FOCAL BIRD ...για κλάματα!

Μηνύματα
155
Reaction score
13
Καλησπέρα σας, αν και δεν ξερω αν είναι το σωστο σημείο να το ανεβάσω. Πρόκειται για τον ενισχυτή που συνοδεύει τα ηχεία bird της focal. Πρόκειται για ολοκληρωμένο με ενσωματωμένο σαμπ 6.5 ιντσων και dac.
Το περασμένο καλοκαίρι ο ενισχυτής άρχισε ξαφνικά να σβήνει. Τον πήγα σε τεχνικό ο οποίος τον επισκεύασε και για έναν χρόνο σχεδόν έπαιζε χωρίς πρόβλημα.
Πριν από ένα μήνα όμως, έκανε έναν περίεργο θόρυβο σαν τρίξιμο κάθε φορά που τον άνοιγα και προφανώς δεν λειτουργούσε καθόλου.
Τον πήγα πάλι για επισκευή και μετά από μερικές ημέρες ο τεχνικός με ενημέρωσε ότι δυστυχώς δεν μπορούσε να γίνει τιποτα, επειδή είχε καεί η πλακέτα και δεν επισκευάζεται. Αλλη πλακέτα της εταιρίας μου είπε μάλλον κρίνεται ασύμφορη η αντικατάσταση, γιατι ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι εντελώς ψηφιακός και δεν παίρνει επισκευή.
Εγώ τώρα τί κάνω; Τον πηγαίνω στα σκουπίδια αφού δεν επισκευάζεται; Μήπως οι τεχνικοί δεν τους συμφέρει να ασχοληθούν με τέτοια μηχανάκια;
Σας επισυνάπτω και μερικές φωτογραφίες από το εσωτερικό του μήπως και κάποιος φίλος έχει καμιά ιδέα...
 

Attachments


Μηνύματα
355
Reaction score
357
Ο τεχνικός ήταν ο ίδιος και στις δυο περιπτώσεις?
Συνήθως όλα επισκευάζονται, αρκεί να μπορεί και να θέλει ο τεχνικός
με την προϋπόθεση να βρίσκονται τα αναγκαία ανταλλακτικά.
Μερικές επισκευές στην πλακέτα είναι τόσο λεπτοδουλειά που οι τεχνικοί τις αποφεύγουν.
Στην θέση σου θα ρώταγα και άλλους τεχνικούς.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.348
Reaction score
21.433
Η συσκευή αυτή είναι τόσο συμπαγής, δηλαδή περιέχει τόσα πολλά πράγματα, που δεν αξίζει να την αντικαταστήσεις με άλλες, διατηρώντας τα υπάρχοντα ηχεία, που εδώ που τα λέμε, δεν είναι και τίποτε σπουδαίο.

Αν χρησιμοποιούσες αυτό το σύστημα σε τηλεόραση, στη θέση σου θα το πετούσα στην ανακύκλωση όπως είναι και θα έπαιρνα μια ηχομπάρα με subwoofer.
 

Μηνύματα
155
Reaction score
13
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..Μαλλον δεν είναι εύκολο απ΄οτι καταλαβαίνω νατο επισκευάσει κάποιος ή δεν θα υπάρχει αντίστοιχη πλακέτα. Πάντως ο τεχνικός που το είδε (ναι, είναι ο ίδιος) μου είπε ότι η ποιότητά του εσωτερικά δεν αντιστοιχούσε στην τιμή που πωλούνταν κάποτε από την focal.
 

ika

News
Μηνύματα
15.609
Reaction score
14.320
Από τις φωτό φαίνεται πως η πλακέτα είναι SONAVOX 630302 v2.
Δεν τους στέλνεις ένα mail, μήπως και σου προτείνουν κάτι?
 

Μηνύματα
155
Reaction score
13
Αυτοί, απ΄οτι ξέρω, τώρα ασχολούνται με ηχοσυστήματα αυτοκινήτου. Εξάλλου ο τεχνικός που το είδε μου είπε οτι οποιαδήποτε αλλαγή πλακέτας είναι ασύμφορη οικονομικά..
 

ika

News
Μηνύματα
15.609
Reaction score
14.320
Μπορεί να έχουν και ΟΕΜ κομμάτι και επειδή ρωτόντας πας στην πόλη, δεν χάνεις τίποτα να τους στείλεις email.
Το πολύ να σου απαντήσουν πως δεν έχουν να σου προτείνουν κάτι.
Έχουν και στην Ευρώπη υποκαταστήματα, για θέματα δασμών αν φτάσεις σ' αυτό το σημείο.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.896
Μηνύματα
2.921.933
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top