Vintage ενισχυτες

Μηνύματα
320
Reaction score
91
Ξεκινα με ένα DENON 1060 μοντελο του 91 με 200 ευρω !Η όταν αγορασεισ τον νέο και με ποσα ?θα ηθελα να ημουν από μια μερια με τον γερο μου.....! Η ταπεινη μου γνωμη .
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
....Το θεμα είναι ...αξιζει η αγορα ενος τετοιου ενισχυτη?
Eίτε επενδύσεις πχ σε έναν Pioneer SX-1280...





...είτε επενδύσεις στο νέο του αντίστοιχο σε τιμή κτήσης μοντέλο 2017 - (Pioneer A-70DA + ένα tuner)...





...μουσική θα ακούσεις κι απ' τα δύο.
Ένα όμως θα σε ταξιδέψει.
Το "πάντρεμα" με τις υπόλοιπες συσκευές έχει μεγαλύτερη σημασία, από την επιλογή "vintage vs new".
Κορυφαίο ήχο πάντως αν συνδυάσεις σωστά καλώδια, πηγή και ηχεία, μπορείς να πάρεις και από τα δύο. (διαφορετικό συνδυασμό σε vintage και διαφορετικό σε new)

Το βέβαιο είναι ότι σε vintage θα πληρώσεις κάτι παραπάνω για να επανέλθει στη σωστή κατάσταση.
Αν συγκρίνεις χρηματικά, μπορείς με έξυπνες αγορές να πάρεις πολύ καλό αποτέλεσμα με νέα μοντέλα.
Ξεφεύγοντας από τη δαγκάνα του κόστους, κορυφαίο αποτέλεσμα έχεις και με vintage.

Σωστή επιλογή, σωστή επέμβαση - συντήρηση και ψαγμένο συνδυασμό συνοδών μηχανημάτων είναι η λύση.
Το ταξίδι είναι μεγάλο αλλά το αποτέλεσμα θα σε αποζημειώσει ότι κι αν επιλέξεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
6
Reaction score
11
Καλησπέρα σας
Αν και παλιο το post θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να απευθυνθώ για έναν έλεγχο συντηρηση ενισχυτή pioneer sx980.
ο ενισχυτής δουλεύει γενικα και είναι σε πολύ καλή κατάσταση αλλα έχει κάποια θέματα και σίγουρα χρειάζεται ολικό έλεγχο . Έχω δει κάποια κιτ που πωλούνται στο διαδίκτυο αλλά δεν έχω τον χρόνο και ως ένα σημείο τη γνώση να το κάνω μόνος μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποία πληροφορία
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.066
Reaction score
3.090
East Electronics. Μου έφτιαξε τον SX880 και κελαιδαει σαν καινούργιο.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.066
Reaction score
3.090
Το ακούω από τότε που λειτουργησε για πρώτη φορα στο σπίτι. Εδώ και 40 χρόνια. Αγοράστηκαν το 1980 και μπήκαν σε λειτουργία το 1987.
 

Μηνύματα
7.025
Reaction score
996
Κατά τη γνώμη μου είναι λάθος να αγοραζει κάποιος σήμερα μεταχειρισμένο ενισχυτή, ειδικά όταν έχουν αλλαχθεί οι original πυκνωτές του μηχανήματος με κινέζικους fake (ή ξεραμένους), από μη πιστοποιημένους προμηθευτές. Αγοράζουμε εμείς οι ίδιοι όλους τους πυκνωτές απευθείας από τους εξουσιοδοτημένους διανομείς και τους παραδίδουμε στον επισκευαστή για την εργασία επισκευής και μόνο γι αυτή.
Υπάρχουν σήμερα άριστες σύγχρονες επιλογές για ενισχυτές και άλλα μηχανήματα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.895
Μηνύματα
2.921.909
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top