MACKIE SRM-450

Μηνύματα
804
Reaction score
181
Όντας το πρώτο ποστ μου στο AVSITE χαιρετώ τα μέλη του.

Για πολλούς και διαφόρους λόγους ψάχνω αυτόν τον καιρό ένα καλό, αποκλειστικά ενεργό PA ηχείο.
Το ηχείο θα καλύπτει έναν αρκετά μεγάλο κλειστό χώρο, περίπου 120 τ.μ αλλά όταν χρειαστεί θα παίξει και στο ύπαιθρο ή και σε άλλους χώρους όπως ένα σχολείο...
Η χρήση του θα είναι κυρίως ζωντανή αλλά γιατί όχι και κονσερβαρισμένη μουσική.
Με ενδιαφέρει να είναι πιστό όσο γίνεται αλλά και αξιόπιστο.
Είδα αλλά δεν άκουσα (και μάλλον ούτε προκειται...) το συγκεκριμμένο Mackie.
Σαν προιόν δείχνει να μου κάνει, σετάρεται και με PA subs της Mackie και είναι μέσα στον προυπολογισμό μου.

Έτσι ρωτώ αν το άκουσε κάποιος, άν έχει σχετική εμπειρία απ' αυτό και βέβαια ψάχνω γνώμες και για άλλες παρεμφερείς προτάσεις στα ίδια περίπου λεφτά ή και λίγο παραπάνω.
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Κατ' αρχήν να σε καλωσορίσω.
Μιά χαρά είναι για τη δουλειά που το θέλεις το συγκεκριμένο ηχείο αν και τσιρίζει λιγάκι στα ψηλά αλλα αυτό διορθώνεται.
Ποιό είναι το budget σου?
 

Μηνύματα
804
Reaction score
181
Ellton ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Απ' ότι κατάλαβα το ηχείο είναι αξιοπρεπές.
Με το προβληματάκι στα υψηλά (που διορθώνεται μάλλον με τα ρυθμιστικά από την κονσόλα ή το ΕQ)

Άρα ένα καλύτερο ηχείο δεν έχει ενδεχομένως αυτό το προβληματάκι.
Θα ήθελα να μου προταθεί κάτι τέτοιο.
Μπάτζετ το χιλιάρικο για ζεύγος αλλά αν κάτι άλλο αξίζει τον κόπο, και το 1,5 χιλ δεν με πειράζει.
Με πειράζει το ακριβότερο να παίζει χειρότερα του φθηνότερου!:110:
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Ακριβώς, το τσιριγματάκι διορθώνεται πολύ εύκολα όπως είπες και δεν θα πρέπει να σε απασχολεί. Άλλωστε λίγο-πολύ όλα τα ΡΑ έχουν θεματάκι στις ψηλές. Κατα τα άλλα είναι ένα πολύ αξιόπιστο και δοκιμασμένο ηχείο που μπορεί να δεί κανείς σε πολλούς χώρους.
Εναλλακτικά θα σου έλεγα να δείς και αυτό: http://www.thomann.de/gr/samson_live_1215.htm (θα παίξει πιο δυνατά και πιο ξεκούραστα λόγω 2 15ιντσων αντί 1 12ιντσου)

Αυτό http://www.thomann.de/gr/jbl_eon15_g2.htm (δεν χρειάζονται σχόλια για το συγκεκριμένο...)

Και αυτό: http://www.thomann.de/gr/the_box_pa302a_biamped_fullrangebox.htm
(τιμιότατη πρόταση, παίρνεις 4 τέτοια που σίγουρα για τη δουλειά που τα θέλεις είναι καλύτερα απο 2 Mackie).
 

Μηνύματα
804
Reaction score
181
Βασικά επειδή είμαι άσχετος στο θέμα PA ηχείο, σαφώς οι "φίρμες" (JBL/Mackie) με έλκουν περισσότερο σε σχέση με "υποδιαίστερα" brand names όπως η Samson.
Βέβαια τα 2χ15" της Samson έλκουν και αυτά για το δεδομένο κόστος...
Δεν ξέρω όμως αν όντως τα έχω ανάγκη, διότι σκέφτομαι στο άμμεσο μέλλον να εμπλουτίσω το σύστημα των ενεργών PA με ένα ασορτί σαμπ.
Συν τοις άλλοις τα Samson μεταφέρονται σαφώς δυσκολότερα...
Αλλά μπορεί να μην χρειάζονται σαμπ (που και αυτό θα πρέπει να το κουβαλάω...)
Έτσι νοιώθω ένα μπέρδεμα για την εύρεση βέλτιστης λύσης.

Πάντως βλέπω Ellton πως αφήνεις να εννοηθεί μία προτίμησή σου προς τα JBL.
Τα οποία είναι 15", ενώ τα Mackie, 12", με τη διαφορά τιμής να είναι μικρή.
Εσύ τι θα έκανες στη θέση μου?

Επίσης δώσε μου και μία άποψη για το ποιά από τα προτεινόμενα ηχεία έχουν καλύτερη τεχνική υποστήριξη/service σε περίπτωση κακοτοπιάς... καθώς πιστεύω πως κάτι τέτοιο είναι σημαντικότατο στοιχείο επιλογής.

Φχαριστώ για το ενδιαφέρον.
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Κατ' αρχήν η τεχνική υποστήριξη εύχομαι αλλα και νομίζω οτι με λογική χρήση δεν θα σου χρειαστεί. Σε κάθε περίπτωση πάντως δεν έχω ακούσει παράπονα για καμμία απο τις δύο εταιρίες χωρίς όμως -και το τονίζω- να έχει χρειαστεί να έρθω σε επαφή με αυτές. Επομένως αυτό βγαίνει απο την "εξίσωση" και πάμε παρακάτω.
-Τα JBL είναι πιο ελαφριά. 21 kg έναντι 23,2.
-Τα JBL μπορούν να αποδώσουν 129 db SPL (Sound Pressure Level) έναντι 127. Υπενθυμίζω οτι διπλασιασμός ισχύος προσθέτει 3db, επομένως τα +2 είναι υπόθεση.
-Τα JBL "κατεβαίνουν" πιο χαμηλά και έχουν λιγότερο υπερτονισμένα υψηλά 42Hz-17kHz έναντι 55Hz-18kHz.
-Τα JBL έχουν μεγαλύτερο εύρος διασποράς ήχου 90 μοίρες οριζόντια επί 60 μοίρες κάθετα έναντι 90 χ 45.
-Τα JBL έχουν σαφώς πιο προστατευμένα τα ενισχυτικά τους χωρίς να αφήνουν ούτε χιλιοστό εκτεθειμένο στο περιβάλλον ενώ στα Mackie αν προσπαθήσεις μπορείς να δείς τα "μέσα" του ενισχυτή...
-Τα JBL έχουν σαφώς καλύτερα ρυθμιστικά υπερτερώντας σε ευελιξία και ευκολία στο setup.
-Τέλος, τα JBL είναι assembled in USA ενώ τα Mackie made in China.
Ελπίζω να βοήθησα...
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Απάντηση: MACKIE SRM-450

...Το ηχείο θα καλύπτει έναν αρκετά μεγάλο κλειστό χώρο, περίπου 120 τ.μ αλλά όταν χρειαστεί θα παίξει και στο ύπαιθρο ή και σε άλλους χώρους όπως ένα σχολείο...
Έχω την εντύπωση πως θα χρειαστεί να κάνεις έναν συμβιβασμό εδώ.
Σε μικρή απόσταση και δη σε κλειστό χώρο, τα ηχεία συμπεριφέρονται αρκετά διαφορετικά από ό,τι σε ανοικτό χώρο και δη σε μεγαλύτερη απόσταση.
Προσοχή: δεν εννοώ πως δεν θα είναι καλό ένα ηχείο.
Απλώς, θα έχει διαφορετική συμπεριφορά.
Για παράδειγμα, τα παθητικά JBL ΕΟΝ1500 δεν μου αρέσουν όταν παίζουν σε απόσταση μικρότερη των 10 μέτρων. Είναι "επιθετικά" και "τραχιά". Επίσης, σε χαμηλές εντάσεις δε θεωρώ πως "ξεδιπλώνουν" τις αρετές τους.
Αντίθετα, όξω, από τα δέκα-δεκαπέντε μέτρα και μακρύτερα και πάντα σε υψηλές εντάσεις (π.χ. ένα μικρό live), τότε όλα "στρώνουν"...

Η χρήση του θα είναι κυρίως ζωντανή αλλά γιατί όχι και κονσερβαρισμένη μουσική...
Αν και υπάρχει πάντα ο παραπάνω παράγοντας, θα έλεγα πως ένα ηχείο PA δεν είναι το το πλέον κατάλληλο για..."audiophile" ακροάσεις.
Και πάλι, το παθητικό ΕΟΝ1500 υιοθετεί τη λογική του "από μακριά και αγαπημένοι" (όξω, βεβαίως), με σαφώς καλύτερο αποτέλεσμα από τη χρήση του "εντός και εγγύς" (όπου συνήθως επικρατούν και χαμηλότερες εντάσεις - που δεν το ευνοούν). Ωστόσο, δεν είναι ηχείο Hi-Fi...

Άρα; Η λύση (ίσως να) είναι ένα πιο "φιλικό" ηχείο PA.
Το πιο "φιλικό" τέτοιο που γνωρίζω είναι το Wave Beta.
Είναι ελληνικής συναρμολόγησης, από χονδρό ξύλο κόντρα-πλακάζ (με αρκετές εσωτερικές ενισχύσεις) και μονάδες είτε της Fane (διπλά ομοαξονικά 15ιντσα και ένα bullet) είτε της Emminence (διπλά 15ιντσα, και δύο κόρνες).
Προσφέρονταν και με μονό 15ιντσο γούφερ (και μία κόρνα).
Η "ιδιαιτερότητα" αυτού του ηχείου είναι πως για "δυνατό" PA χρειάζονταν αρκετά τέτοια - π.χ. για ένα rock live σε 500 ανθρώπους, σε υψηλές εντάσεις, χρειάζονται τουλάχιστον τέσσερα (για να μην πω οκτώ) διπλά 15ιντσα, συν τα υπογούφερ.
Από την άλλη, σε κλειστούς χώρους και σε λιγότερο υψηλές εντάσεις, "βόλευαν" περισσότερο.

Αν ενδιαφερθείς για αυτά και έχεις χρόνο να περάσεις από Θεσσαλονίκη, μπορείς να τα δεις και να τα ακούσεις (με "κονσέρβα", βέβαια...). ΕνημέρωΞέ με...
 


Μηνύματα
804
Reaction score
181
Σταύρο τα Wave beta είναι ενεργά?
Επίσης στον κλειστό χώρο μου υπάρχει η δυνατότητα απομακρυσμένης ακρόασης (7+ μέτρα)
Έτσι κι αλλιώς κάπως έτσι θα είναι στημένα. Είτε για ζωντανό, είτε για ψόφιο...

Παρεπιπτόντως ενδιαφέρομαι για όλα και δεν βιάζομαι!
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ε και να μην είναι, οι class D είναι πλέον εντελώς τσάμπα. Βατ να θες.

Καλώς όρισες Γιάννη! :605:

...
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Απάντηση: Re: MACKIE SRM-450

Σταύρο τα Wave beta είναι ενεργά?
Όχι, αλλά...
Ε και να μην είναι, οι class D είναι πλέον εντελώς τσάμπα. Βατ να θες....

Επίσης στον κλειστό χώρο μου υπάρχει η δυνατότητα απομακρυσμένης ακρόασης (7+ μέτρα)
Έτσι κι αλλιώς κάπως έτσι θα είναι στημένα. Είτε για ζωντανό, είτε για ψόφιο...
7 μέτρα απόστασης σε κλειστό χώρο δεν "συγκινούν" ιδιαίτερα ένα ηχείο P.A.
Ο χώρος θα έχει υποστεί κάποια "περιποίηση";

Παρεπιπτόντως ενδιαφέρομαι για όλα και δεν βιάζομαι!
Αυτό είναι τεράστιο πλεονέκτημα...

Παρεπιπτόντως, εάν σε βολέψει να περάσεις μια βολτίτσα, θα ακούσεις και παθητικά JBL EON1500 και παθητικά Wave Beta (με Emminence τόσο διπλό όσο και μονό και με Fane διπλό).

Επίσης, υπάρχουν και κάποιες ιδιοκατασκευές...:126:
 

Μηνύματα
804
Reaction score
181
Νίκο σ' ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

Δεν θέλω να μπλέξω με ενισχυτές και καλώδια.
Βαρέθηκα!!!
Θέλω ευελιξία.
Ήτοι, ένα μικρό πολύπριζο για τα ρεύματα, εύκολη μεταφορά, γρήγορο στήσιμο, γρήγορο μάζεμα.
Όποτε χρειαστεί να παίξει το σύστημα αλλού, η μεταφορά θα γίνεται με επιβατικό και όχι
με φορτηγό.
Και μάλιστα ένα δρομολόγιο...

Εν τω μεταξύ διαβάζω πως αυτά τα ηχεία μπορούν κάλλιστα να πάιξουν και τον ρόλο των stage monitors.
Άρα να παίξουν κοντύτερα...
Προφανώς αλλάζει σε οριζόντια θέση η διασπορά τους, οπότε επιτρέπουν τον ακροατή να τα πλησιάσει...
Σταύρο, Ellton, αληθεύει?
 

Μηνύματα
267
Reaction score
1
Δεν θέλω να μπλέξω με ενισχυτές και καλώδια.
Βαρέθηκα!!!
Θέλω ευελιξία.
Ήτοι, ένα μικρό πολύπριζο για τα ρεύματα, εύκολη μεταφορά, γρήγορο στήσιμο, γρήγορο μάζεμα.
Όποτε χρειαστεί να παίξει το σύστημα αλλού, η μεταφορά θα γίνεται με επιβατικό και όχι
με φορτηγό.
Και μάλιστα ένα δρομολόγιο...
Με τα ενεργά έχεις πιο πολλά καλώδια και μικρότερη ευελιξία σε σύστημα με 2 ηχεία ...
 

Μηνύματα
804
Reaction score
181
Μα γιατί?
Αφού λείπει ο τελικός/τελικοί, τα καλώδια ηχείων, το κουβάλημα των τελικών, ο χώρος που πιάνουν.
Μόνο με αυτοενισχυόμενη κονσόλα δεν έχεις τα παραπάνω.
 

Μηνύματα
267
Reaction score
1
Θες 2 καλώδια σε κάθε ηχείο. Ένα για τον ήχο και μια παροχή ρεύματος. Είναι μεγάλη μανούρα τα πολύμπριζα.
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Απάντηση: Re: MACKIE SRM-450

Εν τω μεταξύ διαβάζω πως αυτά τα ηχεία μπορούν κάλλιστα να πάιξουν και τον ρόλο των stage monitors.
Άρα να παίξουν κοντύτερα...
Έχω χρησιμοποιήσει τα ΕΟΝ ως stage monitors με αρκετά καλά αποτελέσματα, αλλά πάντα έχοντας υψηλές εντάσεις στο stage (κάτι με το οποίο είμαι αντίθετος, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία...).
Επίσης, απέδωσαν αρκετά καλύτερα ως side monitors σε μεγαλύτερη απόσταση από τους μουσικούς...

Κακά τα ψέματα: άλλη είναι η..."ωφέλιμη ακτίνα δράσης" ενός ηχείου monitor και άλλη ενός ηχείου πλατείας...

Προφανώς αλλάζει σε οριζόντια θέση η διασπορά τους, οπότε επιτρέπουν τον ακροατή να τα πλησιάσει
Ένα ατομικό stage monitor δε χρειάζεται τη διασπορά ενός ηχείου πλατείας.
Για την ακρίβεια, μάλλον τη...φοβάται.
Επάνω στη σκηνή, στα ατομικά monitors, χρειάζεται μία όσο το δυνατόν "σημειακή" πηγή, που να μην επηρεάζει (κατά το δυνατόν) μικρόφωνα, όργανα και...αυτιά άλλων μουσικών...

Πάντως, αν κατάλαβα καλά (για να αποφύγουμε και το ανούσιο.."ψείρισμα") και τα χρειάζεσαι για..."απλή" ερασιτεχνική χρήση, νομίζω πως με ηχεία σαν αυτά που ψάχνεις θα καλυφθείς.
ΟπότεΣ, μάλλον "άκυρο" (λόγω μεγέθους και βάρους - 85 κιλα...) για τα μεγάλα Wave. Μόνο τα μικρά με το μονό 15ιντσο ίσως σου "ταιριάξουν"...
 


Μηνύματα
860
Reaction score
42
Το sub που συνδυάζεται με τα Mackie στην πρώτη πρόταση του φίλου Σταύρου το έχω σπίτι μου σε χώρο περίπου 70 τ.μ. μαζί με ένα ακόμα της Crystal Audio 12' 200w και δύο ηχεία τρίδρομα 15' bass 8' mid με έναν ενισχυτή 2χ1200w και παρ' όλα αυτά το Σ/Κ που τα άκουσα σκέφτομαι σοβαρά να προσθέσω ακόμα ένα ίδιο sub.
Όπως καταλαβαίνεις δεν είμαι και η καλύτερη συναναστροφή για συμβουλές...:121:
 

Μηνύματα
804
Reaction score
181
@Σταύρο επειδή έχω συνηθίσει να ακούω καλά γι' αυτό ψάχνω κάτι καλό.
Ξέρεις πως είναι όταν ξηλώνεις ένα καλό στέρεο και πάς για λόγους ανωτέρας βίας σε PA?
Θέλεις να πάιζει καλούτσικα...:120:

@Ellton πριν λίγες μέρες έπαψα να ασχολούμαι με τον ήχο.
Δυστυχώς ή ευτυχώς έχω άλλες προτεραιότητες τώρα.
Ήμουν και γω (κάποτε) κακή συναναστροφή...:138:
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
σταυρο τα παθητικα eon μπορη να ειναι επιθετικα αλλα τα ενεγα με τα ρυθμιστικα που εχουν πισω τα φερνης μια χαρα.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.091
Μηνύματα
2.888.097
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top