Accuphase, Luxman ή Pass....;

Μηνύματα
15.165
Reaction score
17.188
Είναι η προσκόλληση σε "εμπειρίες ακρόασης" σε ένα αμιγώς τεχνικό θέμα, εν ετει 2022.

Βεβαίως, διανύουμε μια εποχή όπου η επιστήμη αντικαθισταται από την παπαροφιλολογία του φειζμπουκ και του τουιτερ, οπότε αυτά είναι αναμενόμενα.

Στο χαϊ ενδ, αυτά είναι η πεπατημένη του τας, όπου αν έχεις στοιχειώδεις τεχνικές γνώσεις, διαβάζοντας οποιοδήποτε άρθρο, καταλαβαίνεις πόσο τρόμπες άσχετοι και αερολογοι είναι όλοι αυτοί που προσπαθούν να στηρίξουν τον βωμό των ακροάσεων.
¨Ακυρο, άκυρο μου χάκαρε το λογαριασμό ο Πρίνς. :D Δεν είνα δικά μου τα παραπάνω λεγόμενα -γραφόμενα. Πως είναι δυνατόν άλλωστε, είναι γνωστό τοις πάσι, ότι εγω είμαι ενα βλαχαδερό.:D

Εφυγα...... έχω καθυστερήσει .... τι τα θέλω αυτά τα χαζοπόστ. χα χα


Υ.Γ. : Νομίζω χα χα μην αρχίσεις τς σφαλιάρες , ότι λέω το αντίθετο χα χα. Ότι και τα δυο πρέπει να συμβαδίαουν χα χα. To Tas (και κανένας γενικά) δεν ξέρω τι λέει. χα χα
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.659
Reaction score
132.950
To Tas (και κανένας γενικά) δεν ξέρω τι λέει.
Εδώ δε ξέρεις τι λέει η βίβλος του τουλ.. 😂😜🤣
(Α ρε RDoherty, μας έφυγες νωρίς …)
Υπερβολικά νωρίς.

Ήταν η μόνη μου ελπίδα να ρίχνει χεσίδι στο στρατόπεδο της βλακειας, οι άλλοι είναι όλοι ευγενείς μη μου απτου.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.450
Reaction score
27.179

Μηνύματα
1.944
Reaction score
4.592
Υπάρχουν πρωτόκολλα μέτρησης ως προς την παραμόρφωση από ενδοδιαμόρφωση...Εδώ υπάρχουν μέχρι και για το Transient Intermodulation
Δεν είπα ότι είναι μη μετρήσιμο μεγεθος.
Υπάρχουν δύο τρεις διαφορετικοι τρόποι μέτρησης. Σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να αποτιμηθεί η ζημιά που κάνει σε όλο το ακουστο φάσμα.
Με ενδιαφερει η γνώμη σου και για τα υπόλοιπα επειδή έχεις ασχοληθεί πολύ σε θεωρητικό επίπεδο.
Δεν κρύβω ότι θεωρώ το αυτί το υπέρτατο εργαλείο...
Πολλοι επαγγελματίες συμφωνούν μαζί μου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.659
Reaction score
132.950
θεωρώ το αυτί το υπέρτατο εργαλείο...
Πολλοι επαγγελματίες συμφωνούν μαζί μου
Οι επαγγελματίες (μουσικοί και μηχανικοί ήχου) προτιμούν δια των ακροάσεων ως πιο "αληθινό" αυτό με την περισσότερη παραμόρφωση.

Δηλαδή, τα αυτιά τους είναι εντελώς χαλαζμενα (πιθανώς λόγω εργασιακής φθοράς και κόπωσης) και η άποψή τους (όσον αφορά κριτική μηχανημάτων με ακροάσεις) δεν στέκει.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.450
Reaction score
27.179
Οι επαγγελματίες (μουσικοί και μηχανικοί ήχου) προτιμούν δια των ακροάσεων ως πιο "αληθινό" αυτό με την περισσότερη παραμόρφωση.

Δηλαδή, τα αυτιά τους είναι εντελώς χαλαζμενα (πιθανώς λόγω εργασιακής φθοράς και κόπωσης) και η άποψή τους (όσον αφορά κριτική μηχανημάτων με ακροάσεις) δεν στέκει.
Αυτά πήγαινε πέστα στο φίλο σου τον μανέστρο που νομίζει ότι το αυτί του και η κριτική του ικανότητα είναι υπεράνω.
Πήγαινε και πεςτου ότι το αυτί του είναι χαλαζμένο.
Εγώ τα λέω αλλά μου λέει π@π@ριές και βαργιέμαι να του εξηγώ και να μην καταλαβαίνει. Εχει και κάποια ηλικία και δεν γράφει ο σκληρός , δεν δουλεύει καλά και η cpu , ε! τι να κάνω και γώ ?
Επιμένει ότι το 12ιντσο που έχει παίζ καλύτερα μεσαίες από οποιοδήποτε άλλο μιντ.
Του λέω ότι το μόνο που μπορεί να κάνει ως ακροατής είναι να ξεχωρίζει τις νότες . Χαίρω πολύ χαιρόπουλος.
Το αν το ηχείο του παίζ καλά ή ΓΤΠΚ δεν το καταλαβαίνει.
 

Μηνύματα
420
Reaction score
1.247
Επιμένει ότι το 12ιντσο που έχει παίζ καλύτερα μεσαίες από οποιοδήποτε άλλο μιντ.
😂😂😂
Οι μουσικοί ως ακροατές είναι «ιδιόρρυθμοι», κάποιοι δε «εξωπραγματικά ιδιόρρυθμοι».
Ίσως αυτό να δικαιολογείται από το γεγονός πως σπάνια ακούν μουσική από θέση ακροατή, απέναντι στην ορχήστρα. Συνήθως ακούν «περικυκλωμένοι» από αυτήν.
Κατά την πρακτική μου στο εξωτερικό, γνώρισα κάποιους (όχι και λίγους) μουσικούς που στο σπίτι άκουγαν με πολύ παράδοξο stereo «στήσιμο», τύπου αντεστραμμένου «τριγώνου». Δηλαδή τα θηριώδη ηχεία τους «έπαιζαν» αριστερά-δεξιά του καναπέ κι αυτοί άκουγαν «πλάτη», με το πρόσωπο αντικριστά στον τοίχο, στο 1μ. Συχνά συνόδευαν (εξάσκηση ίσως;)) παίζοντας παράλληλα και οι ίδιοι!
Στον επαγγελματικό «χώρο» υπάρχουν μεγάφωνα μεγάλης διαμέτρου, με «σφραγισμένο» σασί, που είναι «ζυγισμένα» για χρήση στη μεσαία περιοχή (υψηλά fs, Qts και SPL).

Pro-midrange (squawker) μεγάφωνα με «σφραγισμένο σασί» (sealed back).

 
Last edited:

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Τώρα το είδα αυτό, συγνώμη. Κάτι θα πήγε στραβά με το quοte μάλλον.

τι σημαινει κανονικο ηχειο?
Κανονικό ηχείο για μένα είναι το ηχείο που μπορεί να αναπαράγει σε λογικές στάθμες την δεύτερη οκτάβα.

οσοι ακουμε σε ηχεια βασεις χρονια εχουμε καποιο βιτσιο?
Ηχεία βάσης με sub ή χωρίς? Αν είναι χωρίς ναι έχετε βίτσιο. Δεν το λέω καθόλου αρνητικά, μακριά από μένα το kink shaming. Όπως την βρίσκει κανείς, το 2022 πλέον είναι καιρός να αποδεχτούμε την διαφορετικότητα.

balanced? τι μανια ειναι αυτη με το balanced οταν ειδικα δεν υπαρχουν πολλοι fully balanced ενισχυτες εκτος αν εννοοειτε να εχουν απλα balanced εισοδους.
Αναφέρομαι σε fully balanced. Είναι ντροπή ενισχυτής που στοιχίζει πάνω από χιλιάρικο (πόσο μάλλον 7-8 στην συγκεκριμένη περίπτωση) να έχει unbalanced εισόδους. Χρειάζεται πραγματικά περισσότερη τεκμηρίωση αυτό?

και σχεδιαση που παραπεμπει σε αλλες δεκαετιες?
τι νεωτερικο σας αρεσει προσωπικα στον σχεδιασμο ενισχυτων?
Να σας πω. Τάξη D. Για να μην μπλέξουμε με άλλα θέματα (feedback, error correction, switching τροφοδοτικά που επιτέλους είναι καλά κλπ.).

Επαναλαμβάνω οτι αυτά τα λέω έχοντας μεγάλο σεβασμό στον Νelson Pass και έχοντας σχετική μικρή εμπειρία στο audio. Δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση αν ο συγκεκριμένος ενισχυτής για τον οποίο μιλάμε είναι πολύ καλός. Οι 'απόψεις' μου σίγουρα δεν προέρχονται από το γούστο μου και την εμπειρία μου. Αλλά αν επιμένετε οτι το second harmonic distortion είναι κάτι επιθυμητό στην αναπαραγωγή ήχου, φοβάμαι ότι μιλάμε άλλη γλώσσα, δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.659
Reaction score
132.950
Αυτά πήγαινε πέστα στο φίλο σου τον μανέστρο που νομίζει ότι το αυτί του και η κριτική του ικανότητα είναι υπεράνω.
Οι μουσικοί ως ακροατές είναι «ιδιόρρυθμοι», κάποιοι δε «εξωπραγματικά ιδιόρρυθμοι»
Κοιτάξτε, με τόσο μεγάλη συνήθεια σε λαιβ, αυτό που σίγουρα διαθέτουν οι μουσικοί είναι αγάπη για τα δυναμικά πακέτο με υψηλά spl, κάτι που απλόχερα προσφέρουν τα ΡΑ ηχεία, και ιδίως ορισμένες μάρκες.

Οι κουρασμένοι μουσικοί, έχουν ανάγκη από ένα 4,5-σαρι να σέρνεται από μια ψόφια λάμπα, να ηρεμήσει το κεφάλι τους.

Και όλα τα ενδιάμεσα στάδια, πασπαλισμένα με θεωρίες χαϊ ενδ, συνωμοσίας και χρυσών αυτιών.

Όσον αφορά τα μηχανήματα, ας ειν' καλά το σιναντ και το σπινοραμα, δε ρωτάς κάτι άλλο κανέναν. 😋
 

Μηνύματα
15.165
Reaction score
17.188
Στον επαγγελματικό «χώρο» υπάρχουν μεγάφωνα μεγάλης διαμέτρου, με «σφραγισμένο» σασί, που είναι «ζυγισμένα» για χρήση στη μεσαία περιοχή (υψηλά fs, Qts και SPL).
Δηλαδή Ο Κος Χρήστος @christos77 , έχει δίκιο.

Ακούτε ρεμάλια @costas EAR και @JOHN MARKOU ? :D (Άιντε μάθαμε τώρα, μικροί μεγάλοι στο καφενείο).:D
 


Μηνύματα
15.165
Reaction score
17.188
Δεν είπα ότι είναι μη μετρήσιμο μεγεθος.
Υπάρχουν δύο τρεις διαφορετικοι τρόποι μέτρησης. Σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να αποτιμηθεί η ζημιά που κάνει σε όλο το ακουστο φάσμα.
Με ενδιαφερει η γνώμη σου και για τα υπόλοιπα επειδή έχεις ασχοληθεί πολύ σε θεωρητικό επίπεδο.
Δεν κρύβω ότι θεωρώ το αυτί το υπέρτατο εργαλείο...
Πολλοι επαγγελματίες συμφωνούν μαζί μου.
Όχι μόνο οι επαγγελαμτίες αλλά και οι πιο hard objectivists.

Ναι μετράνε 4 τόνους (άντε 7 ο Αμίρ χα χα) σε όλο το φάσμα με τόνους. WOW xa xa
Φαντάσου τώρα με τα εκατομμύρια αρμονικές σε εκατομμύρια συνδυασμούς της μουσικής ? χα χα
Αλλά κάποια βίβλος θα υπάρχει που θα λέει ότι είναι αρκετή αυτή η μέτρηση λόγω μάσκινγκ κλπ "επιστημονικά".
Το λινάριτυ της συσκευής ισχύος είναι ο σημαντικότερος παράγοντας και το πλήθος τους.
Δεν έχει τέτχια ο κουφογούρουνος , απλά PA έχει , και σταμάτα να γλύφεις.
Δεν είναι κακό να γλύφει κάποιος , αυτούς που εκτιμάει βαθύτατα. Το πρόβλημα καμιά φορά, είναι να έχει κάνει λάθος εκτίμηση.
Δηλαδή, τα αυτιά τους είναι εντελώς χαλαζμενα (πιθανώς λόγω εργασιακής φθοράς και κόπωσης) και η άποψή τους (όσον αφορά κριτική μηχανημάτων με ακροάσεις) δεν στέκει.
Ε, εαν εννοείς να τους λείπουν κάποιες υψηλές, αυτό δεν είναι πρόβλημα, πάλι αυτά που πρέπει και είναι σημαντικά να ακούσουν τα ακουνε. Κάποιες μελέτες λένε και το παράδοξο, ότι ακούνε και καλύτερα ορισμένες (μεσαία). χα χα.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.165
Reaction score
17.188
Δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση αν ο συγκεκριμένος ενισχυτής για τον οποίο μιλάμε είναι πολύ καλός.
Λες ε ?

Μπορεί εαν και δε το βλέπω, αυτός ο Pass είναι και λίγο άσχετος. :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.099
Reaction score
55.783
Λες ε ?

Μπορεί εαν και δε το βλέπω, αυτός ο Pass είναι και λίγο άσχετος. :D
Μιλάς γλαφυρά περί Nelson Pass μην αναφέροντας παράλληλα την παρακάτω ευρεσιτεχνία του που μπορεί να μειώσει σημαντικά μεταξύ διάφορων τύπων παραμόρφωσης και τα ποσοστά IMD - εννοείται εφόσον το κύκλωμα λειτουργεί σταθερά εντός των προδιαγραφών του,δηλαδή χωρίς φαινόμενα αποκοπής ισχύος.
Άσε που δεν αφορά κιόλας στις κλασσικές μονοτελικές τοπολογίες αλλά σε διαφορικά κυκλώματα - αυτά που ΄΄καταβαραθρώνουν΄΄ την έννοια μινιμαλισμού αφού απαιτούν διπλάσιο πλήθος εξαρτημάτων... :wink:
 
Last edited:

Μηνύματα
15.165
Reaction score
17.188
Μιλάς γλαφυρά περί Nelson Pass μην αναφέροντας παράλληλα την παρακάτω ευρεσιτεχνία του που μπορεί να μειώσει σημαντικά μεταξύ διάφορων τύπων παραμόρφωσης και τα ποσοστά IMD - εννοείται εφόσον το κύκλωμα λειτουργεί σταθερά εντός των προδιαγραφών του,δηλαδή χωρίς φαινόμενα αποκοπής ισχύος.
Άσε που δεν αφορά κιόλας στις κλασσικές μονοτελικές τοπολογίες αλλά σε διαφορικά κυκλώματα - αυτά που ΄΄καταβαραθρώνουν΄΄ την έννοια μινιμαλισμού αφού απαιτούν διπλάσιο πλήθος εξαρτημάτων... :wink:
Δεν μιλάω γλαφυρά για τον Pass αλλά για την άποψη που έχουν οι άλλοι για αυτόν και τις κατασκευές- σχεδιάσεις του.

Σε αυτό απάντησα (γλαφυρά). ;)

Προσπαθεί ο άνθρωπος respect.

Thanks για το λίνκ.
 
Last edited:

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.450
Reaction score
27.179
Άσε που δεν αφορά κιόλας στις κλασσικές μονοτελικές τοπολογίες αλλά σε διαφορικά κυκλώματα - αυτά που ΄΄καταβαραθρώνουν΄΄ την έννοια μινιμαλισμού αφού απαιτούν διπλάσιο πλήθος εξαρτημάτων...
Πές τα χρυσόστομε.
Πέσ τα όμως και κάπου αλλού , εκεί που πρέπει να τα ακούσουν , εκεί που έχουν κάνει την class d σημαία .
Και εσύ συμπεριλαμβάνεσαι σε αυτό φυσικά.Η μήπως όχι?
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.460
Reaction score
13.621
Αυτά πήγαινε πέστα στο φίλο σου τον μανέστρο που νομίζει ότι το αυτί του και η κριτική του ικανότητα είναι υπεράνω.
Πήγαινε και πεςτου ότι το αυτί του είναι χαλαζμένο.
Εγώ τα λέω αλλά μου λέει π@π@ριές και βαργιέμαι να του εξηγώ και να μην καταλαβαίνει. Εχει και κάποια ηλικία και δεν γράφει ο σκληρός , δεν δουλεύει καλά και η cpu , ε! τι να κάνω και γώ ?
Επιμένει ότι το 12ιντσο που έχει παίζ καλύτερα μεσαίες από οποιοδήποτε άλλο μιντ.
Του λέω ότι το μόνο που μπορεί να κάνει ως ακροατής είναι να ξεχωρίζει τις νότες . Χαίρω πολύ χαιρόπουλος.
Το αν το ηχείο του παίζ καλά ή ΓΤΠΚ δεν το καταλαβαίνει.
Αυθαδιαζεις γλεπω θα σε τακτοποιησω:gamer:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.895
Μηνύματα
2.921.894
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top