ROLEX SUBMARINER WHITE GOLD BLUE

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Κάθε εταιρία έχει να σκεφτεί το πελατολόγιό της και την ιστορία της.
Η Rolex από πάντα έδινε στα ρολόγια της αυτό που ψάχνει κάποιος από ένα ανθεκτικό ρολόι, δηλαδή στεγανότητα και ακρίβεια όταν οι άλλοι δεν γνώριζαν τι πα να πει νερό.
Έτσι έγινε γνωστή παγκοσμίως, γιατί κάποτε καλά ρολόγια θεωρούνταν μόνο τα ανθεκτικά και ακριβή και όχι τα πολύπλοκα.
Τι να κάνουμε τώρα;

Ξέρω βέβαια πως λόγω αυτού του γεγονότος, στην Ελλάδα κυρίως, ο κάθε γύφτος είχε κι από ένα γιατί δεν ήξερε άλλο, αλλά αυτό δεν μειώνει την αξία ενός Rolex.

Και για να μην παρεξηγηθώ, η αγαπημένη μου είναι η Vacheron Constanine, καπρίτσιο μου η Jaeger Le Coultre, για ιστορικούς λόγους σέβομαι την Patek Philippe, και για κάθε μέρα θέλω ένα Submariner.:138:
:137: οπότε θα πρέπει αγαπημένος σου να είναι ο ΠΑΟ , καπρίτσιο σου ο Ηρακλής , για ιστορικούς λόγους να σέβεσαι την ΑΕΚ και , πολύ δυστυχώς, για κάθε μέρα να είσαι Ολυμπιακός...:138:
 

Μηνύματα
30.473
Reaction score
24.902
ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΤΙ Η ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ. ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΠΙΣΚΕΥΘΗΚΑ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΠΑΤΕΚ ΚΑΙ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ. ΑΛΛΩΣΤΕ Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΣΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΤΣΑΛΙΝΩΝ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΡΟΛΕΞ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΑΛΛΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ. ΤΟ ΟΤΙ ΚΡΑΤΑΝ ΥΨΗΛΕΣ ΤΙΜΕΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΥΧΑΙΟ. ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΕΣ ΤΖΑΓΚΟΥΑΡ ΕΙΧΑΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΟΙ ΜΕΡΣΕΝΤΕΣ ΔΕΝ ΧΑΛΑΓΑΝ. ΗΤΑΝ ΘΕΜΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ. ΚΑΙ ΤΑ ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ ΔΕΝ ΧΑΛΑΓΑΝ ΒΕΒΑΙΑ (ΣΕΙΚΟ-ΤΟΓΙΟΤΑ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ.
 

Μηνύματα
10.380
Reaction score
6
:137: οπότε θα πρέπει αγαπημένος σου να είναι ο ΠΑΟ , καπρίτσιο σου ο Ηρακλής , για ιστορικούς λόγους να σέβεσαι την ΑΕΚ και , πολύ δυστυχώς, για κάθε μέρα να είσαι Ολυμπιακός...:138:
Τους υπόλοιπους εκτός του ΠΑΟ μπορώ να τους συγκρίνω μόνο με τα Q&Q.:143:

Εδώ μιλάμε για κάτι που φορώντας το κάνεις ένα statement, και αν κρίνω από το πόσο γνωστές είναι παγκοσμίως οι υπόλοιπες ομάδες που ανέφερες, μάλλον αδικώ την Q&Q.:142:
 

Μηνύματα
339
Reaction score
0
Το προβλημα ειναι οτι στα Rolex και ειδικα στα ατσαλινα το ιδιο statement το κανει και ο αλλος με την καλη κοπια των 200-300 ευρω! Εγω προτιμω ρολογια που ειναι δυσκολο να αντιγραφουν επακριβως, οπως αυτο το συλλεκτικο Omega (τιτανιο-τανταλιο-ροζ χρυσος):
http://www.blowers-jewellers.co.uk/...s/watches_omega_ladies_pages/omega_229680.htm
 

Μηνύματα
30.473
Reaction score
24.902
ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΗΣ ΩΜΕΓΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΕ ΑΤΣΑΛΙ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΘΟΤΙ Η ΩΜΕΓΑ ΕΞΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ SWATCH. ΔΗΛΑΔΗ ΛΟΓΩ ΥΨΗΛΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ ΣΤΑ ΩΜΕΓΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ! ΕΠΙΣΗΣ ΣΥΛΕΚΤΙΚΟ ΩΜΕΓΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΚΡΙΒΟ ΗΤΑΝ ΤΟ FLIGHT MASTER ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ 70. ΕΑΝ ΤΟ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΑΣ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΦΩΤΟ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΙΜΟΥΔΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΡΑ ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΑ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ Η ΟΧΙ.
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Υψηλή ωρολογοποιία δεν είναι μόνο τα complication αγαπητέ.

Ακόμα κι έτσι το perpetual calendar είναι petit complication.

Και όπως προείπα είναι μάρκα σταθερή στις αξίες της και value for money. Στην υψηλή ωρολογοποιία ακόμα και η κάσα θεωρείται αντικείμενο υψηλής τεχνικής.

Το αν παίζει σε άλλες κατηγορίες είναι διαφορετικό από το αν θεωρείται μάρκα υψηλής ωρολογοποιίας.

Και στην τελική, μπορείς να φανταστείς έκθεση στη Βασιλεία που να λείπει η Rolex;
μαλλον δεν εχεις γνωση με ρολογια με αυτα που λες
ψαχτο λιγο
φιλικα παντα αρτζι
 

Μηνύματα
10.380
Reaction score
6
μαλλον δεν εχεις γνωση με ρολογια με αυτα που λες
ψαχτο λιγο
φιλικα παντα αρτζι
Μα δεν είπα ότι έχω γνώσεις. Απλά τη γνώμη μου κατέθεσα.

Νομίζω ότι κατέθεσα και τα επιχειρήματά μου.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
παμε λοιπον
το ρολοι ειναι 3 τεμαχια
1 κρυσταλο
2 μηχανη
3 κασα
ενα ρολεξ φορα
κρυσταλο ζαφιρι - το ιδιο και ενα σεκτορ ας πουμε
μηχανη φορα ΕΤΑ το ιδιο και ενα μπουλερ ξανα ας πουμε
κασα ατσαλι στενλες μαι απο τα ιδια και ενα καραμαραν
οποτε για τα ιδια υλικα πληρωνουμε απο 300-3000+ ευρω
μονο και μονο για το ονομα
η ρολεξ την σιξτις ηταν φτηνιαρα (σε σχεση με σημερα)
και απο ενα σημειο και μετα τα πηγε στο διαστημα
ολες η μικρες σειρες της δεν εχουν να επιδειξουν τιποτα σε σχεση με ενα απο τα πιο πανω ρολογια
και το χειροτερο?
με 300 ερω χτυπας μια ρεπλικα που πρεπει να ανοιχτει απο την ρολεξ για να δουν αν ειναι γνησιο.
Φαντασου τι μουρη πουλας με 300 ευρω στην καφετερια
 

Μηνύματα
955
Reaction score
498
Εγώ πάντως παιδιά με αυτό το ρολόι αρρώστησα άσχετα αν δεν θα ξόδευα ΠΟΤΕ τόσα χρήματα...



Μιλάω πάντα από αισθητικής άποψης..Τον ρουφιάνο τον Ιταλό...
 

Μηνύματα
30.473
Reaction score
24.902
παμε λοιπον
το ρολοι ειναι 3 τεμαχια
1 κρυσταλο
2 μηχανη
3 κασα
ενα ρολεξ φορα
κρυσταλο ζαφιρι - το ιδιο και ενα σεκτορ ας πουμε
μηχανη φορα ΕΤΑ το ιδιο και ενα μπουλερ ξανα ας πουμε
κασα ατσαλι στενλες μαι απο τα ιδια και ενα καραμαραν
οποτε για τα ιδια υλικα πληρωνουμε απο 300-3000+ ευρω
μονο και μονο για το ονομα
η ρολεξ την σιξτις ηταν φτηνιαρα (σε σχεση με σημερα)
και απο ενα σημειο και μετα τα πηγε στο διαστημα
ολες η μικρες σειρες της δεν εχουν να επιδειξουν τιποτα σε σχεση με ενα απο τα πιο πανω ρολογια
και το χειροτερο?
με 300 ερω χτυπας μια ρεπλικα που πρεπει να ανοιχτει απο την ρολεξ για να δουν αν ειναι γνησιο.
Φαντασου τι μουρη πουλας με 300 ευρω στην καφετερια
ΕΝΤΑΞΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΑΝ ΘΕΛΗΣ ΚΡΥΣΤΑΛΟ ΤΟΤΕ ΠΑΡΕ ΕΝΑ SECTOR, ΕΑΝ ΘΕΛΗΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΕΤΑ ΠΑΡΕ ΕΝΑ BULER ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΗΣ ΚΑΣΑ ΠΑΡΕ ΕΝΑ KARAMARAN ΦΟΡΑ ΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΡΕΠΛΙΚΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΜΠΑΜ ΣΤΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΨΕΥΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΤΙΜΙΟ ΚΑΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ SEIKO ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΡΟΛΟΓΙΑ.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
αν θελεις σου βρισκω μια ρεπλικα και παμε σε ενα καταστημα με εξουσιοδοτηση απο την ρολεξ
και αν το αναγνωρισει καποιος χωρις να το πιασει στα χερια του 1000 ευρω δικα σου
( Το εχω κανει)

Τελος αν καποιος αισθανεται σεβασμο στο εαυτο του με ενα γνησιο ρολοι - κακο του κεφαλιου του
οχι τιποτα αλλο να φοραω ταυτοχρονα τα 4 ρολογια που εχω να νιωσω και γω ολιγο αρχοντας
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
406
όταν βέβαια μετά από χρόνια ο κάτοχος του γνήσιου θελήσει να το πουλήσει το πιο πιθανόν να πιάσει περισσότερα απ'όσα είχε δώσει...εσύ με την ρέπλικα ξέρεις τι θα πάρεις εε..?? :p
 

Μηνύματα
10.380
Reaction score
6
αν θελεις σου βρισκω μια ρεπλικα και παμε σε ενα καταστημα με εξουσιοδοτηση απο την ρολεξ
και αν το αναγνωρισει καποιος χωρις να το πιασει στα χερια του 1000 ευρω δικα σου
( Το εχω κανει)

Τελος αν καποιος αισθανεται σεβασμο στο εαυτο του με ενα γνησιο ρολοι - κακο του κεφαλιου του
οχι τιποτα αλλο να φοραω ταυτοχρονα τα 4 ρολογια που εχω να νιωσω και γω ολιγο αρχοντας
Όχι βρε Αργύρη, ίσα ίσα που είπα ότι κάποτε ο κάθε γύφτος φορούσε ένα Rolex γιατί δεν ήξερε άλλο. Ποιά μούρη στην καφετέρια; Άλλο το statement και άλλο το πουλ μουρ.

Και στο κάτω κάτω, αν έχει μεγαλύτερη σημασία η ουσία, όλοι ξέρουμε ότι τα quartz είναι πιο ακριβή από τα μηχανικά. Έλα όμως που μπαίνει στη μέση ο ρομαντισμός....
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
όταν βέβαια μετά από χρόνια ο κάτοχος του γνήσιου θελήσει να το πουλήσει το πιο πιθανόν να πιάσει περισσότερα απ'όσα είχε δώσει...εσύ με την ρέπλικα ξέρεις τι θα πάρεις εε..?? :p
παληκαρι εχεις ρευμα σπιτι σου?
τηλεοραση?
βλεπεις γκαλερι τσαγκαρακη
βλεπεις ποσο σκοτωνουν τα σαμπ μαρινερ?
τωρα ξερεις ποιος θα παρει τι?
α εχει και ρεπλικες με 80 ευρω
οχι καλες αλλα αμα λαχει σπας μια για να κανεις τον φανταγκο
α γεα
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Όχι βρε Αργύρη, ίσα ίσα που είπα ότι κάποτε ο κάθε γύφτος φορούσε ένα Rolex γιατί δεν ήξερε άλλο. Ποιά μούρη στην καφετέρια; Άλλο το statement και άλλο το πουλ μουρ.

Και στο κάτω κάτω, αν έχει μεγαλύτερη σημασία η ουσία, όλοι ξέρουμε ότι τα quartz είναι πιο ακριβή από τα μηχανικά. Έλα όμως που μπαίνει στη μέση ο ρομαντισμός....
γιατι τωρα ποιοι φορανε τα ρολεξ (συνηθως)
οι φανταγκοι τοτε (μεσα και οι γυφτοι)
κα τωρα οι νεοπλουτοι φορανε πιο μαδατες μαρκες
ειναι κατι σαν τις τσαντες τις βιτον
καθε χρονο νεο μοντελο γιατι κοπιαρονται και χανουν
οποτε το καινουργιο πραμα ειναι αλλο πραμα
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
406
κάποιοι δυστυχώς (ή ευτυχώς??) είναι μόνο για ρέπλικες...
ααα...το ρεύμα λέμε να το ξανασυνδέσουμε τον Μάρτιο...το έχουμε κόψει για οικονομία και ρομαντισμό...
rmc...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
αφτο ειναι καλο αρα επικοινωνουμε
με τηλεπαθεια που ελεγε και ο λεφτερης (πανταζης)
κανε μια σεριμπρο στον τσαγκαρακη
εχει κατι κομματια μουρλια
 

Μηνύματα
10.380
Reaction score
6
γιατι τωρα ποιοι φορανε τα ρολεξ (συνηθως)
οι φανταγκοι τοτε (μεσα και οι γυφτοι)
κα τωρα οι νεοπλουτοι φορανε πιο μαδατες μαρκες
ειναι κατι σαν τις τσαντες τις βιτον
καθε χρονο νεο μοντελο γιατι κοπιαρονται και χανουν
οποτε το καινουργιο πραμα ειναι αλλο πραμα
A, ευτυχώς που δε φοράω Rolex τότε γιατί θα είχα ένα τόνο πιο σκούρο skin.
Επειδή θέλω ένα όμως, μήπως ν' αρχίσω την ηλιοθεραπεία;:143:

Τι, μεταχειρισμένο; pas moi που θα λέγαν και οι άλουστοι... :142:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.350
Reaction score
88.838
Απάντηση: ROLEX SUBMARINER WHITE GOLD BLUE

Λοιπόν φίλε μου argi...

Στο παρελθόν είχα μία μίνι συλλογή καλών (ακριβών) ρολογιών και τελικά όταν μου έφυγε η τρέλα αποφάσισα να την αποχωριστώ.
Κράτησα 2 από τα καλά κομμάτια:
ένα Rolex (χρυσό Daytona) και ένα Jacob & Co για τις πιο καλλιτεχνικές συνευρέσεις (ξέρεις εσύ...:137:).
και κάποια από τα πιο "απλά":
ένα ατσάλινο GMT II, ένα Bulgari Scuba και κάποια άλλα μικρότερης σημασίας.

Λοιπόν,
άσχετα με το τι λένε, αυτό που φοράω κατά 99%, είναι το χρυσό Daytona. Όσοι ξέρουν καταλαβαίνουν, όσοι δεν ξέρουν δε μ' ενδιαφέρουν, εγώ είμαι ευχαριστημένος και όλα είναι μια χαρά! :137:
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.047
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top