Windows 8.1 a.k.a. Windows "Blue"

Μηνύματα
21.402
Reaction score
15.414
Και δεν δούλεψε όχι μόνο επειδή οι χρήστες του desktop είναι συντηρητικοί, αλλά και γιατί δεν υπήρχε και καμιά σοβαρή εφαρμογή metro που να τους πείσει να το χρησιμοποιούν. Πολλές από αυτές ήταν προβληματικές, άλλες με λειψά χαρακτηριστικά, πιάνουν όλο το χώρο της οθόνης χωρίς λόγο, κλπ. Αν καταφέρει και φτιάξει η ίδια, αλλά και να πείσει τους δημιουργούς λογισμικού να φτιάξουν σοβαρές εφαρμογές metro, κάτι μπορεί να γίνει.

Για την ώρα, προσωπικά desktop και startisback+ (για 8.1), ή όποιο άλλο προτιμά ο καθένας...
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
βρε σεις είστε λίγο οπισθοδρομικοί.... :D

Το μεγάλο λάθος της Microsoft είναι η επιλογή των επεξεργαστών ARM σε συνδυασμό με τα Windows RT...
έχω κι' άλλα να γράψω αλλά δεν είναι του παρόντος...
 





Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
Τα πέρασα κι εγώ χθες. Περίπου 2,6GB από το Windows Store. Η εγκατάσταση έγινε απροβλημάτιστα. Δεν υπάρχουν πάντως σημαντικές διαφορές.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.350
Reaction score
88.838
βρε σεις είστε λίγο οπισθοδρομικοί.... :D

Το μεγάλο λάθος της Microsoft είναι η επιλογή των επεξεργαστών ARM σε συνδυασμό με τα Windows RT...
έχω κι' άλλα να γράψω αλλά δεν είναι του παρόντος...
Γιώργο, αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις σε τέτοιου μεγέθους εταιρείες, είναι πιο ενήμεροι και ικανοί από μας που απλά σχολιάζουμε. Αυτό που έχουν να αντιμετωπίσουν είναι οι τάσεις που υπάρχουν στην αγορά. Και φυσικά η μαγκιά είναι να δημιουργήσεις νέες ή να ενισχύσεις τις τρέχουσες αν συμφέρει.
Μέχρι πριν λίγα χρόνια, υπήρχε μία πιο "εύκολη" ισορροπία στο χώρο, γιατί η κάθε μεγάλη εταιρεία είχε την εξειδίκευσή της στην αγορά. Τώρα, βλέποντας πως το μέλλον κατευθύνεται προς τις φορητές υπολογιστικές συσκευές και σε μία κοινή σύνδεση/διαχείριση μέσω διαδικτύου/WiFi, έπεσαν με τα μούτρα να προσφέρουν ανταγωνιστικές hardware/software προτάσεις.
Αυτό που έχει αλλάξει είναι το είδος, και φυσικά ο αριθμός, των υποψήφιων πελατών. Δεν υπάρχει περιορισμός σε κομπιουτεράδες όπως παλιά. Υποψήφιοι πελάτες είναι σχεδόν όλοι, αφού δημιουργήθηκαν νέες "ανάγκες" χρήσης που ελκύουν και τον άσχετο με την τεχνολογία.
Δεν αρκεί πια η τεχνολογική υπεροχή. Η εμφάνιση (κυρίως στις φορητές συσκευές), η ευκολία και εμπειρία χρήσης, o συνδυασμός hardware/software, το marketing κλπ, είναι παράγοντες που καθορίζουν την μελλοντική πορεία μια εταιρείας. Δεν είναι τυχαίο που πριν λίγες μέρες η Apple προσέλαβε στο retail τμήμα της την Angela Ahrendts, CEO του οίκου Burberry.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.350
Reaction score
88.838
Και δεν δούλεψε όχι μόνο επειδή οι χρήστες του desktop είναι συντηρητικοί, αλλά και γιατί δεν υπήρχε και καμιά σοβαρή εφαρμογή metro που να τους πείσει να το χρησιμοποιούν. Πολλές από αυτές ήταν προβληματικές, άλλες με λειψά χαρακτηριστικά, πιάνουν όλο το χώρο της οθόνης χωρίς λόγο, κλπ. Αν καταφέρει και φτιάξει η ίδια, αλλά και να πείσει τους δημιουργούς λογισμικού να φτιάξουν σοβαρές εφαρμογές metro, κάτι μπορεί να γίνει.
Να σου πω πώς το βλέπω εγώ από την πλευρά του χρήστη. Αν θέλω εφαρμογές τύπου metro, έχω το iPad (ή κάποιο tablet). Δεν θα ξεβολευτώ να ανοίξω το PC για να έχω εφαρμογές "φορητής φιλοσοφίας". Αν θέλω πιο "πολύπλοκες" εφαρμογές θα πάω στο desktop με τις αμέτρητες δυνατότητες παραμετροποίησης που δεν μπορεί να προσφέρει το metro, όχι μόνο γιατί έχει ελλείψεις, αλλά επειδή δεν είναι αυτός ο σκοπός του. Επίσης, όταν μπορώ να έχω ποντίκι και πληκτρολόγιο, θεωρώ πισωγύρισμα να τα χρησιμοποιώ για να χειρίζομαι εφαρμογές touch.
Επίσης, είναι κάπως οξύμωρο να σε βάζει η Microsoft σε λογική metro, όταν πάνω από το 95% των χρηστών Windows έχουν κινητό και ταμπλέτα με διαφορετικό λειτουργικό. Σαν διαφήμιση μέσα στο λειτουργικό σύστημα είναι.
 


Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.712
Reaction score
75.962
Φρίκη, όλα τα apps ανοίγουν τριπλά και κάνουν crash μετά απο λίγο...

Roll back υπάρχει;
 






Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.712
Reaction score
75.962
Πολυπιοσάχλα.








Φακ γιού ωλ, φακ γιού βέρυ ματς! :fuckyou:
 


Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.559
Το περασα και εγω χθες,ολα μια χαρα
Η μεγαλη διαφορα που εχω δει μεχρι στιγμης ειναι οτι παει πολυ πιο γρηγορα το συστημα,οπως το boot και το ανοιγμα αρχειων και προγραμματων

Απλα συμβουλη οταν το βαλετε να ξανακανετε εγκατασταση τους drivers της καρτας
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.042
Members
38.109
Νεότερο μέλος
vichygeo1
Top