Yaqin MC-10 KT88

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
304
Yaqin MC-10 KT88 integrated valve amplifier




Output Power: 2 X 60W to 6ohm.
4 x inputs: TUNER,CD,DVD,TAPE
Sensitive: 300mV/22K
Frequency responsible : 20Hz -30KHz
Using 4 of KT-88 as push/pull power amp.
Heavy duty aluminium front/rear panel.
S/N Ratio with A weighting: 90db
Consumption: 300W
2 of individual power supply transformer.
Volume control and input select in front.
Fantastic sounding, warm,detail, and powerful.
Tubes has more than 5000hours life.

Τιμή Factory Direct από Κίνα (με τα μεταφορικά) 650€ !!!
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
304
Yaqin MC-10L valve integrated amplifier



4 x inputs: TUNER,CD,DVD,TAPE
Input Sockets: RCA Gold Plat
No tone control just Valume control and input select in front.
6 x large binding posts on the rear which can choice out from 4ohms to 8ohms.
Gold shell,and Green transformer shell, beautiful front panel.
Fantastic valve sound warm,open,wide,and detail.
Dimensions are 30cm x 18cm x 44 .
Use 4 of 6n3 as pre-amp, and 4 of EL34 as power out put(push/pull), easy to update oe replace.
Very big 300w power supply transformer.
Frequency: 20Hz - 30KHz +/- 1dB
Signal/Noise Ratio; > 90 dB
Distortion; less than 0.5%
Input selection; 4 input,Tuner, CD, Tape, Aux
AC Power; 220-240V
Weight; 25Kg

Τιμή Factory Direct από Κίνα (με τα μεταφορικά) 470€ !!!
 

Μηνύματα
3.064
Reaction score
639
Αυτό είναι! Να πούμε σ' αυτούς τους κινέζους που φέρνουν ρούχα και τα πουλάνε στην Ελλάδα να τυλίγουν και κανένα ενισχυτάκο και για μας. Τι να πω!
Άντε να αρχίσουμε σε λίγο να προτείνουμε και καμμιά κινέζικη κατασκευή όταν ζητάνε τη γνώμη μας.
Ας κάνει μεγαλύτερη κάλυψη και ο ειδικός τύπος. Ήδη έχω δει κάποιες τετοιες συσκευές.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
304
Στην Αγγλία πάντως το τελευταίο τεύχος του HiFi-World ήταν αφιερωμένο στα Κινέζικα προϊόντα. Είχε παρουσίαση σχεδόν ότι κυκλοφορεί στην τοπική αγορά!!!
 

Τ

ΤΑΣΟΣ ΑΝΤΩΝΑΡΑΚΟΣ

Guest
Ναι αλλα ενω θα εκαναν θραυση στη χωρα μας δεν βλεπω ιδιαιτερη προθυμια απο τους αντιπροσωπους να τα φερουν,γιαι αραγε?
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
304
Κάποιοι ποιο ανοιχτόμυαλοι έχουν ξεκινήσει. Αλλά κάποιοι άλλοι που πουλώντας ένα S.E.T. ξεχειμώνιαζαν δεν έχουν κανένα όφελος να πράξουν κάτι τέτοιο...
 

Μηνύματα
1.427
Reaction score
1.171
Οι τιμες αυτες ειναι τσεκαρισμενες; Προσφατα, ηθελα να φερω CDp απο Αμερικη που μαζι με μεταφορικα εφτανε τα $1100. Μολις εμαθα οτι στο τελωνειο επρεπε να δωσω αλλα 500 ευρω...το ξανασκεφτηκα. Σε χωρες εκτος Ε.Ε. οι παραγγελιες ειναι απαγορευτικες.

Συμφωνω και εγω, οτι οι αντιπροσωποι θα πρεπε να το 'χουν ψαξει πιο πολυ το θεμα. Δυστυχως στην Ελλαδα, ερχονται μονο οι Shanling & Consonance που ειναι ακριβες εταιριες (για κινεζικες και οχι μονο).

Παντως για να λεμε και τα καλα, στο συγκεκριμενο τευχος του Hi-Fi World υπαρχει παρουσιαση του CAV A10. Η τιμη του; 3,495 λιρες Αγγλιας. Ναι, τοσο τουλαχιστον γραφει. Τωρα αν εχουν κανει λαθος, δεν γνωριζω...
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Σωστός ο Σπύρος...Δεν αφήνουν λέω εγώ οι Κινέζοι τα ρούχα να στήσουν ένα μαγαζάκι με τέτοια μηχανήματα???Εκεί να δεις χρήμα!!
 

Μηνύματα
3.064
Reaction score
639
Οι τιμες αυτες ειναι τσεκαρισμενες; Παντως για να λεμε και τα καλα, στο συγκεκριμενο τευχος του Hi-Fi World υπαρχει παρουσιαση του CAV A10. Η τιμη του; 3,495 λιρες Αγγλιας. Ναι, τοσο τουλαχιστον γραφει. Τωρα αν εχουν κανει λαθος, δεν γνωριζω...

Σιγά μην αφήσει ο άγγλος τον κινέζο να πουλήσει προϊόν μέσα στη χώρα του.
Ανέβασε τους δασμούς στα ύψη για να προτιμούν τα βρετανικά? προϊόντα που όμως αρκετά από αυτά φτιάχνονται στην Κίνα και θέλουν να παίρνουν ένα μικρό μόνο ποσοστό οι κινέζοι και τα υπόλοιπα έσοδα να είναι δικά τους.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
304
Κώστα στο τελωνείο περίπου τόσα θες (είναι περίπου 40%-45% για ΗΠΑ).

Αλλά εδώ μιλάμε για 470€. Οπότε με το τελωνείο πάμε στα 650€ (το κόστος των μεταφορικών δεν επιβαρύνει τον εκτελωνισμό).

Αλλά για να σκεφτούμε πόσο θα κοστολογούσε κάποιος ευρωπαίος κατασκευαστής έναν τέτοιοο ενισχυτη???

Σίγουρα πολυ πάνω από 1000€...

Όσο για το τελωνείο μπορώ να βρω ακριβώς τις τιμές (γιατί ο θείος μου δουλέυει σε τελωνείο) και να σας τις πω...
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
304
Γιάννη πολύ απλά έχουμε έναν απατεώνα εισαγωγέα.

Δεν μπορεί μαι χώρα της ΕΕ να αυξήσει από μόνη της τους δασμούς σε εμπόριο με τρίτους. Αν αυξανόταν οι δασμοί αυτό θα γινόταν πανευρωπαϊκά. Και τότε τόσο θα έπρεπε να πωλείται και εδώ...

Υπερτιμολογεί λοιπόν ο κύριος το προϊόν του και η τιμή του είναι ανάλογη του αντίστοιχου "Βρεταννικού"... (το ίδιο κάνουν και πολύ εγχώριοι εισαγωγεις)
 

Μηνύματα
1.427
Reaction score
1.171
Σπυρο, εγω μιλησα με μια υπαλληλο (πολύ εξυπηρετικη) από το τμημα της FEDEX στο αεροδρομιο που ασχολειται με εκτελωνισμους. Μου ειπε ότι όταν κατι είναι πολύ ελαφρυ (μαλλον θα πρεπει να είναι και μικρο), υπαρχει περιπτωση να περασει χωρις να πληρωσεις. Μετα μου ειπε ότι αφου ηξερα την τιμη δεν χρειαζοταν το βαρος για να υπολογισει. Στον υπολογισμο που εκανε εβαλε και τα ταχυδρομικα και μου εβγαλε 430Ε αν εκανα εγω τον εκτελωνισμο και 500Ε αν τον εκανε υπαλληλος της FEDEX.

Υπαρχουν και διαφορα αλλα κολπα για να μην πληρωσεις τελωνειο. Παραγγελνω περιπου 15 χρονια, κυριως βινυλια, από διαφορα μερη του κοσμου. Εχω προσεξει ότι σε καποιες παραγγελιες βαζουν ένα αυτοκολλητο που δηλωνουν τι περιεχει το δεμα και πιο κατω tickαρουν στη λεξη gift. Eκει είναι το μερος που πρεπει να δηλωσεις αν υπαρχει εμπορικη συναλλαγη ή όχι.

Παντως και με τα κινεζικα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος από πού προερχονται.
Στο τευχος του Hi-Fi World στην παρουσιαση του Shanling SCD-T200C κανουν λογο για τα λεγομενα “gray imports” τα οποια είναι χωρις εγγυηση (τουλαχιστον της εταιριας), και ακαταλληλους μετασχηματιστες (μαλλον εννοουν για 220-240V). Ο επισημος αντιπροσωπος της Shanling στην Αγγλια, το δινει 2150 λιρες. Κοιτα εδώ ποσο το δινουν οι Κινεζοι: http://www.chinese-hifi.co.uk/shanling_1.htm

Kαι το ερωτημα είναι: O αντιπροσωπος θελει να τα κονομησει ή καποιοι αλλοι θελουν να μας πιασουν κοροιδα;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.118
Μηνύματα
2.929.820
Members
38.137
Νεότερο μέλος
SoulaΜ
Top