Oppo vs. PC



Μηνύματα
3.886
Reaction score
6.093
Και μετά από κάθε Windows update, ή όταν είναι ανάδρομος ο Ερμής να μην bootaρεί και να μη βρίσκεις το γιατί;
Ενταξει δε χρειαζεται και πτυχιο προγραμματιστη η χρηση ΗΥ. Στην τελικη οτι και να παθει ο υπολογιστης το σερβις ειναι πολυ φτηνο.
 

Μηνύματα
4.364
Reaction score
4.235
καλημερα και χρονια πολλα

Αλεξανδρε δεν ειναι θεμα γνωσης αλλα θεμα χρονο απασχολησης, η ευκολια του να βαζεις ενα δισκακι ή να πεζεις μια ματροσκα μεσω του oppo ειναι 1000 φορες καλυτερο απο το να να ανοιγεις το pc και μεχρι να το φερεις στις σωστες ρυθμισεις να εχεις χασει μια ωρα ξενερωμα..

προφανως ενα καλο pc θα ειναι ανωτερο απο ενα oppo οχι ομως και στην ευκολια διαχειρισης
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Προφανώς και δε μιλώ για την επανεγκατάσταση και την επαναρυθμιση, τα οποία δεν ανήκουν στα όρια χρήσης του υπολογιστή για τον περισσότερο κόσμο.

Όταν όμως θες να δεις ταινία και δεν μπορείς για τους συγκεκριμένους λόγους τότε απλά σιχτιρίζεις, γίνεσαι ξεφτίλα σε φίλους που έχεις καλέσει να δείτε ταινία και ότι άλλο προκυψει
 

Μηνύματα
3.886
Reaction score
6.093
Βασικα μια φορα ρυθμιζεις τον υπολογιστη και μετα παιζει παντα με τις ιδιες ρυθμισεις. Δε βρηκα ποτε λογο να σκαλιζω τις ρυθμισεις μετα.... επισης ποτε δεν ειχα προβλημα με καμια εφαρμογη υστερα απο auto update των windows (Βασικα η αληθεια ειναι οτι ειχα πολλα προβληματα και με πολλες εφαρμογες οι οποιες ομως δεν εχουν καμια σχεση με τον μεσο χρηστη η την αναπαραγωγη αρχειων). Πραγματικα δε μπορω να καταλαβω τι μπορει να κανει ενας υπολογιστης για να σιχτιρισεις. Μπορω ομως να βρω πολλους λογους για να μη δωσω δυο χιλιαρικα για blue ray player. Τελος με το madvr το τελικο αποτελεσμα ειναι πολυ ανωτερο απο αυτο ενος απλου bdp ωστε να το παραβλεψεις.
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.711
Reaction score
75.962
Πραγματικα δε μπορω να καταλαβω τι μπορει να κανει ενας υπολογιστης για να σιχτιρισεις. Μπορω ομως να βρω πολλους λογους για να μη δωσω δυο χιλιαρικα για blue ray player. Τελος με το madvr το τελικο αποτελεσμα ειναι πολυ ανωτερο απο αυτο ενος απλου bdp ωστε να το παραβλεψεις.
Χρησιμοποιώ πολλά χρόνια και τους δυο τρόπους και βλέπω πολύ περισσότερες ταινίες απο το μέσο χρήστη. Δεν υπάρχει σύγκριση στην ευχρηστία.
Επίσης, δεν κοστίζουν δυο χιλιάδες αλλά 650€ παλιότερα και 800€ τώρα.

Τα υποκειμενικά "ανώτερα" δεν με αφορούν ούτε με τον ένα ούτε με τον άλλο τρόπο.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.216
Reaction score
97.271
Μηπως ηρθε η ωρα να παρετε ολοι ενα pc της προκοπης που κανει ολα οσα κανει το oppo και πολλα αλλα πραγματα που δεν κανει το oppo;
Μήπως να μας προτείνεις ένα 4Κ Βluray drive για pc που να δουλεύει σωστά; Και με ποιό software; Γιατί από όσα διαβάζω στα reviews των πελατών εδώ, τα πράγματα δεν είναι και τόσο ρόδινα...
 

Μηνύματα
3.886
Reaction score
6.093
Χρησιμοποιώ πολλά χρόνια και τους δυο τρόπους και βλέπω πολύ περισσότερες ταινίες απο το μέσο χρήστη. Δεν υπάρχει σύγκριση στην ευχρηστία.
Επίσης, δεν κοστίζουν δυο χιλιάδες αλλά 650€ παλιότερα και 800€ τώρα.

Τα υποκειμενικά "ανώτερα" δεν με αφορούν ούτε με τον ένα ούτε με τον άλλο τρόπο.
Μου κανει εντυπωση να το λες και εσυ αυτο που απο οτι εχω καταλαβει εχεις αμεση σχεση με τους υπολογιστες. Παντως το 205 που μου ειχε αρεσει λογω των balanced εξοδων εκανε ενα διχιλιαρο. Εσυ σε ποιο αναφερεσαι που κανει 800 ευρω;
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.711
Reaction score
75.962
Παντως το 205 που μου ειχε αρεσει λογω των balanced εξοδων εκανε ενα διχιλιαρο.
Τα 95-105-205 δεν είναι BD-media players, είναι χαϊεντιές. Αναφέρομαι στα 83-93-103-203.

Πρέπει να αναφέρω επίσης πως ποτέ δεν θεώρησα πως ο ενδεδειγμένος τρόπος να παίζουμε αρχεία είναι ένα Oppo. Είναι όμως ο καλύτερος συνδυασμός για να τα κάνουμε όλα, ιδίως αν όπως εγώ παίζουμε και δίσκους.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.886
Reaction score
6.093
Μήπως να μας προτείνεις ένα 4Κ Βluray drive για pc που να δουλεύει σωστά; Και με ποιό software; Γιατί από όσα διαβάζω στα reviews των πελατών εδώ, τα πράγματα δεν είναι και τόσο ρόδινα...
Download κανω μονο μιας και δεν υπαρχει πλεον video club στην περιοχη που ζω. Οποτε δε μπορω να σου απαντησω για κατι που δεν εχω δοκιμασει. Επομενως και oppo να αγοραζα παλι μονο για να παιζει αρχεια θα το ειχα.
Τα 95-105-205 δεν είναι BD-media players, είναι χαϊεντιές. Αναφέρομαι στα 83-93-103-203.
Το oppo εχει μονο ενα πραγμα που το βλεπω και μου τρεχουν τα σαλια. Dual hdmi out.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
............πριν 10 χρονια ,,,,,,εφυγα διακοπες ........μετα απο κανα 10μερο
γυρναω αναβω το απροβληματιστο htpc.....
και ολα ειχα παει βολτα...
......χωρις να το πειραξω....χωρις αναβαθμιση....
αποφασισε να κανει του κεφαλιου του......
Και εγω του δικου μου........δυσυτχως τα pc εχουν προσωπικοτητα....
που θελουν να σχολησε μαζι τους....
το καθε οπο ΜΙΑ φορα το κουρδιζεις και μετα απλα πατας
power
open
play.......
Τοσα απλα.....και ποτε δεν εχει αναδρομο ερμη......μα ποτε.........
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.308
Reaction score
5.371
............πριν 10 χρονια ,,,,,,εφυγα διακοπες ........μετα απο κανα 10μερο
γυρναω αναβω το απροβληματιστο htpc.....
και ολα ειχα παει βολτα...
......χωρις να το πειραξω....χωρις αναβαθμιση....
αποφασισε να κανει του κεφαλιου του......
Και εγω του δικου μου........δυσυτχως τα pc εχουν προσωπικοτητα....
που θελουν να σχολησε μαζι τους....
το καθε οπο ΜΙΑ φορα το κουρδιζεις και μετα απλα πατας
power
open
play.......
Τοσα απλα.....και ποτε δεν εχει αναδρομο ερμη......μα ποτε.........
και ειδικα οπως εγω και αλλοι χρηστες που παιζουμε κυριως αρχεια εχεις μονο 2 εντολες.

power
play.:)
 

Μηνύματα
1.480
Reaction score
1.411
............πριν 10 χρονια ,,,,,,εφυγα διακοπες ........μετα απο κανα 10μερο
γυρναω αναβω το απροβληματιστο htpc.....
και ολα ειχα παει βολτα...
......χωρις να το πειραξω....χωρις αναβαθμιση....
αποφασισε να κανει του κεφαλιου του......
Και εγω του δικου μου........δυσυτχως τα pc εχουν προσωπικοτητα....
που θελουν να σχολησε μαζι τους....
το καθε οπο ΜΙΑ φορα το κουρδιζεις και μετα απλα πατας
power
open
play.......
Τοσα απλα.....και ποτε δεν εχει αναδρομο ερμη......μα ποτε.........
το έχω πάθει και έγω αυτό...μετα απο 1 μηνα το ανοιξα..και απλα ειχαν γίνει όλα μαντάρα..αιντε φορμαυ..αιντε ολα τα προγράμματα απο την αρχή. αιντε drivers...αιντε αν εχεις καμια πιο παλια κάρτα δεν συνεργάζεται με πιο νέους drivers και το προγραμμα με τους πιο παλιούς..αιντε αι σιχτιρ..εγινε το πρωτο ιπταμενο pc...τοσος χρονος,κοπος λαι λεφτά χαμενα..
 

Μηνύματα
3.886
Reaction score
6.093
Δεν αμφισβητω τις εμπειριες σας με τους ΗΥ. Σιγουρα παντως δεν εχουν αναδρομο ερμη. Τουλαχιστον εγω δεν ειχα ποτε καποια τσαυματικη εμπειρια. Επισης απο τον ΗΥ μπορεις να κανεις τα παντα και να κατεβασεις και την ταινια που θες να δεις. Στο oppo τα αρχεια που βαζεται να παιξουν δεν τα εχετε πρωτα κατεβασει απο καπου; Διπλος κοπος μου φαινεται. Η μονη περιπτωση που υπερτερει εναντι ενος υπολογιστη ειναι ισως αν καποιος βλεπει απο br disc η αν καποιος ανθρωπος δεν εχει ιδιαιτερη σχεση με ΗΥ και γενικα τον δυσκολευει η χρηση τους. Επισης ειναι πολυ πιο μικρο απο ενα desktop.
[DOUBLEPOST=1523195877][/DOUBLEPOST]
το έχω πάθει και έγω αυτό...μετα απο 1 μηνα το ανοιξα..και απλα ειχαν γίνει όλα μαντάρα..αιντε φορμαυ..αιντε ολα τα προγράμματα απο την αρχή. αιντε drivers...αιντε αν εχεις καμια πιο παλια κάρτα δεν συνεργάζεται με πιο νέους drivers και το προγραμμα με τους πιο παλιούς..αιντε αι σιχτιρ..εγινε το πρωτο ιπταμενο pc...τοσος χρονος,κοπος λαι λεφτά χαμενα..
Πριν καποια χρονια ισως να γινοταν αυτο. Αν μιλαμε για υπολογιστες τελευταιας πενταετιας πολυ χλωμο να εχεις θεμα με τα drivers και hardware compatibility.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.584
Reaction score
29.068
Όταν ετοίμασα κι εγώ το δωμάτιό μου, αποκλειστικά για χρήση home cinema, στην αρχή είχα στήσει ένα δυνατό pc με σκληρό ssd, οδηγό blueray, μεγάλη μνήμη, δυνατό επεξεργαστή και κάρτα γραφικών, για χρήση αποκλειστικά ως player.
Στήθηκε, ρυθμίστηκε και δεν ξανασυνδέθηκε στο ιντερνέτ.
Πιστεύω ότι αν ένα pc δεν μπει στο ιντερνέτ, είναι ασφαλέστερο.
Όλα καλά για αρκετό καιρό, μέχρι που άρχισαν τα "παρατράγουδα" με μπλε οθόνες κ.λ.π.
Καποια μέρα μου διέκοψε την ταινία 3 φορές.
Με εκνεύρισε τόσο που κόντεψα να το πετάξω από το μπαλκόνι και κυριολεκτώ, έχω κάνει και χειρότερα.
Κι έτσι το ξήλωσα κι έβαλα το med8ter κι ένα blueray player της Sony και τέλος τα προβλήματα.
Το pc το χάρισα σ έναν πιτσιρικά για να παίζει παιχνίδια.
Το ωραίο είναι ότι αυτός παίζει απαιτητικά παιχνίδια on line και δεν έχει προβλήματα.
Άγνωσται αι βουλαί των pc.
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
8.310
Reaction score
8.320
Χωρίς σύνδεση στον ίντερνετ πώς έκανες αναβάθμιση στο λειτουργικό;
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.584
Reaction score
29.068
Χωρίς σύνδεση στον ίντερνετ πώς έκανες αναβάθμιση στο λειτουργικό;
Όπως στήθηκε καινούργιο, μόνο τότε το συνδέσαμε και κατεβάσαμε ότι ήταν να κατέβει.
Κάναμε ότι αναβάθμιση υπήρχε ως τότε.
Μετά καμία άλλη επαφή με το ιντερνετ.
Γεγονός είναι ότι για πολύ καιρό δούλευε μια χαρά.
 
  • Like
Reactions: PPG

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.586
Reaction score
15.715
Όπως στήθηκε καινούργιο, μόνο τότε το συνδέσαμε και κατεβάσαμε ότι ήταν να κατέβει.
Κάναμε ότι αναβάθμιση υπήρχε ως τότε.
Μετά καμία άλλη επαφή με το ιντερνετ.
Γεγονός είναι ότι για πολύ καιρό δούλευε μια χαρά.
Και επειδή μια μέρα "στράβωσε", έπρεπε να το αλλάξεις αντί να δεις τι συμβαίνει;;;

Γενικά πάντως ναι, συνήθως players σαν αυτό είναι πιο εύχρηστα από έναν υπολογιστή αλλά με τον υπολογιστή κάνεις περισσότερα πράγματα... αρκεί να είσαι διατεθειμένος να τον φροντίζεις που και που.

Προσωπικά προτιμώ τον υπολογιστή.... και μάλιστα με διαφορά....
Άλλωστε πέρα από την ανάγκη ακρόασης μουσικής, είναι κομμάτι του Hobby και ο υπολογιστής....
Δηλαδή όταν τρώμε 2 ώρες για να διαλέξουμε πόσο κλίση θα έχουν τα ηχεία π.χ. και μετά από λίγο καιρό μπορεί να τα ξαναπειράξουμε είναι φυσιολογικό;;;; και το να φροντίσουμε τον υπολογιστή με 2 ώρες το μήνα (updates, καθάρισμα από άχρηστα αρχεία κ.λπ) είναι μεγάλος κόπος;;;
Προφανώς για κάποιους είναι όμως ή δεν έχουν τη γνώση, οπότε το σταματάω εδώ.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
αυτος που μου ειχε ρυθμισει το pc
μου ειχε πει .....ασχολουμε μαι φορα το χρονο
ΜΙΑ
και μετα απλα δεν ασχολουμαι.....
γιατι αν ασχολουμαι καθε λιγο και λιγακι θα ασχολουμαι και θα ψαχνω λυσεις.....
Το htpc ηταν οτι πιο τοπ τοτε....ειχε χωσει πολλα λεφτα στο hac (house of advance computers)
και εφυγε ακλαφτο.....γιατι δεν ηθελα να ασχολουμαι μαζι του συχνα πυκνα...
ή να βαλω καμμια ταινια και τα windows να ειχαν αντιθετη αποψη.....
και ηταν το δευτερο htpc.....η ιστορια πηγαινε μερικα χρονια πισω.....
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.898
Μηνύματα
2.922.003
Members
38.109
Νεότερο μέλος
vichygeo1
Top