Το κόστος του αθλήματος

Μηνύματα
15.167
Reaction score
17.193
Ban, ignore και lock.. :cry:


:lolsign:
Εγώ έχω πιο πολλούς δισκους απο αυτόν βρε συ. Αλλά τους είχα απο νέος τότε που έπρεπε. Όχι τώρα που έχει πάει κοντά 45 , μουρελιαμέντο με το ενα πόδι στον τάφο ειναι. Θέλει και δίσκους και μουσική. :D :D 😍
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.911
Reaction score
21.029
Ελάτε σοβαρευτείτε λίγο τώρα (και πρώτος εγώ.. 8-)).
Κλείνει σχεδόν 8ωρο καυτό, ωραίο νήμα, ιδανικό για συγκινήσεις και δεν έχει τσακωθεί ακόμα κανείς.. :thumbsdown:

(πλάκα κάμω, μην.. :rolleyes: )
 


Μηνύματα
16.132
Reaction score
22.728
κάποτε ήθελα να ασχοληθώ με μοντελισμό τρένων,
εκεί ξεκινάς με έναν μεγάλο συμβιβασμό, αυτόν του χώρου,
όσα όσα λεφτά και να έχεις και όσο μεγάλο χώρο, ακόμη σπίτι με φουλ μέγεθος γήπεδο μπάσκετ,
η μακέτα που θα φτιάξεις από άποψη κίνησης και λειτουργίας δεν θα έχει καμμία σχέση με το αληθινό
ωστόσο έχουν βρει τρόπους (ειδικά οι Άγγλοι με τα μικρά σπίτια) να φτιάχνουν μακέτες (με λειτουργική κίνηση) ακόμη και σε διαστάσεις 2χ1 πόδια.
Κάποια στιγμή στο Bremerhaven που έχω μείνει 4-5 μέρες έχω βγει βόλτα βράδυ από την άλλη πλευρά της πόλης που δεν είχα πάει.
Εκεί που περπατούσα περνάω μπροστά από ένα μαγαζί με ήδη μοντελισμού αποκλειστικά για τρενάκια.
Έπαθα μνπλακα, η βιτρίνα του είχε πάνω από 80 χιλιάρικα αξία , χωρίς να πάμε στα συρτάρια που είχε και άλλα πραμματα, πιστεύω ότι άνετα ήταν μαγαζί 250Κ
Φωτογραφία δεν έφτανε , τράβηξα βίντεο.
 

Μηνύματα
15.167
Reaction score
17.193
Ελάτε σοβαρευτείτε λίγο τώρα (και πρώτος εγώ.. 8-)).
Κλείνει σχεδόν 8ωρο καυτό, ωραίο νήμα, ιδανικό για συγκινήσεις και δεν έχει τσακωθεί ακόμα κανείς.. :thumbsdown:

(πλάκα κάμω, μην.. :rolleyes: )
Κύριε, Κύριε .... αυτός άρχισε, ο Ear. Δεν φταίω εγώ. Δεν είδατε τι μου είπε για την κεφαλή μου ; (σχολείο). :D :D
 
Last edited:

Μηνύματα
1.374
Reaction score
2.285
Οταν ξεκινησα το αθλημα, εστησα το πρωτο συστηματακι μου το 2012. 1200 ευρω κοστος τοτε με αρκετο ψαξιμο. Ενισχυτης, ηχεια και sub. Ολα καινουργια κομματια. Και ημουν μες στην τρελη χαρα και γουσταρα τρελα.

Εφτασα τωρα να εχω προενισχυτη ακριβοτερο απο το οικογενειακο μου αυτοκινητο και να μην ειμαι χαρουμενος.

Βρηκα την υγεια μου με ενα ολοκληρωμενο streamer και ειδα ποσο μα ποσο πολυ μου αρεσει η απλοτητα στα πραγματα.

Θεωρω πως δε φταιει το κοστος του αθληματος αλλα οτι πολλες φορες παρουσιαζουμε πως χρειαζονται ακριβα και πολυπλοκα πραγματα για να μας δωσει ενα συστημα χαρα.

Τους τελευταιους 14 μηνες εχω κανει 3 αγορες. Trinnov Altitude 16, Focal Alpha 65 Evo, Lyngdorf TDAI 1120.
Ο Trinnov παιρνει με διαφορα την τελευταια θεση στην ικανοποιηση κι ας ειναι με τεραστια διαφορα ακριβοτερο απο τα αλλα. Μεχρι και το μικροφωνο ειναι ακριβοτερο απο τα φοκαλακια.

Με αυτες τις αγορες συνειδητοποιησα πως δεν κανω εγω για πολυπλοκα πραματα.
Θελω ενα κουμπι και να ακουω. Τελος.

Δεν ξερω γιατι τα εγραψα αυτα σε αυτο το νημα. Ισως επειδη πηρα χαμπαρι πως δε χρειαζονται τα τρελα χρηματα για να κανεις το χαβαλε σου και ισως επειδη προσπαθω να βρω λογους για να κρατησω τον trinnov ή να τον δωσω και να παρω κατι πιο απλο οπως εναν mrx 1140 και να ξεμπερδευω.

Το θεμα ειναι πως οχι, δε χρειαζονται τρελα χρηματα για να ξεκινησεις το αθλημα. Χρειαζεται η σωστη παρουσιαση και προσεγγιση για να βαλεις τον πολυ κοσμο μεσα σε αυτο με απλοτητα χωρις να ειμαστε απολυτοι για τις μινιμουμ απαιτησεις.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.206
Reaction score
82.973
Ο Trinnov παιρνει με διαφορα την τελευταια θεση στην ικανοποιηση
Απολύτως λογικό, μιας και αν θυμάμαι καλά έχεις γράψει πως δεν είναι καν συνδεδεμένος στα ηχεία εδώ και καιρό. Δύσκολο να προσφέρει ικανοποίηση έτσι :)

Ίσως τελικά να μην σου ταιριάζει, οπότε δεν έχει νόημα καν να πάρεις κάτι πιο φτηνό σε πολυκάναλο, το οποίο εξ ορισμού θα είναι πιο προβληματικό- διότι ο Trinnov αφού ρυθμιστεί είναι εξαιρετικά user friendly και δεν έχει τα bugs όλων των άλλων. Πιο απλό στην χρήση δεν γίνεται.

Ίσως να πρέπει να ανανεώσεις την αγγελία πώλησης.
 


Μηνύματα
1.374
Reaction score
2.285
Απολύτως λογικό, μιας και αν θυμάμαι καλά έχεις γράψει πως δεν είναι καν συνδεδεμένος στα ηχεία εδώ και καιρό. Δύσκολο να προσφέρει ικανοποίηση έτσι :)

Ίσως τελικά να μην σου ταιριάζει, οπότε δεν έχει νόημα καν να πάρεις κάτι πιο φτηνό σε πολυκάναλο, το οποίο εξ ορισμού θα είναι πιο προβληματικό- διότι ο Trinnov αφού ρυθμιστεί είναι εξαιρετικά user friendly και δεν έχει τα bugs όλων των άλλων. Πιο απλό στην χρήση δεν γίνεται.

Ίσως να πρέπει να ανανεώσεις την αγγελία πώλησης.
Μα το ολο πραγμα με εχει ξενερωσει. Απο το πουθενα καιγονται τα 4 απο τα 6 καναλια και εμεινα χωρις τελικο. Τωρα το ποσο user friendly ειναι θα διαφωνισω.
Ηθελα με το τηλεχειριστηριο της τηλεορασης να χειριζομαι ενταση ηχου. Ποτε δεν το καταφερα.
Για να βγαλω ηχο απο το ps5, επικοινωνησα μαζι τους για να το ρυθμισουν.
Δεν αντιλεγω πως ειναι το κορυφαιο μηχανημα.
 

Μηνύματα
1.915
Reaction score
2.843
Μπα, τα sterea είναι πιο δύσκολα στο στήσιμο, τα έχουμε ξαναπειί.

Φίλε bonepeeler2 μάλλον ξέρεις ότι ο Trinnov πλέον είναι ξεπερασμένος,
τι; οχι; δεν το ξέρεις;
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.206
Reaction score
82.973
Απο το πουθενα καιγονται τα 4 απο τα 6 καναλια και εμεινα χωρις τελικο.
Τι σχέση έχει ο προ αν έχεις πρόβλημα με τον τελικό; Αντικατέστησε τον ή φτιαξτον.
Ηθελα με το τηλεχειριστηριο της τηλεορασης να χειριζομαι ενταση ηχου.
Γιατί; Δεν το θεωρώ καν θέμα συζήτησης, αλλάζω ένταση από το σχετιζόμενο χειριστήριο, ή αγόρασε ένα χειριστήριο από αυτά που ελέγχουν πολλαπλές συσκευές.

Είναι εξαιρετικά user friendly, τον χρησιμοποιούν χωρίς πρόβλημα οι δυο κόρες μου και η γυναίκα μου. Δεν με έχουν ρωτήσει ποτέ για να τους βοηθήσω σε κάτι.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.074
Reaction score
29.784
Βέβαια, και τα στέρεα σε στέλνουν στον ψυχολόγο. Πολλά τα παραδείγματα που σου σπάνε τα νεύρα όταν δεν δουλεύει κάτι. Άσε που το πλήρωσες ένα σκασμό λεφτά για να δουλεύει, και όχι να σε δουλεύει ότι δουλεύει 🤥. Άσε που πλέον τα δικαιολογούν όλα, κάποιοι, επειδή τα μηχανάκια έγιναν πολύπλοκα. Λες και αυτό αποτελεί άλλοθι, όταν μάλιστα η τιμή πώλησης παραπέμπει σε λειτουργικό μηχάνημα και όχι σε Beta. Mη μιλήσω για το γεγονός ότι ο χρήστης γίνεται και beta tester χωρίς να το ξέρει ή να έχει δηλώσει ενδιαφέρον.

Επιστρέφοντας στα του θέματος, μεγάλο ρόλο παίζει ο τόπος κατοικίας του ανθρώπου που θέλει να ασχοληθεί, σε συνδυασμό με το πόσο θέλει να ασχοληθεί, με το άθλημα του μηχανήματος. Τι να την κάνει την καλύτερη TV με την καλύτερη εικόνα μετά το calibration, αν εκεί που μένει δεν θα έρθει ποτέ calibrator; Για αυτόν η καλύτερη TV δεν είναι η παραπάνω, αλλά εκείνη με την καλύτερη εικόνα out of the box.
Aκριβώς το ίδιο και για τον ήχο. Ποιος θα στήσει σωστά το δικάναλο ή πολυκάναλο σύστημα που του κόστισε μια περιουσία, εκεί που μένει; Μήπως τα λεφτά πήγαν για πέταμα; Σε τι βαθμό μπορεί να δικαιολογήσει την αγορά ένα Auto Calibration; Κατά πόσο μπορεί να λάβει τα ίδια ή και καλύτερα αποτελέσματα με ένα φθηνότερο ή ακόμα και αρκετά φθηνότερο έτοιμο πακέτο Sonos ή Sony ή Sennheiser με τα πολλαπλά Subs και τα ενσωματωμένα και σχεδιασμένα για αυτά calibration softwares 🤔; (*)

(*) Βλέπω έτοιμο τον φίλτατο wizzi να γράψει για το δικό του ηχητικό remote calibration. Nα θυμηθούμε όμως ότι μιλάμε για απόλυτα ελεγχόμενο χώρο που είναι και dedicated και σχεδιασμένος ειδικά για το σκοπό αυτό. Καμία σχέση δηλαδή με τα σαλόνια της συντριπτικότατης πλειοψηφίας.

Υγ: Πριν μερικούς μήνες σχετικό αμερικανικο κανάλι στο Youtube με εκατοντάδες χιλιάδες subscribers έτρεξε ένα poll. Πόσοι έχουν κάνει ή σκοπεύουν στο κοντινό μέλλον να κάνουν calibration, στην εικόνα ή τον ήχο τους.

Πάνω από το 90% (νομίζω πως ήταν 95% αλλά βάζω 90%), δεν έκανε ούτε σκοπεύει να κάνει.
 
Last edited:

Μηνύματα
674
Reaction score
1.474
εγω θελω να πω δημοσια στο κολλητο μου τον Γιώργο 'ΝΑ ΠΑ ΝΑ Γ@$@#$@$ με τα κωλοspendor που μου χάρησες' και μπλέξαμε. Είχα ενα σετάκι behriger στο πισι πανω....ειχα και τα Logitech τα 5.1 σε άλλη κάρτα για τα εργα μου, βάραγαν ολη μέρα και ήμουν χαρούμενος.
Ουτε ανακλάσεις ούτε μην κλασεις, ουτε καμπύλες ούτε σκαμπίλες, ούτε χροιές ούτε γριές, ούτε καλώδια ούτε εμπόδια....μόνο μουσική.

Όταν λέμε και των καλωδίων; Π.χ. στα καλώδια των ηχείων μιλάμε για 5.000€ για 2 μέτρα καλώδιο για κάθε ένα από τα δύο ηχεία; Ή δεν αρκεί και απαιτούνται τουλάχιστον 5.000€ το μέτρο ανά κανάλι;

Επίσης το ρούτερ τι κόστος πρέπει να έχει για όποιον κάνει streaming?
Μόνο cisco catalyst, αλλιώς ακούγεται η γκομενα ακαπέλα λες και τις εκανε ντου σμήνος μπαμπουρων
 

Μηνύματα
16.132
Reaction score
22.728
όταν είσαι νέος χωρίς λεφτά αλλά με χρόνο, φαντασιώνεσαι συστήματα με διακριτά μηχανήματα, τακτοποιημένα, με φωτισμό διακριτικό να γυαλίζουν τα ρυθμιστικά κλπ χωρίς τηλεχειρισμό , πιουριστικα αγνά πράμματα, νυν υπερ πάντων ο ήχος κλπ
αντίστοιχα στο αυτοκίνητο να απλώνεις 7 μονοκάναλους στο πορτμπαγκαζ ένα για κάθε μεγάφωνο (3δρομο μπροστα συν sub) με κατασκευές και κατσ καλα.

όταν έχεις λεφτά για όλα αυτά έχεις λιγότερο χρόνο διαθέσιμο , αν αποφασίσεις να τον διαθέσεις στα στέρεα μπορεί και να κάνεις το παραπάνω πραγματικότητα , αν τον κατανείμεις και σε άλλες δραστηριότητες, θέλεις να πατάς το κουμπί και να παίζει μουσική, κατα προτίμηση να μην φαίνεται τίποτα, μια συσκευή σε μη κοινή θέα.
στο αυτοκίνητο πάλι το ίδιο, τα κρύβεις όλα να μην φαίνονται και να φορτώνεις από πάνω τα συμπράγαλα για την παραλία.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.249
Reaction score
47.132
Έχω έναν pro, έναν τελικό, ένα dac και 2 ηχεία. Το σύστημα στήθηκε το 2006 και δεν έχει γίνει καμία αγορά από τότε. Δηλώνω ακόμα πολύ ευτυχείς και χαρούμενος με το ηχητικό αποτέλεσμα. :)
Είχα και sub αλλά το πούλησα, τα ντάμπα ντούμπα δεν είναι του γούστουμ ;)
 


Μηνύματα
1.363
Reaction score
681
Ευτυχώς πάλι ο επαγγελματικός χώρος βοηθάει. Δηλαδή 2 KALI IN-8 v2 2x398=796€, ένα sub KALI WS-12 = 659€, ένα minidsp flex = 750€ και ένα streamer πχ eversolo dmp-a6 περιπου 700€ και μία συνδρομή στο tidal ή qobuz ή applemusic περίπου 15€ τον μήνα (ή spotify στο τζάμπα) και έχεις όλες τις μουσικές του κόσμου και μαζί σου στο κινητό σου και στο σπίτι σου σε πιο απολαυστικές ακροάσεις. Δλδ συνολικό κόστος 2900, που μπορεί να κατεβεί στα 2155€ αν δεν βάλεις το minidsp για το dirac. Υπάρχουν φυσικά εναλλακτικές αλλά κατά την άποψή μου με ταβάνι τα 3.000€ ο μουσικόφιλος απολαμβάνει την μουσική του σωστά.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.911
Reaction score
21.029
εγω θελω να πω δημοσια στο κολλητο μου τον Γιώργο 'ΝΑ ΠΑ ΝΑ Γ@$@#$@$ με τα κωλοspendor που μου χάρησες' και μπλέξαμε. Είχα ενα σετάκι behriger στο πισι πανω....ειχα και τα Logitech τα 5.1 σε άλλη κάρτα για τα εργα μου, βάραγαν ολη μέρα και ήμουν χαρούμενος.
Ουτε ανακλάσεις ούτε μην κλασεις, ουτε καμπύλες ούτε σκαμπίλες, ούτε χροιές ούτε γριές, ούτε καλώδια ούτε εμπόδια....μόνο μουσική.
Όη βρε αδερφέ και συνοδοιπόρε, τι σου 'καμε ο παλιάνθρωπας? :lolsign:

Έλα βρε τα Spendor (δεν ξέρω ποιά έχεις κιόλας) μια χαρά εύπεπτα ηχειάκια είναι, όλα όμορφα παίζ'νε πανω τους..
Εγώ δεν τ' αλλάζω τούτα, τα 'χω 'κει να με ζαχαρώνουν.. :p
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.083
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top