Χρειάζομαι subwoofer;

Μηνύματα
123
Reaction score
54
Καλημέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας ως προς το εξής: έχω έναν ολοκληρωμένο ενισχυτή (meridian 551) 65watt (8 ohm) και ηχεία bookshelf (focal chorus 706) με frequency response από 55hz. Η απόσταση ακρόασης είναι 2,5 μέτρα. Πίσω από τα ηχεία αλλά και από τη θέση ακρόασης είναι τοίχος (αλλά τα ηχεία έχουν μπροστινό port reflex). Από τη στιγμή που έβαλα το εξωτερικό dac το μπάσο ακούγεται και ο ήχος είναι πιο δεμένος. Πιστεύετε ότι χρειάζεται και subwoofer για να πιάσει τις πιο χαμηλές συχνότητες; Αναφέρομαι σε ακρόαση μουσικής, δεν με ενδιαφέρει για ταινίες, οπότε δεν ξέρω αν το άνοιξα σωστά εδώ το θέμα. Ευχαριστώ.
 


kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.349
Reaction score
9.744
Άκου λέει...
Πόσα τετραγωνικά είναι συνολικά ο χώρος btw?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.733
Reaction score
8.743
Όχι απαραίτητα. Το σωστό θα ήταν και ναι και όχι.

Εξαρτάται από τον χώρο, το είδος μουσικής και πολλά άλλα.
Η χρήση sub είναι αποδεχτή σε ηχεία βάσης, όμως το σίγουρο είναι ότι αν δεν υπάρχουν οι κατάλληλες γνώσεις, τα πράγματα μπερδεύονται και το αποτέλεσμα ίσως δεν ικανοποιεί.
Καθε ηχείο κατασκευάζεται με σκοπό να παίζει αυτόνομα, αρκεί να υπακούσουμε τον κατασκευαστή ως προς τις προδιαγραφές. (Χώρος, αποστάσεις κλπ).
Επίσης τον κυριότερο ρόλο τον έχει το αυτί μας. Σας ικανοποιεί το αποτέλεσμα ως έχει ή σας λείπει κάτι ?
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.349
Reaction score
9.744
Σας ικανοποιεί το αποτέλεσμα ως έχει
Εχθρός του καλού πάντα το καλύτερο. Αφού ρε συ ο άνθρωπος δεν ακούει τις 2 πρώτες οκτάβες σωστά καθόλου τώρα. Και να τον ικανοποιεί το αποτέλεσμα πρόκειται για "λάθος".

Αφού όντως άκουσε διαφορά με το DAC, με το SUB θα δει το φως το αληθινό. Δεν μπορούν αυτοί οι κώνοι των focal να βγάλουν ολόκληρο το φάσμα στα 2,5 μέτρα. Εκτός αν ακούει προπολεμικό ρεμπέτικο με σόλο μπαγλαμαδάκι.

Όλα τα άλλα είδη έχουν πληροφορία στους 20-60 κύκλους. Ας πούμε σε αυτό το υπέροχο κομματάκι που είναι μια παλιά ροκιά, χωρίς sub ακούγονται τα drums σαν τενεκεδάκια στο 0:53. Με sub ακούς αντίθετα ένα μεγαλειώδες χώσιμο. Όπως δηλαδή ήθελε και ο δημιουργός.


Γιατί να ακούς τη μισή μουσική;
 
Last edited:

Μηνύματα
123
Reaction score
54
Ακούω διάφορα είδη μουσικής, κλασσική, τζαζ αλλά και Paul Simon, Peter Gabriel, Talking heads, Joy division, New Order κλπ. 20τμ, σαλόνι κουζίνα ενιαίος χώρος. Είναι σχετικό το πώς το αισθάνομαι στο αυτί, μερικές φορές δεν ξέρουμε ότι μας έλειπε κάτι μέχρι να το αποκτήσουμε.
 

gid

Μηνύματα
8.008
Reaction score
9.210
Σαφώς και χρειάζεσαι σαμπ.

Αν τα ηχεία σου κατέβαιναν στους 40 κύκλους θα μπορούσες, για ακρόαση μουσικής, και πάλι καταχρηστικά, να μείνεις σ' αυτά.
 

Μηνύματα
2.500
Reaction score
1.791
Το θέλεις το σαμπάκι σου είναι η αλήθεια. Υπάρχει ο εύκολος τρόπος της "αναλογικής" ενσωμάτωσης και ο δύσκολος τρόπος που θα σου προτείνουν οι σαμπουλοφρικουλες του σαητ.
Να περιμένεις προτάσεις για:
Παραπάνω απο ενα σαμπ.
Εξτρα συσκευές για να μπορεσεις να το (τα) συνδέσεις.
Αν δεν έχεις διαβάσει στις πανελληνιες και στα πανεπιστήμια θα πρέπει να διαβάσεις τώρα μερικές χιλιάδες σελίδες θεωρίας σχετικής με τον ήχο, να μάθεις να διαβάζεις μετρήσεις κλπ κλπ κλπ
Α! Θα πρέπει να παρεις και μετρητικό μικρόφωνο για να σε βοηθήσει.
 

Μηνύματα
123
Reaction score
54
Πόσων ιντσών και watt πιστεύετε ότι χρειάζεται; Δεν θέλω μεγάλη ένταση, μένω σε πολυκατοικία. Ο ενισχυτής μου δεν γράφει sub output αλλά έχει tape output. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να συνδεθεί εκεί (RCA); Η είναι καλύτερα ένα αυτοενισχυομενο;
Το θέλεις το σαμπάκι σου είναι η αλήθεια. Υπάρχει ο εύκολος τρόπος της "αναλογικής" ενσωμάτωσης και ο δύσκολος τρόπος που θα σου προτείνουν οι σαμπουλοφρικουλες του σαητ.
Να περιμένεις προτάσεις για:
Παραπάνω απο ενα σαμπ.
Εξτρα συσκευές για να μπορεσεις να το (τα) συνδέσεις.
Αν δεν έχεις διαβάσει στις πανελληνιες και στα πανεπιστήμια θα πρέπει να διαβάσεις τώρα μερικές χιλιάδες σελίδες θεωρίας σχετικής με τον ήχο, να μάθεις να διαβάζεις μετρήσεις κλπ κλπ κλπ
Α! Θα πρέπει να παρεις και μετρητικό μικρόφωνο για να σε βοηθήσει.
😆😆😆Η αλήθεια είναι ότι και με το dac που πήρα δυσκολεύομαι να καταλάβω πώς δουλεύει. Πειράζω μόνο το μπάσο, το treble και το volume προς το παρόν.
 

Μηνύματα
2.500
Reaction score
1.791
Η δικια μου πρόταση είναι ενα rel σαμπάκι το οποίο θα συνδέσεις με την high level input από τις εξόδους των ηχειων του ενισχυτή σου και θα ακολουθήσεις τις οδηγίες του κατασκευαστή. Σε καμιά βδομάδα θα το εχεις σετάρει σωστά μονος σου, με τα αυτιά σου.
 


Μηνύματα
123
Reaction score
54
Η δικια μου πρόταση είναι ενα rel σαμπάκι το οποίο θα συνδέσεις με την high level input από τις εξόδους των ηχειων του ενισχυτή σου και θα ακολουθήσεις τις οδηγίες του κατασκευαστή. Σε καμιά βδομάδα θα το εχεις σετάρει σωστά μονος σου, με τα αυτιά σου.
Πρέπει να προσέξω Hz στα οποία κατεβαίνει, ιντσες και Watt κατά την επιλογή;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.837
Reaction score
79.221
και ηχεία bookshelf (focal chorus 706) με frequency response από 55hz.
ναι...αμέ...πως δεν τα πιάνει....
και στα 54hz το κοψανε εντελώς για προστασία ... :laugh:

μόλις πάρεις σαμπγούφερ θα καταλάβεις ότι 55hz δεν υπάρχουν στην λίστα του focal...

Από τη στιγμή που έβαλα το εξωτερικό dac το μπάσο ακούγεται και ο ήχος είναι πιο δεμένος.
:rolleyes: το προσπερνώ....

Πιστεύετε ότι χρειάζεται και subwoofer για να πιάσει τις πιο χαμηλές συχνότητες;
δεν τα ρωτάμε αυτά.....και ξεκινάς με 2

Υ.Γ. πες μας και το μπάτζετ
 


Μηνύματα
123
Reaction score
54
ναι...αμέ...πως δεν τα πιάνει....
και στα 54hz το κοψανε εντελώς για προστασία ... :laugh:

μόλις πάρεις σαμπγούφερ θα καταλάβεις ότι 55hz δεν υπάρχουν στην λίστα του focal...


:rolleyes: το προσπερνώ....


δεν τα ρωτάμε αυτά.....και ξεκινάς με 2

Υ.Γ. πες μας και το μπάτζετ
Placebo effect λες αυτό που είπα για το dac; Δεν το έχω συνδέσει ακόμη με το blu ray player, μόνο με το streamer.
Για μπάτζετ πόσο πιστεύετε ότι πρέπει να διαθέσει κάποιος για να ακούσει ποιοτικές χαμηλές χωρίς μεγάλες εντάσεις; Έχει να κάνει με το πόσο χαμηλά κατεβαίνει σε Hz το sub; Θα ήθελα να έχει μια ισορροπία (οικονομική ) και με το σύστημα που έχω, που το έχω πάρει μεταχειρισμένα (εκτός από το streamer).
 

Μηνύματα
4.723
Reaction score
8.232
Καλημέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας ως προς το εξής: έχω έναν ολοκληρωμένο ενισχυτή (meridian 551) 65watt (8 ohm) και ηχεία bookshelf (focal chorus 706) με frequency response από 55hz. Η απόσταση ακρόασης είναι 2,5 μέτρα. Πίσω από τα ηχεία αλλά και από τη θέση ακρόασης είναι τοίχος (αλλά τα ηχεία έχουν μπροστινό port reflex). Από τη στιγμή που έβαλα το εξωτερικό dac το μπάσο ακούγεται και ο ήχος είναι πιο δεμένος. Πιστεύετε ότι χρειάζεται και subwoofer για να πιάσει τις πιο χαμηλές συχνότητες; Αναφέρομαι σε ακρόαση μουσικής, δεν με ενδιαφέρει για ταινίες, οπότε δεν ξέρω αν το άνοιξα σωστά εδώ το θέμα. Ευχαριστώ.
Ναι χρειάζεσαι για να ακούσεις επαρκώς τις χαμηλές συχνότητες και μάλιστα 2 για να τις ακούς σωστά διεγείροντας όσο πιο ομαλά γίνεται τον χώρο ακρόασης.
Ενεργά να πάρεις, 10ιντσα

Απορία το έχω πάντως, ποίος μπορεί να πήρε ένα σαμπ κσι να έμεινε σ αυτό 🤪
Εγώ ένα πήρα και κατέληξα με 4 και ώρες ώρες σκέφτομαι να βάλω άλλα 4 πάνω σ' αυτά.
 

TGD

Μηνύματα
8.310
Reaction score
8.320
Η συνδεσμολογία των REL είναι καλή αν πρέπει να έχεις high input. Αλλά ο 551 έχει pre-out, οπότε μπορεί να συνδεθεί εκεί το σαμπ, οποιοδήποτε σαμπ έχει line input. Το θέμα είναι πώς θα κόψεις τα χαμηλά στο Focal. Έχει τέτοια δυνατότητα ο Meridian; Αλλιώς τα Focal θα παίρνουν πλήρες φάσμα και θα κουράζονται άσκοπα.
Εγώ λέω πάρε ένα, βάλτο στη μέση από τα ηχεία, ρύθμισέ το με τις βασικές τεχνικές (συχνότητες και ντεσιμπελόμετρο). Και μετά σκέψου και για το δεύτερο (και τα παραφερνάλια που χρειάζονται για να τα ενσωματώσεις σωστά).
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.733
Reaction score
8.743
Ας παίξει ο συμπαθέστατος Vakis2000 αυτό


με και χωρίς subwoofer και ας μας πει ο ίδιος αν του λείπει κάτι
Οκ θα δοκιμάσω... :drinks:
Πάντως μέχρι τώρα δεν έχω λάβει αυτό που θέλω. Για τον λόγο αυτό κοιτάζω ένα πιο σοβαρό ηχείο στο θέμα αυτό από αυτό που έχω σήμερα. (Συνδιασμός chario Cygnus με 2 svs 1000 τα κλεστα).
 

Μηνύματα
123
Reaction score
54
Η συνδεσμολογία των REL είναι καλή αν πρέπει να έχεις high input. Αλλά ο 551 έχει pre-out, οπότε μπορεί να συνδεθεί εκεί το σαμπ, οποιοδήποτε σαμπ έχει line input. Το θέμα είναι πώς θα κόψεις τα χαμηλά στο Focal. Έχει τέτοια δυνατότητα ο Meridian; Αλλιώς τα Focal θα παίρνουν πλήρες φάσμα και θα κουράζονται άσκοπα.
Εγώ λέω πάρε ένα, βάλτο στη μέση από τα ηχεία, ρύθμισέ το με τις βασικές τεχνικές (συχνότητες και ντεσιμπελόμετρο). Και μετά σκέψου και για το δεύτερο (και τα παραφερνάλια που χρειάζονται για να τα ενσωματώσεις σωστά).
Δεν πολυκατάλαβα το"αν πρέπει να έχεις high input", δεν είμαι πολύ σχετικός. Αυτό που λες να κόψει τα χαμηλά στο focal επίσης δεν το κατάλαβα. Υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης του εύρους των συχνοτήτων; Ο meridian δεν νομίζω ότι μπορεί. Παραφερναλια τι σημαίνει; Αποστάσεις κλπ;
 



Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.898
Μηνύματα
2.922.014
Members
38.109
Νεότερο μέλος
vichygeo1
Top