το disco - σαλονι ... DAS vintage disco speakers with JBL components!!

Μηνύματα
1.820
Reaction score
1.532
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!! μετα απο καμποσους μηνες προσπαθειας τελικα το αποτελεσμα ειναι καλυτερο απο'τι περιμενα και αισθητικα και βεβαιως ακουστικα!... και χωρις να εχω ρυθμισει ακομα το συστημα ( ειναι με τις ρυθμισεις ακομα των 4530).
Θα ηθελα να ευχαριστησω ιδιαιτερα τον κυριο Τακη (takis6c33) για την παρα πολυ καλη δουλεια και τον κοπο του στις καμπινες !...
Ας παμε κατευθειαν στο ζουμι. Οι καμπινες ειναι μια βελτιωμενη υλικα-αισθητικα-ακουστικα κοπια των γνωστων μας 4530... εχει μεγαλυτερο ανοιγμα χοανης οποτε ''κατεβαινει'' και πιο χαμηλα σε συχνοτητες, επεισης ειναι απο ξυλο και οχι plywood οπως οι 4530 με ομορφα τελειωματα.
Τα γοοφερ ειναι τα B&C pl40.οι επιλογες ηταν αν οχι μοναδικη ισως μια απο τις 2-3 ... ειναι καταλληλο για horn load enclosure αλλα και ηθελα ενα γοοφερ up to date ωστε ευκολα να μπορω να βρω το ιδιο σε μια στραβη. 99db και γυρω στα 350 watt , οτι πρεπει για κορνατο κουτι.
Τα driver απο τις κορνες ειναι τα παλια καλα JBL 2426J με αλλαγμενα 8ωμα διαφραγματα, με βασανισαν λιγο επειδη μου εκαναν και τα 2 διακοπη στην αναρτηση αλλα ολα καλα
Tα JBL ειναι βιδωμενα σε χωνια με ακουστικους φανους της DAS audio. Οι ακουστικοι φανοι ειναι τυπου serpantine και λειτουργουν σαν delay γιατι οπως θα προσεξετε ειναι αρκετα πισω τα drivers.
Τα τουιτερ ειναι τα επισης παλια καλα JBL 2404 με την baby but cheek χοανη :114: . bullet δεν βρηκα, slot δεν βρηκα ... η μαλλον βρηκα αλλα...

το αποτελεσμα στις φωτο!:116:




με φοντο τα 4530
 







Μηνύματα
225
Reaction score
1
Απάντηση: το disco - σαλονι ... DAS vintage disco speakers with JBL components!!

παααλι αυτος με τα jbl:116:

:404::404::404:


να προειδοποιεις πριν ποσταρεις να φοραμε τις σαλιαρες μας
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.742
Απάντηση: το disco - σαλονι ... DAS vintage disco speakers with JBL components!!

A MA GOD...


:111::111:


Εξαιρετικά πράγματα ...
Και οι ασπρόμαυρες μαμούν και δέρνουν!
 

Μηνύματα
1.820
Reaction score
1.532
Απάντηση: το disco - σαλονι ... DAS vintage disco speakers with JBL components!!

χααχχαχαχααχα να θενκς !!! :103: ναι οι ασπρομαυρες ειναι κολλημα !!
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: το disco - σαλονι ... DAS vintage disco speakers with JBL components!!

και το συστηματακι στο υπνοδωματιο μου :105:

Είναι ένα μικρό mini συστηματάκι, ότι πρέπει για υπνοδωμάτιο!!! :126:
 

Μηνύματα
1.820
Reaction score
1.532
Απάντηση: το disco - σαλονι ... DAS vintage disco speakers with JBL components!!

χαχαχα τι να κανω ρε παιδια αυτα ειχα αυτα εβαλα! :114::114:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.742
Απάντηση: το disco - σαλονι ... DAS vintage disco speakers with JBL components!!

χααχχαχαχααχα να θενκς !!! :103: ναι οι ασπρομαυρες ειναι κολλημα !!


Διάλεξε .

Πρόσκληση για ακρόαση ή μπαν για πάντα.:136:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: το disco - σαλονι ... DAS vintage disco speakers with JBL components!!

E ρε κορνατα γλεντιαααααααααααααααααααααααααα!!!!

Ρε τι ειπες τωρα?????

Τι εχεις φτιαξει ρε μαστορι εκει???

Ποσα ντιμπια ειναι τα εργαλεια??

Να υποθεσω οτι εισαι για παρτη σου και ουχι λεγω...εισαι παντρεμενος??????

Με ποσα βατγια τα οδηγεις????

Οι μαυρες φωτο ολα τα fucken λεφτα λεμε.....

Φτιαχτηκε ο Αρβανιτακης η μου φαινεται????


:143::143::139::404:
 

Μηνύματα
1.820
Reaction score
1.532
Απάντηση: το disco - σαλονι ... DAS vintage disco speakers with JBL components!!

τι παντρεμενος ! 27 ειμαι....απο τωρα??? χαχαχαχα αφηστε με να χαρω λιγο ακομα την ζωη και την μουσικη μου!! χαχαχαχα !! οσο για την ακροαση πολυ ευχαριστως !απλα μαζευω τον μικτη μου που πηρα απο την αμερικη απο ebay και ηρθε ενα χρεπι..... τι να κανουμε δεν μπορουμε να τα εχουμε και ολα!
 

Μηνύματα
1.820
Reaction score
1.532
Απάντηση: το disco - σαλονι ... DAS vintage disco speakers with JBL components!!

λοιπον τα παιδια τα βατ ειναι λιγα ... εξαλλου η κορνα δεν παει παρεα με πολλα βατ !
στο συστημα στο σαλονι λοιπον
τα ηχεια δουλευουν με ηλεκτρονικο δυδρομο κρος της dbx. Τα γουφερ τα ταιζουν ενας CROWN 2*300W ενω τις κορνες και τα τουιτερ ενας τελικος ROTEL 2*60
τα γουφερ ειναι 99 ντι μπι ενω τουιτερ και κορνες αν θυμαμαι ειναι 107 εκαστο

τωρα στο δωματιο μου

προενισχητης ειναι ο προηγουμενος μικτης μου που εχει και καλες RIA. ενας αμερικανικος CREST
ενισχυτης ειναι ενας τελικος sound valves vt 70 electro harmonics λαμπες.(δεν ξερω και πολλα απο αυτα)

τα γουφερ ειναι τα jbl E-130 .... με 105 db χαρακτηριζονται σαν τα most efficient woofers ever made.. απο βατ εχουν μολις 150. κορνες ειναι οι παλιες καλες beyma cp 350 με το αλουμινενιο διαφραγμα .105 ντι μπι και αυτες.. πολυ ομορφο ζευγαρι με τα jbl. για ευαισθησια στα ψηλα σημερα προσθεσα και beyma tweeters τα οποια σε χαμηλες εντασης παιζουν γλυκα αλλα οταν δυναμωνω ακουω ενα ζουζουνισμα σαν κατι να παιζει με γειωση πικαπ...
 

Μηνύματα
1.820
Reaction score
1.532
Απάντηση: το disco - σαλονι ... DAS vintage disco speakers with JBL components!!

να προσθεσω πως ουτε το συστημα στο σαλονι ειναι χι εντ ουτε στο δωματιο και ας εχει λαμπες :114:
 

Μηνύματα
804
Reaction score
181
Οι ασπρόμαυρες φωτό είναι απαράδεκτες διότι δεν αποτυπώνουν την πραγματικότης θυμίζοντας κάργα τους χαιεντάδες που ψάχνουν την αλήθεια που ποτέ δεν τους αρέσει...
Διότι η αλήθεια είναι πικρή...
(και μετά στο καπάκι την ξαναψάχνουν... ώσπου να ξανάβρουνε την αλήθεια που τους επιτέλους τους αρέσει!)
Την παρένθεση γράψτε την εκατό φορές για τιμωρία...

Και όλα αυτά γράφονται διότι σήμερις άκουγα ένα πιάνο πακέτο με μιά πιανίστρια που ακουγόταν χάλια (το πιάνο).
Αληθινό μεν χάλια δε.
Άρα ένα EQ το χρειαζόταν το πιάνο!
Οπότε συμπερασματικώς υπέροχες οι ασπρόμαυρες φωτό.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
14.035
Reaction score
35.247
Mπραβο ρε φιλε , μπραβο ρε Νικο!!

Υπεροχο το συστημα!

Αντε να δουμε ποτε θα κατεβω Αθηνα επιτελους να το απολαυσω!

Τι λενε οι νεοι μικτες? ο E&S ? ο Rane?

kαι παλι μπραβο!
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: το disco - σαλονι ... DAS vintage disco speakers with JBL components!!

Ρε συ Νικο, το κυριο Τακης, τι το ηθελες; Παει γερασα!!!!!!!!

Μεγειες !!!!!!!!!!!!!!!
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.891
Μηνύματα
2.921.690
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top