Yamaha MX-D1 Digital Amplifier.

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
το μπράβο πάει στην λεπτομερή ανάλυση του HiFi News...

Εγώ απλά μετάφερα αυτά που διάβασα και μάλιστα πολύ περιληπτικά...
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Δευτερον, ειναι ψηφιακος..
Αυτο σημαινει οτι αποσυνθετει το σημα σε παρα πολλα κομματια, για να το ανασυνθεσει μετα.Αυτο ειναι η ψηφιακιλα. Τωρα θα μου πειτε,¨καλα ρε φιλε το ακουσες αυτο?
Oχι, αλλα το διαβασα Αρα το εχουν ακουσει αλλοι..Εγω παλι νομιζω πως αν δεν ξερεις ποιος ενισχυτης παιζει, αυτα τα πραγματα δεν τα ακους με αυτον τον ενισχυτη..
Μην συγχέεις το σήμα...το οποίο είναι ηλεκτρικό...με την πληροφορία που είναι ψηφιακή.... Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Όσο για το "το διάβασα άρα....." ...επέτρεψέ μου να σου πω ότι γράφονται απίστευτες αηδίες ακόμη και στα πιο ...έγκριτα περιοδικά του χώρου από ανθρώπους που δεν έχουν κανένα σχετικό εκπαιδευτικό υπόβαθρο.
Για το internet ....δεν το συζητάω καν.
Ναι...γλυτώνει η πληροφορία το...εμπορικό φίμωμα του ειδικού τύπου και διαστρέφεται όσο δεν παίρνει στο keyboard του κάθε τυχάρπαστου ξερόλα. :wink:



Βεβαια δεν ταιριαζει αρκετα στο ΕΓΩ μας αλλα οταν παιζονται πολλα λεφτα , το τελευταιο καλο θα ειναι να το βαζουμε λιγο στην ακρη. :D
Αχχχ....μεγάλη κουβέντα είπες.
Μακάρι ο μέσος Έλληνας να ψώνιζε και να επέλεγε γενικά χωρίς το εγώ....
Άλλη χώρα θα είμασταν. Κυριολεκτικά.
 


Μηνύματα
22
Reaction score
0
Αλλο ενα review με φωτογραφιες και του εσωτερικου του ενισχυτη http://www.avsa.co.za/dec_2003/dec_yamahafeature.html --Πιο λιτο απο αυτο που ανεφερε ο Σπυρος. Μιλωντας για ψηφιακο ενισχυτη, εχει βγαλει και η PS Audio τον GCA-500.Ξερει καποιος τιποτα για αυτο?( μηπως επρεπε να ανοιξω αλλο topic για αυτο?--αν ναι, sorry παιδια. :oops: )[/url]
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
Μιας που βλέπω ότι υπάρχει ενδιαφέρον ας αναλύσουμε λίγο παραπάνω το θέμα...

Οι ενισχυτές τάξης Δ (ή Τ ή PWM) συνήθως (όχι πάντα όμως) έχουν ένα βρόγχο ανάδρασης μετά την αναδημιουργία του αναλογικού σήματος (η οποία υλοποιείται με ένα φίλτρο LC στην έξοδο). Η ανάδραση (feedback) όμως κρατιέται σε χαμηλά ποσοστά γιατί το LC φίλτρο εισάγει καθυστέρηση φάσης στο αναλογικό σήμα (ιδιαίτερα στις υψηλές συχνότητες).

Η Υamaha σε αυτό τον ενισχυτή προσπάθησε να πρωτοτυπήσει εισάγωντας ένα "cross feedback", το οποίο δρα ανάμεσα στο υψηλής τάσης PWM σήμα που υπάρχει πριν το LC φίλτρο και τον διαμορφωτή (στην περίπτωση του Yamaha είναι ο YDA133IC). Η υλοποίηση αυτή είναι αρκετά πρωτοποριακή αλλά δυστυχώς οι μετρήσεις δείχνουν ότι δεν είναι απόλυτα πετυχημένη. Πιθανόν στο μέλλον αυτή η τεχνολογία να τελειοποιηθεί.

Το πρόβλημα (αν μπορούμε να το πούμε έτσι) με την σύνθετη ανάδραση του Yamaha (που σαν τεχνολογία ονομάζετε Active Power Control, γιατί σύμφωνα με την Yamaha μπορεί να προσαρμόζει το ρεύμα στο φορτίο) είναι ότι ενώ σε συχνότητες μέχρι τα 10KHz λειτουργεί ικανοποιητικά από εκει και πάνω -και αναλόγως του φορτίου- αρχίζει και αυξάνει μη γραμμικά η παραμόρφωση.

Η λύση θα μπορούσε να ήταν η αποφυγή της ανάδρασης και η χρήση ενός DSP, αλλά κάτι τέτοιο θα έκανε την κατασκευή πιο πολύπλοκη (και φυσικά πιο ακριβή).

Τώρα η παραμόρφωση που εισάγετε έχει ένα περίεργο προφίλ. Οι περισσότεροι γνωρίζουμε ότι οι λαμπάτοι εισάγουν παραμόρφωση ζυγής τάξεως (2η 4η 6η αρμονική κλπ κλπ) και οι τρανζιστοράτοι μονής τάξεως (3η, 5η, 7η αρμονική κλπ κλπ) και εκεί βασίζεται και ο ηχητιός χαρακτήρας των συσκευών. Οι ζυγής τάξεως αρμονικές είναι πιο εύηχες στα αυτιά μας (ή τουλάχιστον λιγότερο ενοχλητικές) από τις μονής τάξεως( για αυτό λέμε ότι οι ενισχυτές λυχνίας είναι πιο "γλυκόηχοι" από τα τρανζίστορ) .
Ο Yamaha εισάγει αρμονικές τόσο μονής όσο και ζυγής τάξεως, κάτι που εξηγεί ότι όσοι τον άκουσαν τον θεωρούν τον αναλογικότερο των ψηφιακών.

Τέλος υπάρχει αρκετή παραμόρφωση στο υπερηχητικό φάσμα του σήματος που οφείλετε στην συχνότητα του IC (88.2 Khz και οι αρμονικές της) αλλά είναι σχετικά χαμηλής ισχύος (στα -60db)
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
Θα ήθελα πολύ να ανεβάσω τα διαγράμματα στο topic, για να γίνουν πιο αντιληπτά αυτά που λέω, αλλά δεν ξέρω πόσο νόμιμοι θα είμασταν γιατί το HiFi news πουλά online τα άρθρα του...
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Παιδιά, για να μην λέμε πολλά γιατί πολύ από μας λέμε ότι θέλουμε, απλούστατα κάνουμε μια ακρόαση και test και lets party.

Εγώ προσωπικά φέρνω τον Yamaha στον Νίκο να τον ακούσει ο ίδιος.

Αρκεί να έχει καλο Pre!

Τω MX-D1 είναι παρα πολύ αποκαλυπτικό, και τω front end, πρέπει να είναι καλο, αλλιώς....

Αλλα δεν φτάι όμως ο ενισχυτής για αυτό.

Θέλω να δω εάν μπορεί να οδήγηση χαμηλά φορτία, που πιστεύω then μπορεί να τα καταφέρει (πάντα προσωπική άποψη)

Blind test λοιπόν για όσους θέλουν, και να δούμε εάν είναι τα πράγματα όπως τα λέει η YAMAHA.

Απλός not this week, έχω ξένους και θα είμαι busy μέχρι την επομενη τρίτη.

LETS PARTY! αλλιώς τι κάνουμε εδώ πέρα. Να φέρουμε και μερικά χορευτικά συνολάκια και θα κρίνουν ποιος ενισχυτής είναι πιο, lets get down and boogie!
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
Παιδιά, για να μην λέμε πολλά γιατί πολύ από μας λέμε ότι θέλουμε, απλούστατα κάνουμε μια ακρόαση και test και lets party.

Εγώ προσωπικά φέρνω τον Yamaha στον Νίκο να τον ακούσει ο ίδιος.

Αρκεί να έχει καλο Pre!

Τω MX-D1 είναι παρα πολύ αποκαλυπτικό, και τω front end, πρέπει να είναι καλο, αλλιώς....
Κανένας δεν αντιλέγει ότι είναι καλός ενισχτυτής... Απλά συμπεριφέρετε διαφορετικά απ' ότι είχαμε συνηθίσει και μας παραξενεύει...Φυσικά όπως όλα τα προϊόντα κάποιοι θα τον λατρέψουν και κάποιοι ίσως τον μισήσουν...


Θέλω να δω εάν μπορεί να οδήγηση χαμηλά φορτία, που πιστεύω then μπορεί να τα καταφέρει (πάντα προσωπική άποψη)
Ούτε είπαμε ότι δεν μπορεί να οδηγήσει δύσκολα φορτία. Ακόμα και τα 150w που του δίνει ο Ήχος είναι αρκετά για ακροάσεις (εκτός και αν θες να χορεύει όλη η γειτονια)
Απλά υπάρχει περίπτωση με δεδομένο φορτίο που παρουσιάζει χαμηλή αντίσταση (εμπέδηση επί το σωστότερο) σε συγκεκριμένο τμήμα του φάσματος, να ζοριστεί. Κι αυτό είναι υποθετικό μιας και που απ' ότι είδα κανείς δεν τον δοκίμασε με ιδιαίτερα δύσκολα φορτία...

Blind test λοιπόν για όσους θέλουν, και να δούμε εάν είναι τα πράγματα όπως τα λέει η YAMAHA.

Απλός not this week, έχω ξένους και θα είμαι busy μέχρι την επομενη τρίτη.
Φυσικά και αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος να τον δοκιμάσει κανείς...
Και για να είμαστε πιο αντικειμενικοί καλό είναι να βρούμε και κάποιον άλλο ψηφιακό , και έναν απλό τρανζιστοράτο και να τους συγκρίνουμε...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Να φέρουμε και μερικά χορευτικά συνολάκια και θα κρίνουν ποιος ενισχυτής είναι πιο, lets get down and boogie!
Γιατρέ μου για χορευτικά συνολάκια, ούτε συζήτηση, να γίνει άμεσα. :lol:

Θα ήθελα πραγματικά πάρα πολύ, σε κάποια φάση να ακούσω κι εγώ τον ενισχυτή σου, ειδικά να οδηγεί δύσκολα φορτία π.χ. κανα magnepan, αλλά νομίζω αρκετά αποκαλυπτικό θα ήταν και με τα ηχεία του Νικόλα του Κορακάκη.

Σίγουρα θα ήταν πολύ ενδιαφέρον σε προσωπικό επίπεδο, να γίνει κι ένα τεστάκι με τον diy μου, όχι για να επιβεβαιώσω ή μη τίποτα, μόνο για την εμπειρία.

Από την άλλη επειδή είμαι πολύ μακριά σας και όταν έρχομαι κάτω πάω με χίλια (πχ σήμερα...), πιθανώς απλά να αρκεστώ στις δικές σας απόψεις από τις αντίστοιχες ακροάσεις.

Νίκο Κορακάκη
Σε περίπτωση που κανονίσετε κάτι με τον troubled και εφόσον το βρίσκετε ενδιαφέρον και έχετε χρόνο, μπορώ να σας στείλω για μερικές μέρες τον δικό μου ενισχυτή, (του bro δηλαδή που νομίζω ότι εσύ ίσως τον έχεις ακούσει), να μου πείτε και καμιά γνώμη όχι απαραίτητα γράφοντας εδώ... μιλάμε και στο τηλέφωνο στο κάτω κάτω.


p.s. Αγαπητέ Troubled, αν θέλεις γράφε και στα αγγλικά, νομίζω ότι το προτιμάς. Δεν πιστεύω να έχει κανείς από εμάς πρόβλημα. ΟΚ? - thnx
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Yesterday evening was fun. We took a Very unique Rega 250, put a Denon 160 cartridge on it and played it through a Synthesis bulb phono.

I'm not sure yet what it sounds like, but will have I guess a general feeling soon enough to let anyone who cares know. A pciture of the Rega is enough to show you, it is nothing but a Rega 250. Where can I put it up?

Morning guys..
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Καλημέρα,
μπορείς να την βάλεις στο album μας ή αν θες στείλτη μου στο [email protected] και την βάζω εγώ στο δικό σου post σου μέσω του δικού μου photobucket :wink:
 

Μηνύματα
559
Reaction score
1
Brother, το να μου στείλεις τον ενισχυτή δεν φτάνει. Το θέμα είναι να έρθεις και εσύ με τον brother. :wink: Είπαμε, το hobby θέλει και παρέα και κουβέντα και σύναξη κλπ. κλπ. Τι δηλαδή, μόνο από τις οθόνες θα μιλάμε;;;;;;;

Όσον αφορά το μηχάνημα του Tony, θα μπορούσα να πω ότι είναι ένα από τα καλύτερα value for money μηχανήματα που έχω ακούσει. Όμως, οφείλω να πω ότι σαν πρώτη επαφή μου άφησε κάποιες αχνές χροιές ψηφιακού ήχου.

Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν παίζαμε με άλλο προενισχυτή (π.χ. τον παλαιό Audio Research LS-1);;;

Επίσης, δεν ξέρω πόσες ώρες θα έπρεπε να το είχαμε αφήσει στο ρεύμα για να τον κρίνουμε δίκαια;;;

Αυτό που ξέρω είναι ότι ο Tony είναι pure hobbyίστας και θα την ψάξει μέχρι τέλους την υπόθεση.

Λοιπόν τρελόπαιδα, εγώ λόγο φόρτου εργασίας με την δουλειά μου αλλά και με τις δοκιμές του περιοδικού, έχω χρόνο μόνο μερικά βραδάκια για να μπω και να σας διαβάσω. Όμως, θα έχω πολύ χρόνο μετά από κανένα 20 ήμερο. Αν θέλετε να οργανώσουμε τίποτα δυνατές ακροάσεις και δοκιμές ...lets do it!!!
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
μετά από κανένα εικασαήμερο θα μπορώ κι εγώ (αρχίζουν οι διακοπές του Πάσχα και θα μπορώ να φύγω για 2-3 μερούλες)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
OK then!

Άμα θέτε με τον Μπλάτσιο έχουμε και κάτι φίλες.
Δεν λένε πολλά πολλά αλλά ξέρουν από μουσική! :lol:
- Να τις φέρω?



 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Λοιπόν Παιδιά μιά και εγώ άνοιξα το θέμα, σκέφτομαι να το κλείσω κάπως έτσι!!



PS. Just Joking!!! :p

Σας ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή και τις γνώσεις σας που γιά μένα είναι πολύτιμες! :D :D :D
 


Μηνύματα
36
Reaction score
0
I am sure that Fremer tried to do his best in his article on the MX-D1 Yamaha amplifier but I also recognise he does not sleep at night because of it.

As a writer and researcher of audio components he does not answer the SERIOUS QUESTIONS about the amplifiers digital sound compared to bulb, or anything that we as a group of people, at least that I know would want to know about when reading about an amplifier written by such a prestigious writer. Sure he sums it up in one paragraph, but the essence of analogue versus digital is THIS EXACT POINT.

He has created the image that the Yamaha is a great machine, and certainly it is, but not for the reasons he claims alone.

Sure if you compare a machine costing 5 times as much, you already have put the Yamaha on top and make it sound amazing just by doing such an act means something, and if it doesn't to you then.......

He refuses to accept that a machine that costs $5000 which means 4000 euro, can sound better than a machine that costs $25000, and he is smart for doing so, otherwise he would lose his job!

The Yamaha is not the best machine in the world! I am the first owner of the Yamaha in this country and have lived with it more than anyone else has. I have burnt a pair of 802N with them, and played many a speaker and cd/TT comparison with it.

I have had parties with it, I have dropped it, spilt a bottle of Johnny Black over, taken it for others to listen to and many a more things which most people don't even dream of (I wanted to have sex wtih it, but my dick wouldn't fit in the wholes provided...They were too big)

And this is what it comes down to, do you like to sleep with thin women or fat women? Simply, its all a matter of taste.

I love the Yamaha for some of the things that it does, but it is not the perfect amp and neither should everyone go out and buy it, just because Fremer sais its so good.

It unviels the front end of your system in seconds, and if Fremer cannot understand that, then he should stick to analog listening and writing.  If the faults that he described are true, then with my machines in my home, he is wrong!  It has other faults, but not what he claims! The bass being too much? Is he serious, I have a pair of 802N and I need more!

To make it sweet and short, simply because it is 530 in the god darn morning and I have to do some work, let me use Fremers words to conclude my fast insinutation of this mock test.

"After a half dozen plays I switched back to the kWs, which confirmed what I'd suspected was the MX-D1's single strongest character and fault: It had difficulty producing solid, focused images. What had at first impressed me as transparency and freedom from etch and hardness was really its inability to draw a focused line in the sonic sand and say, "Here is where the image has been drawn."( SOMEONE SHOULD DRAW HIM THE IMAGE MY MIDDLE FINGER POINTED UP AT HIM so it is a matter of preference, which means he cannot read between the lines and say that not having etches in your music comes only from your amp and not your front end, or room?  He is trying to compare a new technology with old methodology,,,hey FREMER, it doesn't work that way man!)


He continues by saying......

The other side of the fence—a worse problem typical of many budget solid-state amplifiers—is images that are too etched, too literal, too cardboard-cutout to be convincingly realistic. I'll take the MX-D1's imaging over the hard, etched variety any time—but why be forced to make that choice if you can afford not to?"

HE MUST BE LIVING IN LALA LAND, HE IS TESTING THE YAMAHA AGAINST $25.000 machines and he is now comparing it to budget sold-state amplifiers? What about bulbs? Tubes are what compared to solid state?, and Digital is what to tubes?

What a laugh.

I hope consumers do not buy the MX-D1 because it has a good review here, (but because they like its acoustic signature, the way it makes them feel and the amount of money it costs compared to what it gives.  This is the reason why they should buy the MX-D1.  If you don't listen to it, DON'T BUY IT! That holds for everything in the market, and if the distributor doesn't agree to give it to you, then go somewhere else!

But before you do, tie up your eyes, so that you don't get fooled, let your ears decide!

P.S In reality this is an amazing review if we were to compare it to other reviews of amplifiers, even to the award winning T&A EISA amp which was torn apart by the same audio magazine. He has rated amplifiers which cost upto 25 grand worst, but he never mentions that, now does he?
 


Μηνύματα
36
Reaction score
0
I burnt my 802N by placing a great TT on a great rack and trusting that the vibration would be taken up from the amazing rack I had, but the very expensive rack and base made specifically for TT, was not enough, so the vibration was comming back to the needle, and within a few minutes the woofers had exploded with a 80-90 db level of listening.

So now I have bought a new pair of woofers and I am breaking them in and made a new base and filled my rack with 75 kilos of lead!
 



Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.896
Μηνύματα
2.921.952
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top