Υπεύθυνη δήλωση στα Αγγλικά

D

deleted user 10898

Guest
Μηπως ξέρει κανεις πως γίνεται;
Πρέπει να δηλώσω ότι αφήνω την κόρη ασυνόδευτη να πάει Αμερική. Ο καθένας μας λέει το μακρύ και το κοντό του αλλά μια δήλωση στα αγγλικά επίσημη από gov αρκεί.
Ε δεν τα κατάφερα
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.593
Reaction score
42.634
Γράφε

Αϊ χεβ αϊκιου ραντις νεβερδελες αϊ αλλαου μαϊ πρεσιους ντοτερ του τραβελ του φακινγκ αμερικα στεϊτς γουιδ νο εσκορτ. Ι γουις σι γουιλ νοτ φαϊντ ιν φακινγκ αμερικα στεϊτσ εσκορτ φρομ αδερ αμερικα στεϊτς εσπεσιαλυ φρομ αϊτι.
Γουις χερ γκουντ τραβελ εντ του γουεαρ χερ ζακετ ολ δε ταϊμ.
Νικ δε γκρικ βετ
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.593
Reaction score
42.634

D

deleted user 10898

Guest
Μόλις βάζω κωδικούς τάξις μου γυρνάει σε άπταιστα ελληνικά
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.774
Reaction score
34.872
Ποια αρχή είναι δλδ ο αποδέκτης και απαιτείται ο τύπος της υπεύθυνης δήλωσης; Δεν ξέρω εάν υπάγεται σε κάποιο πανευρωπαϊκό τυπικό, πάντως έχω την εντύπωση ότι ο τύπος της Υ/δ είναι κάτι που ζητούν ελληνικές αρχές. Τώρα εάν αρκούνται ξένες αρχές στην πιστοποίηση των στοιχείων του υπευθύνως δηλούντος που ενσωματώνει η Υ/δ, είναι κάτι άλλο. Το σύστημα δλδ δεν παίρνει κείμενο δήλωσης σε άλλη γλώσσα;
 

gid

Μηνύματα
8.008
Reaction score
9.209
Μιας και μιλάμε για ΗΠΑ, μπορείς να φτιάξεις υπεύθυνη δήλωση και να την πας στην πρεσβεία των ΗΠΑ να στην κάνει notarize ένας Notary Public εκεί.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.593
Reaction score
42.634
Αμερικάνικη πρεσβεία ρώτα, στο εδώ αεροδρόμιο θα αρκεί ίσως και μια βεβαίωση στα ελληνικά, εκεί όμως στο αεροδρόμιο στον έλεγχο διαβατηρίων φαντάζομαι θα έχουν τις δικές τους απαιτήσεις.
Πάρε τηλ και πες τους, παιδιά γνωριζόμαστε παλιά από τις πορείες που έκανα με τον Αλεξ, τον Μήτσο και τα άλλα παιδιά, ποτέ δεν έσπασα τίποτα και πάντα ήμουν κόσμιος και ευγενικός. Ηρθε η ώρα να ανταποδώσετε την καλοσύνη που έδειχνα πάντα για σας, πείτε μου τι ντοκιουμεντς θέλετε να έχει η κόρη μου που τη στέλνω πορεία με το αεροπλάνο μόνη της στη μεγάλη χώρας σας.
Πες τα ελλήνικος, καταλαβαίνουνε στην πρεσβεία. Μη σου πω ότι ξέρουν ήδη το αίτημα σου :roflmao:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
79.326
Reaction score
99.229
Και προς θεού, μη πεις ότι ψηφίζεις σύριζα! :)
 

D

deleted user 10898

Guest
Τα έγγραφα είναι κυρίως για την επιστροφή. Στο ενδιάμεσο θα πάει και λίγο Καναδά. Ένα γενικό έγγραφο θέλουν ώστε στους ελέγχους και αστυνομία να μην θεωρούν ότι το παιδι έχει απαχθεί. Από Αμερική μας είπαν κάτι σε συμβολαιογράφο εδώ οι δυο συμβολαιογράφοι που συνεργάζομαι δεν έχουν ιδέα.
Και προς θεού, μη πεις ότι ψηφίζεις σύριζα! :)
Πλέον η επιχείρηση έχει τόσα άτομα προσωπικό που κάθε σκέψη για κάτι διαφορετικό από το τρέχον αποτελεί τροχοπέδη. Σταθεροτης και ανάπτυξη και πάμε και για τον αναπτυξιακό.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.593
Reaction score
42.634
Πέρα από την πλάκα ένα ιδιωτικό έγγραφο στα αγγλικά που να έχει τα στοιχεία του παιδιού και τα στοιχεία αυτού που το συνοδεύει και με βεβαίωση για γνήσιο υπογραφής στα αγγλικά από δικηγόρο με άδεια να βεβαιώνει γνήσιο υπογραφής και κείμενα στα αγγλικά αρκεί.
Εκτός αν με το ασυνόδευτο εννοείς ότι θα είναι πλήρως ασυνόδευτο και δεν θα υπάρχει κανένας μαζί της. Τότε χρειάζεσαι δέσιμο και καταγγελία στα ενωμένα έθνη, είσαι τρελός;;;;
 

D

deleted user 10898

Guest
Οκ εκεί με βλέπω αν δεν βρω άκρη με το gov. Αλλά θέλει δικηγόρο με ειδική άδεια; Δεν το ήξερα. Την κόρη θα την παραλάβει η κουμπαρα στο Seattle και θα γυρίσουν αρχικά Γαλλία για Ολυμπιακούς και μετά Ελλάδα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.593
Reaction score
42.634
Θέλει να έχει πιστοποίηση ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων ότι μπορεί να βεβαιώσει αντίγραφα από αγγλικά πρωτότυπα, το είχα αντιμετωπίσει πριν χρόνια που ήθελα γνήσιο αντίγραφο του μεταπτυχιακού από αγγλία.
 

Μηνύματα
21.402
Reaction score
15.414
Άστο για τους επόμενους Ολυμπιακούς που θα έχει μεγαλώσει (λέω εγώ τώρα, δεν ξέρω πόσο είναι) στα 18! Η πιθανότητα να γίνει κάποια στραβή φαίνεται να είναι μεγάλη! :geek: :gamer:

Θυμάστε πριν μερικούς μήνες το μπέλα που βρήκε μια γυναίκα, που είχε πάρει το ανήλικο παιδί της στο καράβι, και της έλεγαν ότι έπρεπε να έχει και υπεύθυνη δήλωση (ή ό,τι έγγραφο είναι τέλος πάντων) και από τον πατέρα για να ταξιδέψει; Κι αυτό από Κρήτη για Πειραιά... :geek:
 



TGD

Μηνύματα
8.310
Reaction score
8.320
Εγώ έχω υπογράψει δηλώσεις, αλλά με συνοδεία μητέρας ή θείου. Στην β' περίπτωση που διέσχιζε χώρες οδικά την είχα γράψει και στα αγγλικά με θεώρηση από ΚΕΠ. Στην α' μόνο στα ελληνικά. Επιστρέφει σε λίγες μέρες...

Αυτό που ενδιέφερε ήταν πως θα φύγει από την χώρα. Στην επιστροφή πίσω στη χώρα γιατί να γκρινιάζουν οι ξένοι; Στην β' περίπτωση μόνο φεύγοντας από την Ελλάδα έγινε έλεγχος.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.774
Reaction score
34.872
Θέλει να έχει πιστοποίηση ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων ότι μπορεί να βεβαιώσει αντίγραφα από αγγλικά πρωτότυπα, το είχα αντιμετωπίσει πριν χρόνια που ήθελα γνήσιο αντίγραφο του μεταπτυχιακού από αγγλία.

Δεν απαιτείται. Κατά τον Κώδικα Δικηγόρων σε κάθε μετάφραση πρέπει να δηλώνει και ότι έχει επαρκή γνώση της γλώσσας στην οποια/από την οποία μεταφράζει ένα έγγραφο. Ενδέχεται αρχές του εξωτερικού να ζητούν πιστοποίηση της υπογραφής του δικηγόρου από τον οικείο δικηγορικό σύλλογο. Συνήθως δεν ζητούν. Αλλά επειδή μπαίνει η επίσημη σφραγίδα του συλλόγου και ειδικό ένσημο, όσο να ναι εντυπωσιάζει και τη λαμβάνουν σοβαρότερα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.898
Μηνύματα
2.922.002
Members
38.109
Νεότερο μέλος
vichygeo1
Top