6300 και με μια καλη ψυκτρα να μην ιδρωνω περισοτερο!

την θερμοκρασια εχει νοημα να την μετραμε και στα 2 μερη της.idle και full load.για full load δεν εχω μετρησει γιατι δεν ειχα καθολου χρονο αλλα αμα εχεις πολυ καλο idle σημαινει οτι εχεις και καλο full load.θα μετρησω και θα σου πω.
Καλο κι αυτο....

...δηλαδη αν απαγει γρηγορα και σωστα η ψυκτρα, καταναλωνεις και λιγοτερη ενεργεια?:happy_4:

Παλι θα ψηθεις φιλε :mad_3:
 

Μηνύματα
1.480
Reaction score
110
καλα οτι να ναι λετε.ΜΙΛΗΣΑ ΕΓΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ?λειανση κανεις στο καπακι του επεξεργαστη,δηλαδη το οποιο ειναι απο χαλκο αλλα εχει βαφη και δεν φαινετε.δεν τον εχω κανει εγω και ουτε προκειτε.απλα το εκανε ενας πωρομενος overcloker απο ενα site Ελληνας και ειδε διαφορες στην θερμοκρασια αφου το καπακι ειναι στραβο.

πηρα 5 γυαλοχαρτα με διαφορετικες βαθμους και ετριψε το καπακι τοσο καλα που ηταν τελειο λειο και ισιο καιδεν εχει καμια σχεση με πριν.οταν θα κανω αλαγη στην ψυκτρα θα κανω το τεστ με το τζαμι να δω ποσο ισιο ειναι το καπακι μου.θα ανεβασω και φωτο.
 

Μηνύματα
403
Reaction score
0
Απάντηση: Στους πόσους oC φτάνει ένας Core 2 Duo?

Α και κατι αλλο. Τι εννοεις με την "λειανση"? Τι ακριβως κανεις ?
 

Μηνύματα
403
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Στους πόσους oC φτάνει ένας Core 2 Duo?

οχι δεν εχει αλλα νταξει δεν θα κατσεις να λειανεις το cpu αλλα αν ερχονται ευκολα πιο χαμηλες θερμοκρασιες γιατι οχι.τα 60 ομως το καλοκαιρι μπορει να πανε και 70.
εγω που εχω το pc διπλα μου το καλοκαιρι εχει που εχει τοση ζεστη με το pc γινεται φουρνος το δωματιο.ελπιζω τωρα με τον 6300 και με μια καλη ψυκτρα να μην ιδρωνω περισοτερο!

την θερμοκρασια εχει νοημα να την μετραμε και στα 2 μερη της.idle και full load.για full load δεν εχω μετρησει γιατι δεν ειχα καθολου χρονο αλλα αμα εχεις πολυ καλο idle σημαινει οτι εχεις και καλο full load.θα μετρησω και θα σου πω.

Σαφως και μιλησες.:happy_4:
 

Μηνύματα
1.480
Reaction score
110
δεν μιλησα για ενεργεια.αλλα για καλυτερη ψυξη.το cpu δεν πα να χει και υδροψυξη το ιδιο θα καψει σε watt.το θεμα ειναι ποσο καλα θα διαχειριστεις την θερμοκρασια που βγαζει.
 

Μηνύματα
403
Reaction score
0
Απάντηση: Στους πόσους oC φτάνει ένας Core 2 Duo?

Καλα, σκεψου λιγο και τα ξαναλεμε !
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.895
Μηνύματα
2.921.896
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top