Σύνδεση Subwoofer σε line out (Stereo σε mono)

Μηνύματα
89
Reaction score
118
Γεια χαρά στην παρέα!

Το ζητούμενο: Σύνδεση ενός subwoofer που έχει μόνο μια είσοδο γραμμής (RCA) σε (variable) line out προενισχυτή που προφανώς είναι στέρεο (διπλό RCA). Δε θέλω να πάρω μόνο το ένα κανάλι και επίσης θα προτιμούσα να μην κάνω τη σύνδεση σε επίπεδο εξόδου ηχείων.
Το να γεφυρώσει κανείς απλά το left με το right στο line out δεν είναι σωστή λύση. Μια απλή λύση είναι με κάποιο παθητικό summing κύκλωμα με αντιστάσεις (έχω βρει κάποια στο internet όπως αυτό:)

Stereo to Mono Passive 1.jpg


Έχει κανείς ασχοληθεί με κάτι τέτοιο;
Η τιμή των αντιστάσεων R1, R2 ποικίλλει (475 Ω, 1κΩ, 4,7Ω...) σε διάφορες λύσεις που βλέπω στο ίντερνετ.
Μήπως έχει φτιάξει κάποιος ένα τέτοιο κύκλωμα για sub και μπορεί να δώσει πληροφορία;
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.356
Reaction score
1.422
Ποιος ο λογος να το κανεις, αφου στην ουσια κανεις το στερεοφωνικο σημα, μονοφωνικο?
Θα παρεις το Left μονο απο το Line out του προενισχυτη και θα το στειλεις στο sub.
 

Μηνύματα
89
Reaction score
118
Ο λόγος είναι να μη χαθεί η πληροφορία του ενός καναλιού. Συνήθως οι χαμηλές συχνότητες είναι μοιρασμένες ίσα και στα 2 κανάλια, αλλά όχι σε όλες τις ηχογραφήσεις. Υποθέτω ότι όλα τα sub που έχουν L-R είσοδο γραμμής, πρέπει να έχουν ένα τέτοιο κύκλωμα στην αρχή που προσθέτει τα 2 κανάλια (αφού όλα τα sub μονοφωνικά παίζουν) χωρίς όμως να τα βραχυκυκλώνει. Ακριβώς για να μην κάνει όλο το σήμα που τρέχει στον προ, μονοφωνικό.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.799
Reaction score
12.779
Ισχύει αυτό που λες για τα subwoofer, πως μετά τα βύσματα εισόδου, δεξί και αριστερό, υπάρχει αθροιστής, αλλά ενεργός.

Δεν ξέρω που βρήκες τόσο χαμηλές τιμές αντιστάσεων (4,7 Ωμ ή 470) αλλά είναι εντελώς λάθος.
Χρειάζεσαι τουλάχιστον 4,7 ΚΩ για τις R1 & R2. Προτίμησε τα 10 ΚΩ.
 

Μηνύματα
89
Reaction score
118
Ορθογραφικό λάθος τα 4,7 Ω... kΩ εννοούσα. Βρήκα και ενεργό κύκλωμα αλλά μου φάνηκε υπερβολικό να ασχοληθώ με τέτοια κατασκευή μια που δεν έχω πείρα με με op amps. Πίστευα όμως ότι είναι συνηθισμένο πρόβλημα και ίσως εδώ να υπήρχε κάποιος που το έχει αντιμετωπίσει είτε με κατασκευή είτε με κάποια οικονομική έτοιμη λύση. Το μειονέκτημα του παθητικού είναι μόνο η απώλεια σε ένταση;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.603
Reaction score
15.787
Ορθογραφικό λάθος τα 4,7 Ω... kΩ εννοούσα. Βρήκα και ενεργό κύκλωμα αλλά μου φάνηκε υπερβολικό να ασχοληθώ με τέτοια κατασκευή μια που δεν έχω πείρα με με op amps. Πίστευα όμως ότι είναι συνηθισμένο πρόβλημα και ίσως εδώ να υπήρχε κάποιος που το έχει αντιμετωπίσει είτε με κατασκευή είτε με κάποια οικονομική έτοιμη λύση. Το μειονέκτημα του παθητικού είναι μόνο η απώλεια σε ένταση;
Ναι, προχώρα άφοβα
Βέβαια θα στείλεις πλήρες φάσμα και όχι μόνο μπάσο στο sub, αλλά ελπίζω να μπορεί να το διαχειριστεί το sub σου αυτό....
Είχα κάνει κάτι παλαιότερα σε επίπεδο ηχείων και μετά τον "αθροιστή" είχα και ένα βαθυπερατό φίλτρο (με αντιστάσεις κ πυκνωτες) και δούλευε μια χαρά ....
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.799
Reaction score
12.779
Ορθογραφικό λάθος τα 4,7 Ω... kΩ εννοούσα. Βρήκα και ενεργό κύκλωμα αλλά μου φάνηκε υπερβολικό να ασχοληθώ με τέτοια κατασκευή μια που δεν έχω πείρα με με op amps. Πίστευα όμως ότι είναι συνηθισμένο πρόβλημα και ίσως εδώ να υπήρχε κάποιος που το έχει αντιμετωπίσει είτε με κατασκευή είτε με κάποια οικονομική έτοιμη λύση. Το μειονέκτημα του παθητικού είναι μόνο η απώλεια σε ένταση;
Η απώλεια έντασης δεν σε απασχολεί, αφού συνηθίζεται να έχουν χαμηλή ευαισθησία τα subwoofers.
Πρόσεξε τι συμβαίνει εδώ...
Η αντίσταση R3, του κυκλώματος που ανέφερες, είναι ουσιαστικά παράλληλη με την αντίσταση εισόδου του sub.
Αυτό μειώνει την συνολική αντίσταση εισόδου του κυκλώματος.
Συνήθως τα sub έχουν χαμηλή τιμή αντίστασης εισόδου για θέμα θορύβων.
Αυτό θα πρέπει να ληφθεί υπόψιν.

Με το ενεργό κύκλωμα δεν σε απασχολεί.
 


Μηνύματα
89
Reaction score
118
Ρε φωτη ακόμα παιδεύεσαι?
Ε, όλοι εδώ γύρω δεν παιδευόμαστε λίγο;;; Αφού το έχουμε το μικρόβιο...

Το sub έχει δικό του κρος ρυθμιζόμενο από 50 - 150 Hz. Οπότε λογικά δεν είναι θέμα να έχει πλήρες σήμα στην είσοδο.
Τώρα για τη R3, σε άλλα κυκλώματα που είδα δεν την έχουν καθόλου. Απλά το συγκεκριμένο το βρήκα σε αυτό το pdf της Rane που μου φάνηκε πιο εμπεριστατωμένο.
Το sub έχει στην είσοδο RCA input sensivity @100hz: 160mV, Impedance: 50KΩ
Μας λέει κάτι αυτό;
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.799
Reaction score
12.779
Από τη στιγμή που έχεις 50 ΚΩ αντίσταση εισόδου χρησιμοποίησε μια μεγαλύτερη στη θέση της R3, όπως 82 ΚΩ ή 100 ΚΩ, πάντα με τις 10 ΚΩ μπροστά.
Αν θες, μπορείς παράλληλα της R3 να βάλεις έναν πυκνωτή 100 nF ή 120, για τη δημιουργία ενός βαθυπερατού φίλτρου.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.104
Μηνύματα
2.928.475
Members
38.131
Νεότερο μέλος
Battlegary
Top