Ψάρια - είναι υγιεινή τροφή;

Μηνύματα
1.060
Reaction score
874
Καλησπέρα σε όλους.
Στην εκπομπή του Β. Κουφόπουλου στο Σκάι (07-08-2023) άκουσα κάποιον από το ινστιτούτο archipelgo.gr να μιλάει για φρέσκα τα ψάρια που πωλούνται στην Ελλάδα.
Εν ολίγοις έλεγε ότι το 92% είναι εισαγώμενα και μόνο φρέσκα δεν είναι, αλλά για να μοιάζουν φρέσκα τα "ποτίζουν" με συντηρητικά.
Τα μόνα καλά είναι τα κατεψυγμένα.
Έστειλα email στο archipelgo.gr αλλά απάντηση δεν πήρα.
Ποια η γνώμη σας;
 

Μηνύματα
9.809
Reaction score
1.907
Τρως ψάρι? Θεωρείς ότι δεν μπορείς να καταλάβεις αν ένα ψάρι είναι φρέσκο? Άσε την εμφάνιση. Από τη γεύση και την υφή δεν μπορείς? Με τι συντηρητικά πρέπει να ποτίσεις ένα ψάρι για να είναι το μάτι γαρίδα (το μάτι με το που έρχεται σε επαφή με πάγο - θολώνει), με τι συντηρητικά το κάνεις τελείως άκαμπτο?
 


Μηνύματα
1.060
Reaction score
874
Τρως ψάρι? Θεωρείς ότι δεν μπορείς να καταλάβεις αν ένα ψάρι είναι φρέσκο? Άσε την εμφάνιση. Από τη γεύση και την υφή δεν μπορείς? Με τι συντηρητικά πρέπει να ποτίσεις ένα ψάρι για να είναι το μάτι γαρίδα (το μάτι με το που έρχεται σε επαφή με πάγο - θολώνει), με τι συντηρητικά το κάνεις τελείως άκαμπτο?
Αν μπορούσα δεν θα έφτιαχνα το θέμα.
Αλλά δεν είμαι ο μοναδικός μιας και το 92% των ψαριών που πωλούνται (στην Ελλάδα )ως φρέσκα, μόνο φρέσκα δεν είναι. (σύμφωνα με όσα λέγονται στην εκπομπή, εδώ είναι η εκπομπή https://www.google.com/url?sa=t&sou...4QFnoECA4QAQ&usg=AOvVaw1t1KoTdSbB-A0TTavxfv2m )
 
Last edited:



Μηνύματα
1.429
Reaction score
1.193
Νομίζω άνοιξες δύσκολο και μεγάλο θέμα στο οποίο επικρατεί άγνοια. Γνώμη μου είναι να τρως ψάρι φρέσκο και ΟΧΙ ιχθυοκαλλιέργειας το οποίο να μπορείς να ξεχωρίσεις αν είναι αυτό που τρως. Τι θέλω να πω. Υπάρχει το καλαμάρι υπάρχει και το θράψαλο. Ξέρεις τη διαφορά; τα ξεχωρίζεις. Πάμε στα δυσκολότερα. Μπορεί να ζητήσεις φαγκρι μπορείς να το ξεχωρίσεις από το red seabream(που είναι σίγουρα κατεψυγμένο εισαγωγής); Γενικά παίζει πολύ κοροϊδία πάνω στο θέμα μιας και υπάρχει ανυπαρξία ελέγχων. Πολλά τα λεφτά!!!
 

Μηνύματα
1.060
Reaction score
874
Μα και τα ιχθυοκαλλιέργειας:
- δεν αποκλείεται να είναι φρέσκα
- αλλά δεν αποκλείεται να είναι 'μπαγιάτικα' (και εμποτισμένα με συντηρητικά για να πωλούνται ως φρέσκα)
- αλλά σε κάθε περίπτωση έχουν φάει διάφορα 'φαρμακάκια' στη διάρκεια της ζωής τους

Ακούστε το ηχητικό στο λινκ που έβαλα, δεν χρειάζεται να ακούσετε όλη την εκπομπή, απλά το κομμάτι που αναφέρεται στα ψάρια.
 

Μηνύματα
1.429
Reaction score
1.193
Το ίδιο λεμε.Μπορείς να ξεχωρίσεις το ψάρι ιχθυοκαλλιέργειας από το αλανιαρικο; Μη τρως λοιπόν ιχθυοκαλλιέργειας... Επειδή μάλλον δεν μπορείς και είναι λογικό ψάξε ρώτα μάθε για 2-3 ψάρια που σε ενδιαφέρουν η δεν υπάρχουν ιχθυοκαλλιέργειας να τα ξεχωρίζεις και προτίμησε αυτά οποτε σου δωθεί η ευκαιρία.
Φρέσκο αλανιαρικο ψάρι μπαγιάτικο θα βρεις με συντηρητικά το θεωρώ δύσκολο...
 

Μηνύματα
1.060
Reaction score
874
Αγαπητέ, το ότι ένα ψάρι δεν είναι ιχθυοκαλλιέργειας δεν σημαίνει ότι δεν κολυμπάει στα συντηρητικά.

Σύμφωνα με τα λεγόμενα στην εκπομπή, το 92% των ψαριών που πωλούνται ως φρέσκα (άσχετα αν είναι ή όχι ιχθυοκαλλιέργειας), δεν είναι φρέσκα αλλά μπαγιάτικα που κολυμπάνε στα συντηρητικά για να πωλούνται ως φρέσκα.

Άρα συνιστάται να τρώμε μόνο κατεψυγμένα.

Αυτό που ήθελα εγώ είναι επιβεβαίωση ή διάψευση από κάποιους που τυγχάνει να γνωρίζουν.
Να γνωρίζουν όμως, όχι να 'κρίνουν' από... "τη γεύση και την υφή "...ή από το "γυαλιστερό μάτι" ή το δέρμα...
 
Last edited:

Μηνύματα
15.906
Reaction score
22.289
Για να έχουμε μια ιδέα περί επαγγελματικού ψαρέματος.
Ένα αλιευτικό σκάφος βγάζει λεφτά όση ώρα βγάζει αλιεύματα και χάνει όση ώρα κινείται από και προς αυτά.
Τα αλιεύματα βρίσκονται γενικά σε μεγάλες αποστάσεις από τα αστικά κέντρα (δηλαδή τις μεγάλες ιχθυόσκαλες) που σημαίνει ότι για να βγεί μεροκάματο δεν βγαίνεις το πρωί και γυρνάς το βράδυ αλλά βγαίνεις σήμερα και γυρνάς σε 5 με 6 μέρες. Συνεπώς ότι αλιευτεί σε ένα μεγάλο σκάφος καταψυχεται υποχρεωτικά μέχρι να έρθει στην ιχθυόσκαλα . Ότι τρώμε στην Αττική είναι το λιγότερο 3 με 4 μέρες κατεψυγμένο, ότι αξία έχει αυτό.
Στο Αιγαίο από την άλλη υπάρχουν αλιεύματα σε μικρές αποστάσεις από τα νησιά οπότε εκεί όντως μιλάμε για φρέσκα ψάρια ημέρας.

Τώρα αυτά για τα ελληνικά και όποιον μπορεί να τα ξεχωρίσει.

Στο παραπάνω παράδειγμα είναι Φάνες ότι όσο μεγαλύτερο είναι το σκάφος τόσο μικρότερο είναι το κόστος ανά κιλό, επιπλέον όσο μεγαλύτερο είναι το σκάφος τόσο μακρύτερα θα πάει άρα εξ ορισμού τα βαθιάς κατάψυξης (μήνα και πάνω ) εισαγόμενα αλιεύματα είναι φθηνότερα από τα ντόπια.

Προκύπτει λοιπόν ότι θα γίνει προσπάθεια τα τελευταία να φανούν σαν ελληνικά μικρής κατάψυξης και να πωληθούν σε αντίστοιχες τιμές.

Τα ιχθυοτροφεία είναι άλλη ιστορία. Αν μιλάμε για ελληνικά ιχθυοτροφεία τότε θα έχουμε από φρέσκα έως 2 ημερών κατεψυγμένα ψάρια , ωστόσο οι συνθήκες που τρέφονται και αναπτύσσονται τα ψάρια δεν είναι οι καλύτερες για αυτό και η χαμηλή τιμή. Θεωρητικά τα ελληνικά ιχθυοτροφεία έχουν καλύτερη ποιότητα από τα ξένα και ακριβότερη τιμή. Εκεί γίνεται το δεύτερο κόλπο με τα εισαγωγής αλιεύματα ιχθυοτροφείου με βαθιάς κατάψυξης ψάρι β Εθνικής
 

Μηνύματα
1.429
Reaction score
1.193
Όπως τα λες.Προφανώς και στην Αθήνα δεν είναι εύκολο να προμηθευτείς ψάρι ημέρας για τους λόγους που αναφέρεις.
Μικρή σημασία έχει από τη στιγμή που το γνωρίζεις
 

Μηνύματα
15.906
Reaction score
22.289
Δεν μπορείς εκτός αν το πιάσεις μόνος σου.
Στο Αλιβέρι από την άλλη και στη Αμάρυνθο επειδή η πρόσβαση στον αλιευτικό στόλο των αγίων Αποστόλων είναι ζήτημα λεπτών , μιλάμε για φρέσκο ψάρι σε χαμηλή τιμή. Έχει βέβαια και ιχθυοτροφείου που είναι στα 20χλμ μακρυά.

Εγώ δεν μπορώ να ξεχωρίσω τα τεχνάσματα αυτά , επέλεξα να εμπιστευτώ ψαρά στην περιοχή που θα μου δώσει κάτι σωστό. Πάω το πρωί ρωτάω τι να πάρω να ψήσω; αυτά εδώ μου λέει. Το δίπλα; όχι όχι το δίπλα , αυτά θα πάρεις. Θεωρητικά παίρνω τα λιγότερο πειραγμενα με επιφύλαξη πάντα
 

TGD

Μηνύματα
8.143
Reaction score
8.125
Έχω μάθει για κρητικό ψαρά που αφού κατέστρεψε το σκάφος του, τότε με τις επιδοτήσης της ΕΕ, πήρε τα λεφτά και μετακόμισε στην Σενεγάλη. Όπου αγόρασε δύο σκάφη και στέλνει ένα φορτίο αεροπορικά στο Παρίσι και ένα στην Αθήνα καθημερινά. Δεν είναι και τόσο μακρυά σε χρόνο.
 

D

deleted user 10898

Guest
Δεν μπορείς εκτός αν το πιάσεις μόνος σου.
Στο Αλιβέρι από την άλλη και στη Αμάρυνθο επειδή η πρόσβαση στον αλιευτικό στόλο των αγίων Αποστόλων είναι ζήτημα λεπτών , μιλάμε για φρέσκο ψάρι σε χαμηλή τιμή. Έχει βέβαια και ιχθυοτροφείου που είναι στα 20χλμ μακρυά.

Εγώ δεν μπορώ να ξεχωρίσω τα τεχνάσματα αυτά , επέλεξα να εμπιστευτώ ψαρά στην περιοχή που θα μου δώσει κάτι σωστό. Πάω το πρωί ρωτάω τι να πάρω να ψήσω; αυτά εδώ μου λέει. Το δίπλα; όχι όχι το δίπλα , αυτά θα πάρεις. Θεωρητικά παίρνω τα λιγότερο πειραγμενα με επιφύλαξη πάντα
Ξέρεις μαγαζιά Αλιβέρι αμαρυνθο;
Νομίζω όλα από αγ απόστολους πάνε κατευθείαν Αθήνα.
 

Μηνύματα
15.906
Reaction score
22.289
Δεν πάνε όλα , άμα ζητήσουν τους φέρνουν, το καταλαβαίνεις κι όλας γιατί όταν έχει πολύ αέρα τον Αύγουστο και δεν βγαίνουν έξω τα μαγαζιά δεν έχουν μεγάλα ψάρια
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.507
Reaction score
42.456
Να τρώτε μικρό ψαράκι φρέσκο και φθηνό στα σπίτια σας (γαύρο, σαρδέλα, αθερίνα) και οταν πηγαίνετε σε ψαροταβέρνα να ψάχνετε τα μεγάλα που βγάζουν συνηθως ψαροντουφεκάδες (ροφο, στηρα, συναγρίδα).
Τα υπόλοιπα εφόσον εμπιστεύεστε τον ταβερνιάρη.

Γενικα θα προτιμήσω το φθηνό του ιχθυοτροφείου που και πιο φρέσκο θα είναι και έχει φάει ελεγχόμενα από τα λοιπά αλανιάρικα που είναι πανάκριβα και αν κάτσεις και σκεφτείς τι τρώνε μπορεί και να μην τα ξανακουμπησεις.
 

Μηνύματα
14.532
Reaction score
16.369
Ε, τα περισσότερα βαριά κιόλας μεταλλικά στοιχεία απο ορυκτά, μόλυνση, επεξεργασία κλπ πάνε στο πάτο. Οπότε π.χ. λαυράκια και τσιπούρες (?) γενικά ψάρια με λίπος που τρέφονται στο βυθό ενδέχεται να είναι επιβαρυμμένα. Αλλά και υπερβολές σε στύλ Μόλυβδος που έχουν κατα καιρούς ακουστεί για διάφορες εταιρίες ακόμη και καλό διαχωρισμό να μην έχουν δεν πάνε πάνω απο καιμά τριανταριά πενηνταριά μέτρα απο το σημείο ρίψης (ακτή). Δεν ξέρω ποιά είδη μπορεί να πλησιάσουν τόσο πολύ κοντά στην ακτή για να τραφούν. Εξάλλου ψάρια όπως είπε και ο pankrok πρέπει να πάς κοντά στην Λιβύη πλέον για να βρείς εδω και δεκαετίες τώρα χα χα. Στην Μηχανιώνα πάνω τα μεγάλα ψαρόβαρκες εκεί πάνε .... απο το 1992 που ξέρω.
 
Last edited:

Μηνύματα
588
Reaction score
1.026
Ο πατέρας μου είναι ερασιτέχνης ψαράς, καλός. Μας έχει φέρει σπίτι πολλα είδη ψαριων. Σπαρους, σκαρους , σαργούς ,σαλπες, τσιπουρες, μουρμούρες, φαγκρι, λιθρινια, χταπόδια, καλαμαρια, λαβράκια, κοκκαλια, μπαρμπούνια, συναγρίδες, σφυριδες.... Όλα όσα έχει φέρει, έχουν διαφορετική γεύση από τα ίδια ακριβώς είδη που έχουμε ψωνίσει απ' έξω. Είτε σε ιχθυοπωλεια είτε σε ταβέρνες. Οκ; Οκ.
 

Μηνύματα
14.532
Reaction score
16.369
Ο πατέρας μου είναι ερασιτέχνης ψαράς, καλός. Μας έχει φέρει σπίτι πολλα είδη ψαριων. Σπαρους, σκαρους , σαργούς ,σαλπες, τσιπουρες, μουρμούρες, φαγκρι, λιθρινια, χταπόδια, καλαμαρια, λαβράκια, κοκκαλια, μπαρμπούνια, συναγρίδες, σφυριδες.... Όλα όσα έχει φέρει, έχουν διαφορετική γεύση από τα ίδια ακριβώς είδη που έχουμε ψωνίσει απ' έξω. Είτε σε ιχθυοπωλεια είτε σε ταβέρνες. Οκ; Οκ.
Εννοείται. Να φάς ψάρι που μόλις έχει ψαρευθεί στην Λήμνο απο φίλο ψαρά, ψαροντουφεκά .... καμία σχέση.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.603
Μηνύματα
2.910.887
Members
38.074
Νεότερο μέλος
gnpapast
Top