argi the butcher

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Καταρχην ευχαριστω τον Μανωλη Καστρουνη για την πολυτιμη βοηθεια που μου παρειχε σημερα.
Δοκιμασαμε και ειδαμε οτι
1 τα κρος στον pioneer ειναι για τα μπαζα, πιθανο αυτο να συμβαινει σε ολους τους av
Κοβαμε κατι απο τους 80 κυκλους και ο ενισχυτης αφηνε για πλακα να περνανε οι 150 κυκλοι
2 τα κλιπς ζουν μεχρι τους 20 κυκλους και φυτοζωουν στους 15, πιο κατω δεν υπαρχουν.Συντομα θα δοκιμασω και αλλα ΔΥΝΑΤΑ σαμπ να δουμε τι σαλια αφηνουν.
3 Κομπλαροντας και δοκιμαζοντας πολλα πραματα πανω στους ενισχυτες των κλιπς και στον pioneer καταλειξαμε σε καποιες ρυθμισεις.
4 Αυριο ελπιζω να εχω καμποσο χρονο να κανω το ιδιο με το audyssey.Σημερα φαγαμε ενα 4ωρακι φουλ +.
5 Οι εξαντλητικες δοκιμες πανω στο mcacc εφεραν αποτελεσματα πραγαμτικα αξιοζηλευτα.
Ο Μανωλης που ηταν σαφως πιο εξοικιωμενος με τον pio βοηθησε να τελειωσουμε μετα απο τοσες ωρες,
αν ημουν μονος
ουτε την φαση σε τοσα σαμπ δεν θα μπορουσα να μαζεψω , ουτε τον 72 να τελειωνα.Αξιο ακροασεων τολμω για πρωτη φορα να πω.Αυριο και τα νεα απο το audyssey, εστω και με το παλιο firmware.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: argi the butcher

6 τα RF λενε οτι κατεβαινουν μεχρι τους 33 κυκλους αν θυμαμαι καλα.Και καταιβαινουν......
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.656
Reaction score
4.265
Απάντηση: argi the butcher

1 τα κρος στον pioneer ειναι για τα μπαζα, πιθανο αυτο να συμβαινει σε ολους τους av
Κοβαμε κατι απο τους 80 κυκλους και ο ενισχυτης αφηνε για πλακα να περνανε οι 150 κυκλοι
Ανάλυσε το..
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: argi the butcher

οταν βαζεις το κρος στον 72 στους 80 κυκλους , υποτειθεται οτι παιζει συχνοτητες απο εκει και κατω.Απλα του φευγουν συχνοτητες και πανω απο τους 100 κυκλους.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: argi the butcher

Καποια στιγμη θα ηθελα να μετρησουμε και καποια ηχεια να δουμε αν η ευαισθησια που θετει ο καθε κατασκευαστης ειναι αυτη που θα βρουμε , ή που θα ειναι.
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.656
Reaction score
4.265
Απάντηση: argi the butcher

οταν βαζεις το κρος στον 72 στους 80 κυκλους , υποτειθεται οτι παιζει συχνοτητες απο εκει και κατω.Απλα του φευγουν συχνοτητες και πανω απο τους 100 κυκλους.
Το μετρήσατε με τεστ τόνων ή με γεννήτρια τόνων;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: argi the butcher

βαζοντας συχνοτητες απο το δισκακι της CARA βλεπεις οτι και με κομμενο σαμπ στους 80, συχνοτητες πολυ πανω απο τους 100 ακουγονταν απο το σαμπ.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.656
Reaction score
4.265
Απάντηση: argi the butcher

Μήπως μετρήσατε και εντάσεις σ αυτές τις συχνότητες;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: argi the butcher

Oχι , ισως αυριο με το δισκακι και την μεθοδολογια του stereophile να δω τι db βγαζει στο μετρο.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.656
Reaction score
4.265
Απάντηση: argi the butcher

Χμμμ,κάπου είχα ένα δισκάκι τόνων.Αν το βρώ θα κάνω και εγώ τα ανάλογα πειράματα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: argi the butcher

εχω καμποσα συχνοτικα -evalution -burn in .
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: argi the butcher

ναι , μετα δοκιμασα μονος μου καποια και ειχαν το ιδιο αποτελεσμα.
Εχω απο τους ναυτιλους (σαλιγκαρια)
απο τα wilson το σινεματζιδικο
2 stereophile
xlo
isotek (αυτο ειναι για αλλη δουλεια) (οπως και της purist)
και δεν θυμμαι τι αλλο
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: argi the butcher

Περιεργο....:112:

Αλλα θελω να το τσεκαρω για να ειμαι σιγουρος.....
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: argi the butcher

κανε τα ψυχοτεστ σου και μας λες.:126:
Στο μανωλη ελεγα οτι αυτο δεν βγαζει απλα την Pioneer αλλα και την πιστοποιηση ΤΗΧ που θετει κρος στους 80 και ο πιο κοβει οπου θελει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.613
Reaction score
132.814
Απάντηση: argi the butcher

κρος στους 80, ε?

χαχαχαχαα, ναι βρε, αλλά τι ράτσας κρος; μπάτεργορθ? λίνκβιτς? μπέσελ?:140:

και αφού βρεις τη "ράτσα", βρες και την τάξη της ράτσας, δηλαδή αν είναι δεύτερης ή τέταρτης τάξης, ή τες πα σε ποιά τάξη πάει σχολείο ρε παιδί μου, βρες κάτι.:136:

κατά τα υπόλοιπα, το να "κόβεις" στα 80 και να ακούς μια χαρά τόνους στα 100 είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.:144:

κι άσε βρε τα cd των stereophile-xlo-isotek, αφού ξεκινάς τέτχιες δουλειές, φτιάξε ένα cd με τόνους δικό σου! μα είναι πράματα αυτά?

που θα πάει, θα μεγαλώσετε...:138:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: argi the butcher

και τετχιο εχω και γεννητριουλα διαθετομεν, απλα πριν ομιλουσαμε για δισκακια.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: argi the butcher

κατα τα αλλα σημερον θα δω και καπχια αλλα πραματα.Μετα θα δουμε τι θα δουμε:126:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.613
Reaction score
132.814
Απάντηση: argi the butcher

να σου κάνω και μια πρόταση (όχι γάμου, μη πάει στο πονηρό το μυαλό σου):

μέτρα ελεύθερο το/τα σαμπ τι απόκριση έχουν στο χώρο, χωρίς κρος δηλαδή, με λευκό ή ροζ θόρυβο. ξαναμέτρα με άλλες θέσεις των σαμπ, λίγο μπρος, λίγο πίσω, λίγο λοξά, μετακίνησέ τα όπου μπορείς και μέτρα τι παίζουν σε κάθε θέση. α, ΚΑΙ ΜΗ ΜΕΤΡΆς ΜΌΝΟ ΣΤΗ ΘΈΣΗ ΑΚΡΌΑΣΗς, ΑΥΤΌ ΕΊΝΑΙ ΛΆΘΟς.

δες που τα δίνουν, που τσιμπάνε από μόνα τους, δες τις φυσικές αποκοπές τους, δες που σπάνε όταν ανεβαίνουν.

κόφτα χαμηλά, 40-50 το πολύ. άστα να παίζουν, με τον κόφτη στο "ον" σε διάφορες συχνότητες αποκοπής, ροζ ή άσπρο θόρυβο και δες που είναι πιο ομαλή η απόκριση.

ΞΑΝΑ μετακίνησέ τα μπρος πίσω να δεις τι αλλάζει, μαζί με τον κόφτη...

χρειάζεσαι έναν αναλυτή φάσματος κι ένα μικρόφωνο.

μετά τα παραπάνω, θα βγάλεις άκρη. αλλιώς, το να λες ότι "τό'κοψες" στους 70 κι έπαιζε στους 100 είναι δια την πανήγυρη...:143::138::137:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.881
Μηνύματα
2.921.052
Members
38.108
Νεότερο μέλος
gboliotis
Top