Fullrange speaker Axis AX-8HR

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
Με τα φιλτρα ειναι οι μετρησεις ,αφιλτρο ειχα κανει στη αρχη ενα κουτι να το δοκιμασω σαν κεντρικο ... να πω παντως τωρα δεν ξερω η ιδεα ειναι , οτι προς τα κατω ξεχειλωνει κιαλλο με το παιξιμο...
ενα ειναι το σιγουρο οτι καθε οργανο ακουγεται πολυ φυσικο πλεον , στις χαμηλες παραμορφωσεις οφειλεται αυτο? δεν ξερω και το περιεργο ειναι οτι εχει χαμηλοτερες και στις υψηλες που θεωρητικα ειναι προνομιο των τουιτερς, τι να πω ....
Ευχαριστω τον Χαρη για την ιδεα και οποιες συμβουλες και προπαντων που καταλαβε τι θελω ...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.663
Reaction score
132.966
Το να κόψεις είναι εύκολο, το να δώσεις 7 db όχι και τόσο, πάντα με δεδομένη την ισχύ του ενισχυτή και του μεγαφώνου!
Όχι βρε, κει πάνω στους 15 χιλιοκυκλους και 10db να δώσεις σιγά την ισχύ που θέλουν, κολοκύθια τουμπανα.

Το εχω πει εχει θεμα ψηλα ακουγεται
Ναι, τώρα κάνει μία τρελή βουτιά από τους 10 χιλιοκυκλους, φυσικά ακούγεται πολύ αυτό. Υπομονή στο στρώσιμο, η χαλάρωση της συνολικής ανάρτησης του μεγαφώνου θα φέρει σημαντική μεταβολή στην απόκριση. Δώσε για 12-24 ώρες κανα τόνο χαμηλών να στρώσει σε ντετε, αλλιώς μπορεί να χρειαστεί κανας μήνας τουλάχιστον.

Ψηλά είναι θέμα hardware που δεν διορθώνεται με κανένα eq , όσο και να σπρώχνεις απλά δεν γίνεται.
Μπα, τα εκουαλαιζερ κάνουν θαύματα. Δεν είναι πρόβλημα.

καθε οργανο ακουγεται πολυ φυσικο πλεον , στις χαμηλες παραμορφωσεις οφειλεται αυτο?
ΝΑΙ. Κι η παραμόρφωση της δυναμικής συμπίεσης ειναι σημαντική προς αυτή την κατεύθυνση.
 

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
Το αφηνω να στρωσει σαν το παλιο καλο κρασι 8-), αλωστε ειναι ωραια και η μεταμορφωση εχεις κατι να περιμενεις ...
Να πω οτι ολα τα σχολια ειδικα τα αρνητικα ειναι αυτα που θα με βοηθησουν να το βελτιωσω οσο γινεται δε θελω να χαιδεψω κατι ..οποτε βαρατε ετσι?

Να πω επισης οτι περι κατασκευης καμπινας περαν του μεγαλυτερου παχους ειδικα της μπαφλας (τα εσωτερικα λιτρα τα ιδια φυσικα) αλλαξα θεση στη τρυπα για να εχει λιγοτερα μετρα εσωτερικης καλωδιωσης ειδικα η αποσταση φιλτρο-μπορνες και εν συνεχεια προς μεγαφωνο .
Οι ακμες δεν στρογγυλεψαν παρα την προτροπη του Χαρη ,περιθλασεις και ταγνωστα ξερετε , γιατι θα μου χαλαγε τη εμφανιση τουλαχιστον οπως το βλεπω εγω το αφησα με γωνιες και την ποιο κλασικη εμφανιση .Δεν ξερω πως θα επαιζε αν ειχε τη χοανη πισω και οχι μπροστα (νομιζω οτι την τρωω φατσα την ακτινοβολια μπορει και να ειναι η ιδεα μου )αλλα φυσικα δεν ηθελα να ξεφυγω απο τα αρχικα σχεδια .
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
Αν σου είναι εύκολο ανέβασε μια μέτρηση από απόσταση 20 εκατοστών, μπροστά ακριβώς από το κέντρο του μεγαφώνου.
 

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
εχω αλλη μια να κανω και μπροστα στη χοανη, οτι αλλο απο μετρησεις πειτε μου να τα κανω μαζεμενα με την πρωτη ευκαιρια η αλλη με σκαναρει...:cautious:
 
Last edited:


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Η μέτρηση στο στόμα της κόρνας πρέπει να γίνει με το μικρόφωνο τοποθετημένο ακριβώς εκεί που τελειώνει το στόμα ή και 1 cm μέσα σε αυτό.

Υποψιάζομαι ότι στα 20 cm αυτό που μέτρησες περιλαμβάνει και τον χώρο.
[DOUBLEPOST=1480614539][/DOUBLEPOST]Είναι πολύ καλό πάντως.

Δώσε τους 100 ώρες σε χαμηλές έως μέτριες εντάσεις και μετά κάνε μια πρώτη ακρόαση στις εντάσεις που συνήθως ακούς.

Όταν σταματήσει να αλλάζει η συμπεριφορά τους τότε θεωρούνται στρωμένα.

Υ.Γ. Ποιόν ενισχυτή χρησιμοποιείς?
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
Θες οπωσδήποτε δεύτερο δρόμο για ψηλά.
Η βουτιά μετά τους 10 KHz είναι μεγάλη και δεν είναι απλή ακύρωση.
Όσο και να δουλέψουν αυτό δεν θα αλλάξει. Δεν κάνει διαδρομή εκεί το μεγάφωνο.
 

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
μαζι γραφαμε...τα ιδια ηθελα να πω, http://www.falconacoustics.co.uk/dr...7tffncg-h1396-04-tweeter-prestige-series.html

βολευει να χρησιμοποιηθει ακριβως απο κατω το δουλευει και ο παππους εκει ψηλα μετα τα 7κ το ιδιο , γιατι πανω απο το ηχειο βγαινει οφ αξις ψηλα απο κατω μπορω να τοχωνεψω και προσεγγισω καλυτερα
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
μαζι γραφαμε...τα ιδια ηθελα να πω, http://www.falconacoustics.co.uk/dr...7tffncg-h1396-04-tweeter-prestige-series.html

βολευει να χρησιμοποιηθει ακριβως απο κατω το δουλευει και ο παππους εκει ψηλα μετα τα 7κ το ιδιο , γιατι πανω απο το ηχειο βγαινει οφ αξις ψηλα απο κατω μπορω να τοχωνεψω και προσεγγισω καλυτερα
Μια χαρά σε βρίσκω. Ένα τέτοιου μεγέθους είχα κατά νου να σου προτείνω.
 

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
κοιτα τι γινεται ομως , θεωρω οτι δε θα εχω θεμα αλλα , το ax ειναι 92 db κατα την grandient, το τουιτερ 91 db κατα την seas, το ax ομως εχει φαει φιλτραρισμα και εχει πεσει σε db οποτε λογικα δε θα εχω θεμα ενα ερωτματικο ομως κατα ποσο ειναι κοντα οι δηλωθησες μετρησεις των μεγαφωνων διαφορετικων εταιριων ειναι θεμα...
θα μου πεις , ρε φιλε εδω εχεις το χαος τι ψαχνεις να βρεις αλλα λεμε μια που ειναι να γινει σωστα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
Στη περιοχή που το θέλεις είναι παραπάνω από 92. Με σωστό φιλτράρισμα και την ομαλή πτώση που έχει ποιο ψηλά θα δέσει άψογα.
 


Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
Aπο το lx521...
Crossover to the tweeter was first planned for 5 kHz. The crossover has to be steep, because the separation between upper midrange and tweeter tends to be acoustically large, which causes irregularities and narrowing of the vertical polar response. The LR4 crossover affects the frequency response for +/-1 octave around the crossover frequency. Below 5 kHz the dispersion from a 1" dome tweeter is wide and influences the dipole response of the summed drivers negatively. The LR4 crossover was therefore moved to 7 kHz. This also helps to hide front and rear tweeters from each other so that they only interfere in desired dipole fashion at large off-axis angles. This is also the reason for widening the baffle shape around the tweeters.
Eνταξυ αφηστε τα περιδιπολης ακτινοβολιας δε θα εχω πισω αλλο, η υπογραμισμενη τι εννοει ,οτι πρωτης ταξης εχει σαν αποτελεσμα μικρη πολικη αποκριση?και αυτο γιατι εχει ακυρωσεις απο το αλλο μεγαφωνο στο σημειο κρος που την επηρεαζει?
Περαν αυτων σε ποιο σημειο? στα 5k θα αποφυγω πολυ πιθανον τη χρηση του δευτερου φιλτρου που εχει το κιτ
Στα 8κ οχι, αλλα περαν αυτων στα 5 γινεται αντιληπτο το κροσ, αλλα αποφευγω το ενα φιλτρο του κιτ και ειναι και περισσοτερο γραμμικο ομως απο τα 5 (θεωρωντας οτι θα βελτιωθει ακομη περισσοτερο η λειτουργια του μεγαφωνουν που θα αποφορτιστει απο καποιες συχνοτητες)και ισως καλυτερη πολικη αποκριση ,
ενω στα 8κ μενει αλλα δε γινεται αντιληπτο? και περαν αυτων τι ταξεως?
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Θες οπωσδήποτε δεύτερο δρόμο για ψηλά.
Η βουτιά μετά τους 10 KHz είναι μεγάλη και δεν είναι απλή ακύρωση.
Όσο και να δουλέψουν αυτό δεν θα αλλάξει. Δεν κάνει διαδρομή εκεί το μεγάφωνο.
Μην ξεχνάς ότι δεν έχουμε να κάνουμε με tweeter, αλλά με ένα fullrange με whizer μετρημένο στα 20 cm.

π.χ στο 1μ δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα




Tο σωστό είναι να το μετρήσει στην θέση ακρόασης και μετά να αποφασίσει αν και εφόσον θα βάλει tweeter.
 

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
Παιδες οτι κανω τον καινουργιο χρονο, εχουμε στρωμενα κατω γιορτες κλπ μετα τα πειραματα ,εχω κατι τουιτερς καβα κατι πηνια ,πυκνωτες θα δοκιμασω ,σε καθε περιπτωση τα συγκεικριμενα παιζουν πολυ καλυτερα απο τα προηγουμενα, η ποιο διαφανη μεσαια , κανει τη μεγαλη διαφορα αυτα με τις φωνες και τα πνευστα που λεει ο πετρος δεν τα ακουω ισως γιατι δεν εχω καλυτερο μετρο συγκρισης .
Απτην αλλη το ολο ηχειο ειναι φτιαγμενο ως fullrange και η ομορφια του βρισκεται στην απλοτητα της σχεδιασης και ως αυτη ακουγεται και ετσι , ομως μονο μεγαλη μπουκια θα φαω οποτεδε λεω κατι αλλο θα δουμε :).αλλη μια φωτο χωρις φλας πολλα φιλια:)
DSCN2185[1].JPG
 





Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.898
Μηνύματα
2.922.025
Members
38.109
Νεότερο μέλος
vichygeo1
Top