Windows 8.1 a.k.a. Windows "Blue"


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
79.327
Reaction score
99.229
Μόλις μπήκαν στο pc μου. Κάπου 800MB ήταν το update.

Ντροπή σου Microsoft!

Γιατί έβαλες στη γραμμή εργασιών το ''Store'' χωρίς να με ρωτήσεις; :D
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.348
Reaction score
88.837
Το πρωί έτρεξα την εγκατάσταση από το Windows Update, περίμενα 5 λεπτά και τελικά βγήκε μήνυμα "Failure configuring windows updates, undoing changes. Don't turn off your computer". Όταν βρω χρόνο θα ψάξω να βρω τι φταίει...
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.711
Reaction score
75.962
Το ίδιο μου έκανε κι εμένα, το έβαλα να επανεγκαταστήσει αφού έκανα restart και μπήκε.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Έκανα το update σε 2 Η/Υ χωρίς να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα, εντυπώσεις θα γράψω αργότερα, τώρα πάω να παλέψω με μερικά Win XP...
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.348
Reaction score
88.837
Παράτησα τις προσπάθειες για την εγκατάσταση του update KB2919355. Συνεχή fails με Error 80073712. Ακολούθησα όλες τις συμβουλές, εκπροσώπων της Microsoft και μη, χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Δεν θα κάνω αυτά που κοροϊδεύω, να ασχολούμαι για να λύσω τα προβλήματα που ευθύνονται άλλοι. Ούτε η πρόταση να κάνω clean install θεωρείται λογική, τη στιγμή που η εγκατάσταση μου είναι πρόσφατη και έχω περάσει όλα τα μουσικά μου προγράμματα με δεκάδες plugins.

Εδώ υπάρχει ένα αντιπροσωπευτικό thread.

Υ.Γ. Κατάφερα να βρω το επίσημο ISO των Windows 8.1 με όλα τα updates. Και η έκπληξη! Το serial των Windows 8 που έχω αγοράσει δεν το δέχονται τα 8.1 ! Η απάντηση είναι ότι πρέπει πρώτα να βάλουμε τα Windows 8 και μετά να κάνουμε update σε 8.1 ... Το ξεπέρασα κι αυτό βάζοντας ένα generic serial από τη σελίδα της Microsoft (μετά στην ενεργοποίηση θα έβαζα το προσωπικό μου). Έλα όμως που δεν μου δίνεται η επιλογή για upgrade παρά μόνο για clean install ή refresh (και στις δύο περιπτώσεις θα χάσω τα προγράμματά μου).
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.348
Reaction score
88.837
Windows 8.1 Update failing for many users
Windows 8.1 Update woes pile up
Windows 8.1 Update Cannot Be Installed, Returns Error Code 80073712

Τα προβλήματα με το update δεν είναι τελικά μεμονωμένα περιστατικά. Το troubleshooter της Microsoft δεν δουλεύει. Χθες, εντελώς τυχαία, έπεσα πάνω σε ένα post ενός χρήστη που ξεπέρασε το πρόβλημα με τη βοήθεια ενός εκπροσώπου της Microsoft. Ακολούθησα τα ίδια βήματα και μετά από ένα restart έκανα την εγκατάσταση του KB2919355 χωρίς κανένα πρόβλημα!

  1. Run CMD as administator (Go to start screen, all apps, search CMD, right-click and select run as administrator)
  2. Enter: dism /online /remove-package /packagename:package_for_KB2919355~31bf3856ad364e35~amd64~~6.3.1.14
  3. When step 2 has completed, enter: dism /online /cleanup-image /startcomponentcleanup
  4. Retry the update!
Η "λύση" αυτή έχει δουλέψει σε πολλούς. Το 2 αφαιρεί κατάλοιπα από τις αποτυχημένες προσπάθειες. Το 3 αφαιρεί άχρηστα στοιχεία από το φάκελο WinSXS.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.216
Reaction score
97.271

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.348
Reaction score
21.433
Ας όψεται η Apple που πουλάει ακριβά το hardware. Αλλιώς θα έτρεχαν και δε θα έφταναν...
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
βρε Κόγια αφού και η Apple έχει διάφορα θέματα και αυτή εκβιάζει κατά καιρούς...

όσο για τα προβλήματα στο update έχω να δηλώσω το εξής:
προσωπικά δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα κατά την αναβάθμιση σε 2 διαφορετικά PC, ένα tablet και ένα αρχαίο Workstation της HP, πιστεύω ότι μέσα στις επόμενες ημέρες θα βρεθεί λύση...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.216
Reaction score
97.271
βρε Κόγια αφού και η Apple έχει διάφορα θέματα και αυτή εκβιάζει κατά καιρούς...

όσο για τα προβλήματα στο update έχω να δηλώσω το εξής:
προσωπικά δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα κατά την αναβάθμιση σε 2 διαφορετικά PC, ένα tablet και ένα αρχαίο Workstation της HP, πιστεύω ότι μέσα στις επόμενες ημέρες θα βρεθεί λύση...
Άχρηστε xfader...
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Φταει η αρνητική αυρα που έχουν τα iτετοια και το S4, στο σπίτι μου όλα είναι με Windows και δεν έχω προβλήματα
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.348
Reaction score
88.837
Το update το έβαλα κι εγώ σε 3 υπολογιστές φίλων και δεν είχε πρόβλημα. Στο δικό μου desktop αρνήθηκε να εγκατασταθεί. Το PC μου είναι το πιο σύγχρονο και το λειτουργικό είναι "φρέσκο" (περασμένο πριν 2 μήνες μετά από format). Η προσωρινή λύση που έχω γράψει πιο πάνω δούλεψε σε μένα. Απ' ό,τι όμως διαβάζω δεν λύνει το πρόβλημα στους περισσότερους.

Από το όνομα φαίνεται ότι το update είναι προχειροδουλειά. Windows 8.1 Update 1. Wow!!! Και οι λειτουργικές αλλαγές είναι μόνο για το Metro interface. Στο desktop η μόνη αλλαγή είναι η προσθήκη συντόμευσης στη taskbar για το Windows Store... To Start menu που πολλοί περίμεναν, πήρε αναβολή για το επόμενο update.

H Microsoft προσπαθεί με κάθε τρόπο να μας ωθήσει στο φορητό περιβάλλον εργασίας (Metro). Όμως, αυτοί που κάνουν χρήση των Windows δεν θέλουν πειράματα. Θέλουν κλασικό desktop. Αν ζητούσαν touch interface θα προτιμούσαν άλλους που το κάνουν καλύτερα. Αυτό που τη στηρίζει ακόμα είναι η ύπαρξη software (και games), επαγγελματικού και μη, μόνο για Windows. Το όνομα από μόνο του δεν βοηθάει στον πειραματισμό σε βάρος του πελάτη. Και το όνομα το απέκτησε επειδή είχε κάποια θετικά στοιχεία στο παρελθόν σε συγκεκριμένους τομείς. Τώρα θέλει να παίξει μπάλα σε άλλους τομείς με ερασιτεχνικό τρόπο και να τραβήξει την ταλαιπωρία ο πελάτης.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.656
Reaction score
4.265
Ας όψεται η Apple που πουλάει ακριβά το hardware. Αλλιώς θα έτρεχαν και δε θα έφταναν...
Πλέον αγοράζεις mac mini με 600 ευρώ το οποίο επαρκεί από θέμα hardware για το 80-90% των χρηστών.
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Μέχρι 10 Ιουνίου επέκτεινε τον χρόνο που δεν είναι υποχρεωτική η εγκατάσταση του Windows 8.1 Update για την λήψη των επόμενων ενημερώσεων και την δυνατότητα υποστήριξης.

we’ve decided to extend the requirement for our consumer customers to update their devices to the Windows 8.1 Update in order to receive security updates another 30 days to June 10th. As noted previously, consumer customers who do not update their Windows 8.1 devices to the Windows 8.1 Update by this new deadline will no longer receive updates. We’re confident that within the next month, the majority of the remaining customers who haven’t updated their devices to the Windows 8.1 Update will be able to do so.

http://blogs.windows.com/windows/b/.../windows-8-1-update-requirement-extended.aspx
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.898
Μηνύματα
2.922.007
Members
38.109
Νεότερο μέλος
vichygeo1
Top