Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Δεν το είπα ειρωνικά πάντως.
Αυτό που πιστεύω είναι ότι σε όλα τα είδη της μουσική, κάποιος μουσικόφιλος μπορεί να βρει στοιχεία σε κάποια (ή και σε ένα) κομμάτια που να του αρέσουν.
Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ! και οποιος ειναι αυστηρος με τα ειδη μουσικης αποκλειοντας οσα ΝΟΜΙΖΕΙ οτι δεν του αρεσουν, πιστευω πως αυτος χανει πολλα, παρα πολλα - και το λεω εκ πειρας.

Μπουτια, μου χρωστας μια μεσημεριανη ...σιεστα, μ΄εκανες να ξαναδιαβασω το οντως εξαιρετικο ...Ευαγγελιο σου https://www.avsite.gr/forum/threads/Το-κατά-Απόσβεσιν-Ευαγγέλιον.170865/page-4#post-2414528
 




Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
ok.
όλα λοιπον στη θεση τους.
Νικο?
Κάτσε ρε vet, εχω πρόβλημα με τον δορ. Δεκτη, και δε θα δω Λίβερπουλ, προσπαθώ να τον φτιάξω. Αύριο το πρωί η απάντησή μου!
 
  • Like
Reactions: vet

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Πόσα μέτρα το καλώδιο?[/QUOTE
Ανάλογα με το τι θες να ακούσεις και με ποιό καλώδιο θες να το πετύχεις αυτό, αν υπάρχει ουσιαστικό ενδιαφέρον, υπάρχουν και τα πμ για όλες τις τεχνικές λεπτομέρειες.
[DOUBLEPOST=1556738290][/DOUBLEPOST]
Τια?
Μαρία?
Το σωστό είναι τγία.

Και τέλος πάντων απο που ξεκινάει το καλώδιο?
Απ το πολύπριζο?
Τον πίνακα?
Την κολώνα?
Την ΔΕΗ Μεγαλοπόλεως?
ανάλογα το πόσο θες να ικανοποιήσεις τ αυτιά σου & πόσο δε θες να στεναχωρήσεις τη τσέπη σου:)
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Ανάλογα με το τι θες να ακούσεις και με ποιό καλώδιο θες να το πετύχεις αυτό, αν υπάρχει ουσιαστικό ενδιαφέρον, υπάρχουν και τα πμ για όλες τις τεχνικές λεπτομέρειες.
Γιατί πμ ?
Μοίρασε απλόχερα τη γνώση στο φόρουμ.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Γιατί πμ ?
Μοίρασε απλόχερα τη γνώση στο φόρουμ.
τη γνώση τη μοιράζομαι απλόχερα σ όσους έχουν πραγματικά τη διάθεση να βελτιώσουν τον ήχο τους υπάρχει η λύση του πμ, δε το παίζω προφεσόρας κύριε Αρβανιτάκη να δίνω online διαλέξεις;)
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Τι Λίβερπουλ; Μπαρτσα εννοείς...
..τη Liverpool vet, τη Liverpool. Κάτσε, περίμενε, στο 2ο θα γίνει το 1 - 2. Δυστυχώς το βλέπω στον υπολογιστή, κάτι έπαθε ο δεκτης και bοοtάρη συνέχεια.

Όχι ρε πο%$&τη! Είδες ευκαιρία;
 




Μηνύματα
693
Reaction score
419
Αντι για Patricia Barber και charles haden θα αρχιζω να σας βαζω σε λιγο καιρο Saxon και Motorhead.:dance:
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Λεανδρε (και οι αλλοι που ακουτε...καλωδια), το μονο σιγουρο οσον αφορα τα...αυτια σου ειναι να προσφερουν στηριξη στα γυαλια ηλιου για να μη στραβωνεσαι κυριως τα καλοκαιρια:D. Τα υπολοιπα περι καλωδιων ρευματος και ακουστης διαφορας μεταξυ τους, δεν ισχυουν επιστημονικα κι αυτο ειναι αξιωμα.
Οταν σε ζοριζουν, μη διαρρηγνυεις τα ιματια σου πως ποτε δεν ειπες οτι τα καλωδια παιζουν καλυτερα αλλα παιζουν διαφορετικα αφου αυτο το λογοπαιγνιο μονο εσυ το καταλαβαινεις αφ' ενος και αφ' ετερου προσβαλεις πρωτιστως τη δικη σου νοημοσυνη. Αντιλαμβανεσαι νομιζω το λογο...

Φιλικα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.549
Reaction score
126.273
Α! Νά'το, το'πες:
Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ! και οποιος ειναι αυστηρος με τα ειδη μουσικης αποκλειοντας οσα ΝΟΜΙΖΕΙ οτι δεν του αρεσουν, πιστευω πως αυτος χανει πολλα, παρα πολλα - και το λεω εκ πειρας
Ποια χάρμπεθ λοιπόν;
Αφού πριν λίγα ποστ είσαι ο ίδιος που είπες πως σε μερικά είδη μουσικής δεν κάνουν γιατί έτσι φτιάχτηκαν. :D


Άντε, Βάλτα αγγελία, αν πιστεύεις όσα μόλις τώρα είπες.8-)


Ψοφαω για χαρμπεθοχαβαλέ! :lol:
 

Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.743
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το υποκειμενικό, ουτε δαιμονοποιω το γούστο και την προτίμηση φτανει να αντιμετωπιζονται ως τέτοια και μόνο. Το πρόβλημά μου ξεκινάει όταν κάποιοι "απαιτούν" το γούστο τους να γίνει σεβαστό. Όταν πχ κάποιος εδώ μέσα κρίνει την επάρκεια και την τεχνολογική αρτιότητα μιας συσκευής στηριζόμενος σε νόμους της φυσικής και σε δημοσιευμενες μετρήσεις και κάποιος άλλος του απαντάει με ένα πύρινο μανιφέστο για τον σεβασμό του δικαιώματος της άποψης που θίγεται κατά τη γνώμη του βάναυσα, ε δε μπορώ.. τρελαίνομαι .. :D
Να στο πω με ένα προσωπικό παράδειγμα. Εγώ έχω τη μαζοχιστικη συνήθεια να ακούω συχνά μουσική από ένα μέσο αναπαραγωγής του παρελθόντος αιώνος.. :D
Ο αφτχιας έχει πολλές φορές αποδείξει με νούμερα γιατί το πικάπ και το βινύλιο ανήκουν στο χρονοντουλαπο της ιστορίας που θα λέγε και ο Αντρέας...
Η απάντησή μου στον αφτχια είναι δεδομένη.. Χεστηκα τι λένε τα νούμερα σου, εγώ τη βρίσκω, μου αρέσει, είναι το βίτσιο μου...!
Μεχρι εκεί όλα καλά. Αν όμως, είτε κλαψουριζοντας, είτε με ύφος συνταξιούχου λυκειαρχη, προσπαθήσω να επαναφέρω τον αφτχια στην τάξη, γιατί με τα νούμερα που γράφει (τα οποία όμως δεν είμαι σε θέση να αμφισβητήσω), προσβάλει τάχα μου εμένα την επιλογή μου και τη διαφορετική μου άποψη, εκεί έχω πρόβλημα .. σοβαρό...και πρέπει να κοιταχτώ άμεσα . :D
Δεν γνωριζόμαστε προσωπικά ούτε "διαδυκτιακά" αλλά σε σέβομαι πάραυτα γιατί ενώ οι απόψεις μας είναι αντίθετες γενικώς - μιλάς με όμορφο τρόπο αφενός και έχεις πολύ δυνατή εικόνα στο άβαταρ σου αφεταίρου:).
Θα μου επιτρέψεις όμως να σε παραινέσω να κρατήσεις μία πισινή για το πικάπ και το βινύλιο και όποτε μπορείς ( χωρίς να πρέπει μετά από αυτό να δημοσιοποιήσεις τα συμπεράσματα σου πουθενά και ιδιαίτερα εδώ μέσα) να έρθεις να ακούσεις στο χωριό μας 1-2 τέτοια set up, εννοείται όχι εξωτικά νούμερα (θα τα δεις και θα κρίνεις-ψάξεις) κοστολογίων και μετά να πάμε να τα π(ι)ούμε με συνοδά τα καλύτερα παϊδάκια του νησιού.!!
 

Μηνύματα
4.876
Reaction score
3.980
Δεν γνωριζόμαστε προσωπικά ούτε "διαδυκτιακά" αλλά σε σέβομαι πάραυτα γιατί ενώ οι απόψεις μας είναι αντίθετες γενικώς - μιλάς με όμορφο τρόπο αφενός και έχεις πολύ δυνατή εικόνα στο άβαταρ σου αφεταίρου:).
Θα μου επιτρέψεις όμως να σε παραινέσω να κρατήσεις μία πισινή για το πικάπ και το βινύλιο και όποτε μπορείς ( χωρίς να πρέπει μετά από αυτό να δημοσιοποιήσεις τα συμπεράσματα σου πουθενά και ιδιαίτερα εδώ μέσα) να έρθεις να ακούσεις στο χωριό μας 1-2 τέτοια set up, εννοείται όχι εξωτικά νούμερα (θα τα δεις και θα κρίνεις-ψάξεις) κοστολογίων και μετά να πάμε να τα π(ι)ούμε με συνοδά τα καλύτερα παϊδάκια του νησιού.!!
Εγω παλι θα σου προτεινα κατι πιο απλο.

Αν εχετε κανα ντακ αξιοπρεπες (της ταξης των 500-1000 ευρω) να το βαλετε απέναντι στο πικαπ (οσο θελετε ας κανει). Να βαλετε κοματια που να εχουν πολλα οργανα (πχ κλασικη μουσικη με μεγαλες ορχηστρες). Καντε ένα συγκριτικο στο χωριο (κοντα ειστε - ευκολο ειναι) Να δειτε ποσα οργανα είναι εξαφανισμένα από το πικαπ! Στα πολλα οργανα δυσκολευεται.
Το πικαπ σε συνιθισμενο μεσο οικιακο χωρο ακούγεται αξιοπρεπεστατα. Αν μπει σε φροντισμενο χωρο η στουντιο εκει δυστυχως τελειωνουν όλα. Για τον μεσο χρηστη όμως στο σπιτι του μια χαρα είναι.

Πριν καποια χρονια εδώ μεσα εγραφε ο Χατζησταμου (ιδιοκτητς της Athes Pro). Ο οποιος ειχε στο σπιτι του ένα αξιοπρεπες πικαπ (Lin) κι απ αυτό ακουγε τους αγαπημενους του δισκους. Και ο ιδιος εγραφε ότι στο στουντιο οι διαφορες υπερ του ψηφιακου ηταν πολύ εμφανεις.

Προσωπικα εκανα πολλα τετοια συσγκριτικα στο σπιτι. Dac Aune S16(περιπου 500-600 ευρω). Πικαπ ROKSAN μαζι με την κεφαλη συν phono stage πιανανε παραπανω από 3.000. Οι διαφορες ηταν υπερ του ντακ - ακουστες. Αλλου πιο μικρες αλλλου πιο μεγαλες αλλου σχεδόν ιδιο. Ημουν πολύ ευχαριστημένος από την ποιοτητα ηχου του πικαπ. Μου ηταν πολύ εντυπωσιακο που αυτή η τεχνολογια αξακολουθει και παιζει αξιοπρεπεστατα σε μεσο οικιακο χωρο. Δεν εχει σημασια αν το ντακ ακούγεται καπως καλυτερα. Δε γινεται ν ακουμε μουσικη συνεχως με συγκρισεις. Το να βλεπεις το βινυλιο να γυρναει και να παιζει πολύ ωραια (ιδιως αν ο δισκος είναι προσεγμενος) από μονο του είναι απολαυση.

Θα κανω εδώ και μια παραξενη συγκριση. Αν παρουμε ένα αυτοκινητο ρετρο δεν θα το συγκρινουμε σε θεμα ταχύτητας μ ένα συγχρονο αυτοκινητο. Μπορει ωστόσο το ρετρο να κοστιζει και πιο ακριβα από το συγχρονο. ΑΝ όμως το ρετρο χανει σε θεματα ταχύτητας από το συγχρονο στα σημεια, ε τοτε αυτό είναι οντως εντυπωσιακο. Κι αυτό είναι που με κανει να συμπαθω ακομη περισσοτερο στο πικαπ. Απλα βαζω καποιο οριο ως προς τις δυνατότητες του.

Και μην ξεχναμε χρειαζεσαι πανακι βουρτσακι ενδεχομένως πληντυριο δισκων, αλλαγη κεφαλης (κοντα στο χιλιαρικο για καμια καλη), προσεγμα μην σου φυγει καμια ρυθμιση από το πικαπ, αξυμουθιο, βαρος γρ. Γενικα δυσκολη κατασταση. Απολαυστικη αλλα δυσκολη μερικες φορες και σπαστικη. Με το άλλο(dac) όλα είναι βαρετα. Δεν κανεις τιποτα. Όλα μονο του. Απλα καθεσαι και ποναει ο κ@λ@ς σου στην καρεκλα. Δεν εχει τι να σου χαλασει. Με το τηλεχειρηστηριο η από το κινητο σου αλλαζεις κοματια. Σπαστικο κι αυτό ε?
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Λεανδρε (και οι αλλοι που ακουτε...καλωδια), το μονο σιγουρο οσον αφορα τα...αυτια σου ειναι να προσφερουν στηριξη στα γυαλια ηλιου για να μη στραβωνεσαι κυριως τα καλοκαιρια:D. Τα υπολοιπα περι καλωδιων ρευματος και ακουστης διαφορας μεταξυ τους, δεν ισχυουν επιστημονικα κι αυτο ειναι αξιωμα.
Οταν σε ζοριζουν, μη διαρρηγνυεις τα ιματια σου πως ποτε δεν ειπες οτι τα καλωδια παιζουν καλυτερα αλλα παιζουν διαφορετικα αφου αυτο το λογοπαιγνιο μονο εσυ το καταλαβαινεις αφ' ενος και αφ' ετερου προσβαλεις πρωτιστως τη δικη σου νοημοσυνη. Αντιλαμβανεσαι νομιζω το λογο...

Φιλικα.
Καλημέρα φιλτατη rosinante,

Νομίζω ότι η συνέχιση του νήματος περί καλωδίων, στ νήμα των harbeth είναι ένα θεματάκι για προβληματισμό..

Όπως έχω πει, η πρόσκληση-πρόκληση ακρόασης στο σπίτι μου είναι ανοιχτή, μιας και δηλώνεις συντοπίτισσα, αύριο μπορείς να παρευρεθείς στην όλη διαδικασία και ίσως αναθεωρήσεις απόψεις και θέσεις επί του θέματος.
Το ότι τώρα λέω ότι παίζουν διαφορετικά κι όχι καλύτερα, δεν έχει να κάνει με λογοπαίγνιο, αλλά με τη πραγματικότητα.
Σε κάποιον αυτή η διαφορετικότητα που προσφέρουν μπορεί να είναι αρεστή, σε κάποιους όχι, κάποιοι μπορεί να το πουν βελτίωση, κάποιοι όχι, ένα έιναι το σίγουρο, όλοι θα....το πουν διαφορετικό!
Αυτή λοιπόν η εμμονή κάποιων να δαιμονοποιούν ότι δε ξέρουν, να καταδικάζουν ότι δε μπορούν να καταλάβουν, με ξεπερνά ως άνθρωπο! Μου θυμίζουν μεθόδους από θρησκευτικές αδελφότητες που δραστηριοποιούνται στην Αμερική.
Αύριο λοιπόν 3/5 από τις 7 το απόγευμα και μετά μπορείτε να έρθετε και να πάρετε γεύση για..... τα στηρικτικά των γιαλιών μου, θα εκπλαγείται με την ομοιότητα με τα..δικά σας!:D:D:D

Δνση και τηλέφωνο επικοινωνίας του τόπου της ακρόασης θα σας στείλω με πμ αν ενδιαφέρεστε.

Πάντα στη διάθεση σας!:hi:
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.143
Reaction score
20.703
Και τέλος πάντων απο που ξεκινάει το καλώδιο?
Απ το πολύπριζο?
Τον πίνακα?
Την κολώνα?
Την ΔΕΗ Μεγαλοπόλεως?
Αφτοδενεχεικαμιασημασία. Σημασία έχει από ποιόν αγοράζεις το ρεύμα. Αλήθεια, ποιος πουλάει ποιοτικό high end ρεύμα; Η ΔΕΗ, η Ελπέντισον ή η άλλη η πωστηλέν, η Βατ και Βολτ; Πρέπει να ανοίξουμε ένα ξεχωριστό θέμα να ανταλλάξουμε τις εμπειρίεζ μας... :D
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.739
Μηνύματα
2.874.558
Members
37.941
Νεότερο μέλος
pounentis
Top