ΧΑΛΙΑ

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.852
Reaction score
6.506
Και τώρα που έχω την προσοχή σας!
Δεν μιλάμε για χάλια (ήχο), αλλά για χαλιά/μοκέτες :D

Ψάχνω για κάτι projects χαλιά/μοκέτες που να ταιριάζουν στο ύφος του χώρου και τα γούστα των ιδιοκτητών.

Ψάχνοντας εκτός των συνηθισμένων spot μου (μιας και εξαντλήθηκε το ρεπερτόριο μου και δεν είχαν κάποια επιλογή που να τους έκανε!), έπεσα σε κάτι που τους άρεσε πολύ, αλλά μόλις έψαξα παραπάνω βρήκα κάτι ανησυχητικό για την ποιότητα του συγκεκριμένου προϊόντος (υπήρχε το ίδιο ακριβώς στο aliexpress με κόστος περί τα 23€ για μεγάλο μέγεθος!).

Πιο συγκεκριμένα άρεσε αυτό με το μοτίβο:

carpet.png


Έχετε υπόψιν σας κάποιο e-shop/φυσικό κατάστημα με παρόμοια σχέδια; Κάποιον κατασκευαστή εν Ελλάδι που να αναλαμβάνει built to order custom design/print ?

Αν το μεγάλο μέγεθος είναι περιορισμός προφανώς και θα δεχτούμε να μπουν 2-3 μοκέτες/χαλιά στον χώρο και να γίνει κοπτοραπτική.
 



Μηνύματα
2.464
Reaction score
5.342
Και τώρα που έχω την προσοχή σας!
Δεν μιλάμε για χάλια (ήχο), αλλά για χαλιά/μοκέτες :D

Ψάχνω για κάτι projects χαλιά/μοκέτες που να ταιριάζουν στο ύφος του χώρου και τα γούστα των ιδιοκτητών.

Ψάχνοντας εκτός των συνηθισμένων spot μου (μιας και εξαντλήθηκε το ρεπερτόριο μου και δεν είχαν κάποια επιλογή που να τους έκανε!), έπεσα σε κάτι που τους άρεσε πολύ, αλλά μόλις έψαξα παραπάνω βρήκα κάτι ανησυχητικό για την ποιότητα του συγκεκριμένου προϊόντος (υπήρχε το ίδιο ακριβώς στο aliexpress με κόστος περί τα 23€ για μεγάλο μέγεθος!).

Πιο συγκεκριμένα άρεσε αυτό με το μοτίβο:

View attachment 343655

Έχετε υπόψιν σας κάποιο e-shop/φυσικό κατάστημα με παρόμοια σχέδια; Κάποιον κατασκευαστή εν Ελλάδι που να αναλαμβάνει built to order custom design/print ?

Αν το μεγάλο μέγεθος είναι περιορισμός προφανώς και θα δεχτούμε να μπουν 2-3 μοκέτες/χαλιά στον χώρο και να γίνει κοπτοραπτική.
https://www.warmlyhome.com/shop/rugs/art-deco-rug/https://www.beddingmill.co.uk/dixon...in-black-bt011x03.html?page=AS01103 - 160/230
 
Last edited:


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.653
Reaction score
40.815
απο το γκουγκλ βρηκα 3 μαγαζα για ψαξιμο , 2 φυσικα
-
προσωπικα προτιμω μοκετα παχια μονοχρωμη (και σκουρα) συνδιαζω 2 ιδιες στο χωρο μου με εχεμηθεια ή προσεχως drumrag(s) για να πλενονται πιο ευκολα (και σε κλασσικο σχεδιο).
Ενδιαφερων νημα παντως :)
Αναλογα με την υπολοιπη διακοσμηση ταιριαζουν και τα καταλληλα χαλια, γενικα safe ειναι τα contemporary/rustic σε ανοικτο χρωμα. πχ
1727165238831.png

1727165312518.png

(για σαλονι βεβαια αυτα, και οχι για dedicated home cinema)
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.852
Reaction score
6.506
Home Cinemaκιδες είναι @Decembered οπότε θέλουμε σκούρα αρκετά.
Συνήθως προτιμώ μονόχρωμο, μαύρο, σκούρο μπλέ, βουργουνδί, ανθρακίτη, αλλά εδώ θέλουν και λίγο "ζωντάνια" να μην γίνει ένα μαύρο coffin το δωμάτιο τους :D
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.653
Reaction score
40.815
μπερδευτηκα απο την εικονα που παρεθεσες...
θελουμε μοκετα απο ακρη σε ακρη - αλα καρπετ μπομπιγκ 🐒
και απο πανω ας ριξουν ενα χαλι οπως το θελουν.
τα σχεδια κουραζουν στη πορεια του χρονου, απο εκει που προμηθευεσαι μοκετες δεν εχει καποιο "απαλο" σχεδιο μοτιβο, χωρις μεγαλη αντιθεση ? :/
πχ
1727166186519.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.659
Reaction score
132.952
Και γω χρησιμοποιώ μοκέτα, ώστε να σκουραίνει το δάπεδο (πολύ ανοιχτόχρωμο και ανακλαστικό πλακάκι) για τις ταινίες.

Αν ήταν δικό μου σπίτι όμως, δε θα έβαζα μοκέτα, αλλά θα έστηνα ένα λάμινέιτ στο πάτωμα, με λίγη επιπρόσθετη απορρόφηση από κάτω (ακόμα και φελλό), και σε λάμινέιτ βρίσκεις αρκετά ενδιαφέρουσες επιφάνειες.

Αυτό το δάπεδο θεωρώ πως θα υπερτερεί στον ήχο, και με επιλογές σε σκούρα χρώματα θα είναι μια χαρά και για εικόνα.

Επιπλέον, μπορούν να περάσουν από κάτω διάφορα καλώδια, και να βγαίνουν απ'όπου θες, εύκολα.

Δε ξέρω αν έχεις χρησιμοποιήσει τέτοιο δάπεδο σε κάποιο χώρο, γι'αυτό το προτείνω.

Το κόστος δεν είναι ιδιαίτερο.
Πάνω κάτω βγαίνει σε ίδιο κοστολογιο με μια μοκέτα, ιδίως αν πάρεις παχιά μοκέτα της προκοπής, μάλλον ακριβότερη θα βγει.

1000012960.jpg
1000012959.jpg


Καθαρίζεται πανεύκολα, ευχάριστο στην αφή να περπατάς και ξυπόλυτος, κι ωραιότατη θερμομόνωση - ηχομόνωση μπορείς να επιτύχεις.
Συνδυάζεται και με θερμαινόμενο δάπεδο.
Επίσης, εάν χαλάσει ένα κομμάτι, αν χτυπηθεί ας πούμε, αλλάζει σε ντετέ, πανεύκολα.
Έχει πολλά πλεονεκτήματα ως υλικό.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.653
Reaction score
40.815
Αυτο μου αρεσε
Warmly-Home-Rugs-Store.jpg

Και οπως παντα ο EAR,εχει δικιο..
0070-PALL-BLACK.jpg
luxurious-home-theater-stockcake.jpg

Κανε το συνδιαζμο🙉🙊🙈
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.659
Reaction score
132.952
Στον ήχο η μοκέτα δεν είναι καθόλου σωστό "room treatment", διότι κάνει απλώς μια απορρόφηση επιλεκτική στα πρίμα.

Το laminate μπορεί να αποτελέσει room treatment, με συνεισφορά σε μεγάλο τμήμα του φάσματος, και χωρίς απορρόφηση των ανώτερων πρίμων, όπου έτσι κι αλλιώς πέφτει εύκολα το RT 60. Άλλωστε στο δάπεδο, πολύ λίγα πρίμα πάν, εξαιτίας της κατευθυντικότητας των τουίτερ.

Με laminate κάνεις τρόπον τινά και πλωτό δάπεδο.


Κι οκ, αμέσως κάτω από την οθόνη προβολής, στρώνεις κι ένα χαλί για διακόσμηση και περαιτέρω απορρόφηση φωτός.

Επίσης οι καλωδιώσεις βολεύονται και στο "σοβατεπί" πωστολεν, που στήνεται γύρω γύρω από το δάπεδο, μαζί με το laminate, και βγάζεις και μπρίζες όσες θες όπου θες, ρεύματος, δικτύου, ότι χρειάζεται όπου χρειάζεται, ακόμα και στο δάπεδο, εξαφανίζοντας εντελώς τις καλωδιώσεις που φαίνονται. Προσθέτεις και μπρίζες σε δεύτερο χρόνο, εύκολα.

Με μια γυψοσανίδα στην οροφή και laminate κάτω, εύκολα πετυχαίνεις να μη φαίνεται πουθενά ούτε ένα καλώδιο, ούτε λούκια ούτε τίποτα, και φτιάχνεις σημαντικό room treatment για τον ήχο εκεί μέσα.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.653
Reaction score
40.815
... Στο πσάρεμα δε χρειαζεται χαλί, ούτε πολυπριζο παντως...😎🙊🙈😇
 

Μηνύματα
264
Reaction score
223
Και τώρα που έχω την προσοχή σας!
Δεν μιλάμε για χάλια (ήχο), αλλά για χαλιά/μοκέτες :D

Ψάχνω για κάτι projects χαλιά/μοκέτες που να ταιριάζουν στο ύφος του χώρου και τα γούστα των ιδιοκτητών.

Ψάχνοντας εκτός των συνηθισμένων spot μου (μιας και εξαντλήθηκε το ρεπερτόριο μου και δεν είχαν κάποια επιλογή που να τους έκανε!), έπεσα σε κάτι που τους άρεσε πολύ, αλλά μόλις έψαξα παραπάνω βρήκα κάτι ανησυχητικό για την ποιότητα του συγκεκριμένου προϊόντος (υπήρχε το ίδιο ακριβώς στο aliexpress με κόστος περί τα 23€ για μεγάλο μέγεθος!).

Πιο συγκεκριμένα άρεσε αυτό με το μοτίβο:

View attachment 343655

Έχετε υπόψιν σας κάποιο e-shop/φυσικό κατάστημα με παρόμοια σχέδια; Κάποιον κατασκευαστή εν Ελλάδι που να αναλαμβάνει built to order custom design/print ?

Αν το μεγάλο μέγεθος είναι περιορισμός προφανώς και θα δεχτούμε να μπουν 2-3 μοκέτες/χαλιά στον χώρο και να γίνει κοπτοραπτική.
.....για τιν τιτλο χαχαχαχα
Αυτο μου αρεσε View attachment 343681
Και οπως παντα ο EAR,εχει δικιο.. View attachment 343680 View attachment 343682
Κανε το συνδιαζμο🙉🙊🙈
...περιεργο αλλα σαν σημα ..Tesla φερνει ?
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.895
Μηνύματα
2.921.923
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top