Fullrange speaker Axis AX-8HR


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
πες και το σωστο φιλτραρισμα ποιο ειναι... που και ποσο κοφτα?
Δεν εννοώ κάτι περίεργο. Απλά το φίλτρο να κόβει επαρκώς το ένα μεγάφωνο και να μην μπαίνει στη περιοχή του άλλου.
Το λέω αυτό επειδή υπάρχουν φίλτρα στην είσοδο του πλήρους φάσματος μεγαφώνου και επιπλέον πολύ ψηλά βγάζει αρκετή στάθμη.

Μετά κατάλαβα ποιον εννοούσες λέγοντας παππού.

Στην περιοχή που ασχολούμαστε παίζουν ναι μεν μόνο αρμονικές, ουσιαστικά, αλλά είναι αυτές που διαχωρίζουν τα όργανα και δίνουν ταυτότητα.
Αν για παράδειγμα σε ένα βιολί και ένα κλαρίνο αποκόψεις τις αρμονικές δεν αντιλαμβάνεσαι ποιο παίζει.
 

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
To καταλαβα, γιαυτο εβαλα και τα πινακακια, ελαχιστα οργανα ειναι πανω απο 10κ και αυτα ειναι τα τελιωματα των αρμονικων τους, οπως και να εχει λειπουν η ειναι σε χαμηλοτερη σταθμη αρκετα απο το υπολοιπο οποτε ειναι σαν να μην υπαρχουν τελοςπαντων θα δωσουν κιαλλο αερα στα οργανα φανταζομαι ,κοιταξα πυκνωτες και λοιπα πηνια εχω αλλα ειναι μεγαλυτερα, μιας και κοψιματα εκει ψηλα ποιος κανει... πηνιομετρο δεν εχω για να ξετυλιξω και να το φερω εκει που πρεπει να πειραματιστω θα δω του χρονου τι και πως .
σεναριο με 1mf μονο στο τουιτερ παιζει? κοψιμο δηλ στα 10κ εκει που βουταει το μεγαφωνο, ποιο ο λογος να κοψω δηλ κατι που δε παραγεται ?θα γλιτωσω και τα φιλτρα στο fullrange.
αν οχι ποιος τυπος , λινκουιτσ, μπατεργουορθ,σολεν σπλιτ, μπεσελ?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
To καταλαβα, γιαυτο εβαλα και τα πινακακια, ελαχιστα οργανα ειναι πανω απο 10κ και αυτα ειναι τα τελιωματα των αρμονικων τους, οπως και να εχει λειπουν η ειναι σε χαμηλοτερη σταθμη αρκετα απο το υπολοιπο οποτε ειναι σαν να μην υπαρχουν τελοςπαντων θα δωσουν κιαλλο αερα στα οργανα φανταζομαι ,κοιταξα πυκνωτες και λοιπα πηνια εχω αλλα ειναι μεγαλυτερα, μιας και κοψιματα εκει ψηλα ποιος κανει... πηνιομετρο δεν εχω για να ξετυλιξω και να το φερω εκει που πρεπει να πειραματιστω θα δω του χρονου τι και πως .
σεναριο με 1mf μονο στο τουιτερ παιζει? κοψιμο δηλ στα 10κ εκει που βουταει το μεγαφωνο, ποιο ο λογος να κοψω δηλ κατι που δε παραγεται ?θα γλιτωσω και τα φιλτρα στο fullrange.
αν οχι ποιος τυπος , λινκουιτσ, μπατεργουορθ,σολεν σπλιτ, μπεσελ?
Δυστυχώς απλές λύσεις με έναν πυκνωτή στο μεγάφωνο υψηλών δεν κάνουν τίποτα.
Σαφώς και Linkwitz και θα σου πρότεινα δεύτερη τάξη.
Επίσης το εν λόγο tweeter πρέπει να έχει τα -6db ψηλότερα από τους 8 KHz που συζητάμε, αν τελικά αποφασίσεις αυτή τη συχνότητα, ώστε να δέσει καλά με το πλήρους.
Αυτό λόγο της στάθμης του εκεί. Θέλει πολύ δουλειά και με το πηνίο λόγο της αύξησης στάθμης στις γύρω συχνότητες.
Το μεγάφωνο πλήρους φάσματος θέλει ψάξιμο με τον πυκνωτή ώστε να συντονίσει καλά και να αποκόψει πλήρως, πάνω από 25 db, το φάσμα ψηλά.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
To καταλαβα, γιαυτο εβαλα και τα πινακακια, ελαχιστα οργανα ειναι πανω απο 10κ και αυτα ειναι τα τελιωματα των αρμονικων τους, οπως και να εχει λειπουν η ειναι σε χαμηλοτερη σταθμη αρκετα απο το υπολοιπο οποτε ειναι σαν να μην υπαρχουν τελοςπαντων θα δωσουν κιαλλο αερα στα οργανα φανταζομαι ,κοιταξα πυκνωτες και λοιπα πηνια εχω αλλα ειναι μεγαλυτερα, μιας και κοψιματα εκει ψηλα ποιος κανει... πηνιομετρο δεν εχω για να ξετυλιξω και να το φερω εκει που πρεπει να πειραματιστω θα δω του χρονου τι και πως .
σεναριο με 1mf μονο στο τουιτερ παιζει? κοψιμο δηλ στα 10κ εκει που βουταει το μεγαφωνο, ποιο ο λογος να κοψω δηλ κατι που δε παραγεται ?θα γλιτωσω και τα φιλτρα στο fullrange.
αν οχι ποιος τυπος , λινκουιτσ, μπατεργουορθ,σολεν σπλιτ, μπεσελ?
Η σύνηθες τακτική για την προσθήκη βοηθητικού tweeter σε fullrange μεγαφωνα ειναι με φίλτρο πρώτης τάξης το οποίο εφαρμόζεται μόνο στο tweeter, το fullrange παραμένει ως εχει χωρίς καμια προσθήκη.
Στην περίπτωση σου ένας μικρός πυκνωτής και ισως μια αντίσταση είναι αρκετά μιας και δεν εχεις κανένα λογο να κροσαρις κατω απο τα 14Κ.
 

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
Eνταξυ λες 14κ με 6db /oκταβα για δεσιμο με τη αντιστοιχη φυσικη βουτια του μεγαφωνου εκει στα 11-12κ αν δεν κανω λαθος..
Να πω τωρα και τη δικια μου παρατηρηση, λοιπον αν δουμε τις παραμορφωσεις αυτες δειχνουν ποτε το καθε μεγαφωνο πλησιαζει στα ορια του, πραγμα που στο συγκεκριμενο κατι θα εδειχνε στα 10κ , αν δειτε π.χ. στο lali που εχει κοπει στα 3κ και γιατι εκει το μεγαφωνο των μεσοχαμηλων κορυφωνει τις παραμορφωσεις...
αφορμη γιαυτη τη σκεψη ηταν το σχολιο του Χαρη για το γουιζερ..
ετσι στις αλλες υλοποιησεις των αντιστοιχων φουλρειντσ μεγαφωνων της εταιριας θα δουμε το συντονισμο ακυρωση του ιδιου μεγαφωνου σε χαμηλοτερες συχνοτητες οποτε υποψιαζομαι καποια ακυρωση που εμφανιζει εκει γυρω απο το γουιζερ η οποια ειναι αλλαζει λογω διαφορετκου εμβαδου επιφανειας και δε ξερω αν αυτο μπορει να βελτιωθει ...
 
Last edited:

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
θα το δω περαν αυτων για την κουβεντα.
7κ-14κ ειναι η οκταβα μας με πτωση 6db ,μπαινει και στη λειτουργια του αλλου σε δευτερη και 12db ισως στα 13κ ? Φασικες αποκλισεις ποσο μας απασχολουν? ποσες μοιρες προσθετονται με καθε ταξη? με αναστροφη της πολικοτητας σε ποια ταξη ειναι καλυτερα? αυτα για να μαθουμε και τιποτε:)
 

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
Και φυσικα εχουμε και την ωμικη αντισταση που βαραει 18αρια εκει :fuckyou:
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Πολύ σωστές και εύλογες οι απορίες σου. Νομίζω έχει καταλάβει οτι η προσθήκη tweeter έχει περισσότερα μειονεκτήματα πάρα πλεονέκτηματα.

Να σου θυμίσω ότι τα ηχεια σου είναι Time aligned & Phase coherent, στοιχεία που καλό θα ήταν να διατηρήσεις αναλλοίωτα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.663
Reaction score
132.966
Έτσι. (η προσθήκη tweeter έχει περισσότερα μειονεκτήματα πάρα πλεονέκτηματα.)
Αλλιώς δε παλεύεται με παθητικά υλικά, παρά μόνο με ενεργή πολυενίσχυση.
Θα πρότεινα και το ήδη υπάρχον παθητικό δικτυωμα να πάρει τον πουλο. Διότι έχει πολύ παιχνίδι με τα υλικά, που δεν αξίζει τον κόπο. Με ενεργό τρόπο γίνεται πιο ανώδυνα η διόρθωση του φίλτρου αυτού.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Έτσι. (η προσθήκη tweeter έχει περισσότερα μειονεκτήματα πάρα πλεονέκτηματα.)
Αλλιώς δε παλεύεται με παθητικά υλικά, παρά μόνο με ενεργή πολυενίσχυση.
Θα πρότεινα και το ήδη υπάρχον παθητικό δικτυωμα να πάρει τον πουλο. Διότι έχει πολύ παιχνίδι με τα υλικά, που δεν αξίζει τον κόπο. Με ενεργό τρόπο γίνεται πιο ανώδυνα η διόρθωση του φίλτρου αυτού.
Σωστά αλλά αυτό γίνεται μόνο με FIR (αν θέλει να παραμείνει phase coheren).
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.949
Reaction score
11.341
Να σου θυμίσω ότι τα ηχεια σου είναι Time aligned & Phase coherent, στοιχεία που καλό θα ήταν να διατηρήσεις αναλλοίωτα.
Αυτη ειναι ολη η ομορφια αυτου του ηχειου.

Προσθηκη tw με παθητικο κρος με μεγαλη κλιση; :headbang:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.663
Reaction score
132.966
Σωστά αλλά αυτό γίνεται μόνο με FIR (αν θέλει να παραμείνει phase coheren).
Ναι, σωστά, κατά προτίμηση σε LR 24 που υλοποιούνται μόνο από fir. Κι η μετρικ μόνο αυτά τα φίλτρα έχει για χρήση κρος.

Πάντως κάτι παλαιουρες βλαμμένοι που παίζουν με τέτοια μεγάφωνα χρόνια, έχουν έρωτες με μπεσελ και μπατεργουορθ. Ποτέ δεν τους κατάλαβα, αλλά αυτό πάει μακριά την κουβέντα.

iir θα ήθελα να δοκιμασω σε αποκοπή σαμπ, καμιά κλίση της τάξης των 1000 db/oct για αρχή.. έχω μεγάλη απορία πως δγιαλο θα δουλέψει στους 20-30 κύκλους κάτι τέτοιο, εκεί που οι κωδωνισμοι είναι πρακτικά αδιάφοροι.

Anyway, η άποψή μου είναι ότι σε αυτό το ηχείο δεν πρέπει να μπεί τουιτερ, κι εφόσον σκοπεύει να χρησιμοποιηθεί ισοσταθμιση, θα αφαιρούσα και το μικρό παθητικό δικτυωμα, το οποίο πανευκολα καλύπτεται από την ισοσταθμιση.

Αν ρωτήσεις κανένα παλιό στο χόμπι, τέτοια ηχεία όταν τους βαζαν τουιτερ, χρησιμοποιούσαν για κρος ένα πηνίο στο ηχείο κι ένα πυκνωτιδι στο τουιτερ, κι ανάποδα συνδεδεμένο το τουιτερ. Πολύ μικρών τιμών τα υλικά αμφω, κι ότι βγάλουν, ίσα ίσα να ακούγεται το τουιτερ, οριακά, σα να μην υπάρχει ένα πράμα. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
Ακουγοντας τον ηχο να γερνει και να με ενοχλει αριστερα, και παρατηρωντας μια μικρη ανομοιομορφοια στις μετρησεις δεξι-αριστερου καναλιου υποπτευτικα οτι κατι παιζει με τα φιλτρα του δεξιου και βλεπωντας το που δουλευουν βασει μετρησεων του γερμανου ,ανοιξα να το επιβεβαιωσω και ωπ! ενα ποδαρακι μιας αντισταση δεν ειχε κολληθει απλα ακουμπαγε επιβεβαιωνω τη διαδρομη τσεκαρω και το αριστερο καλου κακου, κολλαω και ετσι διοαρθωθηκε και αυτο... ανομοιομορφια εχουμε και αλλου σε διαφορετικες θεσεις ακορασης οποτε εδω θα βαλω τις δυο καλυτερες για να μη χαθουμε στη μεταφραση..ειναι 40 εκατοστα μπροστα , ο καναπες ειναι κολλητα με τον τοιχο ...οπου πριν ειχα μετρησει..το βασικοτερο βλεπουμε πως γεμιζει η βουτια των 200-500....

center-right 40cm front.jpg

να πω οτι εδω στην αποκριση συχνοτητας βλεπουμε ποσο ισορροπημενο ειναι συχνοτικα , δε φαινεται ο κυριος χαραχτηρας του αυτο που το κανει διαφορετικο απο τα προηγουμενα , οι χροιες του και η ομοιογενεια του αυτο ακουγεται και οφ αξις σε διπλα χωρο που καθομαι στον υπολογιστη και ακουω μουσικη χαλαρα ...
 



Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
Eιναι 40 εκατοστα ποιο κοντα στο ηχειο απο τη θεση ακροασης και μια δεξια , ακριβως κολλητα στον καναπε εχω αναρτησει στην πρωτη σελιδα ...
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.778
Reaction score
10.613
Eιναι 40 εκατοστα ποιο κοντα στο ηχειο απο τη θεση ακροασης και μια δεξια , ακριβως κολλητα στον καναπε εχω αναρτησει στην πρωτη σελιδα ...
Σούπερ !!
:dance::newrussian::neo:
 

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
Love is in the air ...is it? θα το παω αντιστρεφωντας χρονικα τις αλλαγες οπως τις ταινιες λεω να σκηνοθετησω :p σιγα να μην περιμενα το νεο χρονο τωρα παιζω με τα τουιτερ που με παιδεψαν και θα με παιδεψουν ...
θεση ακροασης στερεο πισω τοιχο καναπες-κεφαλι ελαφρως μικρη κλιση και ανοιγμα μεταξυ των ηχειων εσωτερικα των πλευρων τους στο 1,85μετρα vs 1,70 μεγαλη κλιση περιπου.. stereo n vs toe in.jpg

Εχοντας βρει επιτελους την σωστη κλιση(θεση οχι και ισως χρειαστει να ξανααλλαξω κλιση γιατι ειπαμε εχουμε και το χαμηλο)
δοκιμαζω και στις αλλες δυο θεσεις εκατερωθεν μου οπου πριν ηταν πολυ καλυτερες τωρα ομως ειναι πολυ κοντα στην κεντρικη οποτε ξεκαθαριζει το τοπιο ωστε μελλοντικα να ξερω που να εφαρμοσω φιλτρα, γιατι που να επεμβεις οταν εχεις τοσο μεγαλες αποκλισεις , οπου κοβεις στη μια θεση θα το χανεις στην αλλη , βουαλα.. 3 seats c,r,l.jpg
 

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
Εχοντας στη διαθεση μου δυο διαφορετικου τυπου τουιτερς μερικα πυκνωτακια και ενα οργανακι για να τα μετρησω(νασε καλα αδερφι)
απο 0,47uf-1uf οποτε μιλαμε για πρωτης ταξης μονο στο τουιτερ(εκανα μονο με το τουιτερ υφασματινου θολου)
μιλαμε για απειρες μετρησεις και γενικα μου τη χαλαγαν κατι βυθισεις κατω απο τα 10k , δοκιμασα στην απελπισια μου και δευτερης στο τουιτερ και πρωτης στο φουλ ρειντσ τιποτε παλι ειχα τα δια φαινομενα, τελικα ηταν η θεση του τουιτερ με την ιδανικη 4εκατοστα περιπου πισω και ακριβως γωνια οπως στη φωτο, εκει ολοι πυκνωτες ειχαν ομαλα διαφορετικη συμπεριφορα οπου κρατησα την 0,71 uf τελικα(αρε Χαρη βουλωμενο γραμμα διαβασες..) οφθαλμολουτρο DSCN2220[1].JPG DSCN2222[1].JPG

εδω ενα δειγμα διαφορων μπροστα περασια μπαφλα vs πισω tweet positions.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.898
Μηνύματα
2.922.023
Members
38.109
Νεότερο μέλος
vichygeo1
Top