Tesla (απο 1/1/23)

TGD

Μηνύματα
8.316
Reaction score
8.323
Όχι πια. Στο Peugeot 104 ήταν τα φλας στο δεξί οι υαλοκαθαριστήρες στο αριστερό. Αλλά τα τελευταία 30+ χρόνια οι θέσεις είναι στάνταρ. Υπάρχουν μικροδιαφορές, πχ στα γιαπωνέζικα που έχω οδηγήσει οι καθαριστηρες ανοίγουν προς τα κάτω ενώ στα ευρωπαϊκά προς τα πάνω αλλά τίποτα που να σε δυσκόλεψει ακόμα και αν χρειαστεί επειγόντως να οδηγήσεις ένα άγνωστο αυτοκίνητο.
Αν ο κάθε e-αυτοκινητας συνεχίζει να φτιάχνει ο,τι του κατεβαίνει θα μας βάλουν να περνούμε ειδίκευση τύπου σαν τα αεροπλάνα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.082
Reaction score
29.788
Εντάξει δεν θέλει και πτυχίο να βρεις τα φλας στο Highland. Μπροστά στα μάτια σου είναι. Άλλο αν δεν βολεύουν. Σαν πρώτη εντύπωση θέλει λίγο προσοχή σε ιδιαίτερες καταστάσεις. Στην πορεία θα φανεί.

Υγ: συζητούσα με έναν φίλο καμένο τεσλάκια (που δεν έχει Tesla και δεν νομίζω να πάρεις ποτέ ηλεκτρικό) και του είπα για το θέμα των φλας. Και μου απαντά αμέσως "δεν φταίει η Tesla αλλά οι δρόμοι. Άκου εκεί φταίει η Tesla".

Πέθανα στα γέλια.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.451
Reaction score
21.199
Πιθανόν να εννοεί πως σε κάθε μάρκα οι μοχλοί έχουν διαφορετική θέση και λειτουργία.
Έχω μια εντύπωση ότι δεν είναι αποκλειστικά θέμα μάρκας αυτοκινήτου. Παίζει ρόλο και η θέση του τιμονιού - αριστερά ή δεξιά, επομένως με ποιο χέρι αλλάζει ταχύτητες ο οδηγός.

Βέβαια, σε χώρες που τα αυτοκίνητα με χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων τα ψάχνεις με το κυάλι (π.χ Κύπρος) ή στα ηλεκτρικά που είναι εκ φύσεως αυτόματα, λίγη σημασία έχει και πλέον αποτελεί θέμα εξοικείωσης του οδηγού με τη θέση και λειτουργία των μοχλών του τιμονιού.
 

Μηνύματα
386
Reaction score
925
Έχω μια εντύπωση ότι δεν είναι αποκλειστικά θέμα μάρκας αυτοκινήτου. Παίζει ρόλο και η θέση του τιμονιού - αριστερά ή δεξιά, επομένως με ποιο χέρι αλλάζει ταχύτητες ο οδηγός.

Βέβαια, σε χώρες που τα αυτοκίνητα με χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων τα ψάχνεις με το κυάλι (π.χ Κύπρος) ή στα ηλεκτρικά που είναι εκ φύσεως αυτόματα, λίγη σημασία έχει και πλέον αποτελεί θέμα εξοικείωσης του οδηγού με τη θέση και λειτουργία των μοχλών του τιμονιού.
Στην Κύπρο έχω οδηγήσει παλιό δεξιοτίμονο Vitara που είχε δεξιά τα φλας και αριστερά τους υαλοκαθαριστήρες. Όλα χειροκίνητα βέβαια.
Τώρα που το σκέφτομαι είχε και την πρώτη πάνω δεξιά αντί πάνω αριστερά. Πολύ ανάποδο αυτοκίνητο.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
8.058
Reaction score
10.287
Κι εγώ οδήγησα κάποτε ένα πολύ ανάποδο αυτοκίνητο που την είχε κάτω αριστερά! :whistling:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.905
Μηνύματα
2.922.407
Members
38.111
Νεότερο μέλος
Fotis ziso
Top