Windows 8.1 a.k.a. Windows "Blue"

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
και η γατουλα εδω
tatoospod1.jpg

που σε λαθος κατευθυνση κοιτα;)
 
Last edited:

Μηνύματα
21.402
Reaction score
15.414
Ε το βασικό με τους παιχνιδάδες είναι ότι φτιάχνουν τα παιχνίδια για κονσόλες, και μετά τα κάνουν port στα PC. Με αυτό τον τρόπο δεν είναι βελτιστοποιημένος ο κώδικας τους για λειτουργία σε υπολογιστές, και γι αυτό πολλά από αυτά είναι αδικαιολόγητα βαριά. Ίσως να βελτιωθούν ή έχουν βελτιωθεί τα πράγματα, τώρα που οι νέες κονσόλες PS4 / Xbox One φορούν επεξεργαστές x86 και έτσι μάλλον θα έχουν κοινό κώδικα.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Tα W 8.1 μπηκαν ανεμποδιστα - ΤΙ καλο να περιμενει ο απλος χρηστης;
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Ε το βασικό με τους παιχνιδάδες είναι ότι φτιάχνουν τα παιχνίδια για κονσόλες, και μετά τα κάνουν port στα PC. Με αυτό τον τρόπο δεν είναι βελτιστοποιημένος ο κώδικας τους για λειτουργία σε υπολογιστές, και γι αυτό πολλά από αυτά είναι αδικαιολόγητα βαριά. Ίσως να βελτιωθούν ή έχουν βελτιωθεί τα πράγματα, τώρα που οι νέες κονσόλες PS4 / Xbox One φορούν επεξεργαστές x86 και έτσι μάλλον θα έχουν κοινό κώδικα.
Συγνώμη αλλά διαφωνώ...
οι κονσόλες μέχρι τώρα έπαιζαν στα 720p, σπάνια στα 1080p και η ποιότητα εικόνας είναι πολύ πίσω σε σχέση με τα PCs.
Ήδη με τις κορυφαίες κάρτες γραφικών κάνουμε λόγω για παιχνίδια σε ανάλυση 4Κ, κάτι που οι κονσόλες θα το έχουν από την επόμενη γενιά.
 

Μηνύματα
21.402
Reaction score
15.414
Το πρόβλημα είναι εν μέρει ανάποδο. Επειδή οι κονσόλες έχουν κατώτερο συνήθως hardware, που δεν εξελίσσεται για αρκετά χρόνια, μένουν ανεκμετάλλευτες δυνατότητες του hardware των pc (για παράδειγμα ίσως πολλά παιχνίδια δεν εκμεταλλεύονται - ή δεν εκμεταλλεύονταν για καιρό - σωστά τις cpu με πολλούς πυρήνες, το multithreading δηλαδή), τα οποία αλλάζουν βέβαια συνεχώς. Από την άλλη πολλά port φαίνεται να είναι δουλειές του ποδαριού που επιβαρύνουν άσκοπα τη λειτουργία του pc. Δεν είναι δική μου γνώμη αυτά, είναι μία γενικότερη άποψη για τα port...

Ένα ενδιαφέρον άρθρο για το θέμα (λίγο παλιό, του 2009)

http://www.bit-tech.net/gaming/2009/08/18/the-problem-with-porting-games/

Ένα απόσπασμα από τη σελίδα 3

A very common bugbear for PC gamers is that they feel that the graphics in a PC version of a game have been compromised, simply because the consoles wouldn't be able to handle the same level of graphics. However, Red Faction: Guerilla's system architect Dave Baranec disputes this, and says that in fact “we usually find it's the opposite”.

Part of the problem is that multi-platform games are usually developed primarily for consoles, which means that they're heavily optimised for those architectures. Baranec explains that “content targets, system design and overall structure tend to be tailored towards what the consoles do best. It isn't uncommon to find that even high-end PCs have a hard time holding up against the sorts of deep optimisations you can make on fixed hardware.” However, he also concedes that “the situation could certainly be reversed – you could build a game that caters to the strengths of PCs, and find huge problems trying to get it to run on a console”.
 
Last edited:

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Tα W 8.1 μπηκαν ανεμποδιστα - ΤΙ καλο να περιμενει ο απλος χρηστης;
Καλύτερη οργάνωση των εφαρμογών στο Modern UI
Εύκολη πρόσβαση σε σημαντικές λειτουργίες με δεξί κλικ στο start
Ο πολύ βελτιωμένος ΙΕ11 και με Ελληνική ορθογραφία
Display Drivers WDDM 1.3 αν υπάρχει το κατάλληλο hardware, ασύρματη οθόνη Intel W-Di, Miracast
 




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.348
Reaction score
88.837
Σαν βαθιά δημοκράτης οφείλεις να το αποδεχθείς και να αναπροσαρμόσεις τα πιστεύω σου.
Εγώ είμαι υπέρ της δημοκρατίας για λίγους, οπότε μια χαρά είναι τα πιστεύω μου. :D

Όποιος συνειδητά ακολουθεί τη μόδα στην τεχνολογία των υπολογιστών πληρώνει πράγματι κάτι παραπάνω. Η διαφωνία μου είναι πως με διάφορους τρόπους κάποιοι παρασύρονται σε αυτό χωρίς να το γνωρίζουν, κάτι που οι εταιρίες κάνουν σκόπιμα για να αυξήσουν τους τζίρους.
Σε τέτοιες περιπτώσεις πάντα λέω: "Ας πρόσεχαν!". Όλοι θέλουν να το παίζουν γατόνια και ταυτόχρονα παρασύρονται ή πιάνονται κορόιδα.
Οι εταιρείες καλά κάνουν και θέλουν μεγάλους τζίρους. Γι' αυτό δημιουργήθηκαν άλλωστε. Όποια δεν το καταφέρνει εξαφανίζεται.
Ο αγοραστής είναι αυτός που καθορίζει την πορεία του εκάστοτε προϊόντος. Δεν υπάρχει καλό-κακό, υπάρχει πουλάει ή όχι.

Όσο για τα παιχνίδια, το μέλλον είναι οι κονσόλες. Ο σοβαρότερος λόγος είναι η δυσκολία πειρατείας. Oi περισσότεροι μεγάλοι developers βλέπουν πλέον τα Windows με ελάχιστο ενδιαφέρον.
 

Μηνύματα
235
Reaction score
110
Καλημέρα και χρόνια πολλά.
Δεν λειτουργεί το store στα 8.1, όπως και άλλες εφαρμογές π.χ. καιρός, ειδήσεις... Έψαξα εδώ κι εκεί, αλλά λύση δεν βρίσκω. Κάποια ιδέα;
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.711
Reaction score
75.962
Τα ίδια κι εγώ μετά την αναβάθμιση. Το έψαξα λίγο τότε, δείχνει να είναι τυχαίο και συμβαίνει και στα 8.
Δοκίμασα κάτι προτάσεις που δε δούλεψαν, και με βλέπω για επανεγκατάσταση ή refresh κάποια μέρα.
 



MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
8.037
Reaction score
10.249
Αν το βρείτε... πείτε μου κι εμένα: τα ίδια κάνουν τα 8 και στο λάπτοπ του πατέρα μου.
Εννοείται αυθεντικά, ενεργοποιημένα και με Microsoft account.
 



Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.711
Reaction score
75.962
Λέγε τώρα τι να κάνουμε γιατί έφτιαξα κι ένα boot drive και δε δούλεψε. Θα πάρω MAC.
 




Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.898
Μηνύματα
2.922.020
Members
38.109
Νεότερο μέλος
vichygeo1
Top