Tι δισκακια cd-r χρησιμοποιειτε???

Μηνύματα
199
Reaction score
0
Συμπασχοντες,
Με την ευκαιρια του τεστ που εκανε γνωστο περιοδικο του χωρου και λαμβανοντας υποψη το γεγονος οτι ειμαι λιγακι δυσπιστος γενικα,θα ηθελα να σας ρωτησω εσεις τι μαρκα δισκακια χρησιμοποιειτε στα αντιγραφα ασφαλειας σας.
Η αφεντια μου χρονια τωρα παιζει με Philips qx τωρα τελευταια με Fuji pro(τα οποια σημειωτεον βγηκαν πατος ενω εμενα μου αρεσουν πολυ).
Με μπλε υποστρομα εχω παψει να αγοραζω γιατι ενα Stanton cdp που εχω τρομαζει να τα παιξει (και αν τα παιξει).
Γνωμες-αποψεις -σχολια απο τους κατεχοντες?????

(αν πρεπει να παει σε αλλη πιο καταλληλη κατηγορια παρακαλω να το μετακινησετε παραυτα!!)
 



Μηνύματα
3.869
Reaction score
633
@Σπύρος Μπλάτσιος και doctor-x
αυτα τα ρημαδια τα Taiyo Yuden
στη θεσσαλονικη υπαρχουν;;..

χρησιμοποιω TDK, αλλα τα προτιμω..
 

VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
Tayio χρησιμοποιω γιατι στην αποδοση/τιμη δεν παίζονται,ομως καποια plextor που ειχα παρει δωρο μαζι με το CDR μου ήταν ίσως ότι καλύτερο αλλά είναι ψιλοακριβα.Επισης πολυ ευχαριστημένος ήμουνα με τα Μitsui.
Κατι princo και κατι traxdata κτλ δεν μου εκατσαν καλα.
 

Μηνύματα
199
Reaction score
0
Παλια με τα Mitsui που χρησιμοποιουσα δεν μπορω να πω οτι ηταν οτι καλυτερο σε ηχο.Ευκολα μπορουσες να καταλαβεις το πρωτοτυπο απο το αντιγραφο.
Με τα δικα μου μηχανηματα (Marantz 631 pro) το πλησιεστερο εως ακριβως ιδιο αντιγραφο το δινει με τα Phillips.Το ιδιο και τα Fuji.
Και τα δυο αυτα εχουν περιπου χρυση επιφανεια , πραγμα που λενε οτι ειναι οτι καλυτερο απο αντοχη.
Τα Taiyo Yuden δεν τα ειχα παρει ποτε γιατι ηταν πολυ φτηνα και η επιφανεια τους ειναι πρασινη που λενε οτι ειναι ,οτι χειροτερο.
Τωρα που τα πηρα και τα δοκιμασα εχουν αριστο ηχο αλλα ακομα δεν τα εχω συγκρινει στο ιδιο προγραμμα με αλλα.
Οσοι φιλοι τα δοκιμαζετε καιρο εχετε παρατηρησει τιποτα περιεργο ή ειναι οκ.
Να τα εμπιστευτουμε αφοβα????
Βοηθηστε χωριανοι!!! :D
 

Μηνύματα
7.024
Reaction score
993
Εγώ τελευταία χρησιμοποιώ τα CDR for AUDIO της Sony, τα Premium .
Και τα TDK, Philips ήταν και εξακολουθούν να είναι πολύ καλά.
Εγώ γενικώς ποτέ δεν είχα πρόβλημα με οποιοδήποτε CD, γιατί γράφω πάντα στο Philips 950 CD recorder.
 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
VERBATIM PRINTABLE. Τα χρησιμοποιω εδω και ενα χρονο, και δεν μου εχουν παρουσιασει κανενα προβλημα...Ασε που ειναι και πιο ανθεκτικα γιατι η πανω πλευρα ειναι καλυμενη με το στρωμα προς εκτυπωση...
 

VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
Τα verbatim ηταν απο τα χειρότερα που ειχα δοκιμασει προ αρκετων ετων.Δεν ξερω αν εχουν βελτιωθει.

Taiyo Yuden δεν εχω ακομα κανενα παλιο για να κρίνω, ολα ειναι το πολυ 3 ετών,so far ευχαριστημένος.Εχω παρει μια κορινα των 100 και εχω αράξει...
 

Μηνύματα
1.137
Reaction score
3
@ nikosxeng
Φίλε,μένω στην Αθήνα και δεν ξέρω για το ερώτημά σου.
Ψάξε πάντως για Taiyo Yuden ή That's CD-r και πιστεύω θα βρεις.
Αν όχι,μπορώ να σου δώσω link για online αγορά (pm. me)
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
@Σπύρος Μπλάτσιος και doctor-x
αυτα τα ρημαδια τα Taiyo Yuden
στη θεσσαλονικη υπαρχουν;;..

χρησιμοποιω TDK, αλλα τα προτιμω..
υπάρχουν...

δες εδώ
http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=69216&highlight=Taiyo+Yuden

Αλλά νομίζω πουλάει και κάποιος τύπος κοντα στην καμάρα.
Προσωπικα παραγγέλνω απευθείας από την diskimpex

δες
www.diskimpex.gr
 

Μηνύματα
3.869
Reaction score
633
ευχαριστω..
νομιζω κι αυτο που αναφερει κοντα στην καμαρα ειναι..
σαφως προς την κατω απο την εγναντια
προς την θαλλασα..
αυτη η εθνικης αμυνης νομιζω αυτη που ολοι λενε βασιλισης Σοφιας.. :D
 


Μηνύματα
67
Reaction score
6
Τον τελευταίο 1,5 χρόνο αποκλειστικά Tayio Yuden (είτε ως Thats είτε ως Professional είτε ως Plextor).
Διάφορες μάρκες παλαιότερα κυρίως TDK, Philips (πριν της τα φτιάχνει η Ritek και λοιπές σαβουροεταιρείες).
Χειρότερα μου βγήκαμ κάποια Princo που είχα χρησιμοποιήσει το 1998 και ήδη 1 είναι άχρηστο. Επίσης πρόπερσι που χρησιμοποιούσα Sony (με πρασινοκίτρινο εξώφυλλο) κάμποσα δε γράφονταν σωστά και πάρα πολά δεν παίζαν σωστά στο αυτοκίνητο.
 

Μηνύματα
199
Reaction score
0
Να σας κανω και μια αλλη ερωτηση???
Εχει πεσει στην αντιληψη μου οτι υπαρχει τροπος να ξερουμε ποιος εχει κατασκευασει τα σιντακια μας ανεξαρτητα απο τι μαρκα ειναι .
Ξερετε κατι γιαυτο???
 

Μηνύματα
202
Reaction score
0
Να σας κανω και μια αλλη ερωτηση???
Εχει πεσει στην αντιληψη μου οτι υπαρχει τροπος να ξερουμε ποιος εχει κατασκευασει τα σιντακια μας ανεξαρτητα απο τι μαρκα ειναι .
Ξερετε κατι γιαυτο???
http://www.dvdr.gr/info_tool.htm
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
Υπάρχουν κάποια προγράμματα που μπορούν να αναγνωρίσουν την ταυτότητα του δίσκου μόλις τον εισάγουμε στο dvd-writer.

Το δημοφιλές Νero π.χ. περιέχει το info tool απ' όπου μπορείς να πάρει όλες τις πληροφορίες για το δισκάκι σου...
 

Μηνύματα
199
Reaction score
0
Σπυρο ευχαριστω πολυ να εισαι καλα,
Αναρωτιεμαι ρε γαμωτο ποσα πραγματα δεν ξερουμε που ειναι απλα και κατα καποιο τροπο προφανη και παθαινω πολλαπλα εγκεφαλικα!!!! :D
 

Μηνύματα
5
Reaction score
8
Εγώ χρησιμοποιώ Verbatim Extra Protection και όσα έχω γράψει μέχρι στιγμής (καμιά 50ρια περίπου) έχουν βγει πολύ καλά.

Πριν αρκετό καιρό είχα πάρει ένα πακέτο με δισκάκια Verbatim που είχαν το σχέδιο δίσκου βινυλίου, αυτό δηλαδή:
verbatim cd-r vinyl.jpg

Βγήκαν επίσης πολύ καλά και είναι και πολύ ωραία από άποψη σχεδίου.
 

Μηνύματα
994
Reaction score
2.775
Εγώ χρησιμοποιώ Verbatim Extra Protection και όσα έχω γράψει μέχρι στιγμής (καμιά 50ρια περίπου) έχουν βγει πολύ καλά.

Πριν αρκετό καιρό είχα πάρει ένα πακέτο με δισκάκια Verbatim που είχαν το σχέδιο δίσκου βινυλίου, αυτό δηλαδή:
View attachment 343823
Βγήκαν επίσης πολύ καλά και είναι και πολύ ωραία από άποψη σχεδίου.
Φαντάζομαι πως μετά από 14 χρόνια που έχει να μπει στο site και 18 από τότε που άνοιξε το thread ο φίλος, τα cd-r δισκάκια ελάχιστα τον απασχολούν πλέον... και μάλλον καθόλου τους περισσότερους εδώ 🤪 !

Και εκτός αυτού, εσύ ως TDKmaniac δε ντρέπεσαι να παίρνεις-προτείνεις Verbatim; :biggrin::laugh:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.893
Μηνύματα
2.921.706
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top