Νεα εποχή 4Κ Sony video projectors - Η παρουσίαση

Μηνύματα
111
Reaction score
31
Πραγματικά εκπληκτικοί οι δύο 4Κ προβολείς. Άπλετο φως σε οθόνη πλάτους 3μ, φοβερή ευκρίνεια και δυναμική εικόνα. Η ίριδα πάρα πολύ καλή, δεν γίνεται καθόλου αντιληπτή και το αποτέλεσμα είναι σκοτεινά πλάνα με πολύ πειστικό μαύρο και έντονο κοντράστ. Με την ρύθμιση στο Cinema 2 μου φάνηκε πιο ζωντανός ο 500, ενώ με την ρύθμισή Reference που τους είχα δει το προηγούμενο Σάββατο μου είχε φανεί πιο ζωντανός ο 1100 και πιο φωτεινός. Υποθέτω ότι είναι θέμα κάποιων ρυθμίσεων και κάποιων βελτιωτικών κυκλωμάτων. Πάντως όπως τους είδαμε εχθές μου άρεσε πολύ περισσότερο ο 500. Εάν κάποιος διαθέτει τα χρήματα αξίζει ακόμη και χωρίς να έχει ακόμη διαθέσιμο υλικό 4Κ.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.656
Reaction score
4.265
Το υλικό από το οποίο είναι φτιαγμένα τα σημερινά προβολικά μας όνειρα.

Τίτλος που θα ταίριαζε γάντι στην συγκεκριμένη περίπτωση τόσο στον 500άρι όσο και στον 1100.

Όλοι φυσικά θα εκθειάσουν το πόσο υπέροχα παίζουν και όλα τα σχετικά.
Εγώ όμως θα γκρινιάξω.Γιατί δεν είδα νέες φάτσες να έρχονται να πάρουν γεύση από το μέλλον.
Εντάξει μαζευτήκαμε αρκετοί,αλλά όπως το είχα προβλέψει οι ίδιοι γνωστοί μεταξύ μας.
Αυτό με στεναχωρεί ιδιαίτερα.Ξέρω ότι υπάρχουν πολλοί που μας διαβάζουν και ενώ σίγουρα μπορούσαν,δεν ήρθαν.
Δεν είναι όμως καιρός για ντροπές βρε σεις.ΔΕΝ ΔΑΓΚΩΝΟΥΜΕ.

Ούτε είναι ανάγκη να αγοράσουμε κάτι υποχρεωτικά για να μην νιώθουμε τύψεις ως προς το μαγαζί που κάνει την εκάστοτε παρουσίαση.Οι παρουσιάσεις είναι για να δούμε ένα προϊόν,να μιλήσουμε με ανθρώπους που εργάζονται στις εταιρίες αυτές.

Ευτυχώς στη συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχει και έτερη λύση:
Οι συγκεκριμένοι προβολείς ήρθαν για να μείνουν!
Είναι κομμάτια παραγωγής,μόνιμα στημένα προς επίδειξη οπότε κάνετε ένα ''δώρο'' στον εαυτό σας και πηγαίνετε να τους δείτε.Μόνο κερδισμένοι θα βγείτε..
 

Μηνύματα
357
Reaction score
290
Με εξοργίζει (με την καλή έννοια) που βρίσκομαι Χίο και δεν μπορώ να έρθω ακριβώς λόγω της απόστασης και εσείς που μένετε εκεί δεν πάτε.. Δεν υπήρχε περίπτωση να το έχανα αυτό. Απο τη στιγμή που σου προσφέρεται αυτή η εμπειρία του 4Κ να δεις , να χορτάσουν τα μάτια σου ευκρίνεια εικόνα χρώμα απόλαυση. Λες και το βλέπεις κάθε μέρα αυτό..

Πάντως τον χειμώνα όπως καταλαβαίνω αναμένεται σύγκρουση τιτάνων στο 4Κ. JVC εναντίον Sony.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
8.017
Reaction score
10.221
Για να φρεσκάρω τη μνήμη σε όσους έχουν "κολλήσει" στο γραπτό, ορίστε ένα... σκονάκι από την προθέρμανση των δυο μεγάλων πρωταγωνιστών της χθεσινής βραδιάς. Με τις σκούρες εμφανίσεις είναι ο 1100, ενώ με τα κόκκινα* είναι ο 500:



* το σχόλιο δεν είναι τυχαίο, καθώς οι προβολείς έπαιζαν ουσιαστικά όπως βγήκαν από το κουτί. Κατά συνέπεια, υπήρχαν εμφανέστατες διαφορές στη χρωματική τους απόδοση (πχ ο 500 είχε μια ευδιάκριτη κοκκινίλα), που είναι όμως βέβαιο ότι σχεδόν θα εξαλειφθούν μετά από πλήρες καλιμπράρισμα.
Το πλάνο αυτό είναι από το 1100. Όπως ισχύει για όλα τα screenshots που θα ακολουθήσουν αργότερα, η εικόνα είναι ενδεικτική του τι περίπου είδαμε. Μην περιμένετε βέβαια να δείτε στην οθόνη του υπολογιστή σας εικόνα 4k, για ευνόητους λόγους.
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
δυστυχως δεν τα καταφερα να παρευρεθω χτες,αλλα μετα το μηνυμα για "νεες φατσες>" χαιρομαι καπως που δεν ηρθα.:D

παντως εκ των πραγματων, μια παρουσιαση τετοιων προβοελων ειναι για φορουμιστες.Οι μεγαλες τιμες αλλα και το προς το παρον ακαδημαικο μονο ενδιαφερον που εχουν οι 4Κ λογω ελλειψης υλικου,δεν μπορει παρα να ελκυουν πολυ λιγους και κυριως λατρεις της τεχνολογιας.
 









Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.709
Reaction score
75.960
Έχοντας δει τα τελευταία χρόνια κι άλλους Sony 4Κ, οι χθεσινοί ήταν πλέον ώριμο προϊόν με εξαιρετική εικόνα.
Έφυγα πολύ εντυπωσιασμένος απο τον μικρό, με έναν Καστρουνή θα σκίζει. Και σχεδόν έτοιμος, φέρτε υλικό... :tongue:

Ευχαριστούμε για την πολύ ωραία παρουσίαση και συγχαρητήρια για τον χώρο!
 


Μηνύματα
7.315
Reaction score
4.687
Δεν κρύβω οτι και εγω εαν είχα την δυνατότητα τον 500 θα αγόραζα χτες .
Το άσχημο είναι θα χρειαστεί και μεγαλύτερο πανί μαζί του με τόσο φως που εχει το οποίο κατα την γνώμη μου είναι περισσότερο απο του 1100 .
Θα ήθελα να ευχαριστήσω το κατάστημα για την φιλοξενία του όπως τα παιδιά για την παρέα τους πριν και μετά την παρουσίαση ...
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
από περιέργεια... τώρα ποια σου αρέσει?
Στις φωτογραφίες η πάνω. Η κάτω φαίνεται υπερφωτισμένη. Αλλά δε λέει τίποτε, στο πανί μπορεί να δείχνουν διαφορετικά.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
79.321
Reaction score
99.206
από περιέργεια... τώρα ποια σου αρέσει?

Φιλαράκι μη βγάζεις συμπέρασμα από τις φωτό!

Ο Κεφάλας εξαιρείται γιατί έχει ''μάτι'' :whistling:

Ακόμη και ζωντανά, άρεσε σε κάποιους ο μικρός.

Αλλά πάω στοίχημα αν καλιμπραριστούν θα είναι καλύτερος ο μεγάλος.

Τώρα αν αξίζει η διαφορά της διπλάσιας τιμής, είναι άλλο θέμα.
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
4K VPL-VW250ES στα 6 χιλιαρικα ως το τελος του ετους.

οπως τα λεει ο Γιωργος....αν καλιμπραριστουν ο μεγαλος θαχει διαφορα .......ειναι πιο καθαρος....μην κοιτατε εσεις που ψαχνετε στα χρωματα να δειτε τι σας αρεσει...;)

λεφτα υπαρχουν.....:D
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.891
Μηνύματα
2.921.690
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top