Accuphase, Luxman ή Pass....;

Μηνύματα
7.393
Reaction score
12.037
Δηλαδή άμα κάποιος σου είχε διαμηνύσει αντί ολοκληρωμένου να βρεις τελικό ενισχυτή.sub κι επεξεργαστή να διαχειριστεί το σήμα θα του είχες δώσει οπωσδήποτε σημασία... :sneaky:
Τι? Δεν το έγραψα? Φτου, μάλλον ξέχασα να πατήσω υποβολή!!
 

Μηνύματα
15.165
Reaction score
17.188
Δεν έχω να προσθέσω κάτι. 🤣
Ναι μην δεν υποστηρίξεις εσυ το φιλαράκι σου χα χα
Ακομα εδω ειστε;;
Έχουμε μετακινηθεί στο ASR νήμα, που η φαγωμάρα για (μόνο) μετρησεις είναι μεγαλύτερη και πιο ενδιαφέρουσα χα χα. Εδω είναι απλώς φορπλέι.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.659
Reaction score
132.950
Ναι μην δεν υποστηρίξεις εσυ το φιλαράκι σου
Ο μπουτχιας δεν είναι φιλαράκι μου. 😎

Οριακά καταλαβαίνω τι γράφει, και μερικά κενά τα έχω, λόγω κενών γνώσης (ωραία στρωτά ευνοητα και συμπυκνωμένα γράφει). Δηλαδή, για να το πω ευθέως, άμα δυσκολευομαι να καταλάβω τι λέει, μόνο για 3 σε αυτό το φόρουμ τα γράφει, εσύ δεν είσαι μέσα σε αυτούς. 😁
 

Μηνύματα
15.165
Reaction score
17.188
Ο μπουτχιας δεν είναι φιλαράκι μου. 😎

Οριακά καταλαβαίνω τι γράφει, και μερικά κενά τα έχω, λόγω κενών γνώσης (ωραία στρωτά ευνοητα και συμπυκνωμένα γράφει). Δηλαδή, για να το πω ευθέως, άμα δυσκολευομαι να καταλάβω τι λέει, μόνο για 3 σε αυτό το φόρουμ τα γράφει, εσύ δεν είσαι μέσα σε αυτούς. 😁
Εμένα είναι και τον καταλαβαίνω κιόλας. Το πρόβλημα μου δεν είναι αυτό, αλλά ότι διαφωνώ σε κάποια που γράφει χα χα.

Ε, καλά τώρα μην συγκρίνεσαι και με εμένα. Εγω έχω και κάπως υψηλό IQ 142 μετρημένο. Όχι βέβαια σαν του Πόυτιν 162 αλλά εντάξει ... :D ... κουτσοβολευόμαστε.
 



Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
Δλδ εγώ με 161 τι πρέπει να κάνω?
Να κατακτήσεις οποία δε σε θελει :p
Ε, καλά τώρα μην συγκρίνεσαι και με εμένα. Εγω έχω και κάπως υψηλό IQ 142 μετρημένο. Όχι βέβαια σαν του Πόυτιν 162 αλλά εντάξει ... :D ... κουτσοβολευόμαστε.
Εμένα που δε πιάνω τριψήφιο να με πνίξουν στον ασβεστη;:party:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.099
Reaction score
55.783
...διάθεση παρεξήγησης , μάλλον ήθελες να γράψεις. Υποτίμησης δεν νομίζω να σχετίζεται με κάτι.

Το ότι επιλέγεις που θα σταθείς, είναι ολοφάνερο για εμένα όλο και πιο πολύ, τελευταία.
...
Δια του Λόγου το ασφαλές...
...
Εαν τώρα πιστεύεις ότι είμαι χαμηλού IQ, τότε μόνο σε καταλαβαίνω. (και την αντίδραση σου)...
...
Χωρίς την παραμικρή διάθεση υποτίμησης...
...
Όχι μόνο δεν υποτιμώ τη νοημοσύνη των συνομιλητών,αλλά δρώ γενικώς στη ζωή με την παγιωμένη άποιψη ότι θα έχω να κάνω με χαρακτήρες ευφυέστερους εμού...
Πρώτον δεν τον προκάλεσα, δεύτερον δεν είναι κακό να προκαλείς κάποιον εαν γίνεται με καλό τρόπο, τρίτον ο Bhutia δεν μπορεί να προκληθεί καθώς είναι ολοφάνερο σε εμένα πλέον, ότι έχει κάποιες γνώσεις και απόψεις παγιωμένες για κάποια θέματα, και τις "προωθεί" με τα γραφόμενα του με κάθε ευκαιρία. Διαλέγει λόγω της πολύ γνώσης, τα πεδία μάχης του, τον χρόνο έκφρασής τους, ώστε να αποδεικνύει συνεχώς στον εαυτό του και στους άλλους ότι οι απόψεις του αυτές είναι σωστές. Αυτό νομίζει ότι είναι προτέρημα και ότι οδηγεί και σε καλό. Δεν έχει καταλάβει, μάλλον είναι νέος σε ηλικία, ότι είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα και λάθος δρόμος (τον αντίθετο ακριβώς πρέπει να πάρει) και κυρίως περισσότερο για αυτόν τον ίδιο και την δική του εξέλιξη. ¨Ασε που δεν είναι και υπαρξιακά ο ενδεδειγμένος τρόπος να πετύχεις την ελευθερία και αποδέσμευση σε κανέναν τομέα και άλλα που τελειώνουν και αυτά σε -ία και -η. :D

Εγω σαν καλός άνθρωπος έχω υποχρέωση να του το επισημάνω. Εσείς να του βάζετε λάικ.

Άρα τι απομένει πλέον σε αυτό το site ? Μόνο ο Κος Χρήστος έχει ελπίδα. :D
Έτερη παγιωμένη άποψη είναι ότι σ'ένα ιστότοπο διαδικτυακού διαλόγου ο Λόγος ισοδυναμεί με δράση και οι δράσεις δημιουργούν υποχρεώσεις...Όπως ο ίδιος σχολίασα στα σοβαρά αφότου ένα αρχικό ευφυολόγημα μεταξύ σοβαρού και αστείου δέχθηκε παρατηρήσεις σε σοβαρό ύφος,για τη συνέπεια λόγων και πράξεων κρίνω ότι οι δικές σου γραπτές αποκρίσεις δημιουργούν ηθική υποχρέωση να μας εξηγήσεις με ποιο μηχανισμό η παραμόρφωση διάβασης οδηγεί σε παρασιτικές συνιστώσες από ενδοδιαμόρφωση καθώς και υπό ποιους όρους θα διακρίνεται η παραμόρφωση ενδοδιαμόρφωσης από ενισχυτικές μονάδες έναντι άλλων παρασιτικών συνιστωσών που δεν θα σχετίζονταν ειδικά μ'εκείνες.

Κατά τα άλλα δεν διαθέτω υπερφυσικές ιδιότητες ώστε να έχω εκ των προτέρων δρομολογήσει την πορεία και τις διακλαδώσεις των αποκρίσεων που θα δεχόμουν από άλλα μέλη...
 





Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.099
Reaction score
55.783
Η Mensa ενημερώνει πως όλα τα μέλη της στην Ελλάδα έχουν γραφτεί στο Avsite
Το αυτό ισχύει και για την...΄΄Πένσα΄΄ με τόσες πρόκες διαθέσιμες. :sneaky:
Μπορεί να μη γράφουν όμως και ας ήταν...γραμμένα. :sneaky:
 


Μηνύματα
1.944
Reaction score
4.592
Θαυμάζω την αισιοδοξία όσων θεωρούν ότι μπορούν να εκτιμούν κατά την ακρόαση χαμηλότερες τιμές IMD από συγκεκριμένες συσκευές της αλυσίδας σε πλημμελώς στημένα ηχοσυστήματα...
Είναι κάπως ασαφής αυτή η διατύπωση και δημιουργουνται κάποια ερωτηματικά.
Παίρνοντας ως δεδομένο ότι η καταστροφικη, χαοτική αυτή παραμόρφωση είναι δύσκολο να μετρηθεί και συνήθως δεν αναφερεται καθόλου.

Αρχικά μπορεί να γίνει αντιληπτο από όλους
το μέγεθος της imd με ακροάσεις συγκριτικές η μη;
Πώς επιδρά η ακουστική του χώρου σε αυτό.
Ο Τουλ αν θυμάμαι καλά έχει πει ότι γενικά
ο εγκέφαλος μπορεί και διαχωρίζει ως ένα βαθμό την επίδραση του χώρου.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.099
Reaction score
55.783
Είναι κάπως ασαφής αυτή η διατύπωση και δημιουργουνται κάποια ερωτηματικά.
Παίρνοντας ως δεδομένο ότι η καταστροφικη, χαοτική αυτή παραμόρφωση είναι δύσκολο να μετρηθεί και συνήθως δεν αναφερεται καθόλου.
...
Υπάρχουν πρωτόκολλα μέτρησης ως προς την παραμόρφωση από ενδοδιαμόρφωση...Εδώ υπάρχουν μέχρι και για το Transient Intermodulation που αποτελεί ακόμα πιο ύπουλο τύπο παραμόρφωσης αφού αφορά στη δυναμική συμπεριφορά δεδομένου κυκλώματος...
 



Μηνύματα
15.165
Reaction score
17.188
Υπάρχουν πρωτόκολλα μέτρησης ως προς την παραμόρφωση από ενδοδιαμόρφωση...Εδώ υπάρχουν μέχρι και για το Transient Intermodulation που αποτελεί ακόμα πιο ύπουλο τύπο παραμόρφωσης αφού αφορά στη δυναμική συμπεριφορά δεδομένου κυκλώματος...
Οι μετρήσεις δεν με συγκινούν, όπως έχω αναφέρει, παρά μόνο εαν συνοδεύονται και συσχετίζονται με την ακουστική επίπτωση στην εμπειρία ακρόασης, απο όποον τις παραθέτει. Εαν και δύσκολο, έτσι είναι τα πράγματα, δυστυχώς.

Οι μετρήσεις κατανοώ και δέχομαι ότι είναι ενα σημαντικό εργαλείο. Το σημαντικό θέμα δεν είναι εκεί όμως, αλλά τι έχουν να πούν και πως σχετίζονται με την ακρόαση και την εμπειρία αυτής (την οποία οι "αντικειμενικοί" δεν δέχονται καν χα χα, οπότε null. Κυρία Νούλα που λέμε απο εκεί βγαίνει. Ωραίο χοτ τρίκ έχουν κάνει για παραπλάνηση και συγχρόνως ψευδοεπιστήμη. ¨Ετσι χτίζεται το γκρόσο κόλπο, εμ πως για ?)) . Η γνωστική ψυχολογία και η νευροεπιστήμη, εαν και γίνονται προσπάθειες περιγραφής και συσχετισμού, θέλει προσοχή και λεπτούς χειρισμούς που η κοινότητα , όχι μόνο του Χαι Φαι αλλά και σε άλλους τομείς των θετικών επιστημών, λόγω το οτι γενικά είναι λίγο στόκοι χα χα, δν μπορούν να εξασφαλίσουν και βγάζουν βιαστικά συμπεράσματα. Αυτό δημιουργεί μια καινούργια πάλι cult κατάσταση ερμηνειών κλπ ενα νέο πεδίο αντιπαράθεσης απο αυτά τα γνωστά ηλίθια πεδία , που έχουν προηγηθεί στο χώρο του audio.

Πλάκα έχει για εμένα να τους βλέπω να αγωνίζονται και να ιδρώνουν.

Υπάρχουν ευτυχώς κάποιοι σοβαροί μελετητές και σκεπτόμενοι άνθρωποι, που έχουν επισημάνει αυτήν την "ελαφρότητα" της επιστημονικής κοινότητας στο θέμα αυτό και που παίρνουν την θέση, πολλών στοιχείων υπαρχόντων, ότι δεν υπάρχουν νόμοι που να γεφυρώνουν το ψυχολογικό με το φυσικό. Αυτό χωρίς καν να υπολογίσουμε ότι οι μέχρι τώρα μελέτες , καταδεικνύουν τεράστιο μέγεθος πολυπλοκότητας και ακρίβειας ερμηνείας στην σχέση μεταξύ ποσοτικής πληροφορίας (όπως για παράδειγμα νευρολογικής επεξεργσίας) και συνειδητής εμπειρίας.

Μειώνοντας και ρίχνοντας το επίπεδο τέτοιων πολυπλοκων εμεπιριών , μερος των οποίων είναι και η ακρόαση μουσικής .... σε κάποια λίγα κιόλας και επιλεκτικά , όχι ολιστικά νούμερα , τα οποία μάλιστα και επιπρόσθετα ακόμη δεν έχουμε βρεί τους κατάλληλους συσχετισμούς που δημιουργούν, καταλάβαίνω ότι είναι ψυχολογική ανάγκη ανθρώπων που δεν έχουν εμπιστοσύνη (μηδενική ή προβληματική σε βαθμό, δικαιολογώντας την με κάτι τέστ που έχουν την αξία τους αλλά υπέρμετρα τα μεγαλοποιούν) στις αισθήσεις τους αλλά και στην αισθητική τους κρίση. Η τόσο μεγάλη επιστημολογική έλλειψη εμπιστοσύνης, είναι όχι μόνο ανούσια (παρα μόνο σε επιστημονική βάση έχει και πάλι κάποια χρησιμότητα) στο απλό ακροατή αλλά και άκρως μη υγεινή. Είναι άνθρωποι , που τους έχω χαρακτηρίσει τεμπέληδες, που δεν νοιώθουν άνετα ψυχολογικά να κιονούνται με την αβεβαιότητα της κριτικής κρίσης, που απαιτεί και η ίδια ζωή εξάλλου.. Προιτμούν και πέφτουν στα χέρια της ¨αντικειμενικής" αλήθειας, λόγω της παραπλανητικής ασφάλειας που αυτή φάινεται ότι προσφέρει (προσδιδόμενης πολλές φορές απο αυτούς και υπερβάλλουσας χρησιμότητας και αντικτύπου αυτής ή λανθασμένης αλήθειας (ψευδοεπιστήμης) ,βαφτίζοντας την επιστήμη).

Για τα θέματα ειλικρίνειας, συνεννόησης συνομιλητών, αλλά και εύρεση της αλήθειας και τι σχέση μπορεί να έχουν οι εμεπιρίες με αυτήν , που είναι θέματα που πρέπει να σε απασχολούν και βλέπω σε απασχολούν, να βοηθήσω παραθέτοντας σαν αρχή μελέτης τα παρακάτω λίνκ. Απο τους πέντε ορισμούς της αλήθειας απο την αναλυτική ψυχολογία σου παραθέτω μια που είναι πιο κοντα σε έμενα, αυτό τον καιρό και διαβάζω όποτε ξεκλέβω χρόνο.

Αφου διαβάσεις (διαβάσετε) - σιγά μην χα χα - όλα αυτά και άλλα εκατό τόσα, θα καταλάβετε ότι έννοιες που χρησιμοποιούνται, ελαφρά τη καρδία είναι , μελέτημένες και πολυπλοκες.

Να σου κάνω μια αρχή, εισαγωγή ιστορικη - φιλοσοφική απο την αρχαιότητα Πλάτωνας, Αριστοτέλης .... ότι η αλήθεια ενός πράγματος είναι η πλήρης και ακριβής περιγραφή αυτού. Δηλαδή οι μετρήσεις, καθόσον δεν είναι πλήρως περιγραφή (και μάλιστα κατα Davidson και σύγχρονους, πρέπει να είναι και ολιστική (1 εκατ. φορές δυσκολότερο και εμπεριέχει και την εμεπιρία χα χα) ... δεν είναι αλήθεια. Ήδη δηλαδή απο τον ορισμό της αλήθειας απο πριν 2000 χρόνια. Κάτσε τε εσείς (και εγω) να τραβάτε (με) τις τρίχες σας (μας) χα χα. που είμαστε πιο πίσω και απο τον Πλάτωνα σε μόρφωση χα χα.

Για πολυ πιο γερά και θαρραλέα μυαλά, μετα τον Πλάτωνα κλπ έχουν ακολουθήσει πιο πολλά.

¨Εχει και φόρμουλα, εξίσωση εκφρασμένη μαθηματικά, για το τι είναι η αλήθεια (καθώς σε κόβω δυνατό στα μαθηματικά).

Eλπίζω να βοήθησα παραπάνω απο το κάθε IMD, στην προσέγγιση της αλήθειας. Ακολουθώ το παράδειγμα σου, του να στέκομαι και να απαντάω σε αυτά που εγω θεωρώ σημαντικά. (όχι ότι, ότι είπα ποτέ έδωσε κανένας σημασία χα χα, δεν τρέφω αυτάπάτες. Να έτσι για τον χαβά και τζερτζελέ. Ξεκίνα απο εδω , που είναι εύκολά και έχουν και βιβλιογράφία για περαιτέρω διάβασμα στα θέματα αυτα.). Εαν με ξαναρωτήσεις θα σου πω , έχουν ειπωθεί χιλιάδς φορές χα χα. Ενα revisite γενικά , ποτέ δεν κάνει κακό.

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.659
Reaction score
132.950
παραπλάνηση και συγχρόνως ψευδοεπιστήμη
Είναι η προσκόλληση σε "εμπειρίες ακρόασης" σε ένα αμιγώς τεχνικό θέμα, εν ετει 2022.

Βεβαίως, διανύουμε μια εποχή όπου η επιστήμη αντικαθισταται από την παπαροφιλολογία του φειζμπουκ και του τουιτερ, οπότε αυτά είναι αναμενόμενα.

Στο χαϊ ενδ, αυτά είναι η πεπατημένη του τας, όπου αν έχεις στοιχειώδεις τεχνικές γνώσεις, διαβάζοντας οποιοδήποτε άρθρο, καταλαβαίνεις πόσο τρόμπες άσχετοι και αερολογοι είναι όλοι αυτοί που προσπαθούν να στηρίξουν τον βωμό των ακροάσεων, για να θυσιάζουν κει πάνω τα γίδια του χαϊ ενδ, ώστε να αρμεξουν τα πορτοφόλια τους.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.895
Μηνύματα
2.921.896
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top