Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Αν ισχύει αυτό που διατυπώνεις,τότε κάποιος άλλος...παλιοχαρακτήρας πρέπει να συμμετείχε σ'εκείνο.
Πολλοί τέτοιοι συμμετείχαν.:)

Για να μη μακρυγορούμε, προτίθεσαι να αναγνωρίσεις το ατόπημα στο οποίο υπέπεσες, και στη συνέχεια να επανορθώσεις;
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.094
Κι εγώ μπορούσα να την παίξω σε όλα τα ηχεία που είχα πριν το 5+ (για να σου απαντήσω στο εν παρενθεσει ειρωνικον), μα δεν την επαιζα -λόγω γούστου ασφαλώς, άρα με δικαίωμα κρίσης.
Δεν το είπα ειρωνικά πάντως.
Αυτό που πιστεύω είναι ότι σε όλα τα είδη της μουσική, κάποιος μουσικόφιλος μπορεί να βρει στοιχεία σε κάποια (ή και σε ένα) κομμάτια που να του αρέσουν.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
. τότε πιστεύω πως απαιτείται σεβασμός της άποψης (μου) που κατέληξε σε τέτοιο συμπέρασμα (και χωρίς εργαστηριακες μετρησεις;)). Αλλά φαίνεται πως ούτε τον Αυστραλό (και αλλους) διάβασες, ούτε τα διαγράμματα είδες βέβαια, και απλώς ...ακολουθείς.
Κατ'αρχήν το προσωποποιεις κάτι που εγώ δεν έκανα. Αναφέρθηκα σε νοοτροπίες γενικά και όχι σε εσένα προσωπικά. Αν θεωρείς πως με αυτό που έγραψα σε φωτογράφισα, απολογούμαι, αλλά δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου.

Κατά δεύτερον η υποκειμενική σου άποψη χαίρει του απόλυτου σεβασμού μου. Αυτό που δεν μπορώ να αποδεχτώ πόσο μάλλον να σεβαστώ, είναι να αποδίδεται στην άποψη του οποιουδήποτε, της δικής μου συμπεριλαμβανομένης, μια επίφαση αντικειμενικοτητας.

Τέλος όσο εσύ μπορείς να ισχυριστείς πως ακολουθώ άκριτα τον συρμό των χαρμπεθοφάγων, άλλο τόσο μπορώ να ισχυριστώ και εγώ, πώς ακολουθείς άκριτα τον συρμό των χαρμπεθόπληκτων. Τέτοιου είδους ισχυρισμοί και αφορισμοί όμως δεν προάγουν τον ουσιαστικό διάλογο.
Με όλον μου τον σεβασμό αυτά. Το επαναλαμβάνω και το εννοώ.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.955
Reaction score
55.099
Πολλοί τέτοιοι συμμετείχαν.:)

Για να μη μακρυγορούμε, προτίθεσαι να αναγνωρίσεις το ατόπημα στο οποίο υπέπεσες, και στη συνέχεια να επανορθώσεις;
Με όσα διατυπώνεις δεν πρόκειται να βρεις ποτέ την...άκρη του νήματος.Καλή Πρωτομαγιά.
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δεν προτίθεσαι. Καλώς.
Νίκο μου, μην επιμένεις.
Είναι δεκάδες οι αναφορές στο εν λόγω νήμα για ανωτερότητα και όχι απλά διαφοροποίηση κάποιων καλωδίων.
Τι στο καλό, άλλο φόρουμ διαβάζουμε?
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Νίκο μου, μην επιμένεις.
Είναι δεκάδες οι αναφορές στο εν λόγω νήμα για ανωτερότητα και όχι απλά διαφοροποίηση κάποιων καλωδίων.
Τι στο καλό, άλλο φόρουμ διαβάζουμε?
Χρόνια πολλά φίλε Χαρι. Μα..τι μου λες τωρα; Για διαφορές μιλάει ο άνθρωπος, μόνο. Τέλος πάντων, άστο..
[DOUBLEPOST=1556707257][/DOUBLEPOST]..συμπληρώνω: Ο συγκεκριμένος άνθρωπος.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.955
Reaction score
55.099
Νίκο μου, μην επιμένεις.
Είναι δεκάδες οι αναφορές στο εν λόγω νήμα για ανωτερότητα και όχι απλά διαφοροποίηση κάποιων καλωδίων.
Τι στο καλό, άλλο φόρουμ διαβάζουμε?
Είναι γεγονός ότι διατύπωνε κατ'επανάληψιν πως τον ενδιέφερε απλώς η διαπίστωση της διαφοροποίησης.

Όποτε όμως...ξεσπάθωνε,μπορούν οι αναγνώστες ν'αξιολογήσουν για δικό τους λογαριασμό το νόημα:
https://www.avsite.gr/forum/threads/Περί-καλωδίων-ρεύματος.169671/page-46#post-2424287

https://www.avsite.gr/forum/threads/Περί-καλωδίων-ρεύματος.169671/page-46#post-2424432

https://www.avsite.gr/forum/threads/Περί-καλωδίων-ρεύματος.169671/page-46#post-2424443

https://www.avsite.gr/forum/threads/Περί-καλωδίων-ρεύματος.169671/page-47#post-2424477

https://www.avsite.gr/forum/threads/Περί-καλωδίων-ρεύματος.169671/page-47#post-2424488

https://www.avsite.gr/forum/threads/Περί-καλωδίων-ρεύματος.169671/page-51#post-2424807
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Έτσι...Άμα δεν έχει βγει και ο...leandros να μας εκθέσει πόσο διαφορετικά θα απέδιδαν με τα κατάλληλα καλώδια τροφοδοσίας στις συσκευές,τότε το νήμα δεν...φτουράει.;)
καλησπέρα buthia,
δε χρειάζεται να εκθέσω στο ...γκουρού, τις δυνατότητες των καλωδίων ρεύματος (αυτό θα γίνει σε 2 μέρες σου θυμίζω παρουσία συμφορουμιτών με ανοιχτά μυαλά & αυτιά), ούτε χρειάζεται να ακούμε από λάμπες & harbeth ή spendor.

Όλοι έχουν φτιάξει άλλωστε ιδανικούς χώρους ακρόασεις, με ενεργά χρέπια,ή άλλου είδους σαπάκια που οδηγούνται από τον άρχοντα των ενισχυτών το γνωστό κραουνάκη, με..υποβαθύφωνα στημένα σε μεραρχίες, με προγράμματα ισοστάθμισης, τροφοδοτούμενα από μαύρα καλώδια, με άυλα άσματα(γιατί ως γνωστόν τα πικάπ, οι λάμπες και τα δικάναλα είναι για τους χαζούς...).
Επίσης είναι πασιφανές, ότι όλοι εδώ ακούνε στο σπιτάκι τους καλύτερα απ΄ότι κάποιος που έχει αυτά τα..harbeth.

Επίσης εννοείται ότι οι class d των 50 ευρώ που κάποιοι διαθέτουν παίζουν καλύτερα από έναν kondo, ένα jadis ή ένα τρανζιστοράτο goldmund!

παροιμία 1: όσα δε φτάνουν οι ..γκουρού, τα κάνουν κρεμαστάρια!

παροιμία 2:ότι πληρώνεις παίρνεις

τα σέβη μου!
 
Last edited:

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.094
με ενεργά χρέπια,ή άλλου είδους σαπάκια που οδηγούνται από τον άρχοντα των ενισχυτών το γνωστό κραουνάκη, με..υποβαθύφωνα στημένα σε μεραρχίες, με προγράμματα ισοστάθμισης, τροφοδοτούμενα από μαύρα καλώδια, με άυλα άσματα(γιατί ως γνωστόν τα πικάπ, οι λάμπες και τα δικάναλα είναι για τους χαζούς...).
Πού είναι οι παλιές καλές εποχές που θα σε ...αρχίζανε!
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
αχ buthia!
σε ποιό λοιπόν από τα παραπάνω ποστ που επισυνάπτεις, λέω ότι θα ¨παίξει¨ καλύτερα όταν ...ξεσπαθώνω?
Ειλικρινά αυτό έχεις καταλάβει?
επανηλημμένα έχω πει ότι θ ακουστούν διαφορές τέτοιες που δε χρειάζεται μαντήλι στα μάτια για να γίνουν αντιληπτές, το αν σ αρέσει το Α αντί του Β καλωδίου εντέλει είναι θέμα ακοής, γούστου ή εγωισμού!
Μη παραποιείς τα γραφόμενα μου!

ευχαριστώ!
[DOUBLEPOST=1556711920][/DOUBLEPOST]
Αν ισχύει αυτό που διατυπώνεις,τότε κάποιος άλλος...παλιοχαρακτήρας πρέπει να συμμετείχε σ'εκείνο.:D

Διόλου.Και αφού διαπίστωσα ότι παρακολουθεί και το παρόν θέμα,κρίθηκε σκόπιμο να ενεργοποιήσω με τον τρόπο μου τον ίδιο.;)
Αφού λοιπόν διαπίστωσες ότι το παρακαλουθώ, δεν... ενεργοποιείς με το τρόπο σου και κανένα αντιπρόσωπο της αντικαλωδιακής σχολής να παρευρίσκεται στην ακρόαση?:D:D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.955
Reaction score
55.099
αχ buthia!
σε ποιό λοιπόν από τα παραπάνω ποστ που επισυνάπτεις, λέω ότι θα ¨παίξει¨ καλύτερα όταν ...ξεσπαθώνω?
Ειλικρινά αυτό έχεις καταλάβει?
επανηλημμένα έχω πει ότι θ ακουστούν διαφορές τέτοιες που δε χρειάζεται μαντήλι στα μάτια για να γίνουν αντιληπτές, το αν σ αρέσει το Α αντί του Β καλωδίου εντέλει είναι θέμα ακοής, γούστου ή εγωισμού!
Μη παραποιείς τα γραφόμενα μου!

ευχαριστώ!
[DOUBLEPOST=1556711920][/DOUBLEPOST]
Αφού λοιπόν διαπίστωσες ότι το παρακαλουθώ, δεν... ενεργοποιείς με το τρόπο σου και κανένα αντιπρόσωπο της αντικαλωδιακής σχολής να παρευρίσκεται στην ακρόαση?:D:D
Χαίρομαι να μας λες τα νέα σου.

Λέανδρε,μακάρι να είχα τη δύναμη.Καλώς ή κακώς ο τρόπος μου είναι σαν τα διανοητικά ΄΄κόλπα΄΄ των Jedi.Επιδρά μονάχα σε συγκεκριμένους...χαρακτήρες.;)
Κι επειδή δεν παραποιώ γραπτά,ιδού και μερικά κείμενα με υπογραμμισμένα τα χωρία:
https://www.avsite.gr/forum/threads/Περί-καλωδίων-ρεύματος.169671/page-41#post-2423652
είναι σίγουρο, ότι το σύστημα του φιλτατου Κώστα παίζει καλά, ίσως πολυ καλά.
Όμως έχει ο ίδιος επιλέξει ένα πολυκάναλο σεταπ που άλλοι για λόγους κόστους, άλλοι για λόγους χώρου, συντρόφου, ή απλά γιατί γουστάρουν το δικαναλο δεν μπορούν η δεν θέλουν.
Σε ένα λοιπόν σύστημα με ενεργες ισοσταθμισεις, με μια συστοιχία ηχείων και σαμπ, θα ήταν και κοστοβορο και ίσως υπερβολή να ασχοληθεί και με τα καλώδια ρεύματος.
Σε αντίθεση με το δικαναλο, οπου το κόστος είναι χαμηλο (λίγα καλώδια) και η βελτίωση θεαματική.
Η διαφωνία μας όμως εγγειται στο γεγονός ότι εδώ μιλάμε για την ύπαρξη η όχι διαφορών στον ήχο από τα καλώδια ρεύματος ή όχι κι όχι για το πιο σεταπ είναι καλύτερο.
https://www.avsite.gr/forum/threads/Περί-καλωδίων-ρεύματος.169671/page-40#post-2423572
αρχικά θα βάλεις ρόδια στα iec & shucko των sub για να κόψεις τη θολούρα χαμηλά, θα σου μετράνε ένα -ένα τα hz μετά.
Θα ¨στεγνώσει λίγο" αλλά θα αποκτήσει ατάκα το χαμηλό σου!
Τώρα στο fusion χρυσάφια, άκρα για γεμάτο ήχο, χορταστικό ένα πράμα, θα μελώσει, σα το πατσά του ηλία!
Τις υπόλοιπες οδηγίες για μάρκες - τύπους καλωδίων/ακροδεκτών με πμ για να μη λένε ότι πουλάω κιόλας...:drinks:
https://www.avsite.gr/forum/threads/Περί-καλωδίων-ρεύματος.169671/page-38#post-2423461
Αν πράγματο δεν ακούσατε καμιά διαφορά, μπορεί όντως το συγκεκριμένο ακριβό καλώδιο να μην έκανε διαφορά στον ήχο.
όπως επίσης είναι απόλυτα βέβαιο, ότι, ακούγοντας τον ενισχυτή σας με το μαύρο φτηνό καλώδιο ως τώρα, απλά ΔΕΝ τον έχετε ακούσει ακόμη!
Δοκιμάστε κάποιο άλλο καλώδιο από κάποιο φίλο σας και ίσως εκπλαγείται ευχάριστα!
:hi:
 
Last edited:

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Σωστός!
Ας το κλείσουμε τότε, γιατί όλοι έχουμε δίκαιο, και οι ακροατες (αφού γουστάρουμε να τα ακουμε), και οι επιστήμονες (λόγω ... διαγραμματων).
Όχι, όχι. Να συμπληρωθούν τα 10 χρόνια του θέματος!
upload_2019-5-1_15-41-54.png
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Χαίρομαι να μας λες τα νέα σου.

Λέανδρε,μακάρι να είχα τη δύναμη.Καλώς ή κακώς ο τρόπος μου είναι σαν τα διανοητικά ΄΄κόλπα΄΄ των Jedi.Επιδρά μονάχα σε συγκεκριμένους...χαρακτήρες.;)
Κι επειδή δεν παραποιώ γραπτά,ιδού και μερικά κείμενα με υπογραμμισμένα τα χωρία:
https://www.avsite.gr/forum/threads/Περί-καλωδίων-ρεύματος.169671/page-41#post-2423652

https://www.avsite.gr/forum/threads/Περί-καλωδίων-ρεύματος.169671/page-40#post-2423572

https://www.avsite.gr/forum/threads/Περί-καλωδίων-ρεύματος.169671/page-38#post-2423461
αναφορικά με το πρώτο ποστ μιας και η κοπτοραπτική καλά κρατεί,
όντως λέω τα αυτονόητα, δλδ, ότι ο αγαπητός ντόκτορ, έχοντας αν δε κάνω λάθος 7 ενεργά, 4 sub, μια τουλάχιστον πηγή, ένα προενισχυτή και το προβολέα, θέλει αρκετά για να τα σουλουπώσει τα ρευματάκια του (πολλά καλώδια - μεγαλύτερο το κόστος) και πάντα με δοκιμές ποιό καλώδιο θα του κάνει την επιθυμητή διαφορά κτλ.

Το αν ο ίδιος πιστεύω ότι θα έχει διαφορά?

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ! Αν δε πίστευα ότι ο ήχος μ ένα καλό καλώδιο ρεύματος βελτιστοποιείται δε θα ήμουν στα καλά μου να πληρώνω για aftermarket καλώδια για να ακούω τα ίδια με το pcκαλώδιο!

το 2ο ποστ δε χρειάζεται καν να το σχολιάσω, μιας και είναι σαφές ότι το ...καλαμπουρίζω λιγάκι για να χαλαρώσει το θρεντ (προφανέστατα δεν είναι εύκολα κατανόητο το χιούμορ απ όλους!)

στο 3ο ποστ, απλά λέω ότι ¨ίσως να εκπλαγείς ευχάριστα από το πως θα ακούσεις τον ενισχυτή σου¨. Δε δηλώνω πεποίθηση ( αν και θα έπρεπε), αλλά ότι ΄΄ΙΣΩΣ¨ θα παίξει καλύτερα.

Με φτιάχνει όμως πως το ψάχνεις να με βρεις φάουλ!
Μπράβο σου!

αχχ buthia!
αδιάβαστος πάλι!
το πρωί με τα pdf σου και τα διαγράμματα να έισαι έτοιμος!:D:D:D
 
Last edited:

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.265
Reaction score
8.171
leaandre Γραφεις
"Σε αντίθεση με το δικαναλο, οπου το κόστος είναι χαμηλο (λίγα καλώδια) και η βελτίωση θεαματική."
και ολο το κλιμα των ποστ σου είναι το ιδιο.
μην πετας λοιπον την μπαλα στην εξεδρα.
καλυτερα να ζητήσετε συγγνωμη (και ο νικος) από το να προσπαθεις να το αλλαξεις τωρα.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
leaandre Γραφεις
"Σε αντίθεση με το δικαναλο, οπου το κόστος είναι χαμηλο (λίγα καλώδια) και η βελτίωση θεαματική."
και ολο το κλιμα των ποστ σου είναι το ιδιο.
μην πετας λοιπον την μπαλα στην εξεδρα.
καλυτερα να ζητήσετε συγγνωμη (και ο νικος) από το να προσπαθεις να το αλλαξεις τωρα.
Τι άλλο θέλετε αγαπητέ vet?
Δηλώνω ευθαρσώς ΚΑΙ στη προηγούμενη απάντηση μου ότι πιστεύω ότι τα καλώδια ρεύματος επηρεάζουν προς το βέλτιστο τον ήχο.
Στο ποστ όμως περί καλωδίων, για το τεστ στο σπίτι μου, βρες μου ΕΝΑ ποστ που να δηλώνω ότι θα παίξει καλύτερα, λέω συνεχόμενα, ότι θα έχουν διαφορές εύκολα αντιληπτές!
Το θέμα στο νήμα των καλωδίων είναι ΑΝ υπάρχουν διαφορές ή όχι!
Το αν σ αρέσουν οι διαφορές που ακούς είναι άλλο θέμα!
Δε προσπαθώ να πείσω κανένα ότι θα του αρέσει αυτό που θα συνεισφέρει στον ήχο το εκάστοτε καλώδιο ρεύματος, αυτό όμως που λέω και θα το λέω συνεχόμενα ότι οι διαφορές υπάρχουν και είναι σε αρκετές περιπτώσεις άμεσα αντιληπτές!

Τα σέβη μου!:hi:
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.265
Reaction score
8.171
ok.
όλα λοιπον στη θεση τους.
Νικο?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.955
Reaction score
55.099
αναφορικά με το πρώτο ποστ μιας και η κοπτοραπτική καλά κρατεί,
...
Το αν ο ίδιος πιστεύω ότι θα έχει διαφορά?
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!
το 2ο ποστ δε χρειάζεται καν να το σχολιάσω, μιας και είναι σαφές ότι το ...καλαμπουρίζω λιγάκι για να χαλαρώσει το θρεντ (προφανέστατα δεν είναι εύκολα κατανόητο το χιούμορ απ όλους!)
στο 3ο ποστ, απλά λέω ότι ¨ίσως να εκπλαγείς ευχάριστα από το πως θα ακούσεις τον ενισχυτή σου¨. Δε δηλώνω πεποίθηση ( αν και θα έπρεπε), αλλά ότι ΄΄ΙΣΩΣ¨ θα παίξει καλύτερα.
Με φτιάχνει όμως πως το ψάχνεις να με βρεις φάουλ!
Μπράβο σου!
αχχ buthia!
αδιάβαστος πάλι!
το πρωί με τα pdf σου και τα διαγράμματα να έισαι έτοιμος!:D:D:D
Λέανδρε αν κάποιος βγαίνει φάουλ με τις αποκρίσεις σου είναι όσοι μπορεί να έχουν ενοχληθεί από τη σάτιρα του υποφαινομένου πάνω σε δικά σου - ομολογημένα κι επισήμως - καλαμπούρια.Η τεκμηρίωσις επιτελέσθηκε.;)

Πάντα η συμβολή μου στη...διάθεσή σου.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.739
Μηνύματα
2.874.568
Members
37.941
Νεότερο μέλος
pounentis
Top