Ariston RD 11 S Vs Linn sondek Lp 12

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.089
Reaction score
1.609
Παλικάρια καλησπέρα σκέφτομαι για την αγορά ενός από τα δύο αυτά πικάπ τα κοιτάω χρόνια 50αρισαμε και πάντα ήταν στο πίσω μερος του μυαλού μου σαν εξαιρετικες πηγεσ, με ενημερώνετε σας παρακαλώ αν είναι αντάξια της φήμης και του θρύλου τους; Σίγουρα θα έχουν περάσει από τα χέρια σας παιζουν τόσο καλά; Θα ταπώσουν ηχητικά ένα Project Rpm 10 Carbon που έχω; Ας πούμε ότι και τα 3 είναι συντηρημένα σωστά και φοράνε και τα 3 την ίδια κεφαλοβελονα σαν μέτρο σύγκρισης. Το Ariston με τα χρόνια σταμάτησε να βελτιώνεται ενώ το Linn όχι; Βλέπω κάθε χρόνια και αλλαγές; Δεν βρίσκω και πολλές πληρ για το Άριστον, είναι σημείο αναφοράς όπως λένε τα περιοδικά και το Ίντερνετ η όλα αυτά τελικά είναι χαλί Εντ μπαρουφες….
 

Μηνύματα
771
Reaction score
969
Σε πολλές συζητήσεις με ανθρώπους που ασχολούνταν επαγγελματικά μα και για ιδιωτική χρήση, αυτό που μου είχαν πει είναι ότι το Linn Sondek είναι απλά ένα υπερτιμημένο πλατώ.Πραγματικα καμία σχέση η "θεοποίηση" του,κ τα χρήματα που ζητάει ,για αυτά που δίνει.
Στην κατηγορία τιμής που είναι,θα έπαιρνα πολύ καλύτερα ένα Micro Seiki η' ένα Sota, παρά αυτό.
Έχει γίνει απλά τέτοια προώθηση του συγκεκριμένου που για πολλούς έχει περάσει απλά σαν ένας κρυφός πόθος.Χωρις βέβαια να έχει καμία σχέση θεωρώ αυτό που θα δώσει για τα χρήματα που ζητάει.Γνωμη μου
 

Μηνύματα
1.346
Reaction score
666
To Linn για να φτάσει να γίνει όπως το βλέπεις σήμεραα θέλει πολλά λ7 και φυσικά δεν τα αξίζει ούτε για πλάκα. Αποψή μου βρες τον καλλίετρο τρόπο να σταθεροποιήσεις τις στροφές στο πικάπ που έχεις και ρίξε τα λ7 σου στην καλλίτερη κεφαλή που ταιριάζει στον βραχίονά σου. Εκει μην κάνεις τσιγκουνιές και όντως θα ανταμειφθείς.....
 

Μηνύματα
27.793
Reaction score
26.131
Καλύτερα ψάξε ένα denon dp 59, ή κάτι αντίστοιχο . Ακόμη καλύτερα ένα sansui sr 929 .
Πικαπάρες αμφότερα .
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.089
Reaction score
1.609
Σε πολλές συζητήσεις με ανθρώπους που ασχολούνταν επαγγελματικά μα και για ιδιωτική χρήση, αυτό που μου είχαν πει είναι ότι το Linn Sondek είναι απλά ένα υπερτιμημένο πλατώ.Πραγματικα καμία σχέση η "θεοποίηση" του,κ τα χρήματα που ζητάει ,για αυτά που δίνει.
Στην κατηγορία τιμής που είναι,θα έπαιρνα πολύ καλύτερα ένα Micro Seiki η' ένα Sota, παρά αυτό.
Έχω Sota πραγματικά παίζει πολύ καλά!
Καλύτερα ψάξε ένα denon dp 59, ή κάτι αντίστοιχο . Ακόμη καλύτερα ένα sansui sr 929 .
Πικαπάρες αμφότερα .
Γιάννη δεν είναι το θέμα να πάρω πικαπ πικαπ έχω, απλα σκεφτομαι την απόδοση vs φήμη των 2 συγκεκριμένων μοντέλων.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.793
Reaction score
26.131
Και τα δύο που τα έχω συγκρίνει με το 929 ήταν αντελώς αδιάφορα , στον ήχο τους.
Το 929 έχει παλμό , τσαμπουκά , έχει νεύρο . Τα ARISTON , LINN SONDEK ήταν απλά αδιάφορα.
Μιλάμε για τρείς ίδιες DENON DL 304 με 30 ώρες η κάθε μία , και με σχεδόν ίδιες τάσεις εξόδου. 0,18, 0,19, 0,17 mv .
Το DP 59 μού έκανε ιδιαίτερα καλή εντύπωση , πολύ κοντά στο 929 . Ισως όχι τόσο ακριβές όσο το 929 , αλλά κοντά .
 

Μηνύματα
771
Reaction score
969
Αφού έχεις εμπειρία από Sota,θεωρώ ένα SOTA Star Sapphire θα σου παίζει πολύ καλύτερα ,κ χωρίς προβλήματα από ένα Linn Sondek
 

Μηνύματα
491
Reaction score
653
Καλησπέρα το Ariston το έχω ακούσει παλιά, το Linn το είχα αρκετά χρόνια. Πολύ καλά και τα δύο. Το Linn από τα πιο μουσικά που υπάρχουν με προϋπόθεση να φορά τον Ittok. Θα με ρωτήσεις γιατί το έδωσα. Το μικρόβιο της αλλαγής και μου την έσπαγε η εύκολη απορρύθμιση της ανάρτησης. Το πικάπ είναι ένα πολύ δύσκολο σπορ. Η απόδοση του εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και υπάρχει αυτό που λέω fine tuning. Για να μη σε ζαλίζω το Linn αξίζει και υπάρχει ένα τεράστιο upgrade path. Αν βρεις σε λογική τιμή μιας και οι τιμές έχουν ξεφύγει.Βέβαια όταν ένας ρωτά τη γνώμη των άλλων ο καθένας γράφει το κοντό και το μακρύ του (sorry) για τι ποιο θεωρεί καλύτερο και όχι απαραίτητα για τα συγκεκριμένα που ενδιαφέρουν...
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.089
Reaction score
1.609
Αφού έχεις εμπειρία από Sota,θεωρώ ένα SOTA Star Sapphire θα σου παίζει πολύ καλύτερα ,κ χωρίς προβλήματα από ένα Linn Sondek
Τα Sota τα ξέρω καλά είναι πολύ τίμια για τα χρήματα τους όμως και πολύ σπάνια για Ελλάδα!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.211
Reaction score
20.906
Το RD11s ήταν ένα λογικής τιμής και σωστά φτιαγμένο πικάπ με ανάρτηση.

Το Linn ήταν και είναι ένα υπερβολικά ακριβό και γελοίο κατασκεύασμα. Γελοίο, διότι απαιτούσε να το σηκώσεις σε ράμπα για να του ρυθμίσεις την ανάρτηση, από κάτω, λες και ήταν αυτοκίνητο. Συγκρίνοντας αυτό το πρόβλημα με τα αλενάκια ρύθμισης της ανάρτησης ενός Systemdeck από πάνω, ακόμη on-the-fly, εν λειτουργία, απλώς βάζεις τα γέλια για το IQ αυτών που αγόραζαν το Linn, καθώς και για την παροιμιώδη αμεροληψία των "ρηβιούερς" που το εξυμνούσαν. Βέβαια, αυτή η σχεδιαστική κακοτεχνία και δυσκολία ρύθμισης του Linn είναι που τρέφει τον ψυχαναγκασμό όσων επιμένουν ακόμη και σήμερα να χρησιμοποιούν αυτήν την αηδία. Σημειωτέον, πως δεν θυμάμαι αν και πώς ρυθμίζεται η ανάρτηση του RD11s.

Πάντως, αμφότερα τα ανωτέρω -και το Systemdeck- είναι πικάπ με ανάρτηση, και όπως συμβαίνει με κάθε πικάπ με ανάρτηση που λειτουργεί στοιχειωδώς σωστά, δεν πάσχουν από αρνητική ανάδραση, δηλαδή η απόδοση του μπάσου δεν επηρεάζεται από αυτά. Όμως, για να φτάσει ένα πικάπ να παίζει άριστα και να ταπώνει τους αντιπάλους του, η απουσία ακουστικής ανάδρασης δε φτάνει.

Χρειάζεται και μια καλή κεφαλή, η σκληρότητα της ανάρτησης της βελόνας της οποίας πρέπει να ταιριάζει με την ενεργό μάζα του βραχίονα. Εάν αυτό δεν συμβαίνει, η ποιότητα ήχου του συστήματος είναι πολύ φτωχή, διολισθαίνοντας είτε προς την απουσία του μπάσου, είτε προς το υπερβάλλον και ασαφές μπάσο. Σημειώστε εδώ, πως λέγοντας καλή κεφαλή εννοώ ότι αυτή τουλάχιστον και οπωσδήποτε θα έχει ελλειπτική ακίδα, διότι αν έχει σφαιρική (κωνική), η θέση της είναι στα σκουπίδια.

Δηλαδή, για πολλοστή φορά (Σπίνουλα, πού είσαι ρε ψυχή!), η φράση "πήγα στου Μιχάλη χτες και άκουσα το πικάπ του που γαμ31 και δέρνει, όχι σαν του Γιάννη που ξύνουν τα φλάουτα", δεν μου λέει τίποτα. Για εσάς, δεν ξέρω...

Γιώργο, έχω περάσει από αυτό το στάδιο. Εκ πείρας, πάρτα και τα δύο, είτε μαζί, είτε χωριστά, πρώτα το ένα, αργότερα το άλλο. Κι όταν τα βαρεθείς, πούλησέ τα, δεν έγινε και τίποτα...
 


ika

News
Μηνύματα
14.649
Reaction score
13.461
O Xerxes δεν τα χτύπαγε άνετα?
Στα ίδια λ7 πάντα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.133
Μηνύματα
2.889.786
Members
37.994
Νεότερο μέλος
JimmyVas1978
Top