Το Πρώτο Μου Λαμπάτο Συστηματάκι...

Μηνύματα
483
Reaction score
0
Καλοί μου φίλοι Χρόνια σας πολλά και ότι καλύτερο για το 2005.

Με την ραγδαία πτώση των τιμών στα λαμπάτα ενισχυτικά, έχω αρχίσει να βλέπω εφικτή την πραγματοποίηση ενός εφηβικού ονείρου, ενός λαμπάτου συστήματος. Μένω έκπληκτος από τις κριτικές του Primaluna Prologue Two και κυρίως από την τιμή του!

Η αλήθεια είναι πως το σετ των τρανζιστοράτων προ-τελ μου είναι ακριβότερο, αλλά πιστεύω πως μου ακούγεται σκληρό.
Όπως και να' χει η λάμπα είναι μεράκι και θα το προχωρήσω...

Θα ήθελα λοιπόν τα σχολιά σας τόσο για το συγκεκριμένο ενισχυτή όσο και για τη λάμπα γενικότερα, ειδικά σε επίπεδο ακροάσεων...

Πως σας φαίνεται ο συνδυασμός του ενισχυτή αυτού με τα JM Lab Electra 906?

Περιμένω σχολιά σας... :D
 

Μηνύματα
3.064
Reaction score
637
Ευχαριστούμε πολύ κι ανταποδίδουμε τις ευχές !


Με την ραγδαία πτώση των τιμών στα λαμπάτα ενισχυτικά
Όχι. Με την είσοδο στην αγορά φτηνών λαμπάτων υλοποιήσεων κινεζικής κατασκευής, όπως κι οι Primaluna Prologue one και Prologue two.



Τώρα το ταίριασμα με τα Electra 906
τα ηχεία αυτά έχουν ευαισθησία 90dB

8ohms ονομαστική αντίσταση/εμπέδηση που πέφτει στα 4,6ohms.

Νομίζω ότι αξίζει να δοκιμάσεις το συνδυασμό που αναφέρεις. Ίσως τα χαμηλά μπορεί να σου φανούν "λίγα" αλλά ή ομοιογένεια των Electra 906 θα σου αρέσει μαζί και με τις λαμπάτες χροιές.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
πολύ φοβάμαι ότι τα JMlab θα θέλουν πιο στιβαρή οδήγηση...

Δοκίμασέ το όμως αν μπορείς...

Με μία κόρνα οι ενισχυτές θα ήταν πιο ευτυχισμένοι...
 

Μηνύματα
3.064
Reaction score
637
Με μία κόρνα οι ενισχυτές θα ήταν πιο ευτυχισμένοι...
Ο Prologue two αποδίδει 45 Watts. Συνιστώμενη ισχύς για τα Electra 906 είναι 25-75 Watts. Νομίζω ότι θα τα οδηγεί άνετα σε χώρο μέχρι 15 τ.μ.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
μόνο μιθα δοκιμή θα λύσει τις απορίες μας. Τα jmlab γενικώς δεν είναι και τα πιο ευκολοδήγητα ηχεία του κόσμου...
 

Μηνύματα
3.064
Reaction score
637
μόνο μια δοκιμή θα λύσει τις απορίες μας. Τα jmlab γενικώς δεν είναι και τα πιο ευκολοδήγητα ηχεία του κόσμου...
Συμφωνώ για την δοκιμή. Όμως και τα 45 λαμπάτα βαττ ακούγονται πιο γεμάτα από τα αντίστοιχα τρανζιστορικά.


Λευτέρη δες κι αυτό:
http://ecoustics.audioreview.com/ps...plifiers/Prologue,Two/PRD_324081_2717crx.aspx
Εμένα με προβληματίζει κάπως το auto bias των λυχνιών εξόδου.
 


Μηνύματα
483
Reaction score
0
Σπύρο τί εννοείς όταν λες πως τα electra είναι δύσκολο φορτίο?
Το ότι έχουν υψηλή ευαισθησία δε βοηθάει?
Επίσης η ηλεκτρονική εξισορόπηση του bias γιατι να είναι κάτι που προβληματίζει? θεωρητικά ακούγεται σαν πλεονέκτημα...
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
Η υψηλη ευαισθησία από μόνη της δεν λέει τίποτα.

Η ελάχιστη αντίσταση του ηχείου είναι κοντά στα 4ohm και δεν ξέρω τι γίνετε με την φάση του σήματος. Αν κοντά στο ελάχιστο έχουμε φάσεις πάνω από 45 μοίρες τότε κλάφτα Χαράλαμπε...

Η λάμπα θέλει υπομονή και η γκόμενα κυνήγι...
 


Μηνύματα
3.064
Reaction score
637
Σπύρο τί εννοείς όταν λες πως τα electra είναι δύσκολο φορτίο?
Το ότι έχουν υψηλή ευαισθησία δε βοηθάει?
Επίσης η ηλεκτρονική εξισορόπηση του bias γιατι να είναι κάτι που προβληματίζει? θεωρητικά ακούγεται σαν πλεονέκτημα...
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου: Η υψηλη ευαισθησία πρέπει να συνδυάζεται και με το ότι η αντίσταση του ηχείου δεν πρέπει να κατεβαίνει χαμηλά ή να παρουσιάζει μεγάλες διακυμάνσεις δηλ. σε καποιες συχνότητες (μπάσσα) να κατεβαίνει κάτω από τα 4Ω.

Η χειροκίνητη ρύθμιση του bias μας βοηθά να κάνουμε ακριβέστερες ρυθμίσεις με τη βοήθεια οργάνου έτσι ώστε να πειραματιστούμε και με άλλους τύπους λυχνίας π.χ. ΚΤ 90, 6550 έτσι ώστε να φέρουμε τον ήχο στα μέτρα μας.
 

Μηνύματα
483
Reaction score
0
Ok πάμε λοιπόν στο κυρίως θέμα...

Αν υποθέσουμε πως τα ηχεία είναι δεδομένο, τι ενισχυτή θα συνδυάζαμε?
Ο στόχος μας παραμένει να διατηρήσουμε την πολύ καθαρή εικόνα του ηχείου αλλά να μην μας παίρνει και τ αυτιά. Οι εντάσεις δεν με απασχολούν και πολύ...
 


Μηνύματα
483
Reaction score
0
Υπάρχει περίπτωση να αγνοώ κάποια εξίσου καλή λύση...
Ο prologue έχει μια σχέση τιμής/απόδοσης καταπληκτικής αλλά δεν έχω άποψη από ακρόαση. Τα ηχεία αυτά τα έχω ακούσει με τον Unison Research S6 και το αποτέλεσμα ήταν ιδιαίτερα καλό, αλλά ο prologue παραμένει φτηνότερος και ισχυρότερος.
Φαντάζομαι όμως πως λόγω της αποκλειστικής διάθεσης της Aquarius θα είναι αδύνατο να τα ακούσω μαζί, τι λές?
 

Μηνύματα
3.064
Reaction score
637
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις μαζί σου τα ηχεία στο κατάστημα που έχει τον prologue. Μόνο έτσι θα βγάλεις συμπέρασμα.
 

Τ

ΤΑΣΟΣ ΑΝΤΩΝΑΡΑΚΟΣ

Guest
Δεν ειναι τυχαιο οτι ολοι σχεδον οι λαμπατοι ενισχυτες μικρης ισχυος αλλα και τιμης (...σχετικα) δοκιμαζονται απο τους ανα τον κοσμο δοκιμαστες με ηχεια υψηλης ευαισθησιας,ενος δρομου και στη πλειοψηφια τους σχεδιασεων κορνας.Απο την μεχρι τωρα μικρη εμπειρια μου μπορω να πω οτι αυτος ο συνδυασμος ειναι και ο καλυτερος (με το οποια μειονεκτηματα του....).Αν θελεις να μεινεις ομως με τα 906 νομιζω οτ ο MF X-150 ειναι μια πολυ καλη επιλογη η οποια ενισχυεται και απο την πολυ καλη τιμη του στη χωρα μας.Αν ομως επιμενεις στη λαμπα τοτε τα νεοεισαχθεντα fullrange ηχεια της OMEGA να ειναι μια καλη λυση (αρκετα προσιτα και με μοναδες FOSTEX).
 

Μηνύματα
483
Reaction score
0
Τάσο σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, θα ήθελε το τελικό αποτέλεσμα να είναι γλυκόηχο και όχι σκληρό. Αν ξέρεις το χαρακτήρα του Χ-150 θα ήθελα την αποψή σου...
Όσο για τα 906 τα έχω ακούσει σε setup φίλου με Unison S6 και έπαιζαν καταπληκτικά, πολύ κοντά σ΄αυτό που ζητάω. Γι' αυτό και τα πήρα κι' όλας.
 

Τ

ΤΑΣΟΣ ΑΝΤΩΝΑΡΑΚΟΣ

Guest
Λευτερη ειμαι κατοχος του Χ-150,o ηχος του ειναι ομως αρκετα ουδετερος και σαφως διαφορετικος απο αυτον ενος λαμπατου σε καμια ομως περιπτωση δεν ειναι σκληρος...καθε αλλο.Εχει πολυ καλες ικανοτητες οδηγησης και θα οδηγησει ευκολα τα ηχεια σου.Αν ομως θελεις τις χροιες μιας λαμπας αλλα και να κρατησεις τα ηχεια σου ισως ενας υβριδικος να ειναι η πιο καλη επιλογη.Δεν προτεινω συνδυασμο λαμπατου προ και τρανζιστορατου τελικου γιατι εκει μαλλον τα πραγματα θελουν πολυ τυχη για να εχουν καλο αποτελεσμα.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
αφού σου άρεσαν με Unison γιατί δεν δοκιμάζεις τον υβριδικό Unison Research Unico, που λόγω λαμπάτης προενίσχυσης έχει λαμπάτο ήχο (όχι φυσικά σαν του S6) και αρκετή ισχύ (80w) και βγαίνει και σε χαμηλή τιμή???
 

Μηνύματα
483
Reaction score
0
Είναι πολύ καλή η ιδέα σου. Σ' ευχαριστώ. Θα κοιτάξω να κανονίσω μια ακρόαση και θα σου πώ τις εντυπώσεις μου...

Όσο για νέες ιδέες είμαι ανοιχτός σε προτάσεις...
 


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.896
Μηνύματα
2.921.952
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top