Υπερθέρμανση ενισχυτη

Μηνύματα
212
Reaction score
93
Καλημέρα παιδιά
Έχω ένα sansui au 717 τον οποίο αγόρασα από Γαλλία και είχε γίνει γενικό service. Τον έστειλα επίσης για να είμαι σίγουρος και στην east electronics και ο κύριος Πετρόπουλος επισκεύασε κάποιες ατέλειες που είχε λέγοντας μου ότι ο ενισχυτής είναι σε εξαιρετική κατάσταση .
Να πω ότι τον λατρεύω αφού έχω ακούσει πάρα πολλά μηχανήματα και τον ήχο που βγάζει αυτό το μηχάνημα δεν τον έχω ακούσει πουθενά , πραγματικά απίστευτο.
Χθες άκουγα μουσική για περίπου μία ώρα και είδα όμως ότι ζεστάθηκε υπερβολικά πολύ σε σημείο να δυσκολεύομαι να ακουμπήσω το χέρι μου στο καπάκι του. Αυτό είναι κάποιο πρόβλημα η είναι φυσιολογικό? Μήπως παίζουν ρόλο τα ηχεία (whatefedale linton) που είναι 6 ωμ? Πρέπει να το κοιτάξω ?
Ευχαριστώ πολύ
 

ika

News
Μηνύματα
15.608
Reaction score
14.319
Το να καίει τόσο πολύ μου φαίνεται ανησυχητικό. Άκουγες και δυνατά αυτήν την μιά ώρα?

Είχα παρόμοιο θέμα με 919 και JBL Ti10K (υποτίθεται 6Ω) αλλά ο 919 είχε ρελέ προστασίας και όταν έπαιζε σχεδόν τσίτα ενεργοποιείτο αυτόματα. Αλλά μάλλον δεν ήταν για υπερθέρμανση αλλά για συνεχές στην έξοδο.
Ο 717 δεν έχει ρελέ?
Πάντως και ο 919 ζεστενόταν, αλλά όχι σε σημείο να καίει σαν τον 717 που λες. Με 8Ω ηχεία (τα πριν Ti10K) δεν είχε κανένα θέμα, έπαιζε δυνατά και για πολλές ώρες.
Το να βάλεις κανένα ανεμιστηράκι πάνω στον 717 δεν θα του κάνει κακό πάντως.

Εδώ πάντως λέει για 8Ω ηχεία minimum (και στο manual αναφέρει ισχύ μόνο για 8Ω). Το ίδιο και για τον 919.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: MAD

Μηνύματα
212
Reaction score
93
Η ένταση ήταν λιγότερο από το μισό
Με loudness δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό .
 

ika

News
Μηνύματα
15.608
Reaction score
14.319
Εμένα με CD στο μισό Volume άρχιζε η λειτουργία των ρελέ. Με πικάπ, κασέττα, ράδιο δεν είχε θέμα. Το κλασσικό φαινόμενο υπεροδήγησης λόγω μεγάλης εξόδου της πηγής.
Το Loudness θεωρητικά θα μειώνεται σταδιακά με την αύξηση της έντασης. Αν εκεί που ακούς το κλείσεις, ακούς διαφορά στον ήχο?
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.348
Reaction score
21.433
Χθες άκουγα μουσική για περίπου μία ώρα και είδα όμως ότι ζεστάθηκε υπερβολικά πολύ σε σημείο να δυσκολεύομαι να ακουμπήσω το χέρι μου στο καπάκι του. Αυτό είναι κάποιο πρόβλημα η είναι φυσιολογικό?
Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, μια φωτό του ενισχυτή στο έπιπλο που είναι τοποθετημένος και όχι πολύ κοντινή, θα βοηθούσε πολύ.
 

Μηνύματα
355
Reaction score
357
Καλημέρα παιδιά
Έχω ένα sansui au 717 τον οποίο αγόρασα από Γαλλία και είχε γίνει γενικό service. Τον έστειλα επίσης για να είμαι σίγουρος και στην east electronics και ο κύριος Πετρόπουλος επισκεύασε κάποιες ατέλειες που είχε λέγοντας μου ότι ο ενισχυτής είναι σε εξαιρετική κατάσταση .
Να πω ότι τον λατρεύω αφού έχω ακούσει πάρα πολλά μηχανήματα και τον ήχο που βγάζει αυτό το μηχάνημα δεν τον έχω ακούσει πουθενά , πραγματικά απίστευτο.
Χθες άκουγα μουσική για περίπου μία ώρα και είδα όμως ότι ζεστάθηκε υπερβολικά πολύ σε σημείο να δυσκολεύομαι να ακουμπήσω το χέρι μου στο καπάκι του. Αυτό είναι κάποιο πρόβλημα η είναι φυσιολογικό? Μήπως παίζουν ρόλο τα ηχεία (whatefedale linton) που είναι 6 ωμ? Πρέπει να το κοιτάξω ?
Ευχαριστώ πολύ
Από όσο γνωρίζω, αυτού του τύπου οι ενισχυτές είναι push-pull class AB που σημαίνει ότι θα θερμαίνονται αρκετά μεν, αλλά όχι και στο σημείο να μην μπορείς να τους αγγίξεις, όπως μπορεί να συμβαίνει με ορισμένους class A, πάνω βέβαια από τις ψύκτρες θα νοιώθεις την μεγαλύτερη θερμοκρασία και αν είτε δεν αερίζεται επαρκώς ο ενισχυτής, είτε αυτό συνέβη μια μέρα με ανεβασμένη θερμοκρασία, μπορεί αυτά και μόνο να είναι λόγοι για αυτού του τύπου αυξημένη επαγωγή θερμότητας από τις ψύκτρες, παρ' όλα αυτά καλού κακού, παρατήρησέ το και ρώτα κάποιο τεχνικό, όπως τον Πετρόπουλο που αναφέρεις.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
Η ένταση ήταν λιγότερο από το μισό
Με loudness δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό .
Οι ενισχυτές της εποχής αυτής ήταν σχεδιασμένοι να οδηγούνται από κασετόφωνα και ραδιόφωνα στις εισόδους Line. Δηλαδή με 250-350 mV στάθμη εισόδου. Με μια ψηφιακή πηγή με έξοδο 2 volts, τουλάχιστον, στο <<λιγότερο από το μισό>> ο ενισχυτής λειτουργεί στο 100%.
Επίσης ήταν και άλλη η λογική των ηχείων. Εύκολα φορτία με έμφαση στην ευαισθησία και όχι την ακρίβεια.
 



Μηνύματα
30.473
Reaction score
24.901
ΕΧΕΙ ΓΡΙΛΙΕΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΕΡΑ?

ΕΑΝ ΝΑΙ ΤΟΤΕ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΠΛΟ?
 

Μηνύματα
355
Reaction score
357
Άρα ο ενισχυτής δεν έχει πρόβλημα?
Το θέμα αυτό λύνεται με κάποιο τρόπο ?
Να βάλω ανεμηστηρακια ?
Από την φωτογραφία ο ενισχυτής δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα εξαερισμού, αυτοί οι ενισχυτές δεν σχεδιάστηκαν να ψύχονται με έξτρα ανεμιστηράκια, εάν όντως σου φαίνεται τόσο "καυτός" που δεν μπορείς να τον αγγίξεις, ρώτα τον τεχνικό οπωσδήποτε.
Αυτό πότε επίσης το παρατήρησες? δηλαδή συνέβαινε εξ' αρχής που τον είχες στην κατοχή σου ή τώρα που άρχισε να ζεσταίνει ο καιρός?
 

Μηνύματα
4.221
Reaction score
3.986
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ όταν παίζει ο teac ax 75 δυνατά με μεγάλα ηχεία για αρκετή ώρα. Καίει στην κυριολεξία και σκέφτομαι πατέντα με ανεμηστηρακι από πάνω.
 

Μηνύματα
212
Reaction score
93
Το παρατήρησα χθες , πριν ζεστενοταν αλλά όχι τόσο πολύ το θέμα είναι ότι χθες που το είδα είχα aircondition
Θα το δοκιμάσω σήμερα με σταθμό και κασσετα να δω τι κανει
Επίσης θα τον δοκιμάσω και με κάτι ηχεία magnat 2002 που έχω με 8 ωμ να δω τι κανει
Αν όμως είναι από το cd ?
 

Μηνύματα
3.373
Reaction score
11.124
Αν δεν είναι τεχνικό πρόβλημα και τα cd μονόδρομος για σένα , τότε προτείνω το παρακάτω :
Βάλε ΠΑΝΩ απο τις γρίλιες του ενισχυτή ένα μονό ή διπλό ανεμιστήρα , σαν αυτούς που βάζουμε κάτω απο τα λαπτοπ για να μην υπερθερμαίνονται. Συνδέονται με usb απο τον ίδιο τον ενισχυτή και ανάβουν όταν ανάβεις τον ενισχυτή.
το έχω σε δυο μου ενισχυτές και ανακουφίζονται θερμικά.
IMG_0623.jpeg
 

Μηνύματα
212
Reaction score
93
Αυτό ?
Αν δεν είναι τεχνικό πρόβλημα και τα cd μονόδρομος για σένα , τότε προτείνω το παρακάτω :
Βάλε ΠΑΝΩ απο τις γρίλιες του ενισχυτή ένα μονό ή διπλό ανεμιστήρα , σαν αυτούς που βάζουμε κάτω απο τα λαπτοπ για να μην υπερθερμαίνονται. Συνδέονται με usb απο τον ίδιο τον ενισχυτή και ανάβουν όταν ανάβεις τον ενισχυτή.
το έχω σε δυο μου ενισχυτές και ανακουφίζονται θερμικά.
View attachment 296257
Από άνω κάνει όμως ?
Κανονικά από κάτω δεν θέλει ,?
 

Μηνύματα
3.373
Reaction score
11.124
Αυτό ?

Από άνω κάνει όμως ?
Κανονικά από κάτω δεν θέλει ,?
Αυτό παραείναι ωραίο 🤩 και σίγουρα πολύ καλύτερο απο αυτό που πρότεινα.
Αλλά ναι, σου κάνει
Προϋπόθεση η ροή του αέρα να είναι προς τα πάνω, ώστε να απάγει τη θερμότητα προς το δωμάτιο και το βάζεις απο πάνω γιατί οι ενισχυτές έχουν μεγάλο βάρος.
Επιπλέον δεν έχουν όλοι οι ενισχυτές γρίλιες απο κάτω, ενώ απο πάνω έχουν πάντα.
 

Μηνύματα
211
Reaction score
263
Εάν ανεβάζει θερμοκρασία σε βαθμό που να μην μπορείς να βάλεις χέρι επάνω του, θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τον Σάκη.
 

ika

News
Μηνύματα
15.608
Reaction score
14.319
Όπως λέει παραπάνω (#8) ο Petermeni, ο 717 έχει ευαισθησία εισόδων line 150 mV, με τα 2V του CD δίνει όλη την ισχύ του πολύ πριν τερματίσει το VOLUME.
Αν δεις και στο εγχ χρήσης έχει και κατανάλωση 475W για να δώσει τα 2Χ85=170W. Άρα (μεγάλο?) μέρος από τα υπόλοιπα 300W γίνεται θερμότητα.
Αλλά να καίει τόσο πολύ δεν είναι καλό. Μίλα με τον συντηρητή, μην τον κλαις κρίμα είναι.
Ο 919 πάντως είχε και από κάτω γρίλιες, λογικά θα πρέπει να έχει και ο 717. Είναι της ίδια σειράς.
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.348
Reaction score
21.433
Άρα ο ενισχυτής δεν έχει πρόβλημα?
Το θέμα αυτό λύνεται με κάποιο τρόπο ?
Να βάλω ανεμηστηρακια ?
DSC03852.jpeg


Άρα ο ενισχυτής βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή θέση, όσον αφορά τον αερισμό του. Βρήκα μια ενδεικτική φωτό. Για να αερίζεται σωστά, πρέπει να έχει περφορασιόν και η κάτω λαμαρίνα, όχι μόνον η επάνω. Αν το πάτωμα είναι κλειστό - που μάλλον είναι, μη ξοδεύεσαι σε ανεμιστήρες και τέτοια. Είναι προτιμώτερο να ξαναδώσεις τον ενισχυτή στον Σάκη, να τα ξηλώσει όλα από μέσα και να πάει η λαμαρίνα του πατώματος σε κάποιο laser cutter για να γίνει όπως η επάνω. Μετά να επανατοποθετηθούν όλα μέσα, ώστε τελικά να κυκλοφορεί ο αέρας όπως πρέπει, δηλαδή κατακόρυφα. Δες αν έχει περφορασιόν η λαμαρίνα του πατώματος, απ' ό,τι θυμάμαι, δεν έχει.

Δεν ξέρω το κόστος αυτού του εγχειρήματος, αλλά μπορώ να υποθέσω με κάποια σιγουριά ότι δεν είναι απαγορευτικό - πολλώ δε μάλλον αφ' ης στιγμής ο ενισχυτής σου αρέσει τόσο πολύ.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.896
Μηνύματα
2.921.930
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top