Fiber γενικότερα

Μηνύματα
1.439
Reaction score
1.193
Σήμερα ήρθε ο τεχνικός για εγκατάσταση οπτικής ίνας. Ζήτησα να περάσει στο σπιράλ που έχω το utp και την οπτική μου είπε πως δε γίνεται όμως και ύστερα από επιμονή δική μου καθώς ξέρω πως γίνεται μου είπε πως πρέπει να έρθει εξωτερικό συνεργείο ώστε να κάνει αυτή τη δουλειά οπότε θα πάρω τηλέφωνο από Δευτέρα να κλείσω ραντεβού
Δύο ερωτήσεις:
1) Για δική μου τελειομανια έχω δει πως περνάνε οπτική ίνα μέσα σε ένα ημιδιάφανο πλαστικό σωληνάκι προφανώς για προστασία.
Μπορώ να προμηθευτώ από κάπου τέτοιο σωλήνα να το περάσω μέσα στο σπιράλ και μόλις έρθουν απλώς να περάσουν ευκολότερα την ίνα μέσα και να τελειώσει το όλο θέμα;
Αν υπάρχει στο εμπόριο υπάρχουν διαστάσεις; Τι πρέπει να ζητήσω;
2) Μέτρησε αν υπάρχει σήμα και μου είπε είναι οριακό. 29.5 db είδα πως το φως φαινόταν έντονα σε ένα σημείο της οπτικής κατά τον έλεγχο οπότε μάλλον κάτι δε πήγε καλά στην ένωση.
Του ζήτησα να το δηλώσει σαν βλάβη ώστε να το διορθώσουν μη τυχόν σε πολύ ζέστη η κρύο μεγαλώνει κι άλλο η απώλεια αλλά μου είπε δε γίνεται καθώς είναι μέσα στα όρια.τι γνώμη έχετε;
 


Μηνύματα
1.439
Reaction score
1.193
Χωρίς να γνωρίζω όταν μου είπε είναι οριακό αυτό σκέφτηκα. Μου είπε σαν δικαιολογία πως έχει δει να παίζει και με 31db.Πόσο δύσκολο είναι να δηλωθεί βλάβη;
Πόσο είναι το ιδανικό εύρος;
Όσον αφορά το σωλήνα; Μπορώ να βρω;
 

Μηνύματα
4.214
Reaction score
3.973
Θεωρητικά είναι επιτρεπτό μέχρι 27 ανάλογα το σπλιταρισμα που δέχεται μέχρι εσένα. Η αλήθεια είναι ότι αρκετοί ίσως παίζουν χωρίς πρόβλημα και με μεγάλο θόρυβο. Εξαρτάται από την δουλειά που κάνεις στο δίκτυο.
Σωλήνες μπορείς να προετοιμάσεις ότι θέλεις. Αν σου πούνε κάτι πες η σε αυτούς που πέρασα η ακυρώστε την αίτηση και θα στο περάσουν. Αυτοί θα πληρωθούν και για τους σωλήνες που θα έβαζαν σε σένα.
 

Μηνύματα
1.439
Reaction score
1.193
Και η χαμηλότερη τιμή που μπορεί να δω ποια είναι εάν το ραβανί είναι 27;
Να ξέρω ώστε να τους πιέσω όσο μπορώ.
Σωλήνας υπάρχει στο εμπόριο να τον αγοράσω εγώ και να τον βάλω; Φαντάζομαι δε θα είναι και κανένα τρομερό κόστος για 10 μετρα που θέλω
Λίγο που έψαξα στο ίντερνετ δε βρήκα κάτι σε μεγάλα μαγαζιά με ηλεκτρολογικό υλικο
Ο σημερινός δεν ίδρωσε το αυτί του παντος όταν του είπα τρύπες στο σπίτι δε κάνω. Αν περνάει στο σπιράλ καλώς αν όχι μένω στο χαλκο
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.765
Μηνύματα
2.916.612
Members
38.094
Νεότερο μέλος
margarita82!
Top