Mac Mini Media Center

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Φίλε Λεωνιδα όπως πάντα αριστες παρουσιάσεις!
Αν μου επιρρεπείς μόνο 2 παρατηρήσεις..
1) το είχα αναφέρει και προηγούμενα ότι το ιδανικό mp ήταν η προηγούμενη του έκδοση με την dedicate κάρτα γραφικών και μάλιστα με υποστήριξη 3d..για όσους τους ενδιαφέρει..
2) για να έχεις τα καλα και τον 2 κόσμον (hardware apple και software win7 για υποστήριξη 3d και DTS HD MA αλλα και περισσοτερες δυνατότητες λόγω καταλληλότερου software) πρέπει να βάλεις win7 με bootcamp και TMP και xbmc...όπου θα έχεις και DTS-hd ma...(τουλάχιστον το προηγούμενο με την dedicate καρτα γραφικών το υποστήριζε..) έτσι θα έχεις την κορυφαία ποιότητα κατασκευής της apple (αθόρυβο, μικρο και με εξαιρετικό design) και τα win7 με το TMP τα οποία υποστηρίζουν full bluray menu αλλα και 3d bluray. Στο Mac os δεν υπάρχουν λύσεις..

Στο δικο σου mini η ελλειψη DTS HD MA, νομίζω ότι είναι λόγω hardware και όχι software οπότε μην ελπιζεις ότι κάποτε θα έχεις DTS-HD MA. Αν μπορείς ψάξε στο eBay το προηγούμενο μοντέλο (Mac mini) και τότε θα φτάσεις στην Ιθάκη σου.
Καλη συνέχεια
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Mac Mini Media Center

Ευχαριστώ κατ'αρχήν για τα σχόλια!:126:

Να αναφέρω 2 λόγια στα όσα ανέφερες:

1)Πολύ πιθανόν αυτό που γράφεις,εγώ βέβαια δεν έχω κάποια πηγή για να δω 3D,οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.Η αλήθεια είναι ότι δεν με ενδιαφέρει και το 3D ιδιαίτερα,προφανώς και αν μ'ενδιέφερε θα ήταν μειονέκτημα η έλλειψη αναπαραγωγής 3D.

2)full blu ray menu παίζει με το macmediaplayer το έδειξα σε φωτό άλλωστε.

Τώρα για να βάλω εγώ σε mac υπολογιστή Windows OS,προτιμώ να ακούω μονοφωνικό ήχο ή ακόμη και να το έχω βουβό:138:,παρά να βάλω άλλο λειτουργικό,το θεωρώ ιεροσυλία.Είμαι δογματικός σε κάποια θέματα δυστυχώς!

Σε διεθνή forums διάβασα ότι και το νέο μοντέλο με εγκατάσταση Windows ή Linux αναπαράγει κανονικά DTS HD MA,οπότε δε νομίζω ότι είναι θέμα hardware αλλά αποκλειστικά της Apple να δώσει λύση.

Το μηχανάκι πάντως είναι εντελώς αθόρυβο,ακόμη κι αν είσαι από πάνω,σ'αυτό συμφωνούμε!:116:,επίσης δε ζεσταίνεται καθόλου!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Mac Mini Media Center

Προέρχομαι από την εποχή του Mac OS 9.0 γι αυτό και η συντηρητική/δογματική προσέγγιση σε ορισμένα πράγματα!:137:

Να βάλω και καμιά ταινία τώρα να δω και τα λέμε αύριο το απόγευμα πάλι.:126:

Θα μπούμε στα βαθιά με το xbmc και πιστεύω,οι πιο έμπειροι στο πρόγραμμα να βοηθήσουν και να διορθώσουν τυχόν λάθη ή ελλείψεις.
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Mac Mini Media Center

Σχετικά με το xbmc το προτίμησα απ'το Plex,μιας και ο player του plex έχει καιρό να ανανεωθεί και ως εκ τούτου έχει κάποια προβληματάκια με το 10.8.2.Επίσης υπάρχουν έντονες φήμες ότι ο plex player θα γίνει σύντομα shareware για όλες τις πλατφόρμες,οπότε xbmc που θα είναι free για πάντα.

Στη δοκιμή με το mac mini έχω εγκαταστήση την έκδοση 12.0 που έχει τον κωδικό Frodo και είναι σε beta μορφή ακόμη.Οι φωτό που θα δείτε είναι από την έκδοση beta 2,έχει όμως κυκλοφορήσει ήδη η beta 3.

Σε γενικές γραμμές το xbmc δουλεύει πολύ καλά με το Mac OS,έχει τεράστιες δυνατότητες με τα add-ons που μπορούμε να του βάλουμε και να το προσωποποιήσουμε πλήρως.Εγώ μιας και τώρα το μαθαίνω ουσιαστικά,του έχω προσθέσει ελάχιστα add-ons, οπότε αν υπάρχει κάποιο που το θεωρείται σημαντικό και θέλετε να το δούμε στο mac mini γράψτε μου πιο είναι και θα το δοκιμάσω.
Ας δούμε λίγο τα βασικά Settings του xbmc:

 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Mac Mini Media Center

Αν δείτε κάποια ρύθμιση που έχω και είναι λάθος,ή έχετε να προτείνετε κάποια καλύτερη,μη διστάσετε να διορθώσετε!
Αρχικά οι ρυθμίσεις για video που είναι και οι βασικότερες όλων:



Εδώ οι ρυθμίσεις για το Library



Για το Playback



Playlists των ταινιών μας

 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Mac Mini Media Center

Εδώ για υπότιτλους είναι λίγο θολή η φωτό,αλλά επιλέγουμε σαν default subtitles Greek (Windows)



Στη συνέχεια πάμε στα Settings/System,οπου τα βασικά τα έχει βρει μόνο του το xbmc (όπως ανάλυση tv)

 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Mac Mini Media Center

Οι ρυμίσεις για Remote,keyboard & mouse.Υπάρχει η επιλογή να ανοίγει το xbmc πατώντας το πλήκτρο Menu απ'το Apple Remote.Το δοκίμασα και μια δουλεύει μια δε δουλεύει,οπότε προς το παρόν δεν το επιλέγω γιατί όταν δεν δουλεύει,πρέπει αφού ανοίξουμς το πρόγραμμα να το αποεπιλέξουμε,να κλείσουμε το xbmc και να το ανοίξουμε πάλι,διαφορετικά δεν δουλεύει καθόλου το remote control με το xbmc.



Επιλογή για Airplay!

 



Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Mac Mini Media Center

Εδώ κάποιε επιλογές για τα add-ons που έχει προεγκατεστημένα το skin που χρησιμοποιώ.Μπορούμε τικάροντας τα κυκλάκια να τα ενεργοποιήσουμε.



Εδώ επιλογές για τυχόν updates των add-ons,eνεργοποιήση/απενεργοποίηση καθώς και επιλογή να εγκαταστήσουμε κάποιο add-on 3ου από .zip file που βρίσκετε στον υπολογιστή μας ή σε δικτυακό δίσκο.



Εδώ το system information

 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Mac Mini Media Center

από video add-ons έχω προσθέσει μόνο το youtube και το vimeo προς το παρόν.

 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Mac Mini Media Center

Αφού το xbmc έφτιαξε τη library με τις ταινίες,στη συνέχεια βλέπουμε μερικές απ'τις επιλογές που έχουμε για το πως θα εμφανίζονται στην tv ή τον προβολέα μας.
Να σημειώσω εδώ ότι το library με περίπου 1600 ταινίες και μερικές πλήρεις τηλεοπτικές σειρές το έφτιαξε σε πολύ γρήγορο χρόνο το xbmc,σε αντίθεση με τον Plex media server που θέλει κάτι ώρες για να την φτιάξει.Σε ποσοστό πάνω από 90%,το xbmc βρήκε σωστά τα covers και τις πληροφορίες για τις ταινίες.Οπου έγιναν λάθη ή δεν βρήκε καμία πληροφορία οφειλόταν κυρίως σε ορθογραφικό λάθος δικό μου στον τίτλο,ή σε λάθος έτος κυκλοφορίας της ταινίας.Π.χ αν έβαζα Avvatar (2010) ή Avatar (2008) στο folder που περιέχει την ταινία και όχι Avatar (2009) που είναι το σωστό,πιθανόν να μου έβγαζε λάθος πληροφορίες ή καθόλου.







 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Mac Mini Media Center

Κι εδώ επίσης



Εδώ έτοιμη πια η Library βλέπουμε δεξιά τις τελευταίες ταινίες που προστέθηκαν καθώς και διάφορες ταξινομήσεις που έχει κάνει το xbmc όπως κατά είδος,χρονολογία κλπ



 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Mac Mini Media Center

Εδώ μια ματρόσκα 1080p με aac ήχο.Βλέπουμε όλες τις πληροφορίες για την ταινία.



Ακόμη και φωτό για τους ηθοποιούς!



 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Mac Mini Media Center

Συνεχίζω σε λίγη ώρα,μιας και πρέπει να βάλω το φαϊ στη φωτιά!:105:

 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Mac Mini Media Center

Θα δούμε τώρα πως θα προσθέσουμε τα sharing folders στο xbmc.Από που θέλουμε να βλέπει δηλ. το xbmc τα αρχεία μας.Από τον σκληρό του mac mini,από smb server,afp,nfs,usb δίσκο κλπ.Η διαδικασία είναι ίδια και για video,music,photo.Στο παράδειγμα θα δούμε πως θα προσθέσουμε τα video files μας στο xbmc και κάθε φορά που ανοίγουμε το πρόγραμμα να κάνει update και να προσθέτει στη Library ότι καινούριο βρίσκει.


Επιλέγουμε Add Videos



Browse/Volumes/Macintosh HD για να βάλουμε τον sharing folder που θέλουμε από τον εσωτερικό σκληρό του mac mini







Αν θέλουμε να προσθέσουμε κάποιον δικτυακό δίσκο επιλέγουμε το πρωτόκολλο που θέλουμε (smb,nfs,ftp,afp) και το xbmc σκανάρει να δει τι υπάρχει ή δίνουμε την διεύθυνση το δικτυακού δίσκου εμείς.
Αλλη μέθοδος είναι να κάνουμε mount το δικτυακό μας δίσκο στο mac mini ΠΡΙΝ ανοίξουμε το xbmc και πάμε στο Volumes. Το xbmc θα δει το shared folder του δικτυακού δίσκου μας και θα αναγνωρίσει αυτόματα την ip του δίσκου καθώς και αν είναι smb,afp κλπ.
Στη φωτό 3 το folder Data είναι ο δίσκος του Time Capsule με afp.Επιλέγουμε ok σε όλες τις περιπτώσεις στον folder που έχουμε τις ταινίες μας.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.216
Reaction score
97.271
Απάντηση: Mac Mini Media Center

Λεώ, δεν παίζεσαι αγόρι μου!!! :607:

Ελπίζω να μην ξαναδιακόψεις για να πλύνεις και τα πιάτα. :136:

Κάτι μου είχες τάξει, και σε μικρά παιδιά μην τάζεις. Έχε χάρη που το βρήκα. :114:
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Mac Mini Media Center

Στην επιλογή Video από το κεντρικό μενού,μπορούμε να δούμε τα video από τον shared folder σύμφωνα με τον τρόπο που τα έχουμε ταξινομήσει εμείς και όχι όπως θέλει το xbmc:









Σε αυτή την περίπτωση (επιλογή Videos από το κεντρικό μενού και όχι Movies) για να βλέπουμε το cover πρέπει να έχουμε μέσα στο φάκελλο ένα αρχείο του τύπου folder.jpg,movie.jpg κλπ
Εδώ μπορει να μας βοηθήσει ο ViMediaManager ένα πολύ καλό πρόγραμμα όπου μπορούμε όλη τη δουλειά που κάνει το xbmc για τη Library,να την κάνουμε εμείς αν θέλουμε και όλες οι πληροφορίες της ταινίας (covers,περίληψη κλπ) να αποθηκεύονται μέσα στο folder που βρίσκεται η ταινία.Απαιτεί περισσότερο χρόνο φυσικά,αλλά το αποτέλεσμα μας αποζημιώνει γιατί μπορούμε να βάλουμε υψηλής ανάλυσης covers,προσωπική επιλογή infos κλπ.Μπορούμε να το δούμε αναλυτικά αυτό το πρόγραμμα όταν τελειώσει η βασική παρουσίαση,αν θέλετε.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Mac Mini Media Center

Λεώ, δεν παίζεσαι αγόρι μου!!! :607:

Ελπίζω να μην ξαναδιακόψεις για να πλύνεις και τα πιάτα. :136:

Κάτι μου είχες τάξει, και σε μικρά παιδιά μην τάζεις. Έχε χάρη που το βρήκα. :114:
Δεν απεργούσες?Νόμιζα ήσουν κλειστά!
Εχω πλυντήριο πιάτων!:116:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.897
Μηνύματα
2.921.971
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top