Vintage ενισχυτες

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.098
Reaction score
1.610
Κατα καιρους ολοι ειμαστε στο ψαχτηρι για κανα μηχανακι δεν σας κρυβω οτι οταν βλεπω καναν ενισχυτη
παλιο αυτα τα τερατα με τα βουρτσισμενα αλουμινια μου τραβαει το βλεμμα και τα σαλια μερικες φορες!
Εχω μπει στη διαδικασια το τελευταιο καιρο να στραβωνομαι στο ιντερνετ να βρω μηχανηματα της τοτε εποχης που εχουν αφησει καλες εντυπωσεις οπως ενας sansui au 717ας πουμε και αλλοι μηπως βρω κανα μηχανημα μπροστα μου και το χτυπησω!

Το θεμα αξιζει η αγορα ενος τετοιου ενισχυτη? θα ειναι μουσικος? ας πουμε οτι αγοραστικε ενα τετοιο μηχανακι ας ειναι και καλο εξωτερικα κανουμε και ενα φρεσκαρισμα πυκνωτων και τον βαζουμε στο ραφι να παιξει θα εχουμε καποιο εποτελεσμα? η θα πουμε τη πατατα καναμε και χαλασαμε λεφτα και χρονο!

Ακουω γνωμες!
 


papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.098
Reaction score
1.610
To εχω διαβασει φιλε μου σε ευχαριστω!

Καμια γνωμη αλλη....
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.450
Reaction score
27.179
Εγώ τα έχω ξαναγράψει. Βεβαίως και αξίζει με το παραπάνω. Και όχι μόνο 717 αλλά και 919 και AU-X1 , AU-X11, AU-D11, G9000 G22000 αν πάς σε ραδιοενιχυτές . Αλλος ήχος , πολύ μουσικός , διαφοροποιημένος από τον αποστειρωμένο των σημερινών μηχανημάτων.
 

Μηνύματα
614
Reaction score
584
Φίλε μου έχω ασχοληθεί και εγώ με τέτοια μηχανήματα τα οποία είναι εκπληκτικές κατασκευές, αλλά όπως και να το κάνουμε στερούνται ηχητικά από τους σύγχρονους ενισχυτές.

Αυτο που θα σου πρότεινα εγώ είναι να βρεις καινούριους ενισχυτές με vintage αισθητική, πολλοί κατασκευαστές το στηρίζουν αυτό.

Το ίδιο έχω κάνει και εγω
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.098
Reaction score
1.610
Και εγω σε αυτο το διλιμα ειμαι καινουργιο η καποιο vintage παλιο μηχανακι μηπως ομως ενα παλιο με ενα φρεσκαρισμα βγαλει αυτο το παλιο γλυκοηχο vintage ηχο?

Πιστευω οτι παλια εφτιαχναν μηχανηματα η μηχανικοι ηχου στα εργοστασια αυτοι ειχαν το πρωτο λογο και οχι οπως τωρα οι λογιστες και το μαρκετινκ...!

Το θεμα ειναι ομως ποια μηχανηματα ειχα διακριθει τοτε για τη μουσικοτητα τους στα τοσα πολλες χιλιαδες μοντελα ποιο λινκ θα ειχε revew αυτων τον μηχανηματων να σε κατατοπισει και να μαθεις και λιγο απο την ιστορια του hi fi.
 

Μηνύματα
614
Reaction score
584
Και εγω σε αυτο το διλιμα ειμαι καινουργιο η καποιο vintage παλιο μηχανακι μηπως ομως ενα παλιο με ενα φρεσκαρισμα βγαλει αυτο το παλιο γλυκοηχο vintage ηχο?

Πιστευω οτι παλια εφτιαχναν μηχανηματα η μηχανικοι ηχου στα εργοστασια αυτοι ειχαν το πρωτο λογο και οχι οπως τωρα οι λογιστες και το μαρκετινκ...!

Το θεμα ειναι ομως ποια μηχανηματα ειχα διακριθει τοτε για τη μουσικοτητα τους στα τοσα πολλες χιλιαδες μοντελα ποιο λινκ θα ειχε revew αυτων τον μηχανηματων να σε κατατοπισει και να μαθεις και λιγο απο την ιστορια του hi fi.
http://www.luxman.com
 

Μηνύματα
6.925
Reaction score
5.818
Ακουω γνωμες!
Η γνωμη η δικια μου.......πεταμενα λεφτα.Να το εχεις το μηχανακι και να θες να το σουλουπωσεις για λογους συναισθηματικους το καταλαβαινω.

Να ψαχνεις να αγορασεις,και να πληρωσεις να το μαζεψεις,εγω δεν θα το εκανα ποτε.
Ο γερος δεν γινεται νεος οτι και να κανεις.

Υπαρχουν αξιολογα μηχανηματα,νεας τεχνολογιας με vintage αισθητικη.

Υ.γ Οι vintagaδες θα μου την πεσουν τωρα...:D
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Αν καταλαβαίνω σωστά, το θέμα δεν είναι μόνο η vintage αισθητική, αλλά το vintage ηχόχρωμα.
Ποιες φρέσκες υλοποιήσεις το προσφέρουν αυτό; (η ερώτηση δεν είναι ρητορική).
 


papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.098
Reaction score
1.610
Σιγα σιγα βλεπω μιλαμε την ιδια γλωσσα ελατε λιγο θελει πειτε και αλλα πειτε και αλλα
ναι περα απο τη vintage αισθητικη ψαχνω και το ηχοχρωμα που καποτε ειχα ακουσει σε ενα παλιο πλακε technics με μολις 25 wattακια
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.731
Reaction score
8.741
Αυτό που και εγώ θαυμάζω στα μηχανήματα αυτά είναι η ποιότητα κατασκευής, το μεράκι και το γούστο στην επεξεργασία του αλουμινίου και ο όμορφος σχεδιασμός. Από ήχο δε, σε όσα κατά καιρούς έτυχε να πετύχω σε ακρόαση είναι θαυμάσια.
Τελευταία έτυχε να πέσω σε ακρόαση ενός akai ραδιο ενισχυτή όχι πάνω από 20-30 βατ σε συνδυασμό με ηχεία Έλληνα κατασκευαστή (σύγχρονα) και το αποτέλεσμα ήταν υπέροχο! Αναλογικός και ζεστός ήχος με όλη την σημασία της λέξεως.

Μία γεύση παρακάτω...
http://gearpatrol.com/2015/05/14/vintage-hi-fi-sound-systems/
 



JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.450
Reaction score
27.179
Η αλήθεια είναι ότι τα πιο πολλά από αυτά τα μηχανήματα είχαν ήχο που τα σημερινά αποστειρωμένα κοιτάνε από μακριά και με κιάλια.
Είχαν χροιές και ηχοχρώματα , και σε πείσμα πολλών μελών εδώ, είχαν και τσαμπουκά και νεύρο και ταχύτητα.
Κάτι που τα σημερινά μηχανήματα στερούνται είναι ο χαρακτήρας. Όχι τόσο ο ηχητικός , αλλά ο χαρακτήρας παρουσίας.
Αυτό το κάτι ρε παιδί μου , που το κάνει το ρημάδι να σου κλείνει το μάτι. Το κλίκ.
Τα σημερινά δεν το έχουν.
Ηχητικά , ιδίως αν πέσουμε στην λούμπα σύγκρισης class d με class ab-a , εκεί γίνεται ο γάμος του καραγκιόζη.
Φυσικά και δεν θα έπαιρνα ποτέ μου σημερινό μηχάνημα. Αλλοίμονο , τόσα vintage έχω. Μοναδική εξαίρεση το σετ της denon για το home cinema, avp-a1hd, poa -a1hd,dvd-a1ud. Τα οποία και αυτά είναι σχεδιασμένα σε κάπως retro αισθητική και με τον παλιό mucho χαρακτήρα των παλαιών υπερμηχανών.
Συμβουλή μου , ψάξτε διαβάστε , δείτε ακούστε , και αν θέλετε εδώ είμαι εγώ με κάποια vintage κομμάτια να σας ξεναγήσω και να σας δείξω τι έφιαχναν κάποτε οι εταιρείες . Πέρα από το ενεργό σύστημα με τα 4δρομα ηχεία , έχω και άλλα συστήματα κλασσικά με παθητικά ηχεία και με ραδιοενισχυτές για όποιον θέλει να πάθει την πλάκα του. Υπόσχομαι ότι θα την παθει την πλάκα του σίγουρα.
Για ότι άλλο περαιτέρω στην διάθεσή σας.
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.895
Μηνύματα
2.921.909
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top