Τι περιφερειακα ηχεια σε σοφίτα?

Μηνύματα
1.850
Reaction score
2.322
Λοιπον εχουμε σοφίτα δυριχτη, 2.30 μεγιστο υψος στο κεντρο και 70 πόντοι στις ακρες. O χώρος φαινεται παρακάτω αν βοηθάει. Τι περιφερειακα μπορω να βαλω? Μπορουν να μπουν διπολα στην κεκλιμένη οροφη η θα εχω προβλημα, θα ειναι πολυ κοντα στον ακροατη? Θα εχω περιεργες αντανακλασεις απο τα δοκαρια που τρεχουν στην οροφη

 

Μηνύματα
1.850
Reaction score
2.322
Μιλάμε για 5.1 η και 7.1 γιατι εχω αρκετο χωρο πισω απο τον καναπε! Ολα τα ηχεια στην οροφη, οι πλαινοι τοιχοι ειναι μακριά.
o_O
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.195
Reaction score
97.177
Με την ιδιομορφία του χώρου, πιο λογική κίνηση θα ήταν 5.1 ή 7.1 με τα περιφερειακά σε βάσεις.
 

Μηνύματα
1.850
Reaction score
2.322
Βασεις ε! Σκεφτομουν να τα βιδωσω πανω στην οροφη, ομορφα με καναλακια για τα καλώδια.
 




melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.580
Reaction score
42.617
Είτε κρεμαστά είτε σε βάσεις φρόντισε όσο μπορείς να είναι στο ίδιο ύψος όλα, μετρώντας στο τουιτερ και να είναι περίπου στο ύψος του αυτιού οταν κάθεσαι και βλέπεις ταινία.
 

Μηνύματα
1.850
Reaction score
2.322
O βασικος μου προβληματισμος ειναι αν μπορω να βαλω διπολα σε αυτο το χώρο. Στην οροφη αναγκαστικα με κλίση προς την θέση ακροασης, τα tweeter στα πλαινα του ηχείου θα ειναι γυρω στους 20 ποντους αποσταση το καθενα απο χοντρα δοκάρια! Μηπως θα πνιγονται εκει μεσα, θα εχω ενοχλητικες αντανακλασεις? Αλλος προβληματισμος ειναι 5.1 η 7.1. Μηπως το 7.1 ειναι λιγο υπερβολικο λογο της ιδιαιτερότητας του δωματίου.
 
Last edited:

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.703
Reaction score
75.950
Βάλε κι άλλες φωτό. Με τον καναπέ μέσα.

Δε θα έβαζα δίπολα, θα έβαζα 7, δε θα τα έβαζα πολύ χαμηλά αλλά όχι και στο ταβάνι.
 

Μηνύματα
1.850
Reaction score
2.322
Το ταβανι ειναι χαμηλο! Για να καταλαβεις, στην θεση που θα μπουν τα left, right περιφερειακα το υψος ειναι 1.80!
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.703
Reaction score
75.950
Καλύτερα 1,40-1,50 αλλά κι εκεί μιά χαρά θα είναι. Τα SB, αφού ανέφερες πως έχεις απόσταση απ' τον καναπέ, στον πίσω τοίχο.
 




Μηνύματα
1.850
Reaction score
2.322
Μεσιε zizik και οποιος αλλος θέλει να βοηθήσει! Εχω μπροστινη τριάδα τα monitor audio rx. Εχω βρει σε πολυ καλη τιμη τα focal sib για δορυφορους! Να προχωρήσω στην αγορα η θα εχω θέμα λογω διαφορετικης ηχητικης ταυτότητας απο τα monitor audio? Αντιστοιχα σε monitor audio ειναι τα mass 10, ηχεία με πολυ καλές κριτικες, θα ανέβει ομως αρκετά και το κοστος για 4 ηχεία! Μην μου προτείνεται μεγαλυτερου ογκου ηχεία, δεν μου το επιτρεπει ο χώρος.
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.703
Reaction score
75.950
Δεν θα ανησυχούσα τόσο για το ταίριασμα με τα Sib, αλλά για το πώς θα παίξουν σε υψηλή ένταση. Εκτός αν δεν πρόκειται, οπότε θα είσαι μιά χαρά.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.875
Μηνύματα
2.920.841
Members
38.107
Νεότερο μέλος
Μαρθα
Top